Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Ramowe plany nauczania - szkoły podstawowe
strony: [ 1 ][ 2 ]
AnJa24-05-2011 08:20:26   [#51]
Ty Sławku młodyś- przeto Ci wybaczę- ale ja doskonale pamiętam czasy, kiedy nie było żadnych godzin ddd,a limity  były sztywne- i na przedmiot i na klasę- nie żadne tam minimum 
slos24-05-2011 08:29:33   [#52]

Nie będziemy się na wiek licytowali, ale wtedy (dziś tyż) przede wszystkim "było ważne, czto bumażne", a mądry nauczyciel robił swoje, pisał co innego dla kontrolera ideologicznego. Przypomnij sobie również ile godzin na poszczególne przedmioty było, a wiedzy jakby mniej. Dziateczki z tego powodu nie cierpiały. W podstawówce moja znakomita nauczycielka tak uczyła matmy, ze przez pół liceum miałem luz, bo to juz przerobiliśmy. W ogóle lepiej nie porównywać tamtych czasów, bo mozna by stwierdzić, że w szkole dziś jest nadzwyczaj spokojnie i nie ma prawie agresji. Ach, i metody dyscyplinujące jakby inne (wtedy czemuś skuteczne np. na gościa po wyrokach startujacego na ciebie w ósmej klasie z kosą z powodu zirytowania porannym kacem). Przy takich czymże sa nieszkodliwe dzieciatka z ADHD lub czymś tam...

Postęp zaś słuszny jest i wprowadzone gddd okazały się b. potrzebene. Stopniowa ich redukacja po prostu źle czyni.


post został zmieniony: 24-05-2011 08:30:49
Rycho24-05-2011 08:40:38   [#53]
Sławek,

teżbym chciał, żeby godzin było więcej :-) Boję się jednak, że nacheniu sie skończy.

Prędzej można pogadać o postulatach Darka zmniejszenia gdzieś liczby godzin i dodania do matematyki.
Chociaż po rozmowie z moim przyrodnikiem wydaje się, że nie bardzo można przyrody obcinać. Podobnie z techniką, treści dużo - godzin mało.


Osobiście w zaproponowanych limitach widzę powrót do lekkiej równowagi w kształceniu wszystkich przedmiotów w SP.
W poprzedniej ramówce bardzo mi się nie podobało obcięcie godzin na tzw przez niektórych "michałki" czyli plastykę, muzykę, technikę.

Stąd poza tym nieszczęsnym limitem tyg dla I kl mnie się ta ramówka podoba. :-)
zemi24-05-2011 09:53:51   [#54]

a mnie nie podobało się obcięcie "michałków"

w szkołach 1 ciągowych tylko przez 2 godziny w tygodniu rozbrzmiewa muzyka, dzieciaki milkną

w gimnazjum zajęcia artystyczne też nie spełniają swojej roli, bo uczeń wybiera - na plastyczne bywa, że trafiają ci, którzy nie mają talentu plastycznego

na muzyczne ci, którym słoń na uch nadepnął :)

jedynie jeszcze edukacja wczesnoszkolna dba o harmonijny rozwój ogólny

w szkole podstawowej pozwólmy jeszcze dzieciakom i pośpiewać i pomalować, bo jest im to bardzo potrzebne, tym bardziej, że będą o rok młodsze

slos24-05-2011 13:35:03   [#55]
Ja właśnie sporą cześć muzyki i plastyki ma z gddd. W SP to jedne z ważniejszych i rozwijajacych przedmiotów. Dobrze, ze nieco zwiększono ich wymiar. Poza tym, chyba masz smutna rację, Rysiu
elkap24-05-2011 22:13:49   [#56]
Godziny do dyspozycji dyrektora w dotychczasowym rozumieniu były moim zdaniem dobre i takie powinny pozostać. W bieżącym roku szkolnym miałam sytuację choroby nauczyciela, zwolnienia za każdym razem 2 tygodniowe i przy każdym kolejnym solenne zapewnienie, że na tym się skończy. W tej sytuacji dawałam tylko zastępstwa doraźne, w wiekszości innych specjalistów, bo takie były mozliwości, a umowami na zastępstwo na 2 tygodnie nauczyciele z zewnątrz nie byli zainteresowani.  Zwolnień nauczyciela uzbierało sie w sumie 10 tygodni. Gddd pozwolą mi na przyszły rok zwiększyć wymiar przedmiotu klasom, które mają zaległości w realizacji podstawy.
ola 1325-05-2011 20:19:57   [#57]
:))))
Rychu, zgadzam się z Tobą, że "na-cheniu" (dysortograficznym) to dwszystko sie skończy :)))
Iwa1229-05-2011 09:46:33   [#58]
Trochę chyba zapomnieliśmy, że ta ramówka obowiązuje również uczniów upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim.Im potrzebne są dodatkowe godziny techniki! Obecnie z gddd istniała możliwość zwiększenia ich liczby nawet do 4 godzin tygodniowo (dla ucznia 2 godziny tygodniowo w podziale na grupy: zajęcia w pracowni gospodarstwa domowego i tzw. technik "ciężkich").
Nasi uczniowie nie ukończą wyższych uczelni, co najwyżej szkoły zawodowe. Usprawnianie manualne i działalność praktyczna są im o wiele bardziej potrzebne niż nauka np. matematyki. Dlatego zgadzam się z elkap: gddd powinny pozostać w dotychczasowym ich rozumieniu.
Tym bardziej, że postulowany od lat przez środowisko pedagogów specjalnych pomysł, by stworzyć dla uczniów lekko upośledzonych umysłowo  inną podstawę programową niż dla pełnosprawnych intelektualnie raczej nie ma szans na realizację.
Nassssy29-05-2011 12:11:37   [#59]

Trochę z innej beczki:

Par. 3.1. określa na jakie zajęcia OP może dołożyć godziny i wymienia na pierwszym miejscu nauczanie geografii kraju mniejszości. Brak tu zapisu o historii i kulturze kraju.  Nie widzę uzasadnienia dla takiego rozdzielania tych zajęć. Wydaje mi się, że jest to literówka o której trzeba przypomnieć. (chyba, że rozporządzenia o j.mniejszości przyniesie inne rozwiązanie)

rzewa29-05-2011 13:03:38   [#60]

Piotrek, p. 5 załącznika wskazuje, że na historii i kultury kraju mniejszości tak jak i na język będą godziny obowiązkowe przewidziane w stosownym rozporządzeniu

pewnie nie będzie godzin na geografię kraju mniejszości dlatego też ramowy plan nauczania wskazuje te zajęcia jako pierwsze do realizacji z godzin OP

Nassssy29-05-2011 13:32:54   [#61]
OK, rzeczywiście p.5 załącznika razem z par.3.1.1 rozdziela nauczanie historii i kultury oraz języka od geografii.  Z drugiej strony ta geografia ma znaleźć się w ramowym planie tak jak i język oraz kultura i sztuka (co wynika z par.2.2.3 ). Trochę to nielogiczne. Nie uzasadnia tego PP (ale sprawdziłem tylko na etapie podstawowym). Rzeczywiście rozumienie tych zapisów zależy od nowego rozporządzenia o podtrzymywaniu poczucia tożsamości... 
BeataD09-06-2011 12:02:25   [#62]

Słuchajcie,

zebrałam tu w tabelce wszystkie "postulowane postulaty". Zobaczcie, czy jeszcze coś wam się przypomina. Myślę, że dobrze byloby teraz jeszcze raz się przyjrzeć poszczegolnym propozycjom. które z nich umieścić w konsultacji, a kórych (być może nie).

 

Ciekawe, jak sie wklei tabelka ;-)

 

Przepis prawa

 

Propozycja zmiany

 

uzasadnienie

 

3. Tygodniowy wymiar godzin:

 

1) obowiązkowych zajęć edukacyjnych dla uczniów poszczególnych klas wynosi:

 

a) klasa I - 19 godzin,

 

b) klasa II - 21 godzin,

 

c) klasa III - 22 godziny,

 

d) klasa IV - 25 godzin,

 

e) klasa V - 26 godzin,

 

f) klasa VI - 28 godzin;

 

dla klas IV – VI -  maksymalna liczba  np 28

 

 

 

Podobnie w klasach I -III, gdyby ustalić maksymalną liczbę na 22,

 

 

 

 

 

 

znika wtedy problem z j. obcym w klasie I przy takim ułożeniu godzin 20 -21-21.

 

A jak ktoś ma n-la NP z uprawnieniami do j. obcego, to sobie zrobi 19-21-22

 

w klasie I dodać jedną godzinę obowiązkową

 

20 obowiązkowych to średnio 4 godziny dziennie w tygodniu. Nie będzie powodów do kombinowania w żadną stronę (redukcja zatrudnienia, 3 godz. języka w klasie II lub III).  Myślę, że 6 latek wytrzyma, tak jak wytrzymuje dzisiejszą siatkę 22 - 23 godzin.

 

zwiększyć o godzinę wymiar w każdej klasie;

 

-  te godziny przeznaczyć na gddd

 

- zmniejszyć wymiar techniki o godzinę i dać to na matematykę

 

 

 

Pkt. 2

 

W trzyletnim okresie nauczania  (…)

 

1) poszczególne obowiązkowe zajęcia edukacyjne należy zrealizować co najmniej w wymiarze:

 

g) matematyka – 385 godzin

 

Pkt. 2

 

W trzyletnim okresie nauczania  (…)

 

1) poszczególne obowiązkowe zajęcia edukacyjne należy zrealizować co najmniej w wymiarze:

 

g) matematyka – 480 godzin

 

Nowa podstawa nie różni się od starej

 

- w klasach IV - VI –

 

przyrody 8 godzin na etap (zmniejszenie o 1),

 

techniki - 2 (zmniejszenie o 1)

 

a matematyki 14

 

 (zwiększenie o 2)

 

 

 

Pkt. 2

 

W trzyletnim okresie nauczania  (…)

 

1) poszczególne obowiązkowe zajęcia edukacyjne należy zrealizować co najmniej w wymiarze:

 

g) technika – 95 godzin

 

Nie zmniejszać wymiaru techniki!

 

Trochę chyba zapomnieliśmy, że ta ramówka obowiązuje również uczniów upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim.Im potrzebne są dodatkowe godziny techniki! Obecnie z gddd istniała możliwość zwiększenia ich liczby nawet do 4 godzin tygodniowo (dla ucznia 2 godziny tygodniowo w podziale na grupy: zajęcia w pracowni gospodarstwa domowego i tzw. technik "ciężkich").
Nasi uczniowie nie ukończą wyższych uczelni, co najwyżej szkoły zawodowe. Usprawnianie manualne i działalność praktyczna są im o wiele bardziej potrzebne niż nauka np. matematyki. Dlatego zgadzam się z elkap: gddd powinny pozostać w dotychczasowym ich rozumieniu

 

 

BeataD09-06-2011 12:24:04   [#63]

Tymczasem wklejona przeze mnie tabelka wygląda - niestety - okropnie.

Dla wygodniejszego czytania - podlinkuję tutaj dokument w PDF. 

Chcę zrobić tak, że przy nowych propozycjach będę je umieszczała znowuż w tabeli w pdf i umieszczała zmodyfikowaną tabelę  pod tym linkiem.

Myślę, że tak może jakoś łatwiej będzie to zbierać.

tabelka z propozycjami zmiany w ramowym planie dla szkoły podstawowej

Rycho10-06-2011 10:08:24   [#64]
zgadzam się z postulatem w ostatnim wierszu tabelki: Nie zmniejszać wymiaru techniki

matematykę jak ktoś chce, można swobodnie zrobić w wymiarze 14 godzin bez zabierania godzin z jakiegokolwiek innego przedmiotu.

natomiast jeśli chodzi o liczbę godzin wklasach 1 -3 to proponuję postulować o rozkład 20-21-21.
Marek Pleśniar10-06-2011 11:33:03   [#65]
SP podciągnięta ładnie:-) Zachęcamy do aktywności inne typy szkół

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ][ 2 ]