Forum OSKKO - wątek

TEMAT: wf=2+2
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]
Ala31-03-2009 23:52:21   [#51]

jakby nie rozumiem § 4 - znaczy można 8 naraz?

bo tak można było jak była jedna, a teraz mają być dwie x 4 tygodnie = 8

trochę dużo...

zgredek31-03-2009 23:52:29   [#52]

"...uczeń, który dzisiaj chodzi na wf., a tam ciągle jest koszykówka..."

???

Karolina31-03-2009 23:58:07   [#53]
podobamisie ;)
Karolina31-03-2009 23:58:45   [#54]
jezusie, czytałam i nie odświeżyłam
Karolina01-04-2009 00:03:37   [#55]

W zeszłym roku w maju udowodniliśmy, że jesteśmy w stanie zajrzeć do każdego gimnazjum i zobaczyć, jakie lektury były przeczytane. Jesteśmy w stanie zajrzeć do każdego gimnazjum, żeby zobaczyć, jak jest prowadzona lekcja wf., i to będziemy robić.

Ktoś z państwa posłów powiedział, że nie ma wizytatorów od wf., ale właśnie odciążyliśmy kuratoria, jeśli chodzi o liczne czynności biurokratyczne, w nowej ustawie, właśnie po to, żeby zlecać wizytatorom sprawdzanie, jak wygląda nauka w szkole, jakościowe sprawdzanie różnych obszarów. Nie trzeba być wielkim specjalistą od wychowania fizycznego, żeby pójść do szkoły i zweryfikować to, co się dzieje, na podstawie przygotowanego przez specjalistę arkusza.

Trzeba zadać konkretne pytania, a my wyniki tych badań będziemy zbierać, analizować i na nie reagować.

 

Chrystusie ;) nasza mowa wizytator jest wuefistką od 2 lat nie przekroczyła progu sali gim - ale pominąwszy..... dyskusja ciekawa. Gorzej jak ktoś zapowiada kontrole a jeszcze nie zaczął porządnie wprowadzać zmian.

Karolina01-04-2009 00:10:23   [#56]
Ala - można - masz formę turystyczną i realizujesz - 8 naraz chyba nie wypali ale 4 tak - znam szkoły co tak robiły przy jednej dodatkowej i tak rozliczali.
Ala01-04-2009 00:20:33   [#57]

4 to też robiliśmy

tylko ten zapis jakiś taki nie bardzo jasny

AnJa01-04-2009 00:30:38   [#58]

zgadzam się z Alą - dla mnie to bełkot

choć intencję chyba rozumiem

beera01-04-2009 08:02:01   [#59]
otworzymy konsult tego dzisiaj
Karolina01-04-2009 09:05:46   [#61]

trudno, tak jak trudno było 3+1 - to jest problem zgadza sie - trzeba jednak coś zrobić aby to rozwiązać.

odrazu powiem, że nie wiem co ;)

nie można jednak tych dzieci ograniczać w wyborze, bo autobus jest, popatrzcie na szkoły w innych państwach, które otwarte są cały dzień - jak tam to robią?

asia - cieszę się, że będziemy konsultowac - trochę to kopałam, jeśli oficjalnie do was wpłynęło to super; w dyskusji wczoraj - ze stenogramu wiem - wychodzi, że będą to rozporządzenie dopracowaywać


post został zmieniony: 01-04-2009 09:10:09
AnJa01-04-2009 09:38:17   [#62]
będzi trudne jesli założymy, ze te 2 godziny mają być poza planem lekcji oraz w szkołach, gdzie jest jeden wuefista i nie ma mozliwości dozatrudnienia jakiegoś np. instruktora

w pozostałych przypadkach
1. na wf godzinach dzieciak realizuje pp z wf
2.na 1 godzinie (ujętej w planie) klasy II A i II B mają np. do wyboru: zajęcia taneczne z mgr X i koszykowkę z mgr Y
5. na 1 godzinie (też w planie) mają te same klasy np. big na orientację z mgr X i strzelectwo sportowe z majorem Z.
Robi6501-04-2009 09:42:52   [#63]
Karolino! W " innych państwach" nikt nie oszczędza na dowozach. Autobus szkolny kursuje w sposób ciągły lub te potrzeby zaspokaja komunikacja zbiorowa. U nas jest to gigantyczny problem.
AnJa01-04-2009 09:54:38   [#65]
od 1 wrzesnia będę tak miał

żadnych nowych nauczycieli
AnJa01-04-2009 10:06:11   [#67]
dyrektor jest od zapewnienia zasobów potrzebnych do zaspokojenia potrzeb

oraz od modyfikacji potrzeb dla wykorzystania zasobów

ale nie wykluczam, że na północym zachodzie dyrektorzy są od strzelania i tańczenia a do tego, od czego jest dyrektor zatrudnia się kolejnych urzednikó w OP
Karolina01-04-2009 10:06:39   [#68]

Każdy nauczyciel w-f potrafi poprowadzić większość dyscyplin, bez przesady. Kwalifikacje też każdy posiada.

......................

zmiany nie mają prowadzić do szału jakiegoś zatrudniania lub szkolenia - tylko zmiany organizacji w-f tak aby dopasować się do zainteresowań, możliwości, aby w-f nie był nudny.


post został zmieniony: 01-04-2009 10:08:21
AnJa01-04-2009 10:08:12   [#69]
o- dziekuję

jakos miałem kłopoty z jasnym napisaniem tego, co Ty napisałaś i ględziłem od paru postów:-)
tok27-04-2009 17:11:18   [#71]
witam raz jeszcze!

zobaczcie: http://orka.sejm.gov.pl/opinie6.nsf/nazwa/1687_u/$file/1687_u.pdf

nowela ustawy o KF poszla do senatu, na 99% mamy wf=2+2

pozdrawiam!
beera27-04-2009 17:21:49   [#72]

tok

mamy jak było i będziemy mieli JAK BYŁO:
4 wychowania fizyczne

z tego 1 godzinę można organizować w innej formie

będzie można 2 godziny realizować w innych formach

NIE: 2+2!

 

nie rozumiesz zasady działania tych przepisów, czy jakoś celowo?

(dodatkowo:od noweli Ustawy do rozporządzenia wykonawczego jeszcze nie tak blisko)

beera27-04-2009 17:24:24   [#73]

(a i jeszcze - dlaczego nie ma konsultu:

rozporzadzenie poszło do sejmuw pakiecie z Ustawą. Dopiero, gdy bedzie  przyjęta Ustawa, będzie projekt rozporządzenia do ustawy i wóczas dopiero konsult)

Karolina27-04-2009 17:48:17   [#74]

asia, masz jakąś dziwnie pojętą dla mnie niechęc dla tego 2+2 ;)

czy mi się wydaje?

przecież to idzie w jednym kierunku, kwestia czasu... nie rozumiem

beera27-04-2009 18:01:50   [#75]

niechęć mam do prostowania głupot;)))

Spotykam się z dyrektorami, którym się ( w tym też w KO) mówi : W-F jest realizowany w formule 2+2 i oni nie widzą jak jest

a jest jak jest:)


Dla mnie to też jakiś problem mentalny/moralny - tak bardzo się niektórzy przyzwyczaili do formuły 2+2 ( w tym autorzy szkoleń i firmy szkolące), że usiłują wmówić dyrektorom jakiś przymus takiego, a nie innego organizowania w-fu (programy dokształtów leżą w szufladach)

Ja też rozumiem, że jak dyrektor da się przekonać firmom, to jego sprawa, ale się staram pisać i mowić jak jest.

Tok-a TY? 
W  zasadzie w ogóle nie dyskutujesz z nami na ten temat, tylko od czasu do czasu informujesz, że w-f jest realizowany w formule, w jakiej nie jest.
Nie chcesz dać się przekonać lub o tym po prostu pogadać?

 

Karolina27-04-2009 18:35:56   [#76]

zadałaś sobie prostować ;)

nie do końca wiesz aż tak mocno trzeba... jak czytam i myslę to jedyne co inaczej wygląda od wstępnych pomarańczowych to tyle, że szkoła "może" a nie "powinna" i tyle.

jeśli już chce i może to wszystko nadal aktualne, problem w tym czy warto chcieć

według mnie warto dla dzieciaków, dla szkoły trudniej

co do firm szkolących i pogodni za kursami w związku z nowościami się nie wypowiadam bo tu nasze poglądy pewnie są takie same.

beera27-04-2009 18:40:27   [#77]

raczej odwrotnie - niektórzy zadali sobie upierać się, że:

nowela ustawy o KF poszla do senatu, na 99% mamy wf=2+2

===

dla mnie różnica pomiędzy "szkoła może", a "szkoła powinna" jest warta do artykułowania w kazdej sytuacji :))

( i generalnie zawsze uważam ze lepsze jest świadome działanie niż nieświadome- w mojej skzole były 4 godziny w-fu realizowane normalnie. Żadnej krzywdy dla dzieci z tego powodu nie dostrzegałam. Warunki świetne, mozliwości działania niemałe. Wszystko zależy od zależy;)

===

poprawiłam sobie ortografa:)
I mogę to samo zrobić dla każdego:)


post został zmieniony: 27-04-2009 18:51:38
tok27-04-2009 18:44:59   [#78]
nigdzie nie napisalem "jest realizowany"
w art. 61 KF i w tytule projektu rozporzadzenia widnieje slowo "dopuszczalnych", to o czym tu gadac??
kto potrafi czytac ze zrozumieniem, wie o co chodzi... nie widze powodu do kruszenia kopii
istotniejsze jak sadze jest to, jak przygotowac oferte, dokonac podzialu na grupy, dokumentowac czy oceniac w szkolach, ktore zdecyduja sie wdrozyc pomysl...
dyskusji na ten temat nie ma w ogole :-(
beera27-04-2009 18:48:35   [#79]

OK - masz rację

mam nadwrażliwość na ten temat

przepraszam

Karolina27-04-2009 18:49:48   [#80]

chyba jestem wśród nich ;) ale mam na mysli, "mamy" w sensie, że mogą być

i to zweryfikowałam ten pogląd na OSKKO, co zrobiłam z żalem ale już się przyzwyczaiłam, że tak jednak jest.

beera27-04-2009 18:50:18   [#81]

Tok - jesli chcesz o tym pogadać, co jest naprawde ważne:

istotniejsze jak sadze jest to, jak przygotowac oferte, dokonac podzialu na grupy, dokumentowac czy oceniac w szkolach, ktore zdecyduja sie wdrozyc pomysl...

to chyba trzeba założyć nowy watek - tylko o tym.

Coś o nowej organizacji w-fu - wówczas może się znajdą tacy, którzy pogadają o tym

tok27-04-2009 19:00:39   [#82]
nie przepraszaj, zapewniam Cie jestesmy z tej samej bajki :-)
obok dyrektorowania jestem wf-menem i dostrzegam pozytywy proponowanego rozwiazania, z zastrzezeniam, ze zafunkcjonuje to w duzych, miejskich szkolach, na wsi w "jednociągówkach" bedzie trudniej, chociaz... mysle, ze warto sprobowac
beera27-04-2009 19:03:31   [#83]

:))

zdecydowanie warto!

 

Karolina27-04-2009 19:16:44   [#84]

na znanej nam stronie "reformaprogramowa" są nowe dokumenty (aktualizowane po rozp z 23 grudnia 2008 i z wersją o planowanych dopuszczalnych formach realizacji 2 godzin) też pod kątem "można" ale nadal wszystkie propozycje z pomarańczowej fukcjonują.

 

beera27-04-2009 19:21:40   [#85]

czytałam te uwagi do realizacji

w ich kontekście bardzo jestem ciekawa rozporządzenia w sprawie dopuszczalnych form.

 

beera27-04-2009 19:23:08   [#86]

to mnie bawi:
Zatwierdzenie oferty zajęć do wyboru przez dyrektora szkoły, w uzgodnieniu z organem
prowadzącym i po zaopiniowaniu przez radę pedagogiczną, radę szkoły lub radę rodziców
– kwiecień.

;)

Karolina28-04-2009 14:29:27   [#87]

Szukając o zaświadczeniach dla Asi, wpadło mi. Na SZS też są nowości i również projekt roz w sprawie dopuszczalnych realizacji dwóch godzin. Wersja pełniejsza, pewnie już poprawiona.

Polecam:

http://www.szs.pl/?go=ndzial&nazwa=Reforma%20edukacji%20-%20nowa%20podstawa%20programowa&id=9

Karolina28-04-2009 14:32:46   [#88]

(Rozporządzenie w przygotowywaniu)

 

                      ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ1

                                              z dnia ............................ 2009 r.

 

w sprawie dopuszczalnych form realizacji dwóch godzin obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego

 

Na podstawie art. 61 ust. 3 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. z 2007 r. Nr 226, poz. 1675) zarządza się, co następuje:

 

§ 1. Dwie godziny obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego dla uczniów: klas IV ­VI szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych, w ramach tygodniowego wymiaru godzin może być realizowane w formie zajęć:

1) sportowych;

2) rekreacyjno - zdrowotnych;

3) tanecznych;

4) turystycznych.

 

§ 2. Szkoła, uwzględniając lokalne tradycje i warunki, a także potrzeby i oczekiwania uczniów oraz ich rodziców (prawnych opiekunów) ustala formy aktywności fizycznej w ramach poszczególnych form zajęć, o których mowa w § 1. Zajęcia te powinny gwarantować uczniom możliwość udziału w zajęciach dostosowanych do ich możliwości i zainteresowań, stwarzając okazję do satysfakcjonującej aktywności i osiągnięć.

 

§ 3. l. Zajęcia sportowe powinny umożliwiać uprawianie dyscypliny sportu oraz udział w systemie szkolnej i pozaszkolnej rywalizacji sportowej uczniów. Szkoła przedstawia uczniom oraz ich rodzicom (prawnym opiekunom) wykaz dyscyplin do wyboru. Udział w zajęciach sportowych może być uzależniony od selekcji uwzględniającej predyspozycje ucznia do upra­wiania wybranej dyscypliny sportu.

2. Zajęcia rekreacyjno-zdrowotne powinny umożliwiać aktywność fizyczną służącą zdrowiu, wypoczynkowi lub zabawie oraz udział w systemie wewnątrzszkolnej rywalizacji sportowej uczniów. Realizacja tych zajęć powinna być nastawiona na przygotowywanie uczniów do systematycznej aktywności fizycznej w czasie wolnym, ze świadomością wynikających z tego korzyści zdrowotnych. Zajęcia te mogą zawierać jedną lub kilka form aktywności fizycznej. Szkoła przedstawia uczniom oraz ich rodzicom (prawnym opiekunom) wykaz form aktywności fizycznej do wyboru, w tym zajęcia kompensacyjno-korekcyjne. Udział

w zajęciach rekreacyjno - zdrowotnych, z wyjątkiem zajęć kompensacyjno-korekcyjnych, nie może być wynikiem selekcji uwzględniającej sprawność i uzdolnienia uczniów. W ramach zajęć rekreacyjno - zdrowotnych istnieje możliwość organizacji zajęć dla uczniów z przeciwwskazaniami do wykonywania niektórych ćwiczeń fizycznych.

3. Zajęcia taneczne powinny umożliwiać udział w tanecznych formach aktywności fizycznej połączonej z elementami wiedzy o muzyce. Zajęcia taneczne mogą obejmować jedną lub kilka form tańca. Szkoła przedstawia uczniom oraz ich rodzicom (prawnym opiekunom) formy tańca do wyboru. Udział w zajęciach tanecznych nie może być wynikiem selekcji uwzględniającej sprawność i uzdolnienia uczniów.

4. Zajęcia turystyczne powinny umożliwiać udział w aktywności fizycznej połączonej z elementami krajoznawstwa i ekologii. Szkoła przedstawia uczniom oraz ich rodzicom (prawnym opiekunom) wykaz form turystyki do wyboru. Udział w zajęciach turystycznych nie może być wynikiem selekcji uwzględniającej sprawność i uzdolnienia uczniów.

 

§ 4. Obowiązkowe zajęcia wychowania fizycznego, o których mowa w § 1, mogą być organizowane przez szkołę jako zajęcia lekcyjne, pozalekcyjne lub pozaszkolne.

 

§ 5. 1. Dyrektor szkoły, w uzgodnieniu z organem prowadzącym i po zaopiniowaniu przez radę pedagogiczną, radę szkoły lub radę rodziców, przygotowuje propozycje wskazujące formy realizacji dwóch godzin zajęć wychowania fizycznego, w ramach form zajęć wymienionych w § l, do wyboru przez uczniów.

2. Propozycje, o których mowa w ust. l, powinny uwzględniać:

1) potrzeby zdrowotne uczniów, ich zainteresowania oraz osiągnięcia sportowe w danej dziedzinie sportu bądź aktywności fizycznej;

2) uwarunkowania lokalne;

3) miejsce zamieszkania uczniów;

4) tradycje sportowe szkoły i środowiska; 5) możliwości kadrowe.

 

§ 6. Dopuszcza się możliwość łączenia dwóch godzin zajęć wychowania fizycznego organizowanych w formach zajęć określonych w § 1 pkt. 4 z zachowaniem liczby godzin przeznaczonych na te zajęcia w okresie nie dłuższym niż 4 tygodnie.

 

§ 7. Traci moc rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 9 grudnia 2003 r. w sprawie dopuszczalnych form realizacji czwartej godziny obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego (Dz. U. Nr 217, poz. 2128).

 

§ 8. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2009 r.

 

 

                                                                                           Minister Edukacji Narodowej

 

 

___________________________________________________________________________

1)Minister Edukacji Narodowej kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej (Dz. U. Nr 216, poz. 1591).

_________________________________________________________________________

 

Uzasadnienie

Projekt rozporządzenia stanowi wykonanie delegacji dla ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania zawartej w art. 61 ust. 3 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. z 2007 r. Nr 226, poz. 1675).

Dotychczasowe rozporządzenie dopuszczało różne formy realizacji 4. godziny obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego. W związku z wprowadzanymi zmianami w podstawie programowej kształcenia ogólnego zachodzi konieczność stworzenia możliwości prawnych dla prowadzenia dwóch godzin obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego w innych niż klasowo - lekcyjne formach.

Umożliwienie realizowania 2 godzin obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego w innych formach, uwzględniających potrzeby zdrowotne uczniów, specyfikę ich zainteresowań sportowych, warunki realizacji wychowania fizycznego oraz tradycje sportowe danego środowiska lub szkoły wynika także z podpisanego 5 listopada 2008 r. Porozumienia o współpracy między Ministrem Sportu i Turystyki, Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministrem Edukacji Narodowej i Ministrem Zdrowia w sprawie wdrażania oraz propagowania idei programu: „Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży".

Szkoła, uwzględniając lokalne tradycje i warunki, a także potrzeby i oczekiwania uczniów oraz ich rodziców (prawnych opiekunów) ustala formy aktywności fizycznej w innych niż klasowo - lekcyjne formach. Różnorodność tych innych form powinna gwarantować możliwość udziału uczniów w zajęciach dostosowanych do ich możliwości i zainteresowań, stwarzając okazję do satysfakcjonującej aktywności i osiągnięć. Uczeń, który systematycznie, w ramach właściwych instytucji pozaszkolnych, podejmuje aktywność fizyczną typową dla jednej z form, może być zwolniony z udziału w fakultecie. Decyzje o sposobie oceniania ucznia podejmuje dyrektor szkoły w porozumieniu z nauczycielem wychowania fizycznego. Sposób udokumentowania podejmowania pozaszkolnej aktywności fizycznej określa statut szkoły.

Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (Dz. U. Nr 169, poz. 1414) projekt ww. rozporządzenia zostanie udostępniony w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej (www.men.gov.pl).

Przedmiot regulacji nie jest objęty zakresem prawa Unii Europejskiej.

 

Ocena skutków regulacji (OSR)

1. W zakresie wskazania podmiotów, na które oddziałuje projekt rozporządzenia:

Projekt rozporządzenia dotyczy uczniów, nauczycieli, rodziców, organy prowadzące szkoły i organy sprawujące nadzór pedagogiczny.

2. Konsultacje społeczne

4 Projekt rozporządzenia zostanie przekazany dc zaopiniowania następującym związkom zawodowym i partnerom społecznym:

1. Chrześcijańskiemu Związkowi Zawodowemu „Solidarność im. ks. Jerzego Popiełuszki",

2. Zarządowi Głównemu Związku Nauczycielstwa Polskiego,

3. Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność",

4. Komisji Krajowej Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień 80",

5. Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność",

6. Zarządowi Krajowego Związku Zawodowego Nauczycieli Średnich Szkół Leśnych w

Polsce,

7. Związkowi Zawodowemu Pracowników Oświaty i Wychowania „Oświata",

8. Krajowej Sekcji Oświaty NSZZ „Solidarność 80",

9. Niezależnemu Samorządnemu Związkowi Zawodowemu Pracowników Schronisk dla Nieletnich i Zakładów Poprawczych,

10. Związkowi Zawodowemu „Rada Poradnictwa",

11. Sekretariatowi Konferencji Episkopatu Polski,

12. Polskiej Radzie Ekumenicznej,

13. Radzie Szkół Katolickich,

14. Społecznemu Towarzystwu Oświatowemu,

15. Krajowemu Forum Oświaty Niepublicznej,

16. Rzecznikowi Praw Dziecka,

17. Krajowemu Porozumieniu Rodziców i Rad Rodziców,

18. Ogólnopolskiemu Stowarzyszeniu Kadry Kierowniczej Oświaty,

19. Konfederacji Stowarzyszeń Nauczycielskich,

20. Stowarzyszeniu Dyrektorów Szkół Średnich,

21. Polskiemu Stowarzyszeniu Dyrektorów Szkół,

22. Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność 80"

oraz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Wyniki konsultacji społecznych zostaną omówione po ich przeprowadzeniu.

3. Wpływ regulacji na sektor finansów publicznych, w tym budżet państwa budżety jednostek samorządu terytorialnego

Wejście w życie rozporządzenia nie spowoduje skutków finansowych dla budżetu państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

4. Wpływ projektowanej regulacji na rynek pracy, konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość, w tym funkcjonowanie przedsiębiorstw, oraz sytuację i rozwój regionalny

Wejście w życie rozporządzenia nie będzie miało wpływu na rynek pracy, konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość, w tym funkcjonowanie przedsiębiorstw oraz sytuację i rozwój regionalny.

 

___________________________________________________________________________

 

beera28-04-2009 17:44:46   [#89]

Z materiałow, Karolino, do których link podałaś:

Zatem, przy spełnieniu powyższego warunku (odpowiednie wykształcenie w danej specjalności) możliwe jest prowadzenie zajęć ruchowych w I etapie edukacji, przez nauczycieli wychowania fizycznego. Jak powszechnie wiadomo, zarówno nauczyciele wychowania fizycznego, jak i edukacji wczesnoszkolnej są słabo przygotowani do pracy z dziećmi klas I-III.  Dla pierwszej grupy specjalistów (absolwentów akademii wychowania fizycznego i innych uczeni kształcących na kierunkach wychowanie fizyczne) wskazane byłoby uzupełnienie wykształcenia (studia podyplomowe, kursy, warsztaty) w zakresie pracy z dziećmi w młodszym wieku szkolnym, w wymiarze pozwalającym na właściwą realizację treści programowych. Z kolei nauczycielom nauczania zintegrowanego zaleca się ukończenie studiów licencjackich o kierunku wychowanie fizyczne, ewentualnie studiów podyplomowych.

 ====

jak to jest, że wszystkim tym profesorom się wydaje....

Ala28-04-2009 17:53:10   [#90]

profesorzy dbają o swoje ( i środowiska) dochody na wyższych uczelniach i w innych instytucjach dokształcających nauczycieli

a z nauczycielskich kieszeni łatwo wydziera się pieniądze

tylko nie wiem dlaczego nauczyciele np. po nauczaniu początkowym nagle są nie dość dobrze przygotowani do prowadzenia zajęć wf, do tej pory mogli a teraz są be :-(

i odwrotnie też...

beera28-04-2009 17:54:42   [#91]

Jak powszechnie wiadomo

;)))

Ala28-04-2009 17:57:22   [#92]
;-)
Ala28-04-2009 17:59:05   [#93]
obawiam się, żeby z tego zapisu "zaleca się" nie wyszedło "musi"
beera28-04-2009 18:01:08   [#94]

ja mam problem z tym wszystkim:(

to na temat edukacji zdrowotnej, która się mieści w wychowaniu fizycznym:

2. Stworzenie systemu doskonalenia nauczycieli wychowania fizycznego w zakresie edukacji zdrowotnej

 

4. Opracowanie materiałów (podręczników metodycznych i innych pomocy) dla nauczycieli, w tym zwłaszcza wychowania fizycznego i dla wychowawców klas

Należy przygotować serie podręczników dotyczących edukacji zdrowotnej dla:

        nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej (klas I-III szkoły podstawowej);

        wychowawców klas IV-VI szkoły podstawowej, do wykorzystania na lekcjach wychowawczych oraz w koordynacji treści zawartych w innych przedmiotach;

        nauczycieli wychowania fizycznego w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych do prowadzenia modułu „edukacja zdrowotna” i realizacji innych treści zawartych w podstawie programowej dla zajęć klasowo-lekcyjnych.

Najpilniejszą sprawą jest przygotowanie podręcznika dla nauczycieli wychowania fizycznego w gimnazjach. Powinien być wydany w sierpniu 2009 r.

 

Karolina28-04-2009 18:12:44   [#95]

Kończyłam podyplomówkę z edukacji zdrowotnej, mam też swojego, osobistego bzika na tym punkcie (jak wielu wiadomo ;) ) - czuję się ok z tym tematem. Nie jestem jednak pewna czy każdy wuefista tak ma.

Czytając fragment podstawy programowej dotyczącej EZ - gimnazjum - nie jestem pewna. Myślę, że taki podręcznik dla nauczycieli byłby jakąs pomocą - choć jak się ktoś postara i rozejrzy to w dobie powołania ścieżki zdrowotnej takich poradników wyszło mnóstwo. Kwestia chęci oraz organizacyjnego ustawienia tych treści. Szczerze mówiąc nie wiem już czy mamy osobno wydzielone te 30 godzin czy nie?

Edukacja zdrowotna. Uczeń:

1) wyjaśnia, czym jest zdrowie; wymienia czynniki, które wpływają pozytywnie i negatywnie na zdrowie i samopoczucie, oraz wskazuje te, na które moŜe mieć wpływ;

2) wymienia zachowania sprzyjające i zagraŜające zdrowiu oraz wyjaśnia, na czym polega i od czego zaleŜy dokonywanie wyborów korzystnych dla zdrowia;

3) identyfikuje swoje mocne strony, planuje sposoby ich rozwoju oraz ma świadomość słabych stron, nad którymi naleŜy pracować;

4) omawia konstruktywne sposoby radzenia sobie z negatywnymi emocjami;

5) omawia sposoby redukowania nadmiernego stresu i radzenia sobie z nim w sposób konstruktywny;

6) omawia znaczenie dla zdrowia dobrych relacji z innymi ludźmi, w tym z rodzicami oraz rówieśnikami tej samej i odmiennej płci;

7) wyjaśnia, w jaki sposób moŜe dawać i otrzymywać Ŝnego rodzaju wsparcie społeczne;

8) wyjaśnia, co oznacza zachowanie asertywne, i podaje jego przykłady;

9) omawia szkody zdrowotne i społeczne związane z paleniem tytoniu, naduŜywaniem alkoholu i uŜywaniem innych substancji psychoaktywnych; wyjaśnia, dlaczego i w jaki sposób naleŜy opierać się presji oraz namowom do uŜywania substancji psychoaktywnych i innych zachowań ryzykownych

beera28-04-2009 18:22:51   [#96]

Karolina, napisano podstawę programową

Wpisano w nią treści, które Ty jako nauczycuel oceniasz za zbyt trudne do wprowadzenia bez wsparcia

Zaleca się ukończenie kursów/studiów podyplomowych pracującym nauczycielom i korzystanie z wydanej serii podręczników.

Wszystko w tym Ci się podoba?

Mi nie wszystko.

Już sama nie wiem co jest po co robione

Karolina28-04-2009 18:32:21   [#97]

Nie napisałam tak; napisałam, że byłoby łatwiej - nie jestem pewna, czy każdy bez wsparcia da radę. Nie wiem. Nie jestem za odgórnym dokształcaniem, teoretycznie wuefista powinien potrafić. Może niektórym potrzebne będzie wsparcie.

Zdrowie to bardzo duży temat, ważny - pokuszę się powiedzieć bardzo ważny. Dotąd umniejszany. Nauczyciel wychowania fizycznego był od piłki, zawodów sportowych i pomoarów testów. Od jakiegoś czasu się to zmienia - wszyscy to obserwujemy ale nie do końca. Ma być teraz od wielu innych rzeczy - słyszałaś wcześniej aby normą było rozmawianie na w-f o asertywności? ;)

Wiesz... kurcze... mnie się podoba.

 

beera28-04-2009 18:36:16   [#98]

że zdrowie wazny temat - mi się też podoba (nie jestem przeciwko zdrowiu;)

Nie jestem tez pewna, czy wpakowanie asertywności do w-fu mi się podoba.

Bo jakoś jak sobie przypomnę swoich w-fistów, to mi się wydaje, że, co prawda ich nie trzeba tego uczyć, ale, czy oni by mogli nauczyć, to nie wiem?

Może dlatego koniecznośc skończenia kursówi korzystania z serii podręczników?
;))

 

Karolina28-04-2009 18:43:39   [#99]

Rozgryzłaś ich ;))

Na poważnie - na szczęście nie ma obowiązku kończenia kursów ani tym bardziej podyplomówek. Kto chce się doszkoli i poczyta. Kto nie - hm... jego sprawa.

Asertywność to zdrowie psychiczne a jak zdrowie to zdrowie ;) Nie ma mnie ważnego lub bardziej. Wiem, że głupio brzmie ale mnie i pasuje i się podoba.

beera28-04-2009 19:10:33   [#100]
widzisz - jak płaro ;))
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]