Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Chory wojt? czyli sposób na oświatę?
strony: [ 1 ][ 2 ]
Jolanta Szuchta07-06-2004 19:41:41   [#01]

przed chwila w wiadomościach TVN usłyszałam że wojt w jednej z gmin zwolnił?dyrektora gimnazjum  i nie tylko.Polecił także zwolnic wszystkich pracowników aministracyjno obsługowych oświaty.

Pod likwidacja placówek oświatowych którą zaproponował podpisała sie Rada Gminy.

Ludzie w jakim kraju my zyjemy.????

Zaraz musze sprawdzić w internecie szczegóły tego co na pisałam coby nie było zadnego przekłamamnia.

Pisze zbulwersowana więc na gorąco i szybko.

Iwona107-06-2004 20:09:12   [#02]

Jz też

troche niedokładnie, ale narazie podoba mi się:
najlepsi bedą zatrudnieni przez fundacje (?), etat 26, ale płaca lepsza. Teraz o ile wiem dyrektorowi bardzo trudno zwolnić nijakiego nauczyciela. Jakiekolwiek zadania ponad 18 wywołują u niektórych gwałtowną niechęć, a niby są w porządku. Na gorąco =jestem zdecydowanie za
fredi07-06-2004 20:38:09   [#03]

iwona1

za czym jesteś ?
agabu07-06-2004 20:56:28   [#04]

Kurcze!

O co chodzi???????
Jolanta Szuchta07-06-2004 21:16:02   [#05]

Zeby była

jasność

ja jestem przeciwna takim działaniom .

Tera07-06-2004 22:14:24   [#06]

Iwona 1

 A jaką masz gwarancję, że wójt będzie zwalniał ( czy kazał zwalniać)

nijakich nauczycieli. A może tych najdroższych ( czytaj: dyplomowanych),

lub nie swoich ( czytaj: tych , którzy byli w innej partyjce), albo znajdzie jeszcze tysiąc innych powodów?

Jolanta Szuchta07-06-2004 22:30:13   [#07]

Nie znalazłam szczegółow nigdzie

w internecie może jutro coś będzie.Uważam że to jest niepoważne.

To czyli zachowanie wójta.

Iwona107-06-2004 23:11:43   [#08]

o rety

no co będzie dalej to pewności nie mam żadnej, ale czy nie macie czasami ochoty na gruntowne porządki kadrowe?, a narzędzi do tego nie ma?

Nie jestem dyrektorem i nie nadaję się na to stanowisko-widzę w tym zdecydowanie więcej minusów niz plusów. Zresztą i charakter nie ten. Jednak czy naprawdę w waszych szkołach są zatrudnieni sami tacy nauczyciele o jakich marzycie? Naprawdę nie macie ochoty kogoś zwolnić nie szukając dziwnych pretekstów-ktoś sie po prostu nie nadaje, albo się wypalił, czy coś podobnego, bo inaczej sąd pracy?!
A ten wójt to młody taki, dobrze mu z oczu patrzało (nie partią). Wolałabym mieć rację, bo wiarę w ludzi stracę :-((

Gaba08-06-2004 01:42:30   [#09]

To jest kolejny symptom

- niestety tylko widziałam pół wypowiedzi młodego wójta.

 

To jest dalej (i kolejna) próba obejścia KN!!! Zapowiedział bowiem facet, że broni nie złoży, że jest nastawiony nawet na sądy, na odwoływania, na walkę do końa, by się pozbyć złych.

 Czyż nie o to nam chodzi?

Jolanta Szuchta08-06-2004 07:37:13   [#10]

Iwono1 i Gabo

Pewnie ze mam na to ochotę zeby zwolnić miernych nauczycieli,w moim gronie jest to promil.

Nie mniej jednak czy ten wójt wie kto jest dobry a kto do niczego?Jakie kryteria przyjął?

Pewnie żadnych, po prostu dla zasady i może pokazania Ja tu jestem wojt,kazał zwolnić wszystkich.

Czy chodzi nam o to zeby ludzie żyli w niepewności że w kazdej chwili moga stracic pracę?Nawet Ci którzy są wspaniali?

Nie wiem ale mnie postępowanie Tego Pana wcale się nie podoba.

A poza tym co znaczy kazać dyrektorowi zwolnic wszystkich.Czy wojt ma takie prawo?

agabu08-06-2004 08:55:36   [#11]

Znowu pytam

o co chodzi? Oceniamy coś o czym niewiele lub zgoła nic nie wiemy. Może ktoś zna szczegóły, w których jak wiadomo diabeł siedzi?
malmar1508-06-2004 16:59:00   [#12]

Obejrzałam "Fakty". Sprawa ma się następująco.

Wójt jednej z gmin w woj. dolnośląskim dał wypowiedzenia wszystkim dyrektorom i polecił im zrobić to samo w stosunku do swoich pracowników (zarówno pedagogicznych, jak i niepedagogicznych). Tłumaczy się tym, że zamierza całą oświatę w swojej gminie przekazać stowarzyszeniu lub fundacji. Stowarzyszenie (lub fundacja) będzie zatrudniać tylko najlepszych nauczycieli (?). Każdy z nauczycieli będzie miał pensum 26 godzin. Kurator dolnośląski stwierdził, że działania wójta są bezprawne. Natomiast wójt (młodzieniec może 30-letni) zamierza wnieść skargę na działania kuratora do MENiS-u i Sądu Najwyższego. Na pytanie dziennikarza "Czy Pan nie lubi nauczycieli?" odpowiedział: "Lubię i dlatego chcę polepszyć ich sytuację".

W porannych wiadomościach podawano również, że nauczyciele zaczynają składać pozwy w Sądzie Pracy.

Tyle chłodnej relacji.

Osobiście zgadzam się całkowicie z Jolą Sz.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich zapracowanych.

Tadek08-06-2004 17:14:00   [#13]

" Ja lubię nauczycieli i dlatego dam im zarobić więcej"

Wstyd PANIE WÓJCIE -

Leszek08-06-2004 19:12:44   [#14]

Dziękuję za pozdrowienia w imieniu zapracowanych...

Wogóle to jestem ciekaw jaką receptę na lepsze zarobki nauczycieli i funkcjonowanie szkół w gminie ma w/w wójt...

pozdrawiam

Marek Pleśniar08-06-2004 20:00:03   [#15]

jakie kurde wypowiedzenia???

nie ma nic takiego w Art 38.

beera08-06-2004 20:01:42   [#16]

przyszlość wcale nie różowa

Furtka otwiera się chyba, bo samorządy maja prawo zlecania realizacji zadań publicznych organizacjom pozarządowym.

 " Nowe" idzie.

Dla mnie to "nowe", to dośc przerażająca wizja.
Ale ma ona także dobre strony- wizja ta mobilizuje.
Jesli sami nie zaczniemy przeorganizowywac szykow " od wewnątrz" przeorganizują nam je "od zewnątrz"

Nie lubię KN, ale wolę ją zdecydowanie od wojtow wszelkiej masci kreujących gminną oświatę majac za podstawę tych dzialań jedynie własne przekonanie, ze wiedzą lepiej.

brrr

malmar1508-06-2004 20:07:35   [#17]

uzupełnienie

Zapomniałam dodać, że dyrektor, który nie wykona polecenia w/w wójta zostanie zwolniony dyscyplinarnie.
Leszek08-06-2004 20:32:57   [#18]

ciekawie będzie w okolicznych sądach...

chyba niedługo wójt więcej czasu spędzi na ławie sądowej niż w swoim gabinecie...

jestem ciekaw czy wyborcy go za to pochwalą...

pozdrawiam

Jolanta Szuchta08-06-2004 20:33:31   [#19]

Malmar15

oglądała na spokojnie,a ja tylko coś tam wiedziałam że dzwoni ale nie wiedziałam w którym uchu.

Dzięki Ci malmar15

Leszek08-06-2004 20:35:42   [#20]

a dyrektor z # 17 po wygranym procesie o bezprawne zwolnienie niech zaskarży wójta o mobing... będzie precedens na przyszłość...

pozdrawiam

S Wlazło08-06-2004 20:37:56   [#21]
Zarobki nauczycieli - wg ostatnich danych jesteśmy średnio wyżej niż sfera budżetowa i nieco niżej niż sfera produkcyjna, ale kwotowo porównywalnie.Oczywiście, że dobrze byłoby zarabiać więcej, ale sytuacja kraju jest taka, jaka jest. Nie jestem zwolennikiem poglądu, że dobra praca nauczyciela zależy od pieniędzy, choć teraz - powtarzam - są w średniej krajowej.Jeśli jest to ta gmina, o której wiem na D.Sląsku - to prostestują nauczyclele rzeczywiście pracujący bardzo kiepsko. A przewodniczącym rady nadzorczej oświaty w gminie ma być bardzo dobry nasz znajomy, znakomicie znający się na finansach oświaty i przyjaciel oświaty. Więc może poczekajmy. Pozdr. Stef.
malmar1508-06-2004 20:40:22   [#22]

Jolu, ja to obejrzałam po przebudzeniu dziś rano (od 18 lat o 5.10 wstaję do pracy) w TVN 24. W związku z tym mój system nerwowy nie zareagował tak gwałtownie.

Pozdrawiam

Rycho08-06-2004 20:44:59   [#23]
uzurpowanie sobie przez różnych wójtów prawa do decydowania o różnych sprawach wg swojego tylko widzimisię stało sie już chyba w naszym kraju normą.
 
No bo ciekaw jestem na jakiej podstawie prawnej wójt może zwolnić w jakikolwiek sposób (w tym dyscyplinarnie) kogokolwiek (w tym dyrektora) z pracy w szkole. Jak słusznie Marek zauważył,w Art. 38 nie ma nic takiego.
 
Może i owszem odwołać dyrektora z funkcji, ale nie może zwolnić z pracy!
 
Ciekaw jestem co sądy pracy na to powiedzą.
 
Zkąd się biorą takie postawy?
 
Moim zdaniem z lekceważnia prawa przez wszystkich i wszędzie. Na naszym forum takie postawy też nie są wcale takie rzadkie.
 
Też nie lubię KN i na wiele innych naszych prepisów się zrzymam, ale uważam, że dopóki się ich nie zmieni należy je stosować tak jak one stanowią. Czy nam się to odoba czy nie.
 
Ale jeśli tak się nie dzieje, to różni lokalni władcy robią to co robią.
 
A my (dyrektorzy)najczęściej się temu poddajemy biernie.
 
I narzekamy...
Marek Pleśniar08-06-2004 20:51:39   [#24]

dyrektora nie można zwolnić dyscyplinarnie

czegoś nie wiem?

co to za nowości?

malmar1508-06-2004 20:55:01   [#25]

ta nowość- to streszczona (raczej dokładnie) relacja telewizyjna

pozostawiam bez komentarza

pozdrawiam

Marek Pleśniar08-06-2004 20:58:26   [#26]
miałem na myśli nowości w praktyce oświatowej:-)
malmar1508-06-2004 21:00:34   [#27]

jasne,

padam ze zmęczenia, więc chyba pójdę już spać

dobranoc :-))

Leszek08-06-2004 21:04:47   [#28]

a może ktoś ma namiary na dokładniejsze informacje o tym co się dzieje w tej gminie z oświatą...

pozdrawiam

Marek Pleśniar08-06-2004 21:10:24   [#29]
też jestem ciekaw tej anomalii oświatowej;-)
AnJa08-06-2004 21:56:29   [#30]
Chocby nazwa gminy, świat jest mały, wyszukiwarki coraz lepsze, prasa lokalna ma mutacje internetowe, cos możnaby się dowiedzieć bo na razie to wyglada na kompletny rozgardiasz, a jestem przekonany, ze ten etap gminy to juz raczej mają za soba.
Jolanta Szuchta08-06-2004 22:04:30   [#31]

Wynika

ze coś wie Stefan#21.
fredi08-06-2004 22:22:13   [#32]
chyba niedługo wójt więcej czasu spędzi na ławie sądowej niż w swoim gabinecie...
chyba nie.........
Pozwanym przez nla będzie dyrektor szkoły
AnJa08-06-2004 22:23:35   [#33]
M.in.dlatego + jakby spóźnione terminy o rozgardiaszu napisałem.
Majka09-06-2004 16:33:00   [#34]

Dzisiaj też Fakty dały kawałek wójta:)

Fundacja już działa, prowadzi nabór nauczycieli. Jak mówiła jedna z pań, z jej szkoły na 15 osób tylko 3 zostały zaakceptowane (o kryteriach nic nie było). Wójt jasno powiedział, że chcą w ten sposób obejść KN, postanowili podnieść pensum i skrócić wakacje. Zgody kuratora nadal nie ma, ale część dyrektorów już dała nauczycielom wypowiedzenia  (jak jeden stwierdził, ze świadomością, że bezprawnie).

Wioleta D09-06-2004 17:25:52   [#35]
Jak to skrócić wakacje? Przecież obowiązuje jakiś prawo. Czy to znaczy , że w tej gminie będzie państwo w państwie? Przecież jest jasno napisane co i jak. I o godzinach nauczycieli i wakacjach i wielu innych sprawach. Czy była w tam mowa o ilości dzieci w klasach? bo może zrobić klasy np. 40 osobowe i wtedy będzie potrzebował mniej nauczycieli. A może zmieni jeszcze program i wprowadzi swoje przedmioty? A co na to MEN ...?
Tadek09-06-2004 17:28:09   [#36]
niestety samowola op często się zdarza. Czy nie ma na to lekarstwa? Czekajmy na następnych racjonalizarorów.
Majka09-06-2004 18:23:09   [#37]

Wioletto :)

Wakacje nie są jednoznaczne z urlopem :) Przysługuje nam ileś tam urlopu, z reguły mamy więcej.... Wójt chce, by nauczyciele trochę zajmowali się dziećmi w tym czasie.

O liczbie dzieci w klasach nie było nic, natomiast oburzony był ksiądz, bo nie przewidziano katechezy.

Jolanta Szuchta09-06-2004 18:26:07   [#38]

Chyba

obejrzę za chwile fakty może dowiemy sie czegoś więcej?
maeljas09-06-2004 18:34:03   [#39]

"Jak to skrócić wakacje? " normalnie zgodnie z prawem (oczywiście mam

 na myśli "wakacje" dla nauczycieli). Jeżeli szkołę będzie prowadzić

fundacja, to nauczyciel zatrudniony będzie na podstawie KP  - najdłuższy

wymiar urlopu wg KP  to "tylko" 26 dni ...szkoła może w ten sposób

świadczyć "usługi" przez 12 miesięcy (półkolonie, zajęcia wyrównawcze,

zimowiska) bez dodatkowych nakładów finansowych

Wioleta D10-06-2004 16:10:43   [#40]

To akurat wiem. Myśląc o wakacjach nie miałam na myśli nauczycieli bo wiem , że urlop mamy do któregoś sierpnia. Chodziło mi ogólnie o wakacje jako "wakacje" ( nie było sprecyzowane o czyje wakacje chodzi).Być może źle zrozumiałam wypowiedź , bo wydawało mi się , że wszędzie będą do końca sierpnia a w tej gminie na przykład dzieci pójdą do szkoły już np. 15 sierpnia.Nieporozumienie.Nie chciałabym być mimo wszystko na miejscu tych nauczycieli z tamtej gminy. Mam nadzieję, że inni nie pójdą jego tropem.

zgredek14-06-2004 18:47:31   [#41]
Po prostu zwolnił nauczycieli
Gaba14-06-2004 19:15:43   [#42]

a niby to czemu on jest taki chory?

przecież ustanowił nowe prawo!

że sprzeczne z obowiązującym aktem? no to co!

dura lex, sed lex - dlaczego jemu nie wolno, a innym wolno?

 

(nie zgadzam się z takimi dzałaniami - choć zgadzam się z linią, filozofią... sensem bardz ogólnym)

Jersz14-06-2004 20:11:00   [#43]

fundacja

Jeśli chcecie więcej przeczytać o fundacji, która zamierza prowadzić szkoły , to zajrzyjcie na stronę gminy http://www.stoszowice.pl/index.php?mode=podnews3&nazwa=Wiadomości%20bieżące%20&PHPSESSID=a04cacf3fc5e53b19b159ff6d2b4375b

Jersz

grażka14-06-2004 20:35:46   [#44]

Już po rekrutacji.

Jak na ambicje - obsługa komputera na najwyższym poziomie - to jeden etat dla informatyka na szkoły w trzech miejscowościach plus gimnazjum w czwartej.

No i nie ma instruktora narciarskiego i jazdy konnej - wfiści pewnie będą to robić. A, i jeszcze tańca. Z braku etatu dla nauczyciela języka obcego można będzie wprowadzić hiszpańskie okrzyki, np. ole!

Pensum 26 godzin, hm, hm.

Statystyczna wysokość pełnoetatowego wynagrodzenia miesięcznego pedagoga z premiami motywacyjnymi wynosić będzie powyżej 3000 zł. brutto.

maeljas14-06-2004 21:18:08   [#45]

już

widzę te "3000" brutto - wyszło mi 31 etatów -wychodzi 112334,70 zł  bez tych : szybkiego czytania, zasad savouar vivre u, perfekcyjnej obsługi komputerów oraz Internetu, a także elementy sportu i rekreacji, - jazdy konnej, narciarstwa, tańca itp , obsługi, kosztów utrzymania budynków itp

w Lublinie szkoła niepubliczna dostaje na jednego ucznia 220zł 50 gr - nie sądzę by w Stoszowicach subwencja oświatowa była wyższa - a gmina już nie dołoży -

ciekawy jest zapis o zarobkach prezesa fundacji - kurcze a my prowadzimy fundację i stowarzyszenie za darmo (cóż głupich ponoć nie sieją - sami wschodzą)

Jolanta Szuchta14-06-2004 21:27:05   [#46]

Gabo

nie wiem dlaczego tak mi się napisalo ze chory,moze dlatego ze ja tradycjonalistka i do KN przywykłam,a poza tym jestem za stabilizacją co nie znaczy ze bez postępu.

Szkoł w mojej gminie zarowno podstawowych jak i gimnazjalnych nie prowadzi fundacja a tez uczymy dobrego wychowania,czasami jezdzimy na konie,a i pracownie internetową mamy i będziemy mieli.

Nie mowiąc juz o tym ze od lat tańczymy, spiewamy z sukcesami,robimy teatr.

A teraz 2 grupy jadą do Kielc i taneczna i ta od śpiewania.

Nie wiem co wojt chcial uzyskać .Czyżby w szkołach w jego gminie nic się nie dzialo?Nie wierzę.

A może chcial zatrudnic "swoich",a może chciał zaszokować?

Gaba14-06-2004 22:14:28   [#47]

- ja też patrzę na to cudo bykiem - żeby było jasne! Z perspektywy mojego Krakówka, to jest to nawet śmieszne, przestaje to być smieszne, jak się tam jest w środku.

Jedynie co - podkreślam, że takich prawnych wybryków to mamy mnóstwo, ot, jeden se przyjdzie i ustali własne prawko, minister się nie liczy z własnym prawem, a co dopiero wójt - szlachcic na zagrodzie równy wojewdzie... a jak! Najlepszy jest w momencie, kiedy pisze, że zawiesza w przedszkolach stopnie awansu - słusznie, jeszcze by ja się przedszkolak okazał niedodyplomowany...

grażka14-06-2004 22:28:08   [#48]

W przypadku kiedy zasady wynagradzania ustalone w niniejszym regulaminie uniemożliwią skonstruowanie zrównoważonych budżetów placówek Zarząd Fundacji zobowiązany jest do niezwłocznego poinformowania Rady Fundacji i Fundatora o potrzebie dokonania zmian w regulaminie lub w sieci placówek.

Zwolni się nauczycieli, zlikwiduje placówki, połączy klasy czy skończy wcześniej rok szkolny? Może wszystko razem?

I jak sie ma to, o czym pisze gaba, do deklaracji, że preferowania są nauczyciele o najwyższym stopniu awansu?

Gaba14-06-2004 22:37:07   [#49]

mnie się bardzo podoba, kgo on będzie nawet chciał szukać - i dwoma językami obcymi i szermierka i tenisem i ływanie tratwą pod prąd - ale łamie prawo, co jest ciekawe - jak długo będzie mógł przeciągać strunę.

 

U nas można naprawdę legalnie łamać prawo - bo tak jest skonstruowane.

Marek Pleśniar05-09-2004 22:48:47   [#50]

ciągi dalsze - czyli kowboje (o tym potem)

jak to poszło? Jest w Polityce

 

Wojny wójta Wilda


Jak gmina chciała urządzić swoje szkoły po swojemu

W gminie Stoszowice, w ząbkowickim powiecie, samorządowcom zamarzyła się reforma oświaty, która wyrównywałaby szanse startu dzieci wiejskich z tymi z miasta. W zderzeniu z Kartą Nauczyciela, związkami zawodowymi nauczycieli, Dolnośląskim Kuratorium Oświaty i Ministerstwem Edukacji pierwsze podejście przegrali. Ale nie rezygnują.

 

A w witrynie zupełnie innej instytucji:

Prokuratura Rejonowa w Ząbkowicach Śl. oskarżyła w dniu 28.12.2001r. Mariana S. wójta Gminy Stoszowice o czyny z art. 43 prawa prasowego oraz art. 190§1 kk i 216§1 kk. Wyżej wymienionemu zarzucono, że w dniu 17 marca 2001r. używając groźby bezprawnej wobec Edmunda M. redaktora „Tygodnika Powiatu Ząbkowickiego” zmuszał go do zaniechania publikacji krytycznego materiału prasowego, a ponadto publicznie go znieważył.

Marian S. nie przyznał się do popełnienia żadnego ze stawianych mu zarzutów.
        Sprawę znieważenia prokuratura objęła ściganiem z urzędu.

strony: [ 1 ][ 2 ]