Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Czy przybyło pracy informatykom?
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]
Adaa09-12-2009 15:27:12   [#51]

tez dunaj o tym myslalam

widze ogromne mozliwości jesli chodzi o nauczanie informatyki również w sensie utrwalenia wiadomosci z innych przedmiotów

prezentacje na zaproponowany przez nauczyciela temat, tworzenie folderów turystycznych, gazetek tematycznych, ulotek informacyjnych, redagowanie serwisów informacyjnych, opracowywanie testów, krzyżowek tematycznych, pomocy dydaktycznych i cala masa innych fajnych rzeczy, poprzez ktore uczniowie uczą sie a zarazem bawią


te nędznie godziny, które przewidziano w podstawie programowej na nauczanie informatyki, poczawszy od klasy IV sp, naprawde wystarczają na podstawowe tylko rzeczy

szczerze mowiąc nie widzę sensu we wprowadzaniu edukacji informatycznej w EW - no ale sie robi, bo robi


Spayk09-12-2009 15:34:43   [#52]
Też uważam że zakładanie że w gimnazjum mają już wszystko wiedzieć i tylko pewna drobna kontynuacja potrzebna. Przesunięcie to do pierwszego etapu nauczania nie jest najlepszym pomysłem, moim zadaniem. daltego chciałbym się dowiedzieć jak to jest już w realizacji. Też uważam że powinni to robić fachowcy. Nie ma nauczycieli infrmatyki przygotowanych do nauczania w piewszym etapie i pań z Ietapu nauczania przygotowanych do nauczania informatyki. oczywiście poza nieliczny,mi przypadkami.
pio09-12-2009 15:59:10   [#53]

Nauczyciel czy to nauczania poczatkowego czy matematyki czy innego przedmiotu jest tak samo odpowiedzialny za pracownie komputerową. Przyjęcie dodatkowych obowiązków to indywidualna sprawa, która wcale nie jest " z reguły" jak to sugeruje dunaj22. To "z reguły" jest tak samo uprawnione jak z reguły na własny koszt się kseruje, drukuje, kupuje pomoce dydaktyczne.

Dla Spayka z podstawy programowej

8. Zajęcia komputerowe. Uczeń kończący klasę I:
1) posługuje się komputerem w podstawowym zakresie: uruchamia program,
korzy stając z myszy i klawiatury;
2) wie, jak trzeba korzystać z komputera, żeby nie narażać własnego
zdrowia;
3) stosuje się do ograniczeń dotyczących korzystania z komputera.

Nie trzeba miec studiów kierunkowych by takie treści na lekcjach wprowadzić.

Spayk09-12-2009 16:16:21   [#54]

ni bardzo rozumiem co masz na myśli pisząc że każdy nauczyciel jednakowo jest odpowiedzialny za pracownie informatyczną. Nie jest, ale nie o to chodzi.

Podstawę programową znam, dzięki. Tylko mysłę że nie wystarczy umieć to zrobić aby dobrze tego nauczyć.

jesem przekonany że każdy nauczyciel, zwłaśzca w szkole podstawowaej "poradzi " sobie z naczaniem każdego przedmiotu. Tylko jakoś jeszcze nie wymyslono kształcenia nauczycieli do szkoły podstawowej. Dawniej żeby wyrywali kowale i podobno niezle im to wychodziło, ja jednak wolę żeby robił mi to dentysta.

A tak na marginesie jakie programy uruchamia się za pomocą klawiatury i dalczego?

Adaa09-12-2009 16:24:20   [#55]

no, ale po klasie III musi :

8. Zajęcia komputerowe. Uczeń kończący klasę III:
1) umie obsługiwać komputer:
a) posługuje się myszą i klawiaturą,
b) poprawnie nazywa główne elementy zestawu komputerowego;
2) posługuje się wybranymi programami i grami edukacyjnymi, rozwijając swoje
zainteresowania; korzysta z opcji w programach;
3) wyszukuje i korzysta z informacji:
a) przegląda wybrane przez nauczyciela strony internetowe (np. stronę swojej
szkoły),
b) dostrzega elementy aktywne na stronie internetowej, nawiguje po stronach
w określonym zakresie,
c) odtwarza animacje i prezentacje multimedialne;
4) tworzy teksty i rysunki:
a) wpisuje za pomocą klawiatury litery, cyfry i inne znaki, wyrazy i zdania,
b) wykonuje rysunki za pomocą wybranego edytora grafiki, np. z gotowych figur;
5) zna zagrożenia wynikające z korzystania z komputera, Internetu i multimediów:
a) wie, że praca przy komputerze męczy wzrok, nadweręża kręgosłup, ogranicza
kontakty społeczne,
b) ma świadomość niebezpieczeństw wynikających z anonimowości kontaktów
i podawania swojego adresu,
c) stosuje się do ograniczeń dotyczących korzystania z komputera, Internetu
i multimediów.

.............................................

Spayk, troche nie tak jak piszesz:-)

nie przewiduję wiekszych problemow z realizacja podstawy programowej dla klas I-III w sp - tresci nie sa skomplikowane, co niemniej wymagają pewnych umiejetności od nauczyciela

moze sie oczywiscie zdarzyc, że nauczyciel EW nie bardzo sie orientuje w zasobach internetu, nie bardzo pewnie czuje się w niektórych aplikacjach - wtedy to rozsadny dyrektor skieruje do tych zajęc odpowiednia osobę - to oczywiste

jesli chodzi o mnie, zajecia te nie sa skomplikowane jednak  wolalabym zwiekszenie godzin obowiazkowych (ramówka) na zajecia z informatyki w klasach drugiego i nastepnych etapów edukacyjnych


dunaj2209-12-2009 16:26:19   [#56]
nie zgodzę sie pio z tobą wybacz... odpowiedzialność ciązy na na-lu info... nie na nauczycielu nauczania poczatkowego... fajnie jest wejść przeprowadzić lekcj i wyjść... jakby cos nie grało powiedzieć... pracownia nie działa... inaczej zapytam... jeśli nauczanki nauczania poczatkowego maja wiecej godzin niz n-linfo... kto odpowiada za komputery? sieć? serwer?
dunaj2209-12-2009 16:29:32   [#57]
to geniusz... po trzeciej klasie... zostaje jeszcze tylko baza danych i html adaa...
Adaa09-12-2009 16:30:20   [#58]

stary problem jak swiat

za pracownie odpowiada opiekun pracowni - w praktyce nauczyciel informatyki 

byla o tym mowa w watku o dodatku dla opiekuna pracowni (mam nadzieje, ze pismo poszło)

nauczyciele wchodza do pracowni i chca by wszystko dzialalo - jesli sa problemy to zwracaja sie do opiekuna pracowni

i tak jest chyba wszedzie - bo nie wyobrazam sobie, że sa szkoły, w których dostep do konta administratora mają wszyscy:-)


pio09-12-2009 16:32:19   [#59]

Na jakiej podstawie informatyk jest bardziej odpowiedzialny od innych nauczycieli?

Poza tym jakież to zdolności pedagogiczne należy posiąść, żeby przekazać tak proste umiejętności jak logowanie i uruchamianie programów? 

dunaj2209-12-2009 16:33:41   [#60]
nie ma podstawy... zwyczajowo... ktoś musi być... a ten ktoś to n-l info...
post został zmieniony: 09-12-2009 16:34:34
jatoja09-12-2009 16:34:22   [#61]

Za właściwą organizację procesów edukacyjnych odpowiada dyrektor

Za treści podstwy -  jeszcze wyżej...



Adaa09-12-2009 16:38:00   [#62]

pio - na takiej samej podstawie jak za samochód sluzbowy w firmie

wszyscy jeżdżą ale myje i pilnuje przegladów pan Kazio :-)

mała re09-12-2009 16:38:17   [#63]

 posługuje się komputerem w podstawowym zakresie: uruchamia program,
korzy stając z myszy i klawiatury;

 Spayk czy posługiwanie się myszką i klawiaturą, to nie jest przypadkiem umiejętność podstawowa?

Rozumiem , że dla was informatyków opanowana prawie od urodzenia ;) ale uwierz, nie wszystkie dzieci mają w domu komputery. Najczęściej komputer pojawia się po komunii czyli koniec klasy II ( piszę o realiach szkół wiejskich)

A dla dziecka, które kontakt z komputerem ma dopiero w szkole to trudna umiejętność,

I jeszcze taka migawka z mojego podwórka,

byłam naprawdę zdziwiona, gdy na zajęciach organizowane w naszej szkole w ferie zobaczyłam, że uczeń gimnazjum po zakończonych zajęciach na hasło, że kończymy, proszę wyłączyć komputery nacisnął guzik przy monitorze, wstał i chciał wyjść. Na moje pytanie, czemu nie wyłączył komputera odpowiedział, ze wyłączył. Przecież wyłączyłeś tylko monitor, a on że on inaczej nie umie...

Więc żebyście wy informatycy nie mieli potem w IV-VI takich kwiatków my nauczanki musimy uczyć "nudnych" ale chyba niezbędnych podstaw.

------------------------

A za wszystko w szkole i tak odpowiada dyrektor :)

dunaj2209-12-2009 16:39:19   [#64]
pójdę dalej... za bezpieczeństwo danych też dyrektor... niewielu zdaje sobie z tego sprawę...
Adaa09-12-2009 16:40:03   [#65]

Przecież wyłączyłeś tylko monitor, a on że on inaczej nie umie...

Zrobił Cię w balona:-)))

Przewaznie tak robia gdy im sie straszliwie spieszy na przerwę:-))

dunaj2209-12-2009 16:46:56   [#66]
"z reguły" niestety pio bo jak mi ktoś schrzani pracownię to długo będę pracował nad powrotem do stanu wyjściowego... pisać możesz sobie w komforcie... komputery nawet jak wiesz o co chodzi to czasochłonna materia...
mała re09-12-2009 16:48:48   [#67]

przewaznie tak robia gdy im sie straszliwie spieszy na przerwę:-))

to się działo w ferie, i autentycznie nie wiedział jak wyłączyć komputer , nie miał w domu, korzystał tylko w szkole lub u kolegi ( nie musiał  wyłączać) i nikt go tego nie nauczył, przecież to taka prozaiczna rzecz...wydawać by się mogło, a on zrobił to co zwykle robił z telewizorem :)

dunaj2209-12-2009 16:50:44   [#68]
też tego doswiadczyłem... wyłączają monitor i idą... a cieć czyli ja pozamiatam... czasem się czuję jak sprzątaczka...
post został zmieniony: 09-12-2009 16:52:22
jatoja09-12-2009 16:54:50   [#69]

Myślę, że jest mi przykro, że masz taki dyskomfort w pracy, że brakuje Ci szacunku okazywanego  Twej pracy, zarówno ze strony nauczycieli ( nauczanek) , jak i uczniów


dunaj2209-12-2009 16:56:16   [#70]
kpisz teraz jatoja?
Adaa09-12-2009 16:58:04   [#71]

jatoja nie pitol

wiele lat uczyłam języka angielskiego

teraz informatyki

mam więc pewne rozeznanie

bardzo miło wspominam nauczanie języka angielskiego, mimo kartkówek, sprawdzianów i róznosci wiadomo jakich

mogę z cała odpowiedzialnościa powiedziec, ze mam teraz znacznie wiecej pracy

dunaj2209-12-2009 16:59:48   [#72]
Adaa coś mądrego... brawo...
jatoja09-12-2009 17:02:25   [#73]

nie, poważnie...

Komputerowcy zasadniczo trochę przerażają mnie - dyskusje z nimi ograniczam do kornego parzenia kawy

Każde pytanie zadawane mi przez komputerowca budzi we mnie popłoch i panikę

..............

ale ja się zgadzam! - że potrzebne jest w szkole osobne stanowisko związane z pracownią komputerową

nie sądzę, aby te nieszczęsne tu nauczanki ktoś pytał , co sądzą o bezrefleksyjnym wprowadzeniu do programu informatyki dla krasnali.



post został zmieniony: 09-12-2009 17:05:05
Adaa09-12-2009 17:03:52   [#74]
i kontynuuj taka strategię
dunaj2209-12-2009 17:04:56   [#75]
popłoch? bo? nie płacisz za ich pracę? inaczej sorki jatoja, bo op nie płaci za ślęczenie po godzinach aby wszystko działało?
post został zmieniony: 09-12-2009 17:06:48
Adaa09-12-2009 17:07:03   [#76]
moje było i w dalszym ciagu sie odnosi do pierwszej częsci posta jatoi
jatoja09-12-2009 17:09:14   [#77]
moja druga część to nie dywersja, tylko przesunięcie przestrzeni wątku w czasie
dunaj2209-12-2009 17:10:14   [#78]
moje tez do jatoja...
dunaj2209-12-2009 17:12:53   [#79]
przesunięcie w czasie i przestrzeni... ile można czekać jatoja...
jatoja09-12-2009 17:13:37   [#80]

dunaj - płacę

mówiłam o kontakcie merytorycznym z komputerowcem

znaczy: o tym, co tam w środku jest komputera

podobne uczucia żywię do bosmanów


dunaj2209-12-2009 17:15:37   [#81]
fajnie jatoja... myślałem, że jesteś facetem... fajnie, że masz świadomość.. moderator nas zabije... nie jestem bosmanem...
post został zmieniony: 09-12-2009 17:21:04
Małgorzata09-12-2009 18:31:37   [#82]

a ja zachwycę się najpierw regionalizmem jatoi - wyćpnąć jest piękne i znaczy tyle co wyrzucić

daleka jestem natomiast od bałwochwalstwa - informatyk nie jest bóstwem, które nabożną czcią otaczać trzeba

w domu komputer naprawia mi syn - szkole poważna awaria była tylko raz i wtedy konieczna była firma z zewnątrz, z mniejszymi problemami radzę sobie sama, poważniejsze załatwia informatyk - nie lamentuje, bo nie zdarza się to zbyt często

też tego doswiadczyłem... wyłączają monitor i idą... a cieć czyli ja pozamiatam... czasem się czuję jak sprzątaczka...

natomiast powyższe dunaja skomentuję jedynie  starym porzekadłem - jak dbasz, tak masz - skoro nie potrafisz wyegzekwować od grupy uczniów takich elementarnych zasad, to do kogo masz pretensje?

dunaj2209-12-2009 19:00:39   [#83]
szkoda,że nie czytasz Młgorzata z O... piszę o n-lach wchodzących do pracowni jak na karuzelę... wszystko musi się bujać... kręcić...
post został zmieniony: 09-12-2009 19:01:13
beera09-12-2009 19:08:43   [#84]

a dla mnie w ogóle wprowadzenie przedmiotu "informatyka" to błąd.

Komputery to narzędzie i powinny być używane jako narzędzie.

czyli zamiast dwóch godzin w etapie informatyki, wykorzystanie tych dwóch godzin, jako godziny dodane do przedmiotów, na pracę z komputerem - na TYM przedmiocie.

+ jeden człowiek - serwisant do komputera.

to na razie nierealne, ale stanie się - jakoś w to wierzę



Spayk10-12-2009 01:22:06   [#85]

asia - nierealne, żeby korzystać z narzędzia trzeba się najpierw nauczyć z niego korzystać. żadne dziecko nie rodzi siei nie będzie się rodziło z umiejętnością obsługi komputera. malować i śpiewać też każdy umie więc te przedmioty też proponuje dodać do innych.

zastanawia  mnie czy nie mają koleażanki z nauczanki problemów z zainstalowaniem potrzebnego oprogramowania pod SBS-em, czy wiedzą jak udostępnić pliki z serwera... zwłaszcza nie mając dostępu do serwera, bez pomocy informatyka może się nie obejść. ale nie chodzi o pracę informatyka.

  Z całym szacunkiem do koleżanek z EW, nikt je nie pytał czy chcą żeby taki przedmiot był, mogą zrezygnować ale często ta jedna godzina może być brakująca do etatu no i jednak jakaś kasa za to jest, szkoda rezygnować. i ja je rozumiem.

Boję się tylko że w drugim etapie nauczania informatycy będą musieli poświęcić więcej czasu na wytępienie złych nawyków niż na nauczanie tego co powinni.

mała re #63

źle mnie zrozumiałaś chciałem zwrócić uwagę na niezręczność sformułowania „uruchamiać program, korzystając z myszki i klawiatury”. Niewiele programów się uruchamia za pomocą klawiatury, a przynajmniej nie widzę sensu uczenia w I-III skrótów klawiszowych. Poza tym całkowicie się z tobą zgadzam.

pio - a jakeż to zdolności trzeba mieć żeby nauczyć dziecko kopnać piłkę? 

Nie jest trudno nauczyć kogoś logowania się trudniej może być się zalogować, zwłaszcza jak nie umie się jeszcze pisać. Posługiwać się myszką nie jest trudno, dziwne jest tylko że spora cześć dorosłych, nauczycieli również, trzyma myszkę niewłaściwie, co nie znaczy że nie skutecznie.

Ewav10-12-2009 06:20:08   [#86]
Też uważam tak jak Asia, że komputer jest narzędziem, a nie bytem samym dla siebie. Oczywiście znowu dyskusja zaczyna zmierzać w kierunku, że te nauczanki niczego nie potrafią porządnie nauczyć, więc j. polski poloniście, wf wuefiście itd. 
pio10-12-2009 07:59:22   [#87]

Jeśli nauczyciel informatyki zostaje na własne życzenie szkolnym informatykiem, administratorem sieci oraz serwisantem i jeszcze robi to za friko to czyja to wina? moim zdaniem nauczyciela informatyki, który nie potrafi określić swojej funkcji w szkole.

Nauczyciele mają skłonności do "wypełniania" misji. Przyzwyczajają otoczenie, a potem mają pretensje, że są "przygnieceni" robotą.

Nauczyciel informatyki odpowiada w takim samym stopniu za pracownię komputerową jak każdy inny nauczyciel. jeśli ma powierzoną opiekę nad pracownią to niech określi na jakich warunkach. Jeśli się opiera na "z reguły" to czemu polonista z reguły nie pisze sprawozdań, a matematyk z reguły nie prowadzi analiz, a czy plastyk maluje ściany, a muzyk naprawia pianino, a nauczyciel od techniki z reguły naprawia stoły lub magnetofony? Jak sobie pościelisz tak się wyśpisz. Jeśli nauczyciel informatyki daje się sprowadzić do roli "sprzątaczki" to mam poważne wątpliwości czy w ogóle nadaje się do pracy w szkole. Jakim jest wychowawcą młodzieży, jaki stanowi wzór??

Spayk

uczniowie w klasie pierwszej umieją czytać. Umiejętność pisania nie jest im potrzebna do logowania chyba, że macie jakiś inny system. Zajęcia w których korzysta się z komputerów nie odbywają się cyklicznie co tydzień i nikt we wrześniu nie pędzi do sali komputerowej.

Poza tym mógłbyś troche się postarać w formatowaniu tekstu aby było zrozumiałe co cytujesz, a co jest twoją własną wypowiedzią


post został zmieniony: 10-12-2009 08:05:50
Spayk10-12-2009 09:24:13   [#88]
Ewav przesadzasz, nikt nie zarzuca nauczankom braku kompetencji. 
dunaj2211-12-2009 20:30:45   [#89]
widzisz pio jak sobie misternie porozwieszasz bombki a przyjdzie ci ktoś i je porozbija trochę ci zajmie czasu by posprzątać i na nowo porozwieszać... plus karciana ... ten kto porozbijał nawet nie wnika, gdzie jest miotła do pozamiatania... Do Ady... u mnie orka na ugorze... n-le niektórzy błędne logowanie do systemu kojarzą z zawieszeniem systemu, albo co jeszcze śmieszniejsze, że pan od informatyki, źle im coś namieszał...
post został zmieniony: 11-12-2009 20:42:50
jatoja11-12-2009 20:48:41   [#90]

a swoją drogą w sprawie tych bombek:

nauczyciele języka polskiego wcale nie biadolą, że ich narzędzia bezcześci informatyk ;-)


dunaj2211-12-2009 20:50:25   [#91]
kiedy bezcześci? w wigilię zrozum podstawowa sprawę jatoja... Dano szkołom pracownie... fajnie... tylko, że to nie jest samograj... to samo nie chodzi tak z siebie...
post został zmieniony: 11-12-2009 20:53:24
jatoja11-12-2009 20:54:36   [#92]

nic nie wiem o bezczeszczeniu w wigilię

.............

wciąż twierdzę, że należy tę sprawę rozwiązywać na poziomie organizacji pracy szkoły

nie działań wychowawczych wobec "durnoty" nauczycielskiej nieinformatycznej lub informatycznej inaczej


post został zmieniony: 11-12-2009 20:56:41
dunaj2211-12-2009 21:00:41   [#93]
masz rację... na poziomie organizacji szkoły... niektórzy a raczej wiekszość są niewyuczalni... lateralizacja komputerowa...
jatoja11-12-2009 21:01:58   [#94]
Co to znaczy lateralizacja komputerowa
dunaj2211-12-2009 21:02:58   [#95]
dobrze wiesz jatoja...
jatoja11-12-2009 21:03:42   [#96]

lateralizacja - inaczej "stronność" - asymetria czynnościowa prawej i lewej strony ciała ludzkiego, która wynika z różnic w budowie i funkcjach obu półkul mózgowych. Wyraża się np. większą sprawnością ruchową prawych kończyn od lewych, a także rejestrowaniem przez mózg większej liczby bodźców zmysłowych z prawej strony ciała.

wiki

razem z "komputerowa" nie rozumiem


post został zmieniony: 11-12-2009 21:04:56
dunaj2211-12-2009 21:04:52   [#97]
oprócz definicji jest także cos takiego jak przenośnia... niedowład...
post został zmieniony: 11-12-2009 21:05:46
Dragon11-12-2009 21:05:10   [#98]
Wtedy, gdy nie można znaleźć prawej strony klawiatury.
Albo lewej.
No ... w skrajnym wypadku obu - ale którejś bardziej.
jatoja11-12-2009 21:05:32   [#99]

nooo

ale nie rozumiem mimo to

o! Dragon...teraz rozumiem :-)))



post został zmieniony: 11-12-2009 21:06:12
Ewav11-12-2009 21:07:11   [#100]
Kurcze, a u nas od 2 lat działa bez większych wyskoków. Używają i nauczanki i inni przedmiotowcy. Może u mnie wszyscy prawidłowo zlateralizowani oczywiście komputerowo?
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]