Forum OSKKO - wątek

TEMAT: projekt likwidacji bibliotek szkolnych w Jarocinie
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ][ 5 ]
asica14-05-2009 08:21:39   [#101]
moja dyrekcja chciała mnie ubrać w "odzież roboczą" czyt. niebieski fartuch, ale stanowczo odmówiłam. Jestem młodą kobietą i tak też chcę się czuć w pracy. Ale niektóre osoby u mnie w szkole nadal myślą,że bibliotekarka to szara myszka;) Ja siebie tak nie postrzegam i jest mi z tym dobrze:)pozdrawiam wszystkich
mireko6614-05-2009 08:54:04   [#102]
Niebieski mundurek służy jedynie przy pracach technicznych (np. sortowanie na makulaturę), a nie do pracy dydaktycznej. Warto jednak podkreślić, że książki muszą być systematycznie odkurzane przez sprzątaczki.
asica14-05-2009 09:14:31   [#103]
wstyd się przyznać, ale proponowano mi "obuwie ochronne":)
mireko6626-05-2009 08:03:50   [#104]

Niestety, ciąg dalszy:

http://www.samorzad.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_samorzad.pap.pl&_PageID=2&s=depesza&dz=wiadomosci_centralne&dep=52571&data=&_CheckSum=661365151

I to podobno w ramach "dobrych praktyk" (?!)

 

DYREK26-05-2009 08:25:47   [#105]

"Jak wyliczył jarociński samorząd, nauczyciel zatrudniony na podstawie Karty Nauczyciela w bibliotece zarabia średnio ok. 2,7 tys. zł przy 30-godzinnym etacie i 150 dniach pracy. Bibliotekarz w publicznej filii zatrudniony jest na podstawie Kodeksu Pracy i średnio miesięcznie zarabia ok. 1,7 – 2,2 tys. zł przy 40 godzinnym etacie i 230 dniach pracy."

i to decyduje, a reszta jest drugorzędna:-(

halinah26-05-2009 08:30:04   [#106]

JEDNA godzina dla n-b??? I co miałby on w tym czasie robić?

A mają te jarocińskie biblioteki szkolne pracownie z EFS? I umowy o udostępinaniu ich uczniom przez 30 godz. tygodniowo? I o konsekwencjach?

A ja się tak pytam i pytam...

Marek Pleśniar26-05-2009 09:58:20   [#107]

JEDNA godzina dla n-b??? I co miałby on w tym czasie robić?

dostarczać alibi:-)

mireko6626-05-2009 13:36:05   [#108]
Ale piękna dyskusja rozpętała się na forum samorządowym, być może spowoduje to, że takie działania zostaną powstrzymane. Warto oczywiście rozmawiać nad modelem biblioteki szkolnej, ale bez drastycznych eksperymentów ...
mireko6626-05-2009 13:42:23   [#109]

Zamiast jednego "Jastrzębia" (F-16) lub zdezelowanego Herculesa za jednym zamachem można by wyposażyć wszystkie biblioteki "full wypas", gdzie z przyjemnością dzieci i młodzież oraz nauczyciele i pracownicy AiO pożytecznie i miło spędzaliby czas.

Wszak: Reading is FUNdamental !

mireko6626-05-2009 14:06:30   [#110]

Dla tych, którzy jeszcze nie znają "Manifestu bibliotek szkolnych UNESCO/IFLA":

http://jjk.nazwa.pl/ensil/index.php?option=com_content&task=view&id=13&Itemid=122

mireko6626-05-2009 14:10:33   [#111]

Rekomendacja w sprawie statusu nauczycieli przyjęta przez Specjalną Konferencję Międzyrządową w sprawie statusu nauczycieli, Paryż, 5 października 1966 r.

http://unesco.pl/fileadmin/user_upload/pdf/Rekom.UNESCO_w_spr._statusu_nauczycieli.pdf

mireko6626-05-2009 14:13:19   [#112]

Biblioteka wreszcie powinna być też miejscem po prostu “fascynującym”. Jak twierdzi bowiem Robert C. Miller (Uniwersytet Notre Dame – Indiana, USA) “fascynacja biblioteką jest szczególnie ważna w przypadku bibliotek szkolnych i młodych ludzi, dla których naturalną koleją rzeczy uczenie się powinno być takim oczarowaniem i fascynacją. Możliwość uczenia się i zabawy musi być w jakiś sposób zakomunikowana wszystkim użytkownikom, a szczególnie młodym ludziom, którzy dopiero kształtują swoje postawy i przyzwyczajenia na całą resztę życia”

mireko6626-05-2009 14:14:57   [#113]

Dotychczas w doktrynie określano, że do zadań i obowiązków nauczyciela-bibliotekarza należy praca pedagogiczna i organizacyjno-techniczna.

Wydaje się więc, że jeżeli w coraz większym stopniu, w pracy nauczyciela-bibliotekarza, będzie dominować praca pedagogiczna nad organizacyjno-techniczną, tym większe szanse będą mieli nauczyciele-bibliotekarze na obniżenie pensum.

mireko6626-05-2009 14:19:39   [#114]

I już na zakończenie:

W ustawie z dnia 27 kwietnia 1972 roku – Karta Praw i Obowiązków Nauczyciela:

  • bibliotekarz szkolny – 36 godzin,

  • wychowawca świetlicy – 36 godzin.

W ustawie z dnia 26 stycznia 1982 roku – Karta Nauczyciela:

  • nauczyciel-bibliotekarz – 30 godzin,

  • wychowawca świetlicy – 26 godzin.

Daje do myślenia ?  Wydaje się iż z wprowadzeniem ICIM i podniesieniem rangi biblioteki szkolnej powinno być odwrotnie.

 

Marek Pleśniar26-05-2009 14:28:52   [#115]

to mnoże pchnąć jednego zepsutego jaszczembia rzeczywiście na aukcji

i te biblioteki fundnąc:-)

 

(z drugiej strony....gdy patrzę na fotki tej angielskiej biblioteki szkolnej obsługiwanej przez uczniów i nauczycieli;-)

anmark26-05-2009 16:08:50   [#116]

Proszę Państwa nie tylko w Jarocinie nauczyciel bibliotekarz ma 1 godzinę biblioteki w szkole nawet z wyposażeniem w ICM w bibliotekach tak to jest w woj.podlaskim. OP ma swoje prawo...?

mireko6627-05-2009 14:58:25   [#117]

 

Forum OSKKO w walce ze szkodnikami edukacji

Małgorzata03-06-2009 09:54:54   [#118]

Zabierają uczniom biblioteki!

Coraz głośniejsza jest ostatnio sprawa likwidowania bibliotek szkolnych w Jarocinie (woj. wielkopolskie), gdzie wiceburmistrz - Robert Kazimierczak - postanowił pozbawić uczniów dostępu do bibliotek szkolnych. Przeciwko likwidowaniu bibliotek szkolnych jednoznacznie wypowiedziało się Ministerstwo Edukacji Narodowej, uznając w opinii prawnej skierowanej do władz Jarocina, że zainicjowany w tym miesicie program "reform" jest niezgodny z prawem.

Najdziwniejsze jest to, że wiceburmistrz Kazimierczak przedstawił swoje tzw. przemyślenia pod koniec maja br. w Poznaniu na konferencji dla samorządowców "Instytucje kultury w czasach kryzysu". Patronat honorowy nad konferencja objął minister kultury i dziedzictwa narodowego - Bogdan Zdrojewski, sankcjonując tym samym mocą swojego urzędu łamanie prawa. Nic dziwnego, że Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego wystosował do ministra Zdrojewskiego i do premiera Tuska oficjalne protesty w tej sprawie.

Jarocin nie jest wyjatkiem. W "Bibliotece w Szkole" 2009 nr 6 opublikowany został obszerny materiał pokazujący, jak władze Wrocławia, mając za wspólnika Miejska Bibliotekę Publiczną, dokonują wrogich przejęć bibliotek szkolnych. W artykule zostały opisane metody, jakie przy tym procederze są stasowane (naciski i szantaże na dyrektorów szkół, świadome łamanie prawa, fikcyjne zapisy w statutach).

Również Rada Główna TNBSP ogłosiła swoje stanowisko w sprawie likwidowania bibliotek szkolnych, skierowała pisma do władz Jarocina i Wrocławia, opublikowała też zestawienie bibliograficzne na temat łączenia bibliotek szkolnych z publicznymi.

Zachęcamy do nadsyłania informacji na temat innych prób likwidowania bibliotek szkolnych.

 

wkleję informację z ostatniego numeru Biblioteki...

Marek Pleśniar03-06-2009 11:01:29   [#119]
"władze Wrocławia, mając za wspólnika Miejska Bibliotekę Publiczną" :-))))))))))))))
mireko6603-06-2009 11:29:44   [#120]

Brawo Małgorzato z O (swoją drogą mam taką znajomą, będącą nauczycielem-bibliotekarzem biblioteki pedagogicznej w Ostrołęce - Małgorzatę właśnie) za tak kompleksowe przybliżenie protestów w tej sprawie.

Anmark podeślij do TNBSP swoje biblioteki w podlaskiem.

Mam też mały sukces, bo działając wspólnie ze związkiem ZNP, udało nam się zapobiec zmniejszeniu o 1/3 etatu nauczyciela-bibliotekarza w szkole ponadgimnazjalnej. Nie wyobrażam sobie, żeby gdzieś w Polsce w szkole ponadgimnazjalnej było mniej niż 1 etat.

I tu jeszcze jeden apel - tak jak to zrobiliśmy u nas - ze środków na dofinansowanie doskonalenia zawodowego powinny być zakupowane do biblioteki materiały dla nauczycieli, a dla uczniów stała kwota w budżecie każdej szkoły, nie piszę jaka, bo to już zależy od kondycji finansowej, ale przede wszystkim od woli decydentów.  

Mnie "wspólnik" nie razi, tylko nie wiem, czy takie działanie robione jest z premedytacją, czy wymuszone na bibliotece publicznej.

Małgorzata03-06-2009 17:04:30   [#121]
Dziękuję Mirku :)
swoją drogą artykuł napisany przez Roję w tym numerze się znajduje...

Marku chciałeś dezaprobatę wyrazić dla nieco tendencyjnego ujęcia problemu?
mireko6603-06-2009 20:08:27   [#122]
To dlatego, że pracy nauczyciela-bibliotekarza często nie traktuje się jako pracy dydaktycznej. Ponadto jego godzina jest najtańsza. Miałem gdzieś taki wykresik obrazowo przemawia, gdy za godzinę wychodzi troszku więcej niż połowa stawki 18 godzinowca. A rekomendacja UNESCO stanowi, iż praca nawet z 1 uczniem jest już pracą dydaktyczną. Przecież nikogo nie dziwi, że jest nauczanie indywidualne, indywidualne zajęcia logopedyczne itp.
zgredek03-06-2009 20:11:25   [#123]
wrrrrrrrrrr....
Jersz03-06-2009 21:36:23   [#124]

A ja mam propozycję dalszych kroków racjonalizatorskich dla władz Jarocian.

1) zlikwidować stanowisko wiceburmistrza

2) połączyć wdział oswiaty z dwoma dowolnymi innymi, a tym samym zredukować liczbę stanowisk kierowniczych

Jak dobrze policzą to zaoszczędzą więcej niż na likwidacji bibliotek szkolnych ;-))

beera03-06-2009 21:53:46   [#125]

a ja w dalszym ciągu uważam, ze powinno się stworzyć mechanizmy dobre dla mieszkańców/uczniów/itp

i jeśli to jest sensowne dla nich powinno się łączyć dwa typy bibliotek bez problemu.

teraz obie te biblioteki podlegają pod różnych min istrów - gdzie tu sens i logika?

Malkontent03-06-2009 23:33:33   [#126]
Sens i logika jest w tym ogromna, bo w jednej z bibliotek pracuje nauczyciel z wysokiej klasy kwalifikacjami, a bibliotece publicznej często przypadkowa osoba, bez  chociażby przygotowania bibliotekarskiego, o pedagogicznym nie mówiąc.A jak tu wspominał mirko 66, praca w bibliotece szkolnej, to obecnie głównie praca pedagogiczna.Na podobnej zasadzie nie zatrudnia się i nie przenosi świetlic do domów kultury, a sal gimnastycznych do ośrodków sportowych.Nie wiem, dlaczego dyrektorom tak trudno zrozumieć, że nie tylko praca z klasą i przy tablicy to praca dydaktyczna.Największy mankamentem biblioteki szkolnej dla ucznia nie jest to, że jest ona zamknięta w wakacje, ale brak funduszy na nowości, nowoczesny sprzęt i choćby tak niby nieistotną rzecz jak wystrój.Nie widzę sensu w łączeni różnych bibliotek z różnym gronem odbiorców i zadaniami.Asi zapewne wydaje się, że ta połaczona biblioteka będzie bardziej nowoczesna, dofinansowana...Ot , pobożne życzenia i pozorne oszczędności.
Marek Pleśniar04-06-2009 01:06:24   [#127]

"nie tylko praca z klasą i przy tablicy to praca dydaktyczna"

jacie, strasznie dziękuję i kolezeństwo dyrektorzy dziękują,

nigdy byśmy nie wpadli na to na to jakbyś nam nie wytłumaczył;-)

Człowiek gupi w tym gabinecie i ciemny. Ale co się dziwić, przeważnie na dyrektorów biorą ślusarzy i elektryków, to skąd mają wiedzieć.

beera04-06-2009 07:36:10   [#128]

Asi zapewne wydaje się, że ta połaczona biblioteka będzie bardziej nowoczesna, dofinansowana...Ot , pobożne życzenia i pozorne oszczędności.

wydaje Ci się makontent, ze wiesz, co mi się wydaje;)

 

 

Malkontent04-06-2009 08:12:25   [#129]

Patrząc czasem na niektóre wpisy mam wrażenie , że w tych ciemnych gabinetach panuje dodatkowo monopol na mądrość.Niestety, proza życia weryfikuje te poglądy i to co piszę piszę na jakiejś podstawie.Mam nadzieję, że na to forum zagląda moja dyrekcja, której by się trochę wiedzy na temat pracy pedagogicznej bibliotekarza przydało.Bo dla niej nie tylko praca z jedną, ale i z 8 osobami pracą pedagogiczną nie jest.I na hospitacjach chce oglądać lekcje "z przysposobienia bibliotecznego i czytelniczego".A jak mi się źle wydaje, to można to skorygować.Chodzi przecież o jakąś merytoryczną dyskusję a nie "urocze" przytyki.

 

mireko6604-06-2009 08:40:33   [#130]

Uderz w stół ...

I jeszcze jeden przykład z życia: dyrektor szkoły publicznej prowadzonej przez JST  wynajął organowi prowadzącemu szkoły niepublicznej kawałek szkoły. Część nauczycieli ze szkoły publicznej załapało się - oczywiście - na dodatkowe "godzinki". Poza nauczycielem-bibliotekarzem, który został "oddany w najem" razem z biblioteką. Dyrektor "publiczny" był wielce zdziwiony na słuszne pretensje n-b skierowane pod jego adresem. "Przecież i tak pani siedzi w bibliotece" !!!

Co do bibliotek publicznych, to nie zgadzam się, że siedzą tam ludzie przypadkowi, wręcz przeciwnie. Nie stawiajmy, więc tak tej sprawy.

Modele i funkcje bibliotek są już wypracowane, więc tylko trzeba je doskonalić, wzmocnić, unowocześniać itp.

 

 

 

Adaa04-06-2009 08:48:36   [#131]

Nie rozumiem Twego wpisu Marku (#127)

ja nie dziękuję  i podejrzewam, ze kolezenstwo dyrektorzy w ograniczinym zakresie dziękują - bo swoje zdanie potrafimy mieć i ocenę obiektywna tego co kto napisał też

nie ma potrzeby pisania w naszym imieniu ...no, chyba, że ktos sobie usilnie zyczy 

takie mam zdanie - nie dlatego, że sie oburzam na wpis malkontenta, bo on w niczym mi nie wadzi...

co on takiego strasznego tam napisał?

badas04-06-2009 08:51:06   [#132]
Każdy wie, ze likwidacja, czy też połączenie bibliotek szkolnych ma na celu nie dobro ucznia, a już tym bardziej nauczyciela tylko oszczędność dla gminy(nie na tym co trzeba). Wszystkie inne argumenty to "lanie wody".
beera04-06-2009 09:04:53   [#133]

trudno dyskutować, w sytuacji, gdy "każdy wie", lub "w ciemnych gabinetach siedzą Ci, co maja monopol na mądrośc", czy "inne argumenty, to lanie wody"

Chcecie usłyszec poglądy innych - odpuscie sobie tego typu teksty.

Nie chcecie - będziecie trwać w przekonaniu, ze poglądy jakie macie są powszechne i jedynie wyznawane.

A nie są.

Bo na przykład ja mam inne zdanie, takie, jak wyżej:
uważam, ze powinno się stworzyć mechanizmy dobre dla mieszkańców/uczniów/itp
i jeśli to jest sensowne dla nich powinno się łączyć dwa typy bibliotek bez problemu.


post został zmieniony: 04-06-2009 09:06:19
badas04-06-2009 09:46:45   [#134]

"...uważam, ze powinno się stworzyć mechanizmy dobre dla mieszkańców/uczniów/itp
i jeśli to jest sensowne dla nich powinno się łączyć dwa typy bibliotek bez problemu..."

Pod warunkiem, ze nauczyciel bibliotekarz nie przestanie nim być. Zachowa status nauczyciela. Jeżeli tego nie ma, to likwidacja lub połączenie wynika z oszczędności gminnych.


post został zmieniony: 04-06-2009 09:49:03
jatoja04-06-2009 10:50:45   [#135]
Jest taki fragment w "Lalce" Prusa, w którym Wokulski tłumaczy Izabelce i pannie Florentynie problem jedzenia ryby nożem (omal nie zemdlały, gdy ciachał nożem rybkę na talerzu)
Mówi co o lokalnych uwarunkowaniach zwyczaju kulturowego...
(może znajdę, to wkleję)
zgadzam się więc z Wokulskim i Asią.
jatoja04-06-2009 10:53:39   [#136]
Znalazłam:

- Moja droga - odpowiedział pan Tomasz córce - niejadanie ryb nożem to doprawdy przesąd... Wszak mam rację, panie Wokulski?

- Przesąd?... nie powiem - rzekł Wokulski. - Jest to tylko przeniesienie zwyczaju z warunków, gdzie on jest stosowny, do warunków, gdzie nim nie jest.

Pan Tomasz aż poruszył się na krześle.

- Anglicy uważają to prawie za obrazę... - wydeklamowała panna Florentyna.

- Anglicy mają ryby morskie, które można jadać samym widelcem; nasze zaś ryby ościste może jedliby innym sposobem...

- O, Anglicy nigdy nie łamią form - broniła się panna Florentyna.

- Tak - mówił Wokulski - nie łamią form w warunkach zwykłych, ale w niezwykłych stosują się do prawidła: robić, jak wygodniej. Sam zresztą widywałem bardzo dystyngowanych lordów, którzy baraninę z ryżem jedli palcami, a rosół pili prosto z garnka.
badas04-06-2009 12:03:25   [#137]
"...robić, jak wygodniej..."  mówi samo za siebie.
jatoja04-06-2009 12:07:31   [#138]
eee tam nie mówi ;-)
wygodny - * komfortowy, poręczny,
* pożyteczny, pragmatyczny, praktyczny, przydatny, utylitarny, użyteczny,
badas04-06-2009 12:33:47   [#139]
...brak słów ... na tyle słów...
jatoja04-06-2009 14:50:43   [#140]
badas, gdybyś na maturze skonkludowała, że Wokulski jadł rybę nożem, bo mu tak było wygodniej - uznano by, że nie rozumiesz tekstu....
Adaa04-06-2009 16:00:56   [#141]

rózne są te biblioteki i publiczne i szkolne

widzialam publiczne, które zamiast przyciagac czytelników - odstraszały je, czy to wywieszka "Wyszłam, zaraz wracam", czy też kompletnym nieprzygotowaniem "bibliotekarza" - jedna z takich, znanych mi filii biblioteki publicznej zlikwidowano gdy mieszkańcy zaczeli sie skarzyć - od trzech lat jej nie ma, nie ma niczego - choć czytelnictwo w nich kwitło, a jakże, tylko czytelnicy byli zdziwieni, ze wypozyczali jakies ksiazki:-)

widzialam biblioteki szkolne, ktore nawet do tej pory mają ksiązki z zamierzchłej przeszłosci, oblozone w szary, paskudny papier

znam biblioteki szkolne, nowoczesne, z elektronicznym modulem wypozyczeń, kolorowe, ciekawe, z róznorodnymi ofertami edukacyjnymi, konkursami, bogatym ksiegozbiorem

znam filie publicznych : j/w

funkcjonowanie bibliotek zalezy od tego kto i w jaki sposób sprawuje nad nimi kontrolę, zalezy tez od kompetencji odpowiadajacego za ich pracę

to wszystko jest tak zróznicowane w całym kraju, ze naprawde trudno o sensowne rozwiazanie bez zwiekszenia nadzoru nad tym wszystkim

zastanawialam sie jakby sprawa wygladała w mojej miejscowosci, gdyby moja szkolna miala pelnic role publicznej

 równoczesnie z problemami organizacyjnymi zauwazam  korzysci dla społecznosci lokalnej, ale te problemy organizacyjne są przeogromne

na pewno zal byłoby mi, ze na skutek takich zmian, moja biblioteka straciłaby swój klimat - bo nie ma watpliwosci, że dzieci (mam sp) traktuja biblioteke szkolna jako swój specyficzny azyl, teren inny

widze jak dzieci reaguja na obecnośc doroslych w miejscach, które do tej pory były tylko dla nich

prosty przyklad - plac zabaw - obecnośc dorosłych (bo mieszkańcy korzystaja z mojego placu zabaw jak z placu publicznego) sprawia, ze dzieciaki juz nie maja tej radosci z zabawy jaka maja gdy korzystaja z tego placu podczas zajec z nauczycielem

to samo zaobserwowałam kiedys na stołówce szkolnej, gdy przez jakis czas wydawalam posilki dla doroslych podopiecznych GOPS - dzieci zjadaly swoje posiłki w pospiechu, czesto w ogóle z nich rezygnowały

podejrzewam, ze to samo byłoby z biblioteką , "upublicznienie" jej sprawiłoby, że przestałaby ona byc ich "Książkowa wyspą"

 

beera04-06-2009 16:32:24   [#142]

Nie widzę zbyt dużego sensu, żeby łaczyć biblioteki szkolne z publicznymi, gdzie w mieście jest kilkanaście szkół i kilka bibliotek publicznych - to niepotrzebne i chyba tez niekorzystne dla obu stron.

Uwazam jednak, że nie warto pryncypilanie zakladac, ze jest to złe rozwiązanie w miejscowościach, gdzie jest jedna szkoła i brak biblioteki publicznej. Myslę, ze warto planować zwiększenie funkcjonalności takiej biblioteki szkolnej.

Przy czym celem takiego działania jest właśnie ta funkcjonalność - lepsza.

====

jatoja - usmiałam się :)))

badas05-06-2009 08:49:29   [#143]

 " badas, gdybyś na maturze skonkludowała, że Wokulski jadł rybę nożem, bo mu tak było wygodniej - uznano by, że nie rozumiesz tekstu...."

hm... pewnie napisałabym, że jadł tą rybę tak jak chciał, jak uważał za stosowne, jak było mu wygodniej, nie zależało mu na opini innych ludzi, mało tego - do swojego sposobu przekonywał innych ludzi... i jak pamiętam pan Tomasz zaczął również używać noża...a czy faktycznie jest zapis mówiący o zakazie jedzenia ryby nożem...

 

...nieciekawe wnioski jeśli chodzi o propozycję OP (już nie tylko w Jarocinie)w sprawie  łączenie bibliotek

mireko6608-06-2009 08:53:34   [#144]
Ciekawe, czy ktoś czytał nasz wątek w Jarocinie ?
Malkontent08-06-2009 09:16:12   [#145]
Nawet jeśli czytają to pozostają głusi na nasze argumenty.Niestety, jeśli da się samorządom jeszcze większą władzę w decydowaniu o szkolnictwie cienko to widzę.Tam gdzie nie ma konkretów i norm kwitnie patologia.Naprawdę nie ma różnic pomiędzy pracą bibliotekarza czy pedagoga w warmińsko-mazurskim czy pomorskim.Nie ma różnicy w ilości potrzebnych godzin dla nauczyciela wspierającego w klasach integracyjnych.A o wszystkich tych sprawach decyduje widzimisię i zamożność OP.
grażka12-06-2009 16:39:49   [#146]

http://wyborcza.pl/1,75478,6712380,Czy_szkolne_biblioteki_przezyja_.html

Samorządy przenoszą biblioteki publiczne do szkół. Książek jest więcej, pracują dłużej i w wakacje. Ale znikają biblioteki szkolne. MEN: To łamanie prawa.

JarTul12-06-2009 19:39:38   [#147]
z USO:
Art. 67. 1. Do realizacji zadań statutowych szkoła publiczna powinna zapewnić uczniom możliwość korzystania z:
1) pomieszczeń do nauki z niezbędnym wyposażeniem;
2) biblioteki;
3) świetlicy;
4) gabinetu profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej;
5) zespołu urządzeń sportowych i rekreacyjnych;
6) pomieszczeń administracyjno-gospodarczych.

Słownik języka polskiego PWN:
powinien, powinna, powinno
1. «jest pożądane, konieczne, żeby ktoś coś zrobił, np. Powinien spłacić dług.»
2. «coś jest spodziewane, przewidywane, np. Powinien zaraz wrócić.»
3. «jest wskazane, żeby jakaś osoba, rzecz lub jakieś wydarzenie spełniały określone warunki, np. Zupa powinna być gorąca.»

Rozporządzenie w sprawie ramowych statutów:
§ 8. 1. Statut szkoły określa szczegółowo organizację biblioteki szkolnej i zadania nauczyciela bibliotekarza, zgodnie z potrzebami danej szkoły, w szczególności z uwzględnieniem zadań w zakresie:
1) udostępniania książek i innych źródeł informacji,
2) tworzenia warunków do poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł oraz efektywnego posługiwania się technologią informacyjną,
3) rozbudzania i rozwijania indywidualnych zainteresowań uczniów oraz wyrabiania i pogłębiania u uczniów nawyku czytania i uczenia się,
4) organizowania różnorodnych działań rozwijających wrażliwość kulturową i społeczną.
2. Statut szkoły określa zasady współpracy biblioteki szkolnej z uczniami, nauczycielami i rodzicami (prawnymi opiekunami) oraz innymi bibliotekami.
aleks190112-06-2009 19:58:56   [#148]
Tylko patrzeć jak asia u każdego nauczyciela zobaczy dobre "dla ogółu rozwiązanie" i wprowadzi je w życie.Mam nadzieję, że tego nie dożyję :)Jak to czytam, to nie dziwota, że nauczycieli nikt nie szanuje.W sumie to charytatywnie powinni pracować( wszyscy- nie jedynie biblioterkarze), żeby OP na fundusz reprezaentacyjny miały...
mireko6615-06-2009 08:38:40   [#149]

Temat nadal "żyje":

http://www.samorzad.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_samorzad.pap.pl&_PageID=2&s=depesza&dz=wiadomosci_centralne&dep=53485&data=&_CheckSum=2010526334

beera15-06-2009 09:27:58   [#150]

asia ma tak zwany "swój roum", ale może rzeczywiście skorzystam z Twojej rady i zaproponuję jakąś innowację w tej sprawie - dzięki:)

strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ][ 5 ]