Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Ramowe plany i organizacja pracy G i PG - UWAGI OSKKO
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]
Adaa25-09-2008 22:39:32   [#51]
elu - ustalanie oceny nie jest równoznaczne z ocenianiem?
Jacek25-09-2008 22:41:23   [#52]

mniejsza o ocenianie ważniejsze by było gdzie, jak i czym zainteresować dzieciaki by korzystały z tego w szkole a na to też kasa bedzie potrzebna.

kolejny zapis z projektu podstawy mówi tak:

Ważnym zadaniem współczesnej szkoły jest przygotowanie uczniów do życia w spo­łe­czeń­stwie in­for­macyjnym. Nauczyciele powinni stwarzać uczniom warunki do nabywania umie­jęt­ności wy­szu­ki­wa­nia, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł, z zastosowaniem  technologii informacyjno-komunikacyjnych, na zajęciach z różnych przedmiotów.

Realizację powyższych celów powinna wspomagać dobrze wyposażona biblioteka szkolna, dyspo­nu­jąca aktual­nymi zbiorami, zarówno w postaci księgozbioru, jak i w postaci zasobów multi­medialnych. Nauczyciele wszystkich przedmiotów powinni odwoływać się do za­sobów biblioteki szkolnej i współ­pracować z nauczycielami bibliotekarzami w celu wszech­stron­nego przygotowania uczniów do samokształcenia i świado­me­go wyszukiwania, selekcjo­no­wania i wy­korzystywania informacji.

i bardzo pięknie - podobamisie - tylko skąd kasa na to by biblioteka miała wszystko to czego od niej oczekują

 

JarTul25-09-2008 22:57:40   [#53]
"Dyrektór" da "rady".

Proponowane zmiany mają sprawić, że dyrektor szkoły wraz ze swoimi nauczycielami będą w większym stopniu niż obecnie decydowali o tym, jak będzie zorganizowana praca w ich szkole.

Wierzę, że dyrektorzy szkół staną na wysokości zadania i pokierują pracą nauczycieli swoich szkół tak, że ci spokojnie i roztropnie, właśnie — krok po kroku, rok po roku — przeprowadzą tę programową zmianę, a nasza polska szkoła będzie stawać się coraz bardziej skuteczna, przyjazna i nowoczesna.

Dyrektor szkoły odpowiada za to, aby łączne sumy godzin w ciągu trzech lat zajęć faktycznie zrealizowanych z poszczególnych przedmiotów były nie mniejsze niż wymieniono wyżej oraz efekty zapisane w podstawie programowej zostały osiągnięte.

A jak coś się nie uda?
To będzie to wina dyrektorów i ich nauczycieli, którzy nie sprostali zadaniom.

Ja już się czuję winnym...
beera25-09-2008 23:00:15   [#54]

najlepiej nic nie robić - wówczas uda się wszystko;)

ale rozumiem jartul - mozemy napisac taką wątpliwość, choc wolałabym konkretne pytania;)

beera25-09-2008 23:01:30   [#55]

Jacku - o tym pisałam wyżej, to bardzo wazne

trzeba zapytać MEN otwartym tekstem - czy zamierzają wreszcie ustalić standardy organizacyjne pracy szkół i placówek

 

Magosia25-09-2008 23:02:12   [#56]

JarTulku- a był taki czas , kiedy Dyrektor nie odpowiiadał za wszystko?

Przecież dlatego jesteśmy Dyrektorami :-))))

Rozumiem Twoje nastroje - też tak mam - czasem :-)

JarTul25-09-2008 23:02:19   [#57]
Bo zaraz zacznę klnąć. Ja chcę zmian w szkole, ale z głową.
Nie napiszę już nic więcej.

Czasem zimny kubełek na głowę też potrzebny...
Magosia25-09-2008 23:05:28   [#58]

Jar Tul- wiesz - napiszemy jeszcze sporo- a kląć masz ochotę, bo Ci zależy :-)

- to proponuję - dzisiaj odpuszcamy, a jutro znów zaczniemy konkretna analizę:-)

Pozdrawiam serdecznie:-)

Jacek25-09-2008 23:19:59   [#59]

trzeba zapytać MEN otwartym tekstem - czy zamierzają wreszcie ustalić standardy organizacyjne pracy szkół i placówek

nawet znam chyba odpowiedź.. że samorządy są mądre i będą wiedziały jak to zrobić by szkoła była dobrze wyposażona :-)


post został zmieniony: 25-09-2008 23:20:08
beera25-09-2008 23:20:50   [#60]

Myslisz, ze MEN zaświadczy takie cos na piśmie?

;))

Jacek25-09-2008 23:25:41   [#61]
otwarty tekstem to pewnie nie :-)
grażka26-09-2008 09:38:38   [#62]
wiedziałam, że widziałam :)

"Szelewa przypomniał, że od wielu lat samorządowcy postulują wydanie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej standardów zatrudnienia nauczycieli, określałyby one m.in. liczbę uczniów w klasie. Szumilas pytana po spotkaniu o to, czy takie standardy powinny być ustalone odgórnie przez resort czy przez same samorządy, opowiedziała się za tym drugim rozwiązaniem. "Idea bonu oświatowego na poziomie samorządu terytorialnego to oddolne budowania standardów edukacyjnych" - powiedziała."

http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci_agencyjne/pap/artykul/szumilas;standardy;edukacyjne;powinny;byc;budowane;oddolnie,112,0,332912.html

przykro mi, ale nie umiem z mozilli wklejać aktywnych linków -
AnJa26-09-2008 11:23:38   [#63]
o- na sąsiednim watku napisaem to samo- o standardach właśnie
krystyna28-09-2008 17:42:37   [#64]

czytam i czytam i rozumiem coraz mniej !

np. języki obce w gimnazjum:

Język angielski

3 h — gr. początkująca lub I średnia lub II średnia lub zaawansowana

Język rosyjski

(lub niemiecki...)

2 h — gr. początkująca lub I średnia lub II średnia lub zaawansowana

Oba języki obce w grupach zaawansowania, co roku uczniów z 3 klas dzielimy na 4 grupy zależnie od ich wyników

a potem piszą tak:

Ponieważ w wielu, choć nie we wszystkich, szkołach podstawowych nauczany jest język angielski, prawdopodobnie w gimnazjum wystąpi potrzeba stworzenia jednocześnie dwu grup: grupy rozpoczynającej naukę języka i grupy zaawansowanej

elrym28-09-2008 19:28:36   [#65]

jeżeli chodzi o ten zapis:

Ponieważ w wielu, choć nie we wszystkich, szkołach podstawowych nauczany jest język angielski, prawdopodobnie w gimnazjum wystąpi potrzeba stworzenia jednocześnie dwu grup: grupy rozpoczynającej naukę języka i grupy zaawansowanej

 rozumiem go tak:

w podst. uczeń miał niemiecki

w gimnazjum ma niem.i ang.,w tym ang w wymiarze 3 godz.

zapisany zostaje do grupy uczniów, którzy nie mieli tego języka w sp., czyli grupę rozpoczynającą- podstawową

pozostali są dzieleni są na grupy: 3 pozostałe

krystyna28-09-2008 20:18:39   [#66]

No i skończyłam czytać (ze zrozumieniem ?) MENową książeczkę...

Spróbowałam też stworzyć ogólną ramówkę do gimnazjum, bo z taką się lepiej pracuje.

Umieściłam też w niej dotychczasową liczbę godzin, żeby było widać u którego przedmiotowca coś się radykalnie zmieni (i o ile MEN nie namiesza z pensum, to nie widzę na razie radykalnych zwolnień...)

Jednocześnie proszę o rozwianie moich wątpliwości.

A wyglada to tak:

Uczeń gimnazjum podczas swojej trzyletniej nauki powinien mieć zorganizowane przy­najmniej:

1)       420 godzin języka polskiego, = 14 w cyklu

2)   450 godzin na dwa języki obce, dowolnie podzielone, = 15

3)       30 godzin muzyki, = 1

4)   30 godzin plastyki, = 1

5)       60 godzin zajęć artystycznych w modułach 30-godzinnych do wyboru, = 2

6)       180 godzin historii, = 6

7)       60 godzin wiedzy o społeczeństwie, = 2 ?

8)       120 godzin geografii, = 4

9)       120 godzin biologii, = 4

10)       120 godzin chemii, = 4

11)       120 godzin fizyki, = 4

12)       360 godzin matematyki, = 12

13)       60 godzin informatyki, = 2

14)       60 godzin zajęć praktyczno-technicznych w modułach 30-godzinnych do wyboru, = 2

15)       360 godzin zajęć wychowania fizycznego, w tym połowa zajęć w grupach fakultatyw­nych, = 12 (6 + 6)

16)       30 godzin przysposobienia obronnego — edukacja dla bezpieczeństwa, = 1

17)       90 godzin spotkań klasowych, = 3

18)       90 godzin etyki dla uczniów nieuczęszczających na religię = 6

 

Poza wyżej wymienionymi zajęciami przewiduje się do dyspozycji dyrektora szkoły 4 go­dziny tygodniowo (?) w cyklu kształcenia. Godziny te powinny być wykorzystane na różnego rodzaju zajęcia zwiększające szanse edukacyjne uczniów.

-------------------------------

Razem: 99 godzin w cyklu.

 

Jak się to ma do zapisu:: Uczniowie gimnazjum powinni mieć w poszczególnych klasach od 30 do 33 godzin zajęć tygodniowo.

 

No i ramówka:

 

l.p.

 

Przedmiot

 

 

było

 

będzie

Uwagi

organizacyjne

Zajęcia

w modułach/

do wyboru

Uwagi

organizacyjne

1

Język polski

14

14

Zajęcia klasowo-lekcyjne

(+ 1 z godz. na zwiększ. szans eduk.)

z podziałem na 2 grupy: dzieci uczących się najlepiej i dzieci potrzebujących działań wyr.

(1h dla U, 2h dla N)

2

Historia

6

6

Zajęcia klasowo-lekcyjne

 

 

3

Wos

3

2 ?

Zajęcia klasowo-lekcyjne

 

Oraz (czy w tym) po 0,5 godz. wdżr ???

4

j.obcy

9

9

w grupach zaawansowania

 

 

5

II j.obcy

 

6

 

 

6

Matematyka

12

12

Zajęcia klasowo-lekcyjne

(+ 1 z godz. na zwiększ. szans eduk.)

z podziałem na 2 grupy: dzieci uczących się najlepiej i dzieci potrzebujących działań wyr.

(1h dla U, 2h dla N)

7

Fizyka i astronomia

4

4

Zajęcia klasowo-lekcyjne

 

Blok przyrodniczy doświadczalny – z jakich godzin ???

4 godziny raz w tygodniu zarezerwowane na przemian na nauki przyrodnicze ???

4 h — klasami raz w mie­siącu w bloku z biologii, geografii, chemii i fizyki na przemian ?

8

Chemia

4

4

Zajęcia klasowo-lekcyjne

 

9

Biologia

4

4

Zajęcia klasowo-lekcyjne

 

10

Geografia

4

4

Zajęcia klasowo-lekcyjne

 

11

Plastyka

3

1

Zajęcia klasowo-lekcyjne

 

 

12

Muzyka

1

Zajęcia klasowo-lekcyjne

13

Zajęcia artystyczne

-

-

--------------

1 + 1 = 2

ucznio­wie mają obowiązek zapisać się w II i III klasie na jedne zajęcia artystyczne (do wyboru)

14

Technika

2

-

---------------

 

 

15

Zajęcia praktyczno - techniczne

-

---

-----------------

1 + 1=2

ucznio­wie mają obowiązek zapisać się w II i III klasie na jedne zajęcia (do wyboru)

16

informatyka

2

2

w II lub III grupach zaawansowania

 

 

17

Wych.fiz.

9 + 3

6

Zajęcia klasowo-lekcyjne

+6

uczniowie mają obowiązek zapisać się każdego roku na jedne zajęcia po 2 godz.

18

Godz. z wych.

3

3

Zajęcia klasowo-lekcyjne

 

 

19

Religia/etyka

6

6

w szkole lub poza…

 

 

20

Godz. do dysp. Dyr.

6

4 ?

I nie wiem na co MOGĄ, a na co MUSZĄ być one przeznaczone !!! I co to znaczy: 4 go­dziny tygodniowo (?) w cyklu kształcenia - czyżby 12 godz. w cyklu ???

21

PO

-

1

Zajęcia klasowo-lekcyjne

 

 

 

Razem:

94

99

 

 

Ponadto*…?

 

1*

zwiększanie szans edukacyjnych z języka polskiego i matematyki

*Ponadto ( czyli ponad co ? z czego ?)uczeń będzie mógł skorzystać z dodatkowych zajęć 30-godzinnych, na które kieruje ucznia szkoła, zależnie od oceny jego potrzeb, a których celem jest zwiększanie szans edukacyjnych z języka polskiego i matematyki (osobne zajęcia dla dzieci szczególnie uzdolnionych, osobne dla potrzebujących nadrobienia zaległości lub mających trudności w nauce) oraz specjalistycznej terapii pedagogicznej, logopedycznej itp., zaleconej na pod­stawie odpowiedniej diagnozy.

A jednocześnie w przykładowej tabeli dla gimnazjum jest:

Zwiększanie szans edukacyjnych

terapia pedagogiczna lub terapia logopedyczna lub konsultacje specjalistyczne

Uczniowie są kierowani na terapie i konsultacje zależnie od potrzeb

 

 

 


post został zmieniony: 28-09-2008 20:27:59
JarTul28-09-2008 20:58:18   [#67]
Piękna praca.
bosia28-09-2008 21:15:46   [#68]
i fajnie, ze macie ksiązeczki do swoich szkól, my będziemy mieli za rok
Dorotka N29-09-2008 11:15:14   [#69]

bosia  bądź kreatywna, zaproponuj ministerstwu, że napiszesz im szybko książeczkę i będą dwie pieczenie na jednym ogniu... :-)

Ty będziesz miała szybko książeczkę

MEN będzie miał Ciebie z głowy :-)))))

AnJa29-09-2008 11:26:33   [#70]
a szkoły będa miały pasztet

bo napisanie ramówki do gimnazjum czy liceum daje w efekcie pasztecik

ale do technikum czy zawodowki to juz pełen pasztet- nieważne kto napisze

wyobrażacie sobie te grupy jezykowe, rozszerzenia, bloki uzupełniające, przedmioty zawodowe (w tym w modulach), pnz, praktyki, specjalizacje w jednej tabeli????
bosia29-09-2008 11:53:30   [#71]

nawet mi nie mów żebym sobie wyobrażała

wystarczy jak się teraz gimnastykuję-czytam co kiedy można, w której klasie zawodowe

ustawiam ogólnokształcące tak samo we wszystkich zawodach, żeby łączyć

a w niektórych zawodach mam trzy programy w zależności od poziomu

modułowe nie nadają się do pracy, przeglądaliśmy

szkoły, które wprowadziły odchodzą od nich

nie wiem jak sie w tym melanżu połapię, ale kadencję mam do 2011 tylko 

ddorota29-09-2008 20:16:43   [#72]
z poradnika:
"2 h — klasami w bloku na doświadczenia na przemian z chemii i fizyki"
Moje pytanie:
Czy szkoły dostaną pieniądze na doposażenie pracowni? W mojej szkole od 3 lat domagamy się pieniędzy na remont pracowni fizycznej i chemicznej bez skutku. Z tym co mam, to jedynie ćwiczenia w formie pokazu nauczyciele mogą zrobić (i to w bardzo ograniczonej formie), a marzyłoby się nam, aby każdy uczeń mógł wykonać SAMODZIELNIE doświadczenie.
Może zamiast "laptopa dla każdego gimnazjalisty" - pieniądze na doposażenie szkół.
Obawiam się, że zmiany wejdą w życie a pieniędzy na pracownie nie będzie i jak zwykle wszystkiemu będzie winny dyrektor.

Druga sprawa to ilość obowiązkowych zajęć dla ucznia tzw. "do wyboru"
Uczeń kl. 3:
2 h zajęcia wyrównujące szanse edukacyjne z j.polskiego
2 h zajęcia wyrównujące szanse edukacyjne z matematyki
2 h - wf
1 h - zajęcia artystyczne
1 h - zajęcia praktyczno-techniczne
Razem 8 godzin zajęć, które będą odbywać się po lekcjach. To naprawdę znaczne obciążenia dla ucznia. Obawiam się że zacznie się "załatwianie" zaświadczeń przez operatywnych rodziców z instytucji pozaszkolnych w celu zaliczenia udziału dziecka w tych zajęciach.
AnJa29-09-2008 20:32:50   [#73]
wydaje się, że sposób organizacji takich zajęć, w tym i zaliczanie ich w formach pozaszkolnych określi to szkoła

jesli dziecko będzie chodziło np. na taniec w sensownej szkole tńca- czmu mu tego wf i zajęc artystycznych nie zaliczyć?
ddorota29-09-2008 20:37:46   [#74]
należy zaliczyć, jestem za, takich uczniów mam u siebie. Tylko troche za dużo tych "pozalekcyjnych" obowiązkowych (moim skromnym zdaniem :-)
krystyna29-09-2008 20:48:01   [#75]

a kiedy robić inne zajęcia pozalekcyjne, których bogatą ofertę szkoła miała już od lat ?

Zlikwidować ?

a skoro już jesteśmy przy fizyce i chemii, to przywołam trochę niekonsekwentny zapis:

W poradniku:

W oddziałach, w których liczba uczniów przekracza 30, połowa zajęć wymagających ćwiczeń, w tym laboratoryjnych prowadzona jest w grupach.

który się nijak ma do tego:

W podstawie programowej:

Na zajęciach chemii uczeń powinien mieć szanse obserwowania, badania, dociekania, od­kry­wania praw i zależności, osiągania satysfakcji i radości z samodzielnego zdobywania wiedzy. Aby edukacja chemiczna była skuteczna, zalecane jest prowadzenie zajęć w niezbyt licznych grupach, w salach wyposażonych w niez­będne sprzęty i od­czyn­niki chemicz­ne.

ddorota29-09-2008 21:35:23   [#76]
Ten blok ćwiczeniowy jakoś mi się nie podoba. Ktoś już pisał tutaj, że doświadczenia powinny być przeprowadzane w kontekście prowadzonych zajęć, powinny wynikać z tematyki zajęć. Jaki ma cel zaplanowanie 2 godzinnego bloku doświadczalenego co 2 tyg. w klasie 3, to będziemy robić doświadczenia z materiału omówionego w kl. 1 i 2 dopiero teraz. A jeśli zaplanuję ten blok w kl. 1 to co doświadczenia robię dla cyklu 3 letniego, a teoria później?
krystyna29-09-2008 21:51:42   [#77]

a może my to źle czytamy ?

może jest to tylko propozycja blokowanego prowadzenia niektórych zajęć, podobnie jak to jest z muzyką i plastyką, którą można było prowadzić blokowo - ale wcale się nie musiało !

Osobiście bardzo bym chciała, by tę "propozycję" można było zrealizować nieco inaczej.

Przykładowa ramówka mówi tak:

Blok przyrodniczy doświadczalny:

4 godziny raz w tygodniu zarezerwowane na przemian na nauki przyrodnicze

4 h — klasami raz w mie­siącu w bloku z biologii, geografii, chemii i fizyki na przemian

A może ja mam prawo (?) zaproponować tak:

Fizyka i astronomia

4

Zajęcia klasowo-lekcyjne

+1

Doświadczenia (w grupach)

 

+ 4 h — klasami raz w mie­siącu w bloku z biologii, geografii, chemii i fizyki na przemian (wycieczki, obserwacje w terenie itp…)

Chemia

4

Zajęcia klasowo-lekcyjne

+1

Doświadczenia (w grupach)

Biologia

4

Zajęcia klasowo-lekcyjne

+1

Doświadczenia (w grupach)

Geografia

4

Zajęcia klasowo-lekcyjne

+1

Doświadczenia (w grupach)

Floris29-09-2008 22:13:48   [#78]

Fizyka i astronomia

3

Zajęcia klasowo-lekcyjne

+1

Doświadczenia (w grupach)

 

+ 4 h — klasami raz w mie­siącu w bloku z biologii, geografii, chemii i fizyki na przemian (wycieczki, obserwacje w terenie itp…)

Chemia

3

Zajęcia klasowo-lekcyjne

+1

Doświadczenia (w grupach)

Biologia

3

Zajęcia klasowo-lekcyjne

+1

Doświadczenia (w grupach)

Geografia

3

Zajęcia klasowo-lekcyjne

+1

Doświadczenia (w grupach)

A ja czytam, że w przykładowym szkolnym planie jest po 3 godz. w/w zaj. klasowo - lekcyjnych + 1 w bloku = 4

Dlaczego mamy mieć 4 zaj. klasowo - lekcyjne ?

cynamonowa29-09-2008 22:17:31   [#79]
dlaczego znów trzeba "czytać".....i domyslać się co autor miał na myśli:(
AnJa29-09-2008 22:20:04   [#80]
bo to taki luźny projekt jest

a nawet propozycja rozpiski arkusza tylko
krystyna29-09-2008 23:12:03   [#81]

8)       120 godzin geografii, = 4

9)       120 godzin biologii, = 4

10)       120 godzin chemii, = 4

11)       120 godzin fizyki, = 4

 

leno,

 

NIESTETY masz rację !

 

popatrzyłam najpierw na pozycje 8 - 11, a potem zamiast zrobić "w tym" - dołożyłam te nieszczęsne doświadczenia !

 

Na swoje usprawiedliwienie mam tylko to, że własnie w takim systemie obecnie pracuję i wszyscy "przyrodnicy" w gimnazjum mają w cyklu 5 godz. (z dyr.)

 

I biorąc pod uwagę wyniki takiej pracy + głosy nauczycieli ze szkół ponadgimnazjalnych podkreślających wysokie umiejętności naszych uczniów zwłaszcza z fizyki i chemii - nie wyobrażam sobie, jak może być mniej !

 

:-)))

Floris29-09-2008 23:36:58   [#82]

Ja uczę chemii w gim. w 2 szkołach

w szkole A mam 5 h na etap i jest OK

w szkole B mam 4 h na etap ( 1,1,2) i 4 to trochę mało ...

doskonale rozumiem Twoje wyliczenia i też jestem przeciwniczką blokowania doświadczeń

zgredek30-09-2008 00:12:14   [#83]

nauczyciele teoretycznych przedmiotów zawodowych - pensum 10-12 godzin

piszę jak najbardziej poważnie

bosia30-09-2008 00:13:25   [#84]

nie pisz

powstał zespół do opracowania szkół zawodowych

za rok coś będziemy wiedzieli

kulka02-10-2008 10:30:32   [#85]
Proszę o podpowiedź, a właściwie interpretację dot.zapisu języków obcych. Uczeń w gimn musi obowiązkowo uczyć się jęz. angielskiego, ale czy jeśli w podstawowej mial j.niemiecki to może go kontyntynuować w wymiarze 3 godz. tygodniowo a angielskiego 2 (czyli 6 w cyklu)? Angielski NIE MUSI być tym pierwszym językiem??
AnJa02-10-2008 11:28:54   [#86]
nie musi być pierwszym- ramówka jest przykladowa
krasnoludek zadyszek02-10-2008 18:51:41   [#87]
Technicznie - do kiedy Asiu zbierasz opinie? Zamierzam postudiować ksiażeczke w weekend i wtedy coś napisać. Tak samo w sprawie pensum. Nie będzie za późno?
beera04-10-2008 10:10:30   [#88]

z tego, co zrozumiałam, projekty aktów prawnych mają się pojawić dopiero w styczniu

Więc czasu niemało.

Najpierw teraz uwagi - spokojnie do połowy listopada, a potem i tak konsultacje aktów wykonawczych

Jersz05-10-2008 18:33:01   [#89]
.. a na przygotowanie szkół będzie dużoooooooooooooo czasu. Przecież to takie naturalne, że nauczyciele przychodza do szkoły w sobotę w niedziele, a dyrektorzy przy kompach potrafią siedzieć, po przyjściu wieczorem do domu, całą noc. Wszystko zostanie więc opracowane, przygotowane.  ;-)))))
beera05-10-2008 18:51:18   [#90]

no na to wyglada ;)

 

bosia05-10-2008 18:57:01   [#91]
co do dyrektorów i nocek to najprawdziwsza prawda;-)
grażka05-10-2008 20:40:47   [#92]
nauczyciele - przynajmniej niektórzy - też tak mają :)
Adaa05-10-2008 20:59:37   [#93]

czytalam gdzieś, ze jest nowa jednostka chorobowa - borelioza internetowa:-)

siedzenie nockami przy komputerze daje te same objawy
co ukąszenie przez kleszcza zarażonego
( zmeczenie, bóle stawów, rozbicie,
złe samopoczucie,
zaburzenia widzenia,
bóle w klatce piersiowej, zapalenie spojówek itd.)

;-)

(zawęzilam tekst)

 


post został zmieniony: 05-10-2008 21:00:48
beera05-10-2008 21:06:10   [#94]

i to właśnie tak:

"Gdybym za każdym razem, gdy pojawia się nowy pomysł, ruszał do realizacji, mnóstwo pracy poszłoby na marne. Lepiej ten czas poświęcić dzieciom".

co smuci, ale nie jest pozbawione racji

===

A to:

Angielscy nauczyciele rozdają dzieciakom trzy kółka w kolorach świateł drogowych. Wykonując zadania, kładą one przed sobą zielone, gdy idzie im świetnie, żółte, gdy mają kłopoty, czerwone, gdy nie dają rady. Jak bezpieczna jest atmosfera w klasie, skoro nie wstydzą się czerwonego koloru, a nauczyciel wie, do kogo podejść z pomocą.

Pozwolę sobie na prywate i pozdrowię z tego miejsca Jana Potworowskiego:), który taką metodę wprowadził na SPLO :)

krasnoludek zadyszek05-10-2008 21:38:50   [#95]
pogoda się zmienia na Mazowszu - już w sumie się zmieniła dziś na ładną

jam meteopatka i przewidywałam to dwudniową migreną, dopiero teraz odpuszcza. zatem komentarza konstruktywnego nie było, ale Asia napisała, że mam jeszcze czas.

może w kolejnej wolnej chwili się uda bez chęci odkręcenia sobie łba:(
sońka09-10-2008 20:34:15   [#96]
w gimnazjum zakłada się brak techniki - w zamian zajęcia do wyboru

obecnie u nas technika realizowana jest w klasach I -to oznacza, że w nowym roku szkolnym nauczyciel nie będzie miał pracy? jak rozumiem dopiero w roku 2010 uczniowie kl. 2 będą mieli zajęcia techniczne i wtedy pojawi się kilka godzin?
Robi6510-10-2008 14:18:33   [#97]
Tak właśnie będzie. Zajęcia do wyboru, o ile pamiętam, - 30 godzin na poziom (gotowanie, szydełkowanie itd.). 
krystyna10-10-2008 14:44:27   [#98]

 

60 godzin zajęć praktyczno-technicznych w modułach 30-godzinnych do wyboru, = 2 godz. w cyklu

ucznio­wie mają obowiązek zapisać się w II i III klasie na jedne zajęcia (do wyboru).

Jersz10-10-2008 17:55:53   [#99]
Juz to widzę - >

ucznio­wie mają obowiązek zapisać się w II i III klasie na jedne zajęcia (do wyboru).

 

A co było i jest w większości szkól z 4 godziną w-fu?

Eozporządzenie w sprawie 4 godziny wskazuje obowiązej szkoły do przedstawienia uczniom ofert różnych zajęć do wyboru. No i co jest net wybór ? Bez dobrze wyposażonych szkół pracujących w sytsemie 1 zmianowym, z dobrym dowozem wszyscy na jedną godzinę, a tanim dla Op kursowanie 1-2 autobus na 4 trasach (i podporządkowanemu dowozowi planowi lekcji), ze stołówką, z zajęciami obowiązkowymi  przedpołudniem oraz do wyboru w grupach międzyoddziałowych po obiedzie w szkole, tttttttttttooooooooooooooo będzie fikcja, fotomontarz na papierze.

izagim12-10-2008 09:04:59   [#100]
ten pomysł z obowiazkowymi zajęciami praktycznymi do zaliczenia jest ciekawy, nawet powiedziałabym, że plagiat mojego systemu pracy, tak robię - zajęcia teoretyczne - historia muzyki i sztuki na lekcjach, a praktyka do zaliczenia na wybranym warsztacie - cały wachlarz zainteresowań od chóru przez typowo plastyczne malowanie w różnych technikach, rysunek, warsztaty ceramiczne, itp.- tworzymy np. aktualnie makietę szkoły w skali 1:50 ale ten sposób tylko mozliwy przy lekcjach - bo zaliczenie na ocenę! no i taki przyjemny obowiazek wynikajacy z mojego PSO, bez zajęć dydaktycznych nie będę mogła uczniów zmotywować -;(, ponieważ zostanie odebrane mi najwazniejsze narzędzie motywacji - ocena, a nie czarujmy się uczeń tez człowiek musi widzieć korzyści osobiste z wykonanej pracy, bo sama satysfakcja nie wystarcza - tak jak nam nauczycielom.
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]