Forum OSKKO - wątek

TEMAT: konsultacja - egzaminy eksternistyczne
strony: [ 1 ]
bogna27-09-2011 21:34:17   [#01]

zapraszam do konsultacji projektu rozporządzenia w sprawie egzaminów eksternistycznych

egzaminy eksternistyczne

planowany jest powrót do przeszłości - egzaminy zawodowe zdawane eksternistycznie

 

rzewa02-11-2011 08:17:40   [#02]

czy dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik budownictwa można otrzymać w trybie eksternistycznym?

zawód ten nie jest wymieniony jako taki, w którym nie można przeprowadzać egzaminów eksternistycznych

ale §28 rozporządzenia nie wymienia takiego przypadku uzyskania dyplomu, nawet po przedstawieniu świadectwa ukończenia technikum, choć rozp. o ocenianiu przewiduje, że w przypadku nie zdania egzaminów potwierdzających daną kwalifikację w roku ukończenia szkoły, absolwenci mogą zdobywać dyplom na zasadach przyjętych dla egzaminów eksternistycznych - czyli podstawą do zdawania jest rozporządzenie o ocenianiu, natomiast tryb przeprowadzania jest taki jak w tym rozporządzeniu?

podobnie §4 rozporządzenia, przewiduje jakby możliwość zdawania egzaminów eksternistycznych potwierdzających kwalifikacje zawodowe w zakresie kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie tylko na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej - a co z tymi absolwentami technikum, którym nie uda się zdać wszystkich egzaminów do końca roku kalendarzowego, w którym kończą naukę???


post został zmieniony: 02-11-2011 08:29:01
bosia02-11-2011 21:29:08   [#03]

rzewa, a w którym miejscu §4 jest napisane, ze to dotyczy tylko zsz?

bo ja przeczytałam, ze jeśli osoba kształciła się lub pracowała  co najmniej dwa lata w zawodzie.....

absolwent technikum, który nie przystapił do egzaminu na dana kwalifikację lub jej nie zdał zdaje egzamin na zasadach okreslonych w tym rozporządzeniu

 

bosia02-11-2011 21:42:27   [#04]

dyplom potwierdzajacy kwalifikacje zawodowe w zawodzie otrzymuje się po zdaniu egzaminów na wszystkie kwalifikacje wyodrębnione w danym zawodzie i ma się odpowiedni poziom wykształcenia

czyli dyplom technika budownictwa można uzyskac w trybie eksternistycznym po spełnieniu warunków określonych w uoso (art.10) i szczegółowych w tym rozporzadzeniu

bogna05-11-2011 23:47:48   [#05]

proj. rozp.

uwagi

§ 4.

§ 9.

Jaki dokument potwierdza pracę w zawodzie? Do jakiej klasyfikacji należy się odnieść – klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego czy klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy?

Czy dwuletnia praca w zawodzie określonym w dotychczas obowiązującym rozporządzeniu w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego daje uprawnienia do przystąpienia do egzaminu potwierdzającego kwalifikację wyodrębnioną w zawodzie (czy przykładowo praca w zawodzie murarz daje podstawę przystąpienia do egzaminu potwierdzającego kwalifikację K1-wykonywanie robót murarskich - w zawodzie murarz-tynkarz; kwalifikację K2-wykonywanie robót tynkarskich)?

§ 5.1.

Młodociany pracownik, który ukończył kształcenie teoretyczne w zasadniczej szkole zawodowej musi czekać do października na możliwość przystąpienia do egzaminu potwierdzającego ostatnią kwalifikację w zawodzie (mało prawdopodobne jest, ze przystąpi do egzaminu w lutym, na 4 miesiące przed zakończeniem nauki);

Czy dla absolwentów ZSZ realizujących kształcenie praktyczne jako uczniowie też jest przewidywany tak późny termin egzaminu?

§ 12

Czy dla kwalifikacji zawodowych jest nieograniczony okres „składania” kwalifikacji? Czy od potwierdzenia pierwszej i ostatniej kwalifikacji w zawodzie może upłynąć przykładowo 10 lat i zdający, który posiada odpowiedni poziom wykształcenia otrzyma dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe?

§ 28.2

Czy osoba, która zdała egzaminy eksternistyczne z zakresu wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla zasadniczej szkoły zawodowej ale nie ukończyła kwalifikacyjnych kursów zawodowych, może kontynuować kształcenie począwszy od klasy drugiej liceum ogólnokształcącego dla dorosłych?

§ 34.3

Jakiego okresu mają dotyczyć dokumenty potwierdzające wysokość dochodów? Jakie to mają być dokumenty?

rzewa06-11-2011 00:37:51   [#06]

Dalej nie wiem jak to będzie na poziomie technikum - przecież nie można legitymować się pracą w zawodzie np. technik budownictwa, jak się nie jest technikiem budownictwa (a może można?) -> wobec tego nie można przystąpić w trybie eksternistycznym do egzaminu w zakresie kwalifikacji K2 i K3 w zawodzie technik budownictwa

to samo dotyczy innych zawodów na tym poziomie (niektóre mają tylko 1 kwalifikację) -> jednocześnie rozporządzenie nie mówi o tym, że nie przewiduje się egzaminów eksternistycznych dla tych zawodów

rzewa06-11-2011 01:28:10   [#07]
§ 28. 2 - taka osoba ma świadectwo ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej (wydane przez OKE) więc zgodnie z art. 8. ust. 1. lit. a ustawy o systemie oświaty (w brzmieniu obowiązującym od dnia 1.09.2012) może kontynuować kształcenie począwszy od klasy drugiej liceum ogólnokształcącego dla dorosłych -> nie wydaje mi się zasadne to pytanie

post został zmieniony: 06-11-2011 01:29:11
bosia06-11-2011 08:27:59   [#08]
rzewa, uważasz, że na budowie to pracują sami technicy budownictwa?
rzewa06-11-2011 09:55:19   [#09]

Bosiu... nic takiego nie napisałam :-(

Właśnie napisałam, że tak nie uważam - zastanawiam się o pracy w jakim zawodzie będzie wystarczające zaświadczenie aby móc przystąpić do egzaminu kwalifikacyjnego z zakresu kalifikacji oznaczonej w podstawie programowej jako B.30 - Sporządzanie kosztorysów oraz przygotowywanie dokumentacji przetargowej?

wychodzi mi, że nie będzie możliwości przedstawienia pasującego tu zaświadczenia, a co za tym idzie również możliwości przystąpienia do egzaminu w trybie eksternistycznym

albo wystarczy zaświadczenie o pracy w zawodzie murarz czy cieśla, ale wtedy przepis § 4 rozporządzenia będzie mylący


post został zmieniony: 06-11-2011 09:59:07
bogna06-11-2011 22:14:40   [#10]

rzewa - § 28.2 - odniosłam się do osoby, która uzyskała wykształcenie ogólne na poziomie zsz

ale nie ma kursów kwalifikacyjnych - taka osoba nie otrzymuje świadectwa ukonczenia zsz

rzewa07-11-2011 06:31:26   [#11]
aaa... no tak - czyli nie będzie miała świadectwa ukończenia zsz, ale wykształcenie ogólne na poziomie umożliwiającym kontynuowanie nauki w klasie drugiej liceum dla dorosłych - ale ewentualna przyzwolenie na przyjęcie takiej osoby do kl 2 lo dla dorosłych powinno być zapisane w innym rozp. - tym dotyczącym przyjmowania uczniów do szkół i to możemy poddać pod rozwagę
bosia07-11-2011 18:33:53   [#12]
jest pewien problem z kursami na kwalifikacje (gdzies rzewa to napisała)

przeanalizowałam nasze dokumenty zawodowe i jest tak:

Czy uczestnik kursu kwalifikacyjnego, który nie przystąpił do egzaminu lub go nie zdał powtarza kurs?

W projekcie rozporządzenia o ocenianiu jest napisane, że ta osoba przystępuje wówczas do egzaminu na zasadach określonych w rozporządzeniu o egzaminach eksternistycznych.

W projekcie o egzaminach eksternistycznych jest natomiast, że do egzaminu eksternistycznego może przystąpić osoba, która co najmniej dwa lata kształciła się lub pracowała w zawodzie, w którym wyodrębniono kwalifikację.

Czy w związku z tym osoba, która nie spełnia tego dwuletniego warunku, a ukończyła kurs, musi w przypadku niezdania egzaminu powtórzyć kurs?

może warto dopisac w rozporzadzeniu o egzaminach eksternistycznych (albo jakos w ocenianiu), że warunek 2 lat nie dotyczy kursów

 

bogna07-11-2011 23:26:19   [#13]
dopisałam, bosiu, uwagę do konsultacji rozp. o ocenianiu
Marek Pleśniar05-12-2011 15:39:44   [#14]

odpowiedź MEN: na stronie http://oskko.edu.pl/oskko/konsult_proj_dot_kszt_zaw-odpowiedzMEN/index.htm

dyskusja na forum:http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=47121&ux=10&pst=1#pst1
Dyskusja w tym wątku została zamknięta.
strony: [ 1 ]