Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Konkurs na dyrektora - koncepcja rozwoju
strony: [ 1 ]
Marcelina06-05-2010 14:12:55   [#01]

Nie wiem, czy postępuję rozsądnie, ale zamierzam wziąć udział w konkursie na dyrektora :) Zabieram się właśnie za przygotowywanie koncepcji rozwoju szkoły i mam pewien problem. Wiem, że koncepcja ma dotyczyć tej konkretnej placówki, ale jeśli jestem "obca" i nie mam dostępu do wielu informacji, to czy mój "pomysł" na szkołę będzie realistyczny? I trochę mi wstyd o to prosić, ale może ktoś z dyrektorów przesłałby mi projekt takiej koncepcji - studia skończyłam parę lat temu, a chciałabym wypaść jak najlepiej. Albo może chociaż jakieś wskazówki? Byłabym bardzo wdzięczna :)

annamaria06-05-2010 14:17:38   [#02]
to istotnie spore wyzwanie gdy tam nie pracujesz, ale zbierz materiały ze strony internetowej, ze środowiska, z opinii rodziców na tej podstawie  można planować główne działy koncepcji czyli organizacja, dydaktyka, wychowanie, promocja , współpraca ze środowiskiem itd, a poza tym zawsze możesz poprosić o udostępnienie dokumentów szkoły.
Marcelina06-05-2010 14:51:30   [#03]

Dzięki, ale strona jest delikatnie mówiąc przestarzała (część danych z 2006 roku).

 

dyrlo06-05-2010 14:53:24   [#04]
No to masz pierwszy punkt do koncepcji: Na bieżąco aktualizować stronę intrnetową szkoły - bo to przecież wizytówka szkoły jest.
Marcelina06-05-2010 15:00:59   [#05]

też tak od razu pomyślałam :)

 

joszka07-05-2010 14:30:12   [#06]

1.Rozpoznaj demografię lokalną-dane z OP lub z ewidencji ludnosci -wiesz ilu bedzie mogło aplikowac do Twojej szkoły

2.Kadra i jej wykształcenie -plany

3.Plan rozwoju oświaty w kontekście rozwoju gminy,powiatu(w biurach rady pewnie powinny byc materiały)

4.Jak szkolnictwo ponadgimnazjalne-wizyta w Urzedzie Pracy -zawody deficytowe i "niepotrzebne' 

5.Stan bazy lokalowej - konieczne remonty -to widać najczęściej gołym okiem

6.informatyzacja placówki-dzienniki elektroniczne,elektroniczny sekretariat 

Marcelina08-05-2010 12:53:32   [#07]

Bardzo dziękuję. Trochę znalazłam na stronach KO i PUP. Szukałam też tu, więc wklejam dla takich jak ja:)

http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=402

Czy OP się nie przestraszy, gdy w koncepcji zaproponuje zmianę profilu jednej z klas zawodowych?

Czy można uznać anonimowe ankiety przeprowadzane wśród uczniów i rodziców jako dodatkowe źródło oceny pracownika?

Może jeszcze jakieś podpowiedzi do koncepcji?

gosiarad26-01-2011 23:21:01   [#08]
mam przystąpić do konkursu i zaczynam pomału się zabierać za koncepcję ale mam jakąś pustkę w głowie, zaczynają mnie nachodzić wątpliwośći ...
ReniaB28-01-2011 11:23:25   [#09]
Marcelina pomysł ze zmianą profilu na pewno jest trafiony; szkoły zawodowe muszą w dzisiejszych czasach być elastyczne; o ocenie pracowników osobiście bym nie pisała, natomiast ankiety wśród uczniów i rodziców jako źródło informacji o szkole i ich zadowoleniu jak najbardziej; myślę, że pisanie koncepcji to jedyny moment, gdy można naprawdę pomarzyć i mieć wizję, potem życie jakoś tak powoli i nieubłaganie ......  nie , marzenia trzeba pięlegnować zawsze
hania128-01-2011 17:26:25   [#10]

Kilka rad praktycznych.
Podziel sobie koncepcję na 4-5 najważniejszych punktów, np. Baza dydaktyczna, kadra, kształcenie, wychowanie, promocja/ rola w środowisku lokalnym....a potem dopasuj do własnego wyobrażenia o placówce idealnej. Nie zapomnij o pragmatyzmie - z koncepcji dobrze się jest rozliczyć przed końcem kadencji.

Zrób to sama, nie wzorując się na cudzym, bo najlepiej wiesz, co jest ważne i potrzebne w tej konkretnej szkole. Całość powinna być na ok. 15 minut prezentacji, czyli w przeliczeniu na papier 4 strony A4. Jak już wszystko napiszesz, to zrób komisji ściągę - wszystko w punktach, najważniejsze rzeczy wytłuszczone.

Zmiana kierunków kształcenia możliwa jest po akceptacji Powiatowej Rady Zatrudnienia, więc na pewno nie od września 2011, tylko za rok. A za rok mamy Reformę Programową w ponadgimnazjalnych - małą rewolucję zwłaszcza w kształceniu zawodowym. Weź pod uwagę galopujący niż i raczej przygotuj program redukcji liczby oddziałów i kadry oraz zaproponuj coś w zamian.

befana29-01-2011 21:01:04   [#11]

"Czy można uznać anonimowe ankiety przeprowadzane wśród uczniów i rodziców jako dodatkowe źródło oceny pracownika?"

Dreszcz mnie przeszedl, jak to przeczytałam.. .

"Cokolwiek robisz, rób rozważnie i zważaj na koniec"- tak mówili starożytni rzymianie. Uważaj,żeby tym "źródłem informacji" nie zatruć komuś życia...

rabi30-01-2011 00:12:57   [#12]
Polecam styczniowy numer Dyrektora Szkoły (styczeń 2011r.). W niezbędniku Dyrektora znajduje się obszerne opracowanie dotyczące konkursu na dyrektora (m.in. artykuł Moja koncepcja funkcjonowania i rozwoju szkoły). Autorką jednego z artykułów jest Danuta Elsner.
gosiarad30-01-2011 22:30:25   [#13]
wydawnictwa Wolters Kluwer Polska ???
ewawal06-02-2011 22:01:26   [#14]
Ostatnio na konkurs jest moda na prezentację koncepcji w formie multimedialnej.
gosiarad17-03-2011 20:39:15   [#15]
rada pedagogiczna wybrała swojego przedstawiciela na konkurs - w jakiej formie przekazać tą informację do OP - uchwała, pisemko?
DYREK17-03-2011 21:47:18   [#16]

organy jednoosobowe - dyrektor - decyzja jednoosobowa

organy kolegialne - rada pedagogiczna - decyzje podejmowane są kolektywne w formie uchwały (większością głosów)

rada pedagogiczna jako ciało kolegialne podejmuje wszystkie decyzje (także opinie) w formie uchwały

rzewa17-03-2011 21:53:20   [#17]
a dyrektor (przewodniczący rp) informuje na piśmie OP o decyzji rady -> czyli pisemko... :-)
gosiarad18-03-2011 20:20:52   [#18]
niebardzo wiem co napisać :(
rzewa18-03-2011 22:22:14   [#19]

jak to co? Jedno zdanie: RP Szkoły.... na zebraniu w dniu .... wyłoniła przedstawiciela do komisji w Konkursie na kandydata na dyrektora Szkoły w osobie pana/pani ...........
podpis

wystarczy

dyrlo19-03-2011 10:52:14   [#20]
A ja to zawsze zaczynam tak: Uprzejmie informuję, że ......

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]