Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Konsultujemy rozp w sprawie oceniania, klasyfik. sprawdzianów ..
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]
Marek Pleśniar23-04-2004 09:37:15   [#51]

pamiętacie jeszcze o naszej konsultacji?

W czwartek zostanie stworzone z tego stanowisko - i wyślemy je jak zwykle do MENiS.

hania24-04-2004 17:52:22   [#52]

w całej rozciągłości zgadzam się z przedmówcami w kwestii związanej z oceną zachowania i jej poprawianiem (Rychu- z ust mi wyjąłeś zapis par# pkt 6 - dodać z zajęć edukacyjnych!, bo inaczej wynika też, że z zachowania ) A więc

3. Ocenianie wewnątrzszkolne obejmuje:

1) formułowanie przez nauczycieli wymagań edukacyjnych na poszczególne oceny;

2) ustalanie przez radę pedagogiczną, w porozumieniu z radą rodziców i samorządem uczniowskim, warunków i sposobu oceniania zachowania;

3) ocenianie bieżące i ustalanie śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych oraz śródrocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, według skali i w formach przyjętych w danej szkole;

4) przeprowadzanie egzaminów klasyfikacyjnych;

5) ustalanie rocznych (semestralnych) ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych oraz rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej zachowania;

6) ustalenie warunków i trybu poprawiania rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych; czemu proponuję tylko rocznych: bo śródroczna pełni moim zdaniem funkcję informacyjną a szkoła jest zobowiązana i tak wspomagać ucznia ( patrz - § 15. Jeżeli w wyniku klasyfikacji śródrocznej (semestralnej) stwierdzono, że poziom osiągnięć edukacyjnych ucznia uniemożliwi lub utrudni kontynuowanie nauki w klasie programowo wyższej (semestrze programowo wyższym) szkoła, w miarę możliwości, stwarza uczniowi szansę uzupełnienia braków. )



7) ustalenie warunków i sposobu przekazywania rodzicom (prawnym opiekunom) informacji o postępach i trudnościach ucznia w nauce
oraz o zachowaniu ucznia (będzie zgodność z paragrafem 3 pkt 2 - ocenianie wewnątrzszkolne ma na celu:

1)...

2)....

3)....

4) dostarczenie rodzicom (prawnym opiekunom) i nauczycielom informacji o postępach, trudnościach w uczeniu się i zachowaniu oraz o specjalnych uzdolnieniach ucznia;

No i konsekwencją z tym zachowaniem byłaby zmiana:

§ 4.

2. Wychowawca klasy na początku każdego roku szkolnego informuje uczniów oraz ich rodziców (prawnych opiekunów) o warunkach i sposobie oceniania zachowania oraz o warunkach i trybie poprawiania oceny klasyfikacyjnej zachowania. -to co podkreślam - wykreślić. Słowo - "o warunkach " (które były jak mówi wcześniej punkt któryś ustalone przez radę pedagogiczną w porozumieniu z radą rodziców i samorządem) zawiera dla mnie hasło: jakie są warunki, by uczeń, który zachowywał się nie bardzo np  w pierwszym semestrze, mógł uzyskać ocenę wyższą na koniec roku, czyli jak ma poprawić swoje zachowanie. Do tego też to informowanie rodziców potrzebne....

Też ciekawa jestem, jak by dyrektor miał swierdzać niezgodność ustalenia oceny z prawem. Rozumuję tak: nauczyciel ustala ocenę, RP podejmuje uchwałę(art 41 ust1 USO). Jak uchwała niezgodna z prawem - to już pisał Rycho, wstrzymanie określa KN. Chyba, że chodzi o ostalenie przez nauczyciela niezgodnie z prawem (czyli np statutem szkoły) - i tu rozumiem, że chodzi raczej o określenie sytuacji w której uczeń (rodzic) może odwołać się od oceny ustalonej przez nauczyciela...... a o odwoływaniu się jest mowa tylko w przypadku egzaminu klasyfikacyjnego....

jeszcze zwróciłabym uwagę na:popatrzcie na podkreślenie

§ 18. 1. Począwszy od klasy czwartej szkoły podstawowej, z wyjątkiem klasy programowo najwyższej w szkole danego typu, uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał ocenę niedostateczną z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, może zdawać egzamin poprawkowy, z zastrzeżeniem ust. 2. W wyjątkowych przypadkach rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin poprawkowy z dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych.


2. W szkole ponadgimnazjalnej oraz dotychczasowej szkole ponadpodstawowej uczeń może zdawać egzamin poprawkowy także po klasie programowo najwyższej (semestrze programowo najwyższym).

..........

5. Termin egzaminu poprawkowego wyznacza dyrektor szkoły w ostatnim tygodniu ferii letnich, a w szkole, w której zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w styczniu - także w ostatnim tygodniu ferii zimowych.

........

9. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu poprawkowego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez dyrektora szkoły, nie później niż do końca września, a w szkole, w której zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w styczniu - nie później niż do końca marca.

10. Uczeń, który nie zdał egzaminu poprawkowego, nie otrzymuje promocji i powtarza klasę (semestr), z zastrzeżeniem ust. 11.



jaki status ma taki uczeń przez wrzesień? do której klasy uczęszcza na zajęcia - tej wyższej, do której pewnie pójdzie jak przystąpi i zda.. a jak nie zda? Możeby tu skrócić co nieco ten termin (nie póżxniej niż w ciągu 2 tygodni od rozpoczęcia roku szkolnego) po co cały miesiąc? to kupa czasu!!!!

No i też chcę wiedzieć, gdzie te prace ze sprawdzianu i egzaminu możnaby obejrzeć... w przypadku matur - zostało dookreślone
§ 94. Na prośbę absolwenta, złożoną w terminie nie później niż 60 dni od daty egzaminu maturalnego, sprawdzony i oceniony arkusz egzaminacyjny jest udostępniany absolwentowi do wglądu w siedzibie właściwej komisji okręgowej.

uffff, wcześniej nie dałam rady....

Marek Pleśniar24-04-2004 18:14:31   [#53]
zuch:-)
malmar1524-04-2004 20:31:37   [#54]

 1. &6. 1. Nauczyciel jest obowiązany, na podstawie opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej, dostosować wymagania edukacyjne...
Co z tego, że nauczyciele dostosują wymagania, jeżeli uczeń z opinią na sprawdzianie ma tylko wydłużony czas pisania sprawdzianu i głośne czytanie? Należałoby zadbać o właściwe precyzowanie wymagań sprawdzianu w PPP. Niestety, to jest nasza największa bolączka (warto by było, aby pacownicy PPP spróbowali popracować z niektórymi uczniami przez miesiąc- może wtedy opinie i orzeczenia byłyby inne!).

W takim przypadku na arkuszu sprawdzianu nic się nie zaznacza, bo z opinii wynika, że dziecko nie jest np. dyslektykiem, a że jest na pograniczu normy, to inna sprawa. Kto na tym cierpi? Uczeń i szkoła.

2. Jaka jest różnica między oceną dobrą a poprawną z zachowania? Uczeń, który zachowuje się dobrze, zachowuje się również poprawnie. (wcale się nie czepiam nazewnictwa!).

3. Ocena w klasach I-III- opisowa, a co z ocenami cząstkowymi? Rodzice często proszą o zamianę oceny opisowej na cyfrową. Twierdzą, że wtedy wiedzą, jak uczy się ich dziecko. Może wprowadzić zapis dopuszczający bieżące oceny cząstkowe wyrażone w formie stopni szkolnych w skali 1-6 (zamiast znaczków, pojedynczych słów, itp.)

4. Religia to przedmiot szkolny, katecheta to pracownik szkoły. Skąd zatem odrębne przepisy dotyczące religii? Moim zdaniem powinny być takie same.

5. Pozostawianie ucznia za zgodą rodziców w tej samej klasie na drugi rok- bardzo bzdurny zapis. Jeżeli nie zostawisz w klasie młodszej, to co będzie w klasach starszych? Wtedy dopiero pojawiają się progi nie do przejścia.

6. A tak ogólnie gadzam się w zupełności z Romanem G.- post 34 i kilkoma innymi osobami.

Pozdrawiam ciepło i serdecznie.

Marek Pleśniar24-04-2004 20:49:55   [#55]
Stanowisko budowane w czwartek będzie wymagało obecności w dyskusji - jak widzę. Zapraszam:-)
hania25-04-2004 09:59:35   [#56]

jeszcze raz ja

Cały czas gnębią mnie problemy z „poprawianiem ocen klasyfikacyjnych”

Trwa to od czasu nowelizacji naszego statutu w ubiegłym roku (tak na marginesie – wejdzie rozp o ocenianiu i będziemy znowu nowelizować statutu...J) i dyskusji nad zapisami o egzaminach sprawdzających. Aż poszukałam i poczytałam jeszcze raz fragmenty naszych dyskusji tutaj (http://www.oskko.edu.pl/forum/search.php ) , wynika z nich różna praktyka w szkole i różna interpretacja zapisów rozporządzenia o ocenianiu.

W projekcie związane są z tym problemem takie zapisy:

 

3. Ocenianie wewnątrzszkolne obejmuje:

3) ocenianie bieżące i ustalanie śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych oraz śródrocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, według skali i w formach przyjętych w danej szkole;
teoretycznie możliwe jest przyjęcie formy opisowej dla śródrocznych ocen klasyfikacyjnych. W moim gimnazjum semestralna ocena opisowa zachowania istniała w pierwszym roku funkcjonowania gimnazjum
5) ustalanie rocznych (semestralnych) ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych oraz rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej zachowania;

6) ustalenie warunków i trybu poprawiania ocen klasyfikacyjnych;
i tu mi brakuje – których – śródrocznych? Rocznych? Jednych i drugich? A jak śródroczna – opisowa, albo jakieś A, B...)

 

§ 13. 1. Oceny bieżące i śródroczne oceny klasyfikacyjne ustala się według skali określonej w statucie szkoły, z zastrzeżeniem ust. 4.

§ 14. 1. Ocena klasyfikacyjna zachowania uwzględnia w szczególności:

1) respektowanie przez ucznia zasad współżycia społecznego i norm etycznych;

2) kulturę osobistą ucznia.

2. Śródroczną ocenę klasyfikacyjną zachowania ustala się według skali określonej
w statucie szkoły, z zastrzeżeniem ust. 5.
te różne „ z zastrzeżeniem nie cytuję – dotyczą uczniów z upośledzeniem i opisówki dla nich)

 

aż zajrzałam do słownika języka polskiego :

warunek

1. «czynnik, od którego uzależnione jest istnienie czegoś»

 

2. «zastrzeżenie, od którego spełnienia zależy dotrzymanie, zrealizowanie czegoś; wymaganie, żądanie stawiane przy zawieraniu jakiejś umowy; w prawie cywilnym: zastrzeżenie, na podstawie którego osoba podejmująca czynność prawną uzależnia powstanie lub ustanie skutków tej czynności od niepewnego zdarzenia przyszłego»

Warunek wstępny.

Określony warunek.

Akceptować, odrzucać, dyktować, stawiać jakieś warunki.

Godzić się na jakieś warunki.

Dotrzymać jakichś warunków.

Postawić komuś jakiś warunek.

◊ (Zrobić coś) pod warunkiem, że… «(zrobić coś) z tym zastrzeżeniem, ograniczeniem, że…; zastrzegając sobie coś; jeżeli będzie dopełniony jakiś warunek»

◊ Na jakichś warunkach «stawiając komuś jakieś warunki, wymagania; mając przyznane jakieś uprawnienia»

 

 

4. w lm «zespół cech koniecznych dla kogoś, czegoś do tego, aby być kimś, czymś, do wykonywania czegoś; możliwości»

Mieć warunki ku temu, po temu, aby się dobrze uczyć.

Coś spełnia określone warunki.

 

 

tryb 1. «ustalony porządek, zwyczaj załatwiania określonych spraw; metoda postępowania, sposób, system»

-          Tryb postępowania, załatwiania czegoś.

4. Szczegółowe warunki i sposób oceniania wewnątrzszkolnego określa statut szkoły, z uwzględnieniem przepisów rozporządzenia.

Czytając projekt wynika mi:

-          poprawiamy ewentualnie klasyfikacyjne oceny roczne, bo statut szkoły mógłby teoretycznie określić śródroczne jako opisowe i co tu poprawiać ( wiem, że to pracy dużo z opisem ale mi się marzy....opis osiągnięć)

-          śródroczna pełni więc funkcję informacyjną, jeśli poziom osiągnięć jest niski, to: § 15. Jeżeli w wyniku klasyfikacji śródrocznej (semestralnej) stwierdzono, że poziom osiągnięć edukacyjnych ucznia uniemożliwi lub utrudni kontynuowanie nauki w klasie programowo wyższej (semestrze programowo wyższym) szkoła, w miarę możliwości, stwarza uczniowi szansę uzupełnienia braków.

-           jeśli warunki i tryb miałyby dotyczyć rocznej klasyfikacyjnej, to poprawiamy oceny wyższe od niedostatecznej bo  po pierwsze § 11. 1. Ustalona przez nauczyciela niedostateczna roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z danego zajęcia edukacyjnego może być zmieniona tylko w wyniku egzaminu poprawkowego, z zastrzeżeniem § 18 ust. 1.
po drugie
§ 18. 1. Począwszy od klasy czwartej szkoły podstawowej, z wyjątkiem klasy programowo najwyższej w szkole danego typu, uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał ocenę niedostateczną z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, może zdawać egzamin poprawkowy, z zastrzeżeniem ust. 2. W wyjątkowych przypadkach rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin poprawkowy z dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
więc statut powinien określać warunki, kiedy uczeń może poprawiać inne niż niedostateczna oceny klasyfikacyjne. Czy możecie podać przykład takich warunków? Od was ze statutu... Czy są to tylko – jak u mnie niestety, sformułowania:
1.  Uczeń lub jego rodzice ( prawni opiekunowie ) może zwrócić się  do dyrektora gimnazjum w formie pisemnej w terminie 3 dni przed klasyfikacyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej o umożliwienie poprawy ustalonego przez nauczyciela końcoworocznego

        ( śródrocznego ) stopnia z danych zajęć edukacyjnych.

2.  Dyrektor gimnazjum może wyrazić zgodę i ustalić termin egzaminu

     sprawdzającego po zasięgnięciu opinii nauczyciela przedmiotu, opinii

     wychowawcy  w uzgodnieniu z uczniem i jego rodzicami ( prawnymi

     opiekunami ).

 


§ 4. 1. Nauczyciele na początku każdego roku szkolnego informują uczniów oraz ich rodziców (prawnych opiekunów) o:
3) warunkach i trybie poprawiania ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych.
(znowu – których?, śródrocznych? Rocznych? Wszystkich? Czy z wyłączeniem niedostatecznej?)

Właśnie warunki, jak rozumiem, powinny ze statutu wynikać, ale rozp powinno doprecyzować wg mnie odpowiedź na moje pytania,  Z naszego szkolnego dla mnie nie wynikają żadne warunki, uczeń może jak mu się nie podoba i już. Wiem doskonale, że z ocenami klasyfikacyjnymi bywa różnie.....ale ...jak coś niezgodnie z przepisami prawa to może tutaj ma związek wstawienie tego paragrafu 12.1, z doprecyzowaniem – skąd to dyr stwierdza  niezgodność z przepisami zawartymi w statucie szkoły, w jego części związanej z zasadami wewnątrzszkolnego oceniania. Uczeń by musiał znać, nauczyciel też znać i stosować się, bo uczeń lub jego rodzic mógłby wystąpić o sprawdzenie poprzez egzamin, czy ponowne ustalenie przez komisję oceny zachowania

 § 12. 1. W przypadku stwierdzenia, że roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa, dyrektor szkoły, po wstrzymaniu wykonania uchwały rady pedagogicznej powołuje komisję, która przeprowadza postępowanie wyjaśniające, a w przypadku rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych także pisemny i ustny sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia, oraz ustala roczną (semestralną) ocenę klasyfikacyjną z danego zajęcia edukacyjnego lub roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania.
..............

3. Ustalona przez komisję roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęcia edukacyjnego oraz roczna ocena klasyfikacyjna zachowania nie może być niższa od oceny ustalonej przez odpowiednio nauczyciela lub wychowawcę. Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna, z zastrzeżeniem § 18.


2. Wychowawca klasy na początku każdego roku szkolnego informuje uczniów oraz ich rodziców (prawnych opiekunów) o warunkach i sposobie oceniania zachowania oraz o warunkach i trybie poprawiania oceny klasyfikacyjnej zachowania.
O tym już pisałam poprzednio i wielu wypowiadających się tu, nie będę więc powtarzać
J)


4. Klasyfikacja roczna w klasach I-III szkoły podstawowej polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia w danym roku szkolnym oraz ustaleniu jednej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, zgodnie z § 13 ust. 3 i § 14 ust. 4, z zastrzeżeniem ust. 5.


6. Klasyfikacja roczna, począwszy od klasy czwartej szkoły podstawowej, polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia w danym roku szkolnym z zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania oraz ustaleniu rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, według skali, o której mowa odpowiednio w § 13 ust. 2 i § 14 ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

9. Przed rocznym (semestralnym) klasyfikacyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej wychowawca i poszczególni nauczyciele są obowiązani poinformować ucznia i jego rodziców (prawnych opiekunów) o przewidywanych dla niego rocznych (semestralnych) ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i przewidywanej rocznej ocenie klasyfikacyjnej zachowania, w terminie i formie określonych w statucie szkoły.
A może chodzi o warunki i tryb poprawiania przewidywanych ocen? W końcu te przewidywane roczne są najczęściej , najwczesniej miesiąc przed końcem roku, tu widzę czas i możliwości, przy określeniu warunków i trybu do poprawiania....



§ 10. 1. Śródroczne i roczne (semestralne) oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne obowiązkowe zajęcia edukacyjne, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4, a śródroczną i roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania - wychowawca klasy po uzyskaniu opinii nauczycieli i uczniów danej klasy oraz ocenianego ucznia. ( zasięgam opinii ucznia? Na temat jego oceny? Może o samoocenę chodzi?)

§ 11.
2. Ustalona przez wychowawcę roczna ocena klasyfikacyjna zachowania jest ostateczna.
skoro ostateczna – to co z tą niezgodnością z przepisami prawa? Nie mówiąc o „warunkach i trybie poprawiania „.....)

namieszałam?  to jeszcze pogadajmy zanim to stanowisko........

i sorry, że tak późno.....



Marek Pleśniar25-04-2004 10:35:26   [#57]

na czas haniu - jak mówiłem stanowisko w czwartek - jak wrócę z Wrocławia:-)

alleś się przyłożyła:-)

hania25-04-2004 18:10:07   [#58]

staram się

jeśli tylko mogę i temat mi nieobcy. Tu nie trzeba było dyrektorskich oczu, to se pogadałam:-)))
jerzyk30-04-2004 00:04:21   [#59]

to jeszcze ja  2 sprawach. przy okazji podciągnę watek :-)

§ 9. 4. Klasyfikacja roczna w klasach I-III szkoły podstawowej polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia w danym roku szkolnym oraz ustaleniu jednej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, zgodnie z § 13 ust. 3 i § 14 ust. 4, z zastrzeżeniem ust. 5.

§ 16. 1. Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania.

2. Uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny.
...
17. W przypadku nieklasyfikowania ucznia z obowiązkowego lub dodatkowego zajęcia edukacyjnego, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „nieklasyfikowany”. Nieklasyfikowanie ucznia traktowane jest tak, jak ustalenie oceny niedostatecznej.


§ 17. 2.Począwszy od klasy czwartej szkoły podstawowej, uczeń otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, jeżeli ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania uzyskał roczne oceny klasyfikacyjne wyższe od stopnia niedostatecznego, z zastrzeżeniem ust. 4, 5 i § 18 ust. 11.

7. Uczeń, który nie spełnił warunków określonych w ust. 2, nie otrzymuje promocji i powtarza tę samą klasę (semestr), z zastrzeżeniem ust. 8 i § 18 ust. 11.

8. Ucznia klasy I-III szkoły podstawowej można pozostawić na drugi rok w tej samej klasie tylko w wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych opinią wydaną przez lekarza lub publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną, w tym publiczną poradnię specjalistyczną, oraz w porozumieniu z rodzicami (prawnymi opiekunami) ucznia.

Pamietacie , kiedyś ktorys z dyrow opisywal taka sytuację : uczeć w klasie I miał ponad 60 % nieobecności i nie mógl byc klasyfikowany. Rodzice nie wyrazali zgody na pozostawienie go na drugi rok i nie zamierzali przygotowac dzieciaka do egzaminu kwalifikacyjnego.


Pytanie: co ma w takiej sytuacji zrobic dyr żeby nie złamac prawa? :-))

§ 13.4. Oceny bieżące oraz śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym są ocenami opisowymi.

Od samego poczatku ten zapis wzbudza we mnie mieszne uczucia. Łatwo go było napisac ale jak  wykonac? Rozumiem,  ocena opisowa semestralna i roczna, ale bieżąca !!? toż po pierwsze miejsca w dzienniku mało, a po drugie to taki "bieżacy opis" to jak długi? na  jedno zdanie, dwa, na pół strony?  czy np.zwrot "bardzo dobrze" to juz opis?

hania02-05-2004 07:36:33   [#60]

jerzyk dał do myślenia....

§ 17. 2.Począwszy od klasy czwartej szkoły podstawowej, uczeń otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, jeżeli ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania uzyskał roczne oceny klasyfikacyjne wyższe od stopnia niedostatecznego, z zastrzeżeniem ust. 4, 5 i § 18 ust. 11.

7. Uczeń, który nie spełnił warunków określonych w ust. 2, nie otrzymuje promocji i powtarza tę samą klasę (semestr), z zastrzeżeniem ust. 8 i § 18 ust. 11.

8. Ucznia klasy I-III szkoły podstawowej można pozostawić na drugi rok w tej samej klasie tylko w wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych opinią wydaną przez lekarza lub publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną, w tym publiczną poradnię specjalistyczną, oraz w porozumieniu z rodzicami (prawnymi opiekunami) ucznia.

wg mnie wygląda to tak, że dotyczy uczniów, którzy są w klasie IV i wzwyż..... oni bowiem otrzymują oceny klasyfikacyjne (stopnie, a nie opisówkę) i to słowo "z zastrzeżeniem ust 8" wskazuje, że ucznia klas I-III nie dotyczy ust2 paragrafu 17.....nawet jak nie chodzi........

Marek Pleśniar02-05-2004 08:13:23   [#61]

trzeba to na po weekendie zrobić. Pomoże kto zywy to pozbierać mi?

:-)

jerzyk02-05-2004 09:27:19   [#62]

Haniu:-)

czyli   jak rozumiem opisowka to  ocena a nie stopień ,no ale  nieklasyfikowanie to już = 1

bo:

17. W przypadku nieklasyfikowania ucznia z obowiązkowego lub dodatkowego zajęcia edukacyjnego, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „nieklasyfikowany”. Nieklasyfikowanie ucznia traktowane jest tak, jak ustalenie oceny niedostatecznej.

no a jak uczeń ma 1  i jej nie poprawi to zostaje na drugi rok. No ale jak rodzice nie wyraza zgody to....

Jesli to nie bedzie jednoznaczne, to  wkrótce  faktycznie zaczniemy nauczać  dopiero od kl IV. Teoretycznie rodzic juz w "0" napisze oswiadczenie ze wszystkie nieobcenosci usprawiedliwia z góry, oraz że  nie wyraza zgody na pozostawienie  swego dziecka w tej samej klasie w okresie najblizszych 3 lat ;-)

Marek Pleśniar03-05-2004 16:02:15   [#63]

wklejam za Andrzeja

Szanowni Państwo!

Co prawda nie jestem członkiem Waszego Stowarzyszenia - wczoraj trafiłem na Waszą stronę internetową, ale jako praktyk, któremu bliskie jest prawo oświatowe pozwoliłem sobie na przesłanie kilku uwag do projektu rozprządzenia:

 1)  wydaję mi się, iż niezbędne jest ujęcie w rozporządzeniu regulacji dot. skutków egzaminu klasyfikacyjnego i poprawkowego. Obecnie nieuregulowanym a ważnym z praktycznego punktu widzenia problemem jest odpowiedź na pytanie: czy uczeń zdający egzamin poprawkowy, który zda ten egzamin, powinien otrzymać zawsze i tylko ocenę dopuszczającą, czy też może otrzymać oceny wyższe: dostateczną, dobrą itd. Ma to przecież wpływ na stopień trudności pytań oraz konieczność uwzględnienia kryteriów na poszczególne oceny. Osobiście uważam, że powinna to być tylko ocena dopuszczająca, pozwalająca uczniowi  uzyskać promocję. Powinno się także doprecyzowac te kwestie w przypadku egzaminów klasyfikacyjnych, różnicując sytuację kiedy jest to egzamin wynikający z realizowania obowiązku szkolnego poza szkołą, indywidualnego toku nauki czy też braku możliwości wystawienia oceny okresowej lub rocznej z powodu nieobecności usprawieliwonych i nieusprawiedliwionych na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania.
Wiem,że różne praktyki stosowane są w takich sytuacjach w szkołach  i działaniom dyrektorów i nauczycieli w tym zakresie towarzyszą dużę wątpliwości.
2) powinno się także jednoznacznie określić: czy uczeń, który zdawał bez sukcesu egzamin klasyfikacyjny ma jeszcze prawo do egzaminu poprawkowego.
Jeżeli ktoś ze Stowarzyszenia będziecie zainteresowani innymi moimi uwagami do rozporządzenia, chętnie się nimi podzielę.
                                                                                                                                                                            Pozdrawiam unijnie i majowo.
                                                                                                                                                                                                    Andrzej
fredi03-05-2004 17:11:02   [#64]

andrzej

sluszne uwagi
malmar1503-05-2004 19:31:41   [#65]

§ 16. 1. Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania.
2. Uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny.
5. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadzany dla ucznia, o którym mowa w ust. 4 pkt 2, nie obejmuje przedmiotów: technika, plastyka, muzyka i wychowanie fizyczne.

Zastanawiam sie jeszcze nad oceną z wychowania fizycznego. Czasami dochodzi do takich paradoksów, że uczeń jest obecny na zajęciach, a nie ćwiczy np. przez trzy miesiące. Ponieważ rodzic może wypisać zwolnienie, to korzysta z tego nagminnie (często bywa tak, że dziecko zwalnia z powodu kichnięcia czy katarku). Bywa też i tak, że pisze do nauczycielki, iż zezwala już synowi bądź córce na udział w zajęciach. Jak wtedy traktować zapis rozporządzenia, skoro z wf-u nie przeprowadza się egzaminu klasyfikacyjnego?

Pozdrawiam. Gośka

bogna03-05-2004 21:39:06   [#66]

pewnie już za późno

pewnie już za późno na zgłaszanie uwag

i dostanę w dziób, ale znalazlam taką bzdurę

§ 102. 1. Zdający, nie później niż do dnia 20 grudnia roku szkolnego, w którym przystępuje do egzaminu zawodowego w sesji wiosennej i nie później niż do dnia 31 lipca roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym przystępuje do egzaminu zawodowego w sesji zimowej, składa przewodniczącemu szkolnego zespołu egzaminacyjnego, o którym mowa w § 104 ust. 1, a w przypadku osób nieuczęszczających do szkoły – dyrektorowi komisji okręgowej, pisemną deklarację dotyczącą przystąpienia do egzaminu zawodowego w danym zawodzie wraz ze świadectwem ukończenia szkoły.

Pewnie to "świadectwo ukończenia szkoły" miało dotyczyć osób już nieuczęszczajacych do szkoły,

ale jest jak napisali

i w takim razie uczeń uczęszczajacy do szkoły powinien najpóźniej  20 grudnia mieć świadectwo ukończenia szkoły ;-))

bogna03-05-2004 21:55:34   [#67]

§ 107. 1. Przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego powołuje zespoły nadzorujące przebieg etapu pisemnego w poszczególnych salach egzaminacyjnych, zwane dalej „zespołami nadzorującymi”, oraz wyznacza przewodniczących tych zespołów.
4. Członkowie zespołu nadzorującego są rozmieszczeni w sali egzaminacyjnej w sposób zapewniający właściwy przebieg egzaminu.


nie wiem jakie rozmieszczenie członków zapewnia właściwy przebieg?

Po co taki zapis, który nic nie określa?

Marek Pleśniar03-05-2004 22:01:16   [#68]

n ie za późno. Kompletuję to wszystko od wczoraj - już drugi dzień;-)

Zbiorę na rano i ruszam do CODNu. A Wy pokrytykujecie do środy.

bogna03-05-2004 22:04:49   [#69]

no to super - bo bardzo się bałam, że oberwę w dziób ;-)

Marek Pleśniar03-05-2004 22:28:25   [#70]

:-)

dostaniecie dzioba a chłopaki piwko

(wiem wiem, przerabiałem to - zaraz będą protesty że babki też wolą piwko;-)

Jolanta Szuchta03-05-2004 22:57:27   [#71]

Bogna

moim zdaniem określa.

Pewnie chodzi o to coby nie ściągali a więc jesli jest to duża sala typu:gimnastyczna,aula w której pisze ponad 100?60?osób to komisja powinna siedzieć z przodu,z tyłu i jeszcze pewnie z boku.

Oczywiście jest to truizm,ale może komuś się wydaje, ze jesli nie określi w rozporządzeniu to my nie wiemy jak tę szanowną komisje posadzic.

#65 no własnie jak sklasyfikować dziecko które na te przedmioty nie chodzilo?skoro nie wolno zrobić egzaminu klasyfikacyjnego?skąd wziąc oceny?

#63 po mojemu uczeń ma prawo zdawać egzamin klasyfikacyjny nie tylko na ocenę dopuszczająca,ale każdą ze skali ocen określonej przez WSO.Powinien jednak poinformować o tym fakcie dyrektora i wtedy ten powoduje przygotowanie zadań/pytań na określoną ocenę.To może być zapisane w rozporządzeniu.Co do poprawkowego to chyba bym się zastanawiala czy nie pozwolić poprawiac tylko na dopuszczającą,bo w końcu poprawkowy pisze tylko ten uczeń,który ma ocenę niedostateczna.

Marek Pleśniar04-05-2004 06:29:19   [#72]

wklejam tyle co mam

reszta jutro po południu - jak wrócę z CODNu:

A może ktoś pomoże?

Stanowisko Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty

 w sprawie

Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu  w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych.

Przedstawiamy następujące uwagi Stowarzyszonych.

§

Proponowane zmiany:

(Dodać, skreślić)

Uwagi, objaśnienia

§ 1. 5.

Rozczarowuje brak zasad oceniania z religii (etyki) w omawianym rozporządzeniu.

 

§ 3. 3.

Proponujemy wprowadzić do tekstu zmiany:

§ 3. 3.

6) ustalenie warunków i trybu poprawiania rocznych1 ocen klasyfikacyjnych;

7) ustalenie warunków i sposobu przekazywania rodzicom (prawnym opiekunom) informacji o postępach i trudnościach ucznia w nauce oraz o zachowaniu ucznia2.

1) Proponujemy by zapis dotyczył tylko ocen rocznych, ponieważ śródroczna pełni funkcję informacyjną, a szkoła jest zobowiązana i tak wspomagać ucznia (patrz - § 15. Jeżeli w wyniku klasyfikacji śródrocznej (semestralnej) stwierdzono, że poziom osiągnięć edukacyjnych ucznia uniemożliwi lub utrudni kontynuowanie nauki w klasie programowo wyższej (semestrze programowo wyższym) szkoła, w miarę możliwości, stwarza uczniowi szansę uzupełnienia braków).

2) zajdzie tu zgodność z § 3. 2 (Ocenianie wewnątrzszkolne ma na celu: […] 4) dostarczenie rodzicom (prawnym opiekunom) i nauczycielom informacji o postępach, trudnościach w uczeniu się i zachowaniu oraz o specjalnych uzdolnieniach ucznia;

§ 4. 2.

§ 4. 2.Wychowawca klasy na początku każdego roku szkolnego informuje uczniów oraz ich rodziców (prawnych opiekunów) o warunkach i sposobie oceniania zachowania oraz o warunkach i trybie poprawiania oceny klasyfikacyjnej zachowania.

Zdecydowanie sprzeciwiamy się możliwości poprawienia oceny zachowania. Nie da się poprawić całorocznego złego zachowania wskutek zdania „końcowego egzaminu”. Można jedynie wyciągnąć wnioski na przyszłość. Uważamy takie rozwiązanie za niewychowawcze.

§ 6. 1

i

§ 35.1.

Nauczyciel jest obowiązany, na podstawie opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej, dostosować wymagania edukacyjne, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1, do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia i odchylenia rozwojowe lub specyficzne trudności w uczeniu się, uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

§ 35. 1. Uczniowie (słuchacze) ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się mają prawo przystąpić do sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego w warunkach, formie i  sposobie oceniania dostosowanych do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia (słuchacza), na podstawie opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej, albo niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym niepublicznej poradni specjalistycznej, spełniającej warunki, o których mowa w art. 71b ust. 3b ustawy, z zastrzeżeniem ust. 2.

 

 

Zapisy w § 6. 1 oraz § 35.1 przeczą sobie – gdyż przez cały okres nauki dostosowujemy wymagania a na egzaminach dostosowujemy tylko warunki i  formy egzaminu.

Jeżeli uczeń ma wymagania dostosowane do swoich możliwości przez cały etap edukacyjny, to nie powinien na sprawdzianie, czy egzaminie być traktowany tak samo jak inne dzieci, czyli inaczej niż podczas pobierania nauki.

Reguły oceniania podczas sprawdzianu powinny być dla tych uczniów inne..

Zapis dotyczy uczniów z różnymi problemami (nie są to tylko uczniowie kwalifikujący się do kształcenia specjalnego z powodu upośledzenia intelektualnego), dyslektyków, dysortografików, dyskalkulików, uczniów z ADHD, uczniów z nerwicą, fobią szkolną itd.

Przez cały okres nauki  dostosowujemy wymagania do ich dysfunkcji:

Np - jeżeli dziecko ma zaburzoną koordynację wzrokowo- ruchową to matematyk nie obniży oceny za źle narysowany kwadrat, bo problem takiego ucznia to zły odbiór obrazów figur geometrycznych, a co za tym idzie, słabe ich utrwalanie i odwzorowywanie, utrudnione porównywanie wielkości fizycznych figur (powierzchnia, odcinki, przekątne)

Uczeń z ADHD nie napisze samodzielnie klasówki, bo jego zaburzona koncentracja uwagi  nie pozwoli na to (po kilku minutach mylą mu się znaki, +  -, dzielenie z mnożeniem itp) - zwykle trzeba przy dziecku stać i pomagać, a najlepiej, by sprawdzać jego wiedzę indywidualnie.

Poradnie w przypadku uczniów z deficytami zalecają, by sprawdzać ich wiedzę i umiejętności w małych "dawkach" - często występują u takich uczniów problemy z pamięcią długotrwałą, mają też problemy z myśleniem logicznym: analizą i syntezą. ( A egzamin "sprawdza" całość)

Te dzieci na zewnętrznych egzaminach traktowane są tak samo jak dzieci bez dysfunkcji - piszą te same arkusze, tyle samo zadań. I wypadają gorzej   nie tylko od swoich kolegów - wypadają poniżej tego, co umieją.

Wydłużenie czasu w przypadku ucznia, który np. ma dużą męczliwość  mija się z celem. Przy kolejnym zadaniu jest już tak zmęczony, że na pozostałe nie ma siły. Idzie na marne ich trud, trud nauczycieli i rodziców

§ 12.2

W skład komisji, o której mowa w ust. 1, wchodzą:

2) w przypadku ustalenia rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania:

e) psycholog1,

f) przedstawiciel samorządu uczniowskiego2,

g) przedstawiciel rady rodziców2.

Zastrzeżenia:

1) nie wyjaśnia się w projekcie skąd w komisji ma się znaleźć psycholog, jeśli go nie ma w składzie rady pedagogicznej szkoły. Czy ma on być powoływany z innej placówki?

2) Obecność osób niezobowiązanych do tajemnicy służbowej podczas spotkania gdzie można się zapoznać z np. orzeczeniem poradni psychologiczno -pedagogicznej i innymi informacjami poufnymi dotyczącymi ucznia budzi zastrzeżenia.

§ 12.2.

§ 33. 4.2

 

Pojawia się w omawianych paragrafach problem powoływania nauczycieli z innych szkół do wykonywania zadań w nie swojej (z punktu widzenia zatrudnienia) szkole.

 

Nie ustalono, na jakiej podstawie prawnej  dyrektor jednej szkoły może powołać nauczyciela innej szkoły do pracy u siebie. Należy, naszym zdaniem uregulować w przepisach sposób powoływania nauczycieli innych szkół do zadań wypełnianych pod kierownictwem innego dyrektora szkoły/placówki. Może to być zapis:

W przypadku potrzeby powołania do pracy w zespołach określonych w rozporządzeniu nauczycieli z innej szkoły, nauczycieli tych deleguje dyrektor macierzystej szkoły na podstawie wniosku dyrektora szkoły powołującego zespół oraz polecenia organu nadzoru pedagogicznego.

§ 17. 8.

8. Ucznia klasy I-III szkoły podstawowej można pozostawić na drugi rok w tej samej klasie tylko w wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych opinią wydaną przez lekarza lub publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną, w tym publiczną poradnię specjalistyczną, oraz w porozumieniu z rodzicami (prawnymi opiekunami) ucznia

Czy w porozumieniu z rodzicami oznacza za zgodą?

 

 

 

Marek Pleśniar15-05-2004 13:44:42   [#73]

przy okazji oceniania, kończę - ale znalazł mi się fajny wątek dotyczący tych zagadnień. To Wam pokazuję:-)

i tu ciekawe na ten temat!

 zastanawiające są tytułu wątków o ocenianiu:

"w koło macieju", "znowu.." itd. Ciągle to niejasne jakoś...

Marek Pleśniar16-05-2004 01:08:03   [#74]

recenzujcie i pomóżcie poprawić.

 

 

Stanowisko Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty

 w sprawie

Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu  w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych.

Przedstawiamy następujące uwagi Stowarzyszonych.

 

§

Proponowane zmiany:

(Dodać, skreślić, zmienić)

Uwagi, objaśnienia

1

§ 1. ust. 5.

Proponujemy umieszczenie zasad oceniania z religii (etyki) w omawianym rozporządzeniu.

2

§ 3. ust. 3.

Proponujemy wprowadzić do tekstu zmiany:

§ 3. 3.

6) ustalenie warunków i trybu poprawiania rocznych1 ocen klasyfikacyjnych;

7) ustalenie warunków i sposobu przekazywania rodzicom (prawnym opiekunom) informacji o postępach i trudnościach ucznia w nauce oraz o zachowaniu ucznia2.

1) Proponujemy by zapis dotyczył tylko ocen rocznych, ponieważ śródroczna pełni funkcję informacyjną, a szkoła jest zobowiązana i tak wspomagać ucznia (patrz - § 15. Jeżeli w wyniku klasyfikacji śródrocznej (semestralnej) stwierdzono, że poziom osiągnięć edukacyjnych ucznia uniemożliwi lub utrudni kontynuowanie nauki w klasie programowo wyższej (semestrze programowo wyższym) szkoła, w miarę możliwości, stwarza uczniowi szansę uzupełnienia braków).

2) zajdzie tu zgodność z § 3. 2 (Ocenianie wewnątrzszkolne ma na celu: […] 4) dostarczenie rodzicom (prawnym opiekunom) i nauczycielom informacji o postępach, trudnościach w uczeniu się i zachowaniu oraz o specjalnych uzdolnieniach ucznia;

3

§ 4. ust. 2.

§ 4. 2.Wychowawca klasy na początku każdego roku szkolnego informuje uczniów oraz ich rodziców (prawnych opiekunów) o warunkach i sposobie oceniania zachowania oraz o warunkach i trybie poprawiania oceny klasyfikacyjnej zachowania.

Zdecydowanie sprzeciwiamy się możliwości poprawienia oceny zachowania. Nie da się poprawić całorocznego złego zachowania wskutek zdania jakiegokolwiek „końcowego egzaminu”. Można jedynie wyciągnąć wnioski na przyszłość. Uważamy takie rozwiązanie za niewychowawcze.

4

§ 6. ust. 1

i

§ 35. ust.1.

Nauczyciel jest obowiązany, na podstawie opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej, dostosować wymagania edukacyjne, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1, do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia i odchylenia rozwojowe lub specyficzne trudności w uczeniu się, uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

§ 35. 1. Uczniowie (słuchacze) ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się mają prawo przystąpić do sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego w warunkach, formie i  sposobie oceniania dostosowanych do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia (słuchacza), na podstawie opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej, albo niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym niepublicznej poradni specjalistycznej, spełniającej warunki, o których mowa w art. 71b ust. 3b ustawy, z zastrzeżeniem ust. 2.

 

 

Zapisy w § 6. 1 oraz § 35.1 przeczą sobie – gdyż przez cały okres nauki dostosowujemy wymagania a na egzaminach dostosowujemy tylko warunki i  formy egzaminu.

Jeżeli uczeń ma wymagania dostosowane do swoich możliwości przez cały etap edukacyjny, to nie powinien na sprawdzianie, czy egzaminie być traktowany tak samo jak inne dzieci, czyli inaczej niż podczas pobierania nauki.

Reguły oceniania podczas sprawdzianu powinny być dla tych uczniów inne..

Zapis dotyczy uczniów z różnymi problemami (nie są to tylko uczniowie kwalifikujący się do kształcenia specjalnego z powodu upośledzenia intelektualnego), dyslektyków, dysortografików, dyskalkulików, uczniów z ADHD, uczniów z nerwicą, fobią szkolną itd.

Przez cały okres nauki  dostosowujemy wymagania do ich dysfunkcji:

Np - jeżeli dziecko ma zaburzoną koordynację wzrokowo- ruchową to matematyk nie obniży oceny za źle narysowany kwadrat, bo problem takiego ucznia to zły odbiór obrazów figur geometrycznych, a co za tym idzie, słabe ich utrwalanie i odwzorowywanie, utrudnione porównywanie wielkości fizycznych figur (powierzchnia, odcinki, przekątne)

Uczeń z ADHD nie napisze samodzielnie klasówki, bo jego zaburzona koncentracja uwagi  nie pozwoli na to (po kilku minutach mylą mu się znaki, +  -, dzielenie z mnożeniem itp) - zwykle trzeba przy dziecku stać i pomagać, a najlepiej, by sprawdzać jego wiedzę indywidualnie.

Poradnie w przypadku uczniów z deficytami zalecają, by sprawdzać ich wiedzę i umiejętności w małych "dawkach" - często występują u takich uczniów problemy z pamięcią długotrwałą, mają też problemy z myśleniem logicznym: analizą i syntezą. ( A egzamin "sprawdza" całość)

Te dzieci na zewnętrznych egzaminach traktowane są tak samo jak dzieci bez dysfunkcji - piszą te same arkusze, tyle samo zadań. I wypadają gorzej   nie tylko od swoich kolegów - wypadają poniżej tego, co umieją.

Wydłużenie czasu w przypadku ucznia, który np. ma dużą męczliwość  mija się z celem. Przy kolejnym zadaniu jest już tak zmęczony, że na pozostałe nie ma siły. Idzie na marne ich trud, trud nauczycieli i rodziców

5

§ 11. ust. 1.

Ustalona przez nauczyciela niedostateczna roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z danego zajęcia edukacyjnego może być zmieniona tylko w wyniku egzaminu poprawkowego

Proponujemy dopisać: 2. Ustalona przez wychowawcę ocena klasyfikacyjna zachowania jest ostateczna.

Ma to zapewnić uściślenie zapisów oraz podkreślić nieodwołalność oceny zachowania, o czym mowa w komentarzu do § 3. ust. 3.

6

§ 12 CAŁY

W związku z poniżej zamieszczonymi komentarzami do § 12, (p7 i 8) wykazującymi jego wady oraz mnożeniem zbędnych przepisów proponujemy cały § 12 skreślić.

Jeśli do skreślenia § 12 nie dojdzie, proponujemy poniższe: (p7 i 8)

7

§ 12. ust. 2

W skład komisji, o której mowa w ust. 1, wchodzą:

2) w przypadku ustalenia rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania:

e) psycholog1,

f) przedstawiciel samorządu uczniowskiego2,

g) przedstawiciel rady rodziców2.

Zastrzeżenia:

1) nie wyjaśnia się w projekcie skąd w komisji ma się znaleźć psycholog, jeśli go nie ma w składzie rady pedagogicznej szkoły. Czy ma on być powoływany z innej placówki?

2) Obecność osób niezobowiązanych do tajemnicy służbowej podczas spotkania gdzie można się zapoznać z np. orzeczeniem poradni psychologiczno -pedagogicznej i innymi informacjami poufnymi dotyczącymi ucznia budzi zastrzeżenia.

8

§ 12. ust 2.

§ 33. ust 4.p.2

 

Pojawia się w omawianych paragrafach problem powoływania nauczycieli z innych szkół do wykonywania zadań w nie swojej (z punktu widzenia zatrudnienia) szkole.

 

Nie ustalono, na jakiej podstawie prawnej  dyrektor jednej szkoły może powołać nauczyciela innej szkoły do pracy u siebie. Należy, naszym zdaniem uregulować w przepisach sposób powoływania nauczycieli innych szkół do zadań wypełnianych pod kierownictwem innego dyrektora szkoły/placówki. Może to być zapis:

W przypadku potrzeby powołania do pracy w zespołach określonych w rozporządzeniu nauczycieli z innej szkoły, nauczycieli tych deleguje dyrektor macierzystej szkoły na podstawie wniosku dyrektora szkoły powołującego zespół oraz polecenia organu nadzoru pedagogicznego.

9

§ 18. ust. 1.

Proponujemy dopisanie:

Począwszy od klasy czwartej szkoły podstawowej, z wyjątkiem klasy programowo najwyższej w szkole danego typu, uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał ocenę niedostateczną lub został nieklasyfikowany z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych [..]

W nawiązaniu do § 16. ust. 17. […] Nieklasyfikowanie ucznia traktowane jest tak, jak ustalenie oceny niedostatecznej.)

10

§ 17. ust. 8.

Ucznia klasy I-III szkoły podstawowej można pozostawić na drugi rok w tej samej klasie tylko w wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych opinią wydaną przez lekarza lub publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną, w tym publiczną poradnię specjalistyczną, oraz w porozumieniu z rodzicami (prawnymi opiekunami)1 ucznia.

1.Czy w porozumieniu z rodzicami oznacza za zgodą? Oczekujemy doprecyzowania zapisu. Z doświadczeń dyrektorów wynika, że dochodzi czasem do blokowania decyzji o pozostawieniu na drugi rok, a służącej dziecku.

11

§ 18. ust. 9.

Nie jest jasny status ucznia (oraz zasadność tak długiego, bo miesięcznego pozostawania tego stanu rzeczy), o którym mowa w treści rozporządzenia: Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu poprawkowego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez dyrektora szkoły, nie później niż do końca września, a w szkole, w której zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w styczniu - nie później niż do końca marca.

12

§ 39.

Nie określono miejsca, gdzie praca jest udostępniona uczniowi.

13

§ 96.

W nawiązaniu do:

·         Art. 64.ust 1. pkt. 5) Ustawy o Systemie Oświaty,

·         § 3. Ust. 1.pkt. 2) Rozporządzenia w sprawie praktycznej nauki zawodu

·         § 6. Ust 1. Rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych

Wnioskujemy o wyjaśnienie kwestii:, w jakim terminie mogą zdawać egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe młodociani pracownicy, kształcący się w zawodach dwuletnich?

14

 

Nieuregulowanym a ważnym z praktycznego punktu widzenia problemem jest odpowiedź na pytanie: czy uczeń zdający egzamin poprawkowy, który zda ten egzamin, powinien otrzymać zawsze i tylko ocenę dopuszczającą, czy też może otrzymać oceny wyższe: dostateczną, dobrą itd. Ma to przecież wpływ na stopień trudności pytań oraz konieczność uwzględnienia kryteriów na poszczególne oceny.

Uważamy, że powinna to być tylko ocena dopuszczająca, pozwalająca uczniowi  uzyskać promocję. Powinno się także doprecyzować te kwestie w przypadku egzaminów klasyfikacyjnych, różnicując sytuację, kiedy jest to egzamin wynikający z realizowania obowiązku szkolnego poza szkołą, indywidualnego toku nauki czy też braku możliwości wystawienia oceny okresowej lub rocznej z powodu nieobecności usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania.

15

§ 102. ust. 1.

Zapis z błędem.

Zdający, nie później niż do dnia 20 grudnia roku szkolnego, w którym przystępuje do egzaminu zawodowego w sesji wiosennej i nie później niż do dnia 31 lipca roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym przystępuje do egzaminu zawodowego w sesji zimowej, składa przewodniczącemu szkolnego zespołu egzaminacyjnego, o którym mowa w § 104 ust. 1, a w przypadku osób nieuczęszczających do szkoły – dyrektorowi komisji okręgowej, pisemną deklarację dotyczącą przystąpienia do egzaminu zawodowego w danym zawodzie wraz ze świadectwem ukończenia szkoły

Należy zmienić treść tak, aby uczniów uczęszczających jeszcze do szkoły nie dotyczył warunek: „wraz ze świadectwem ukończenia szkoły”

16

§ 107. ust. 4.

Usunąć cały ustęp 4.: Członkowie zespołu nadzorującego są rozmieszczeni w sali egzaminacyjnej w sposób zapewniający właściwy przebieg egzaminu

Zapis jest nieprecyzyjny – nie określa żadnych warunków „właściwego” rozmieszczenia członków zespołu.

bogna16-05-2004 01:21:56   [#75]
o kurcze - ale się napracowałeś :-)
bogna16-05-2004 01:26:27   [#76]
jest super - dziękuję :-)))
Marek Pleśniar16-05-2004 01:58:04   [#77]

formatowanie diabli wzięli i wygląda to jakoś dziwacznie;-) ale to tylko tu

chciałbym jutro (tzn dziś:-) poznac ewentualne uwagi i w poniedziałek wysłać to.

Ewa z Rz16-05-2004 05:10:58   [#78]

No.... mam uwagę...

Tylko nie w dziób! :-)

Razi mnie taki zapis:

Proponujemy dopisać: 2. Ustalona przez wychowawcę ocena klasyfikacyjna zachowania jest ostateczna.

Zgadzam się, że jest bezsensowne poprawianie oceny zachowania, ale... Wszystko OK jeśli ocena jest wystawiona właściwie, zgodnie ze statutem i adekwatnie do zachowania ucznia. A co w sytuacji, gdy tak nie jest? Uczeń (jego rodzic, a czasem dyrektor) powinni mieć jakąś możliwość odwołania się od oceny - wychowawca klasy to tez człowiek (tylko) i podlega tym samym emocjom co każdy.

Ja bym napisała, że tej oceny nie można poprawiać lub nic bym nie pisała, skoro wymienione jest, które oceny poprawiać można.

Nie umieszczanie takiego zapisu wogóle, powoduje, że odwołanie jest możliwe w trybie określonym w statucie szkoły (zresztą w zgodzie z zapisem rozp. o ramowym statucie)

Marek Pleśniar16-05-2004 10:31:53   [#79]
a jak sformułować to, co dodać by ocena była ostateczna i nie do poprawienia, lecz jakiś tryb odwoławczy był jasno ustalony?
madziara16-05-2004 13:35:30   [#80]

Mam problem

 Napiszcie mi proszę, jak na świadectwie klas 1- 3 o opisowce piszecie języki obce (są nadobowiązkowe)  Proszę o radę .

z góry dziękuję. Dana

agabu16-05-2004 14:47:06   [#81]

Marku

Moim zdaniem jest dobrze. Ciekawe, co uwzględnią. Zwłaszcza sprawa oceniania  na sprawdzianie i egzaminach uczniów z dostosowanymi do możliwości wymaganiami edukacyjnymi wydaje się bardzo wazna. Ciekawe, ile z tego da się obronić...
hania16-05-2004 18:09:25   [#82]

zaraz, zaraz

w projekcie jest tak:

§ 9. 1. Klasyfikacja śródroczna polega na okresowym podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania i zachowania ucznia, oraz ustaleniu - według skali określonej w statucie szkoły - śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i śródrocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania

§ 11. 1. Ustalona przez nauczyciela niedostateczna roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z danego zajęcia edukacyjnego może być zmieniona tylko w wyniku egzaminu poprawkowego, z zastrzeżeniem § 18 ust. 1.

2. Ustalona przez wychowawcę roczna ocena klasyfikacyjna zachowania jest ostateczna.

więc dopisywać tu nic nie trzeba, chyba, że

2. Ustalona przez wychowawcę roczna ocena klasyfikacyjna zachowania jest ostateczna z zastrzeżeniem §12. 1.

§ 12. 1.

W przypadku stwierdzenia, że roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa, dyrektor szkoły, po wstrzymaniu wykonania uchwały rady pedagogicznej powołuje komisję, która przeprowadza postępowanie wyjaśniające, a w przypadku rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych także pisemny i ustny sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia, oraz ustala roczną (semestralną) ocenę klasyfikacyjną z danego zajęcia edukacyjnego lub roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania.

i fakt, że w paragrafie 12.1 pada słowo "semestralna" nie ma nic do rzeczy, semestralna - dotyczy tylko klasyfikacji z zajęć edukacyjnych w szkołach policealnych, pomaturalnych, gdzie semestr "trzeba zaliczyć" (ludzie z tych szkół - tak jest? ) szkoły podstawowe, gimnazja, średnie, mają klasyfikację śródroczną, oceny śródroczne, roczne.... semestralnych nie ma.

wszystko, co dotyczy poprawiania oceny z zachowania, które nam się nie podoba, jest w poprawkach przez Ciebie Marku stworzonych (przy naszej - mam nadzieję - skromnej pomocy(ale i tak się narobiłes!) do paragrafów 3 i 4

poczytałam to dokładnie jeszcze raz i tak rozumiem (jak wcześniej coś nie tak pisałam - to chyba z przepracowania było:-))

Uśka16-05-2004 18:42:22   [#83]
Dużo pracy Marku, dziękujemy. Ja też jestem ciekawa jaką postać przyjmie rozporządzenie . Mam nadzieję że sugestie , stanowisko OSKKO będą brane pod uwagę.
Rycho16-05-2004 19:54:57   [#84]
Marku,
 
 § 39 proponuję przeredagować:

 

Nie określono miejsca, gdzie praca jest udostępniona uczniowi ani osób (instytucji) do których ma być złożony wniosek o udostępnienie pracy.

-----------

mozna też zaproponować własny pomysł tego paragrafu, np taki:

§ 39. 1. Na prośbę ucznia (słuchacza) lub jego rodziców (prawnych opiekunów) skierowaną do dyrektora OKE za pośrednictwem dyrektora szkoły, złożoną w terminie nie później niż 60 dni od daty odpowiednio sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego, sprawdzona i oceniona praca ucznia (słuchacza) jest udostępniana uczniowi (słuchaczowi) lub jego rodzicom (prawnym opiekunom).

2. Pracę udostępnia się uczniowi lub jego rodzicom (prawnym opiekunom) w szkole ucznia w terminie określonym przez dyrektora OKE.

lub

2. Pracę udostępnia się uczniowi lub jego rodzicom (prawnym opiekunom) w siedzibie OKE w terminie określonym przez dyrektora OKE.

poza tym moim zdaniem jest OK.

malmar1516-05-2004 19:59:25   [#85]

Mareczku,

ogrom pracy i kolejna zarwana nocka.

Nie wiem tylko czy przeoczyłam, czy też nic nie wspominasz o ocenie w klasach I-III.  Może pokusić się o zapis dopuszczający bieżące oceny cząstkowe wyrażone w formie stopni szkolnych w skali 1-6.

Pozdrawiam.

Ewa z Rz17-05-2004 06:45:46   [#86]

Haniu, świetnie!

Marek, bardzo podoba mi się hani propozycja:

2. Ustalona przez wychowawcę roczna ocena klasyfikacyjna zachowania jest ostateczna z zastrzeżeniem §12. 1. - to jest bardzo dobre.

Z propozycji Rycha wybrałabym wariant 1.

.............................................

malmar15, nic nie stoi na przeszkodzie byś obecnie stosowała oceny w ocenianiu bieżącym w kl 1-3, baa możesz nawet stawiać ocenę w postaci stopnia na koniec roku, równolegle z ocena opisową, tylko nie będzie jej na świadectwie.

Rozporządzenie mówi 1. tylko o ocenach końcoworocznych (więc bieżące szkoła ustala dowolnie), 2. ocena końcoworoczna wg. rozporządzenia jest oceną opisową - nie jest napisane, że tylko, więc opisowa musi być, ale nie jest zabroniona jakaś jeszcze...

jerzyk17-05-2004 07:43:06   [#87]

Marek

Może jeszcze coś o tych "aktualnie obowiazujacych drukach" .Moze by sie Menis wypowiedział jakie to druki arkuszy aktualnie obowiazuja:-)

Marek Pleśniar17-05-2004 07:44:58   [#88]

to tu??

:-)

jerzyk17-05-2004 07:46:12   [#89]

przepraszam  to powyzej źle wkłeilem.

Marek a co z  bieżacym opisowym ocenianiem  dzieciakow z uposledzeniem umiarkowanym i znacznym? Moim zdaniem to sie nie sprawdza

Małgoś17-05-2004 21:02:32   [#90]

ja nie na bieżąco i nie w temacie ...może cos palnę, co juz dawno poruszone, ale wydaje mi sie to wazne

otóż chodzi mi o prawo odwołania sie od ocen klasyfikacyjnych, wyników egzaminów wszelkiego rodzaju, sprawdzianów itp.

ocenianie nigdy nie będzie obiektywne, sprawdziany i egzaminy decydują o losach i przyszłości ucznia

nie wydaje się Wam, że brak mozliwości odwołania w uzasadnionych przypadkach jest ...nieludzki?

Ewa z Rz18-05-2004 06:05:32   [#91]

Ale to JEST ocenianie bieżące

A te szkoła powinna regulować w statucie - może tam umieścić taką mozliwość i określic procedury.

Nie uważam by rozporządzenie powinno te sprawy regulować - z punktu widzenia prawa ogólnego istotne jest (jak narazie, bo nie musi) jedynie ocenianie końcoworoczne i takim tylko rozporządzenie mówi.

Nie postulowałabym nieczgo ograniczającego autonomię szkół - i tak została ona ostatnio dosyć ograniczona. To, wbrew pozorom, nie jest lekarstwo na niedouczonych dyrektorów itp.

jerzyk18-05-2004 07:36:37   [#92]
Ewa, ale dlaczego ono ma byc opisowe? To własnie takie stawianie sprawy ogranicza autonomię szkół. Niech sobie szkoła sama określi czy to ma być opisowe czy nie
Ewa z Rz18-05-2004 11:49:07   [#93]

Jeżyk

Ja odpowiadałam Małgoś.

Natomiast co do oceniania dzieciaków z upośledzeniem, to się nie wypowaidam, bo się nie wyznaję - ale wydaje mi się, że w takim wypadku nie bardzo da się inaczej.

Ewa z Rz18-05-2004 11:50:00   [#94]

ups!

sorry jerzyk ;-))
S Wlazło18-05-2004 13:06:24   [#95]
Prośba o pomoc - mam ogromny brak czasu i nie jestem w stanie dokładnie prześledzić rozporządzenia i naszej dyskusji o ocenianiu,a informacja jest mi potrzebna. Odpowiedźcie mi, czy jest jakiś zapis, który ustala dokumentowanie oceny,np. w postaci stopni do dziennika. Czy w ogóle jest odniesienie do dzienników? Dziękuję z góry. Stefan
hania18-05-2004 13:26:15   [#96]

Stefanie

nie w tym rozporządzeniu...tu nie ma nawet odniesienia, że "sposób dokumentowania oceniania regulują odrębne przepisy", przynajmniej ja nie zauważyłam.... może pasowało by dodać np w rozdziale ! taki tekst.....

Rozdział 1 określa co zawiera to rozp o ocenianiu, a mianowicie:

Rozdział 1
Przepisy ogólne

§ 1. 1. Rozporządzenie określa warunki i sposób oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w publicznych szkołach podstawowych, gimnazjach, szkołach ponadgimnazjalnych i dotychczasowych szkołach ponadpodstawowych dla dzieci i młodzieży, w tym szkołach specjalnych, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, oraz w szkołach dla dorosłych.

2. Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim.

3. Warunki przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów oraz ich formy dla dzieci i młodzieży niepełnoprawnych oraz niedostosowanych społecznie określają odrębne przepisy.

4. Warunki i sposób oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach artystycznych określają odrębne przepisy.

5. Zasady oceniania z religii (etyki) określają odrębne przepisy.

i tyle

natomiast o dokumentowaniu jest tu:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu

z dnia 19 lutego 2002 r.

w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji.

§ 1.

1. Rozporządzenie reguluje sposób prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne i dotychczasowe szkoły ponadpodstawowe, a także przez publiczne placówki, o których mowa w art. 2 pkt 3-5 i 7 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, zwane dalej "placówkami", dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej.

§ 7.

1. Szkoła prowadzi dla każdego oddziału dziennik lekcyjny, w którym dokumentuje się przebieg nauczania w danym roku szkolnym, z zastrzeżeniem § 8.

2. Do dziennika lekcyjnego wpisuje się w porządku alfabetycznym lub innym ustalonym przez dyrektora szkoły nazwiska i imiona uczniów, daty i miejsca urodzenia oraz adresy ich zamieszkania, imiona i nazwiska rodziców (prawnych opiekunów) i  adresy ich zamieszkania, a także tygodniowy plan zajęć edukacyjnych, oznaczenie realizowanych programów nauczania zawartych w szkolnym zestawie programów nauczania dla danego oddziału oraz imiona i nazwiska nauczycieli prowadzących poszczególne zajęcia.

3. W dzienniku lekcyjnym odnotowuje się obecność uczniów na zajęciach edukacyjnych oraz wpisuje się tematy przeprowadzonych zajęć, oceny i zaliczenia uzyskane przez uczniów z poszczególnych zajęć edukacyjnych, oceny zachowania, a także przeprowadzone hospitacje zajęć edukacyjnych. Przeprowadzenie zajęć edukacyjnych nauczyciel potwierdza podpisem.

 

pozdrawiam,

S Wlazło18-05-2004 20:31:18   [#97]
 Haniu dziękuję - ale popatrz na par. 8 tego rozporządzenia o dokumentowaniu:

"Wewnątrzszkolne ocenianie uczniów może być także dokumentowane w innym niż dziennik lekcyjny dokumencie, określonym w statucie szkoły, z tym że ustalone dla ucznia oceny końcoworoczne (semestralne), zaliczenia i ocenę zachowania wpisuje się do dziennika lekcyjnego."

Dlatego szukałem ewentualnego odnośnika w R. o ocenianiu. Widać jednak, że nadal dzienniki nie muszą być  jedynym sposobem dokumentowania ocen uczniów. Pozdrawiam

Karolina18-05-2004 21:00:41   [#98]

Bardzo się cieszę, ze zadbaliście o dostosowanie wymagań na egazminie i sprawdzianie.... to jest ważny punkt, dziękuję. Sama przegapiłam z różnych względów.

Co się tyczy pozostawienia w klasach I-III - kurcze....

Rozróżnijmy dwie rzeczy, rozróznijmy uczni, który ma 60% nieobecności od ucznia który systematycznie na zajęcia uczęszcza a ma problemy z opanowaniem materiału.

Czy ucznia klas I-III ktory ma tyle nieobecnosći można zwyczajnie bez zgody rodziców (jak ucznia w kazej innej klasie) nieklasyfikowac? Wydaje mi się to słuszne - rodzice nie dopełniali swego obowiazku, nie starali się aby dziecko uczeszczało do szkoly, dziecko nie mailo szans zrealizować materiału - rok powtarza. Ok.

Inny przypadek - dziecko bez takich problemow z frekwencją, totalnie ma problemy z opanowaniem materiału - tu nie godze się na drugoroczność. Z nazwy z słownika jezyka polskiego, Gaba szukaj co to jest powtarzanie, repeta roku itd... To dziecko nie może być ukarane takim pozostawieniem na drugi rok. NIe może... ono ma problemy rozwojowe, jego trzeba wesprzeć, skierować do PPP, przydzielić maksymalnie dodatkowe godziny, wspolpracować z rodzicami a nie z nimi walczyć.

Te dzieci mogą mieć np wydłużenie klasy pierwszej na dwa lata, trzeba dać im szansę, okazję do nadrobienia.

Rodzice musza wspoluczestniczyć w tym procesie i nie robmy z igly widły. To nie cwaniak, wagarowicz i huligan - to małe dziecko, któremu trzeba pomoc.

Jola18-05-2004 21:25:46   [#99]

To mnie zaciekawiło

Karolina, ja też myślę, że takim dzieciom trzeba pomóc, tylko bez siłaczek jest to obecnie trudne. Czasem te "dodatkowe godziny" nie wystarczają.
A jak Ty rozumiesz to, że dzieci mogą mieć wydłużenie klasy pierwszej na dwa lata? Jak to ma wyglądać w praktyce? Nie powtarzanie, a wydłużenie?
Karolina18-05-2004 22:18:29   [#100]

Jola - ja wiem, że nie wystarczą. Czy siłaczki?

Dziś miałam starcie z koleżanką i kolega matematykime, ponieważ wstawiłam się za moich uczniów. Zasada jest taka... klasa ma zapowiedziany sprawdzian, uczeń akurat jest chory - nie pisze. Po oddaniu prac, wszyscy piszący w pierwszym terminie mogą poprawiac ocene, wowczas też pisze ten wcześniej nieobecny. Jeśli ten nieobecny wczesniej w drugim terminie dostanie slabą ocene nie ma juz drugiego terminu. Powod? Nie ma wiecej formularzy z pytaniami, nie mozna dookola pisać i poprawiac prac uczniom nocami (argument nauczyciela!!!)..

Piszę to, ponieważ to dowód, ze ci nauczyciele mają swoje zasady i choćby padli trupem, liczy sie to ze oni nie beda wiecej poprawiać prac a nie to, ze chory uczeń nie mial tylu szans co ten, ktory pisał I i II termin. Strasznie mnie to dzis zdenerwowało. Okrutnie.

Grzech szkoły.

Co winny jes uczeń - pierwszoklasista, że nie potrafi wstrzelić sie w wymogi szkoły? Co winny, że nie radzi obie z materialem w klasie 30 osobowej. I na dodatek ma pecha bo nie ma np nauczycielki silaczki.

Tia...

Ja nie wiem jak to mozna roziwazać, jakos trzeba, powinniśmy przestawić się totalnie, zobaczyć, ze to my dla uczniow a nie oni dla nas.

Wiem, ze wydluzać mozna tylko uczniom niepelnosprawnym (i  to tez nie wszyscy wiedza ktorym ..mic..) i taki pierwszak, ktory nie łapie nie moze byc zaraz wpisany jako niepelnosrpawny. Może to też czas aby w zapisie o wydluzaniu wpisać tez inne przypadki?

Ale szukajmy rozwiązań, poszukujmy nowego, lepszego systemu wsparcia, moze jakas szkolna dyskusja nad sytuacja ucznia w polowie półrocza, moze opinia z PPP, moze sygnalizowanie na biezaco rodzicom, poszukiwanie jednak tych godzin lub silaczek, wspieranie rodzicow na dordze - gdzie moga sie udać o pomoc. Moze zrobmy cos zanim pozostawimy go na rok.

Kurde, tu chodzi o podejście, nazewnictwo...takie poczucie dziecka 8 letniego, ze pozostaje na drugi rok jest tragiczne, ja sie rodzicom nie dziwie.

Szkoła wymaga i egzekwuje... nie nadązyłeś - repeta. Bez recepty - bo silaczek i srodkow brak. I jeszcze sie wsciekamy na rodzicow ze nie wyrazaja zgody.

Wiem ,ze to dla dobra - ale chodzi osystemowe podjescie, o jakies regulacje prawne, ktore pozwolą dziecom w klasach I-III na indywidualizacje wieksza niz mowia programy i pięknie głoszone hasła.

Naprawde szkoła niech sie dostoduje a nie uczeń do szkoly i jednego jedynego przepisu, ze trzeba powtarzać kase. Nauczyciele dziwnie nauczyli sie, ze powtarzanie klasy jest receptą na poprawe sytuacji ucznia, jest sposobem na uleczenie czegoś. Bzdura!

Zapewne jest to rozsądne w przypadku wagarującego nastolatka, mającego w głebokim powazaniu szkołe i rodziców i caly świat.

Ale to nie jest recepta dla ucznia I-III.

strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]