Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Harmonogram badania realizacji podstawy programowej
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]
rzewa05-10-2008 17:50:27   [#51]
:-))))
beera05-10-2008 17:52:40   [#52]

w zasadzie powinno się sięgnąć dalej

takie oświadczenie powinien kazdy nauczyciel skladać przed zawarciem przez niego stosunku pracy - że będzierealizował

Jak rozumiem cała ta awantura jest wywołana zadaniem 32 - czy tylko my tu wiemy, że problem był głębszy niż niechęć nauczycieli do realiacji pp?

Natomiast zgadzam się, z tym, ze n-l powinien znac podstawę. Tylko, że podstawa obecna to w zasadzie jakiś koszmarek jest. Kazdy program, nawet pisany na kolanie ją wypełnia.

 

jatoja05-10-2008 17:57:47   [#53]
uzupełniłabym: nie ma bata, żeby ją zrealizować literalnie i nie na ma bata, żebym nie mogła w sprawozdaniu u d o w o d n i ć, że zrealizowałam
Jersz05-10-2008 18:12:55   [#54]

Do for # 44

 

Ja też jestem z wielkopolski, a dokładniej z południa - Leszno. O oświadczeniach nauczycielskich jakoś nie słyszałem, o dyrektorskich też. Na naradzie z Panią Kurator w sierpniu byłem i nie słyszałem. W planie nadzoru WKO też tego nie wyczytałem. To może tylko Twoja Pani dyrektor to usłyszała, albo jakiś takie dziwne uproszczenie sobie w swoim nadzorze zrobiła. Nie będzie kontrolowała, sprawdzała, robiła hospitacji bo to czasochłonne (no bo jest czasochłonne i to bardzo). No to może oświadczenia - "zrealizowane". Niech nauczyciele "oświadczają" również , że dzienniki i arkusze ocen dobrze wypełniają, w doskonaleniu uczestniczą, plany awansu zawodowego realizują, że uczą uczniów. ;-)

 

Tylko tyle znalazłem w planie nadzoru. To trochę zbyt daleko posunięte wnioskowanie, żę jeśli wg wzoru to w formie oświadczenia.

 

    

4. Informacja na temat  realizacji podstawy  programowej  - zebranie informacji  od dyrektorów (wg wzoru) - wszystkie szkoły -  przed sprawdzianem, egzaminem zewnętrznym

 


post został zmieniony: 05-10-2008 18:14:47
azik05-10-2008 18:56:59   [#55]
ja już rozumiem wątpliwości z nowej ramówki - tzn tylko 30 godzin na rok - ze wszystkim uporamy się do kwietnia a potem wakacje... w końcu najładniejsze miesiące w roku to maj czerwiec :P
Floris05-10-2008 19:19:23   [#56]

Ja się łapię pod KO Leszno - czyli bez "oświadczeń", ale z kontrolą i hospitacją.
Może być ;-)
 

Leszek05-10-2008 19:22:45   [#57]

w zakresie nadzoru uszczegółowionego mamy Polskę wizytatorów...

a wogóle proponuję aby zebrać oświadczenia co do realizacji wszystkich zadań stojących przed dyrektorami, a żeby nauczycielom nie było lżej to i od nich trochę oświadczeń się przyda...

:-)

pozdrawiam

AnJa05-10-2008 19:31:25   [#58]
ale dlaczego oświadczeń?

wg mnie powinny to być zaświadczenia
Jersz05-10-2008 19:31:26   [#59]

.. od Pani minister też oswiadczenie,  "że reforma dobrze przygotowana", od premiera, "że nauczyciele będą dobrze zarabiać", od prezydenta. "że jest dobrze".  I wszyscy będą zadowoleni ;-))

Jersz05-10-2008 19:33:33   [#60]
Zaświadczenia to można wystawić ale nie dla siebie. Kto wystawi nauczycielowi zaświadczenie, że zrealizował podstawe programową w całości? Uczniowie ? ;-)))
AnJa05-10-2008 19:35:07   [#61]
Rada Rodziców?
Adaa05-10-2008 19:36:30   [#62]
mysle, ze powinno KO - po badaniu:-)
AnJa05-10-2008 19:37:57   [#63]
wariografem?
OlkaW05-10-2008 19:38:08   [#64]
Jestem z Wielkopolski i wspomniany wcześniej harmonogram mnie tez dotyczy, podobno obowiazuje nawet jakiś termin jego złożenia do wizytetorów (nikt o nim jednak w sierpniu nie słyszał).Najważniejsze,że w Wielkopolsce mamy porządek: jest harmonogram i termin.
Zenon7505-10-2008 19:46:07   [#65]
Ja słyszałem w sierpniu na naradzie w kuratorium(Poznań) i w październiku na naradzie u wizytatora. Nawet ten harmonogram musieliśmy przesłać do wizytatora . Przed egzaminami mamy obowiązek złożyć sprawozdanie z realizacji tego harmonogramu -czytaj - potwierdzić zrealizownie podstawy progr.
Jersz05-10-2008 19:46:53   [#66]

nam te porządki wprowadził juz Fryderyk II ;-))

A Leszek ma rację, że "w zakresie nadzoru uszczegółowionego mamy Polskę wizytatorów..." Częśc z nich lubuje się w swoich własnych "poleceniach gabinetowych" ;-))

dyrlo05-10-2008 19:55:31   [#67]

Jeresz - ja też z Wielkopolski, pani Kurator powiedziała o oświadczeniach. Na własne uszy słyszałam ale ja to zrozumiałam trochę inaczej i nawet nie powiedziałam tego moim nauczycielom.

Otóż mówiła, że rodzice mogą występować do sądu przeciwko szkole, że szkoła nie przygotowała dziecka do dalszego etapu kształcenia i Ona nie wie bo w tym roku (po tym nieszczęsnym zadaniu 32) KO wzięło dużo na siebie i rodziców uspokajało. Zresztę KO interesowało się losami uczniów gimnazjów w których lektury nie zostały omówione.

I tak wspólnie zaczęliśmy się zastanawiać jak ten dyrektor ma tą realizację podstawy monitorować, sprawdzać i wtedy powiedziała coś w sensie, że nie wie ale może dyektor powienien od nauczycieli oświadczenia zbierać.

Ja jednak tego nie odebrałam jako polecenia zebrania takich oświadczeń. Ale teraz się zastanawiam a może jednak zbierać?

Jersz05-10-2008 19:59:45   [#68]
Ja słuchałem tego w Lesznie. Nie ma podstaw żeby Ci nie wierzyć Dyrlo.
AnJa05-10-2008 20:00:49   [#69]
zbieraj

z tym, że moim zdaniem co najmniej raz w tygodniu

a najlepiej to nie kazdy sobie podstawę przepiszę i zaznacza linią ciągłą , ile już zrealizował

jednym kolorem poziom podstawowy, innym rozszerzony

no i o ścieżkach nie zapomnij- to też podstawa
Zenon7505-10-2008 20:01:27   [#70]
Na mojej naradzie takiego zastanawiania nie było - ale było kilka konferencji i możliwe, że były rozbieżności.
dyrlo05-10-2008 20:04:44   [#71]

AnJa w dobie komputerów i ksera to każdy podstawe wydrukowaną POWINIEN MIEĆ, i takie wydam polecenie :)

A to odkreślanie to niegłupie jest.

AnJa05-10-2008 20:08:37   [#72]
wiedziałem, ze dzisiaj mam dzień genialnych pomysłów

z tym, że jk Ci tak co tydzień będa tą podstawę jako sprawozdanie skąłdac to strasznie dużo papieru pójdzie

to może niech tylko same linie Ci przedkladają?
Jersz05-10-2008 20:13:46   [#73]
"w dobie komputerów " nie ma potrzeby drukowania sprawozdań. mozna je co tydzień przesyłać elektronicznie do dyrektora. dyrektor scali i sprawozdanie szkolne przesle co tydzień do wizytatora. ten scali i przesle do wydziału. wydział do kandcelarii ko. kancelaria do ministra. świtłowody sie stopią i nadejdzie koniec cywilizacji. wtedy juz nikt nie bedzie musiał oswiadczać lub zaswiadczać ze zrealizowano podstawe programową. egzamin zdadza ci co bedą potrafili rozniecić ogien, zbudować dach, obronić się przed drapieznikami ;-)))))
dyrlo05-10-2008 20:16:00   [#74]
:-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
eleonora05-10-2008 21:54:35   [#75]
Papaw, mam prośbę, jeżeli opracowałeś taki harmonogram, to może mógłbyś mi użyczyć?
Ja chętnie zrewanżuję się czymś innym. Muszę zrobić to na jutro, a mam jeszcze dużo innej pracy. Czy mogę liczyć na Twoją pomocna dłoń? Bardzo proszę.
jatoja05-10-2008 22:38:31   [#76]
Raz jeden pozwolę sobie: eleonoro, naprawdę niczego w tym wątku nie znalazłaś?
Zenon7505-10-2008 22:48:35   [#77]
jestem dyrektorem dopiero miesiąc - więc moje pomysły są .....:)
Poprzerabiałem propozycje KO i dostosowałem do wrunków mojej szkoły. Na priva kilka uwag wyślę Ci Eleonoro - ale rada jatoji jest właściwa - chyba ulegamy presji KO i pewnej wariacji - Tak jakby Rewizor miał przyjechać
Jersz05-10-2008 23:03:26   [#78]

częściej jest chyba to drugie - rewizor ;-)

Pokój w mieszkaniu Horodniczego
HORODNICZY, ARTIEMIJ FILIPOWICZ, ŁUKA ŁUKICZ, AMMOS FIEDOROWICZ, KOMISARZ POLICJI, LEKARZ, DWAJ DZIELNICOWI
 
HORODNICZY
Zaprosiłem panów w celu zakomunikowania im arcyniemiłej nowiny: jedzie do nas rewizor!
 
AMMOS FIEDOROWICZ
Jak to — rewizor?
 
ARTIEMIJ FILIPOWICZ
Co za rewizor?
 
HORODNICZY
Rewizor z Petersburga, incognito, a na domiar złego z poufną instrukcją.
 
AMMOS FIEDOROWICZ
Masz tobie!
 
ARTIEMIJ FILIPOWICZ
Masz babo kaftan!
 
ŁUKA ŁUKICZ
Wielki Boże! I jeszcze z poufną instrukcją!
Marek Pleśniar05-10-2008 23:03:31   [#79]

no i to by było na tyle;-)

dyrektorzy i tak porobią te cuda:-))) Bo lubią

Konto zapomniane08-10-2008 21:22:33   [#80]
Moi Drodzy!!! mam ogromą prośbę! potzrbuję szybo harmonogram monitorowania realizacji podstawy programowej przedszkola. Jestem z Wielkopolski, zadzwonił do mnie wizytator i zażyczył sobie tego! nie mam pojecia co można tam napisac w przedszkolu??? Pomóżcie!
Jacek08-10-2008 21:24:46   [#81]
a powiedz zwyczajnie, że nie masz i oczekujesz wsparcia z jego strony by toto Ci pomógł opracować
Jersz08-10-2008 22:17:06   [#82]

Binioko , spokojnie ;-)))

Priotytet dotyczy  "Nadzoru pedagogicznego dyrektora szkoły nad realizacją podstawy programowej kształcenia ogólnego" :-) Ty masz do czynienia z podstawą programową wychowania przedszkolnego. Masz również obowiązek nadzoru nad realizacją podstawy programowej ale nie dotyczy Ciebie ten priorytet, a więc nie szykujesz dla ko harmonogramu. Jeśli już to dla siebie.

Jersz08-10-2008 22:18:28   [#83]
A wizytatorowi sie ździebko pop.... ;-))))))))))))))))))))) dawno sie tak nie usmiałem. ciekawe jak sam wizytator przeczyta to na forum ;-))))))))))))
post został zmieniony: 08-10-2008 22:18:54
beera08-10-2008 22:26:54   [#84]

jersz - a jak dotyczy, to ona szykuje jakies cos  do harmonogramu KO?

 

 

Jersz08-10-2008 22:28:31   [#85]

ale przedszkoli to nie dotyczy! w przedszkolu jest podstawa programowa wychowania przedszkolnego a nie podstawa programowa kształcenia ogólnego ;-)) wizytatorowi sie pokićkało.

Na stronie KO w Poznaniu opisano ten priorytet WKO dość dokładnie. Są tam zadania dla wizytatora oraz dyrektorów szkół.


post został zmieniony: 08-10-2008 22:30:11
beera08-10-2008 22:30:00   [#86]

ja rozumiem

ale to mnie nie pociesza, bo:

czyli dyrektorzy szkól podstawowych itp, mają do KO zgłaszac harmonogramy badania tej podstawy?

a powiedz mi czemu, skoro to KO ma badać jej realizację?

 

ewa08-10-2008 22:33:14   [#87]

no jak to czemu, asiu?
wizytatorzy potrafią delegować zadania, bo przeca dyrki nie odmówią ;-)

Jersz08-10-2008 22:33:52   [#88]
KO prowadzi nadzór -> to element kontroli jak dyrektorzy prowadzą nadzór nad realizacją podstawy w swoich szkołach. To przede wszystkim obowiązkiem dyrektora jest nadzór nad realizacją podstawy.
Jersz08-10-2008 22:37:43   [#89]
ewo nikt tu nie deleguje zadania. To obowiązek dyrektora. W ubiegłym roku to w większości wypadków brak nadzoru prowadzonego przez dyrektora nad realizacją podstawy programowej był przyczyną problemów uczniów na egz. z j. polskiego. Prawdą jest , że kuratoria też nie stawiały nadzoru pedagogicznego w najważniejszych obszarach na pierwszym miejscu. Stąd taki a nie inny priorytet w tym roku.
Adaa08-10-2008 22:39:36   [#90]

Jersz, mógłbys podac kilka ciekawych rozwiązań w zakresie monitorowania realizacji podstawy programowej przez dyrektora szkoły?

Jestem ciekawa jak to widzi praktyk.

:-)

ewa08-10-2008 22:40:36   [#91]

tylko widzisz Jersz, kontrola, to powinna przyjść do szkoły i zobaczyć jak dyrektor ten nadzór sprawuje, a nie jakichś harmonogramów od dyrektorów wymagać, dziwny to nadzór KO.. i śmiem wątpić, że skuteczność w tym przypadku będzie zadowalająca

masz rację w sumie, bardziej, to na zlecanie niż delegowanie wygląda ;-)

Krzysztof Pom08-10-2008 22:44:03   [#92]
Jersz, a jak Ty widzisz taką kontrolę prowadzoną przez dyrektora? Sprawdza u wszystkich wszystko z podstawy programowej? Tzn. nie darzy zaufaniem nauczycieli?
beera08-10-2008 22:46:24   [#93]

Jersz - może czegos nie wiem, ale możesz mi podać podstawą prawną do nałożenia na dyrektora przez KO obowiazku sporządzenia, a kolejno przesłania do KO harmonogramu sprawdzania realizacji podstawy programowej?

 

beera08-10-2008 22:48:06   [#94]

tak się tez zasatanwawiam..

KO zrealizuje ten swój priorytet  poprzez zarchiwizowanie szmerdziesięciu harmonogramów?

Jersz08-10-2008 22:51:55   [#95]

konia z rzedem temu, kto będzie zadowolony (i nie schapany ;-))) nadzorując realizację podstawy programowej. ale nalezy to robić nawet jeśli tylko maturzytom przychodzi obecnie do głowy skarżenie szkół , że ich kiepsko do egzaminu przygotowała.

Poniżej wycinek z takiego harmonogramu, który otrzymałem z drugiej ręki poczta elektroniczną. (cjekawostką jest to że "autorem" jest dyrektor podstawówki a nie wykasował zapisu o rozszerzeniach które są w szkole ponadgimnazjalnej!!)

-   przypomnienie nauczycielom obowiązujących przepisów prawa oświatowego w zakresie podstawy programowej, standardów wymagań egzaminacyjnych, planowania pracy dydaktycznej,

-    analiza planów dydaktycznych nauczycieli pod kątem zgodności z podstawą programową i standardami wymagań egzaminacyjnych,

-    kontrola dokumentacji przebiegu nauczania (dzienniki lekcyjne, zeszyty uczniowskie, sprawdziany, prace klasowe) pod kątem spójności z planami dydaktycznymi oraz zakresu realizowanej podstawy programowej – w przypadku szkół ponadgimnazjalnych),

-    hospitacje, w tym diagnozujące ukierunkowane na obserwację umiejętności (w szczególności tych, które zostały opanowane najsłabiej) oraz stosowanych metod nauczania/uczenia się,

-    wewnętrzne badania diagnostyczne sprawdzające realizację podstawy programowej 

-    próbny egzamin zewnętrzny

beera08-10-2008 22:57:56   [#96]

Jersz - nie nabierzesz z wiadra wody, ktorej w nim nie ma.

jak KO przygotowało dyrektorów do nadzorowania podstawy programowej, tak teraz ma ;)

 

Jersz08-10-2008 23:09:48   [#97]

Tak samo jak dyrektor nie jest wstanie poddać kontroli działnia wszystkich swoich nauczycieli, tak i nie może tego zrobić kurator wobec wszystkich dyrektorów. Nadzór kuratora polega również na nadzorowaniu czynności w zakresie nadzoru pedagogicznego dyrektora szkoły nad nauczycielami. Wizytator może zapoznać się z tym jak planuje swój nadzór dyrektor nie ruszając się z biura. Mozna informację przesłać elektronicznie. Potem bęzie można na spotkaniu z dyrektorami omówić najciekawsze pomysły, w szkołe wspomóc młodego dyrektora, pójść na hospitacje hospitacji realizowanej przez dyrektora. Można się przebijać słowami, czy kurator może kazać dyrektorowi sporządzić harmonogram monitoriowania realizacji podstawy programowej. Ale nadzór nad realizacją podstawy to obowiązek dyrektora. Opracowanie planu nadzoru pedagogicznego na rok szkolny też jest obowiązkiem dyrektora. Więc jeśli kurator poleciłby dyrektoro przesłanie do wizytatora fragmentu tego planu w zakresie działań dotyczących realizacji podstawy to byłoby juz lepiej? ;-)

 

Asiu, a dyrektora trzeba przygotować specjalnie do jednego z podstawowych zadań w nadzorze? studia pokończyli czy nie? wspomaganie nie jest równoznaczne z prowadzeniem za rękę :-)

Krzysztof Pom08-10-2008 23:16:29   [#98]
zaczynam się bac :-(
beera09-10-2008 07:40:18   [#99]

Więc jeśli kurator poleciłby dyrektoro przesłanie do wizytatora fragmentu tego planu w zakresie działań dotyczących realizacji podstawy to byłoby juz lepiej? ;-)

tez bym zapytała - na jakiej podstawie? na podstawie tego, ze KO moze wszystko?

a poza tym - czemu to ma służyć? W jaki sposób zbieranie przez KO harmonogramów, czy planów wpłynie na jakośc pracy szkół?

===

nie jest to przebijanie się na słowa - raczej pytanie o powód i sens

 

 

Jersz09-10-2008 07:45:17   [#100]

asi - mamy pocztę - to również sposób komunikacji, nie musimy się we wszytskich sprawach kontaktowac sie bezpośrednio, to nie sredniowiecze. czy nie lepiej ze wizytator przeczyta te materiały i pojedzie do tego dyrektora, który sobie nie radzi? wszytsko kosztuje, a administracja jak to mówią "zawsze kosztuje za duzo"

a podstawa? -> kurator prowadzi nadzór nad szkołami

strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]