Forum OSKKO - wątek

TEMAT: zatrudnienie kontraktowego
strony: [ 1 ][ 2 ]
hamster6602-09-2008 19:27:15   [#01]
Jaką umowę powinnam podpisać z nauczycielem kontraktowym?? Na czas nieokreślony czy określony?
rzewa02-09-2008 19:30:34   [#02]
NIEOKREŚLONY
Maggie02-09-2008 19:33:21   [#03]
a jeżeli już wiadomo, że za rok nie będzie dla tej osoby etatu??
DYREK02-09-2008 19:50:01   [#04]

a jest jedynym nauczycielem w tej specjalności (np. jedynym matematykiem) w szkole?

Karta nauczyciela

Art. 10

4. Stosunek pracy z nauczycielem kontraktowym nawiązuje się na podstawie umowy o pracę zawieranej na czas nieokreślony, z zastrzeżeniem ust. 7.

7.  W przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami, o których mowa w ust. 5, stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony.

Nauczyciel kontraktowy może domagać się uznania łączącej go z pracodawcą umowy za zawartą na czas nieokreślony w przypadku, gdy umowa na czas określony została z nim zawarta wbrew wymienionym art.10.7  dwóm warunkom.

hamster6602-09-2008 19:51:11   [#05]
dzięki
Mawe03-09-2008 13:24:50   [#06]

Proszę o pomoc.

1.Poprzedni dyrektor - umowa o pracę na czas określony (obecnie już 3), nauczyciel kontraktowy, niepełny wymiar zatrudnienia i niejedyny od przedmiotu w szkole - nie chce popdpisać umowy prosi o jej zmianę na czas nieokreślony. Zdaje sobie sprawę, że w  przyszłym roku szkolnym mogę mieć tylko dla niego kilka godzin (w najgorszym wypadku 4 godz.). Co zrobić.

2. Sytuacja analogiczna tylko nauczyciel mianowany - godzin ok.15.

Zastanawiam się nad zmianą tych umów ale nie wiem czy dobrze myślę, czy trzymać się uparcie art.10 pkt.7

DYREK03-09-2008 14:16:10   [#07]

Karta nauczyciela wyraźnie wskazuje w art. 10 w jakich sytuacjach z nauczycielem kontraktowym lub z innymi nauczycielami zawiera się umowy o pracę na czas określony. Są to:
- zaistnienie potrzeby wynikającej z organizacji nauczania,
- zastępstwo nieobecnego nauczyciela.

Jeżeli powyższe warunki są spełnione, można, a nawet powinno się zawierać się umowę na czas określony, niezależnie od tego, która to umowa z rzędu. Nie mają tu zastosowania przepisy Kodeksu pracy.  Karta nauczyciela w sposób wyczerpujący reguluje przypadki zawierania umów o pracę na czas określony

Zatrudnienie w niepełnym wymiarze nie jest przesłanką do zawierania umowy na czas określony. Jeżeli jest to jedyna przyczyna, to należy zmienić umowy na czas nieokreślony.

Umowy na czas nieokreślony też można rozwiązać.

darfrei03-09-2008 14:20:38   [#08]

Jak zatrudnić nauczyciela , który uzyskał mianowanie  w sierpniu. Dotlej pory miał dwie umowy na czas określony. Nie mam możliwości do zatrudnienia na czas nieokreślony dlatego że za rok nie będzie dla tego nauczyciela godzin

Dżoana03-09-2008 14:21:57   [#09]
Pytanie brzmi, dlaczego jako kontraktowy nie miał umowy na czas nieokreślony?
DYREK03-09-2008 14:25:46   [#10]

czyli uzyskał awans na nauczyciela mianowanego

jaki ma obecnie wymiar etatu ?

czy jest jedynym nauczycielem tej specjalności (np. jedynym matematykiem) ?

 

bodry03-09-2008 18:10:25   [#11]

zaistnienie potrzeby wynikającej z organizacji nauczania

Jakie to mogą być potrzeby? Pytam, bo podpisałam umowę na czas nieokreślony z emerytem w wymiarze 6/18. Nie jest to zastępstwo. Miałam vacat. Ale OP domaga się zmiany umowy na określony. Jutro kolejna trudna rozmowa...  

 

DYREK03-09-2008 19:27:18   [#12]

zmień

i podpowiedz emerytowi niech złoży pozew do sądu pracy;-)

 

darfrei03-09-2008 19:51:48   [#13]

Wracam do mojego problemu zatrudnienia mianowanego. Jest to nauczyciel nauczania zintegrowanego, od początku jego  zatrudnienia było wiadomo że praca będzie tylko na trzy lata pojawiła się wyjątkowo podwójna klasa) A nie ja ją zatrudniałem sytuację takką zastałem.

rzewa03-09-2008 19:58:46   [#14]
to trzeba było zatrudnić na 3 lata, ale nic się nie stało w twoim wypadku ta umowa na okres zamknięty jest uzasadniona -> pracuje zatem nadal na umowie o pracę
darfrei03-09-2008 20:07:49   [#15]

Czyli zatrudniam na umowę o prace na czas określony do 31 sierpnia 2009, a płacowo traktuję jako nauczyciela mianowanego

Uzasadniając powołać się na : Karta nauczyciela

Art. 10

7.  W przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami, o których mowa w ust. 5, stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony.

 

rzewa03-09-2008 20:09:35   [#16]
tak bym zrobiła

ale w razie sporu przed sądem pracy wynik może być rożny... :( :-))
darfrei03-09-2008 20:11:53   [#17]

Acha tego się obawiam

JAB07-09-2008 21:39:58   [#18]

czy w umowie o pracę musi być podany słownie konkretny powód jeśli umowa jest na czas określony czy też wystarczy podanie art.10 pkt.7

a co jak nauczyciel uważa, że nie zachodzą żadne z podanych tam dwóch przypadków i po raz kolejny dostaje umowę na czas określony z podaniem tylko jako uzasadnienia art.10 pkt 7 KN

a co jak pracodawca podaje w rozmowie ustnej inne powody niż są wyszczególnione w art.10 pkt 7 i uważa, że wszystko jest zgodne z przepisami - podobie w #11 na jakiej podstawie OP nakazuje zatrudnić na czas określony moim zdanie niezgodnie z prawem(trochę głupio powiedzieć idę z tym do sądu pracy - może to być przyczynek do ostatniej umowy w tej szkole lub mieście jeśli pozew dotyczyłby OP jak w #11, a na tym nauczycielowi nie zależy)

 

Jacek07-09-2008 22:52:48   [#19]
sąd pracy wyjasni czy powody na które się powołuje dyrek są przyczynami wynikającymi z organizacji nauczania bo co to zastępstwo za nieobecnego nauczyciela to wiadomo
JAB08-09-2008 22:14:09   [#20]

trochę głupia sprawa z tym sądem pracy, moim zdaniem można się sądzić jak nie chce się tam już pracować, ale jak się chce tylko że nie na przepisach niezgodnych z prawem a na widzimisie dyrka. Przecież dyrek ma swoich przełożonych więc po co zaraz sąd pracy?

a czy są jakieś normy czasowe kiedy się można udać do sądu pracy, np. liczone od chwili podpisania takich umów, czy też być może jak umowy n-l podpisał to już jest po ptakach (czyli do sądu idzie się wówczas gdy n-l nie zgadza się na podpisanie umów na czas określony w oparciu o art. 10 ust. 7 KN i kieruje sprawę do sądu w oparciu o to co mu pracodawca na pismie zaproponował, ale wówczas jakby  nie podpisał umowy to przecież nie może pracować a sądy też chyba zbyt rychliwe nie są i jest pat z zatrudnieniem n-la)

a czy istnieją inne poza sądem pracy formy wyjaśnienia tych spraw, np. nauczyciel pisze do OP lub kuratorium o wykładnię w tej sytuacji i gdy otrzymując odpowiedź go satysfakcjonującą pokazuje dyrekcji, że OP i KO ma inne zdanie, a gdy odpowiedź jest niesatysfakcjonującą to wówczas zostaje nauczycielowi tylko sąd pracy

Jacek08-09-2008 22:39:12   [#21]

dyrek nie ma przełożonych sensu stricto... co prawda ma nad sobą nadzór ze strony KO oraz OP-u lecz decyzje podejmuje sam i za nie odpowiada..

najprościej to napisac do samego dyrka by dostosował warunki umowy do obowiązujących przepisów prawa i poczekac na odpowiedż i uzasadnienie prawne dlaczego umowa jest na czas określony.. ja od tego bym zaczął

anika09-09-2008 09:24:53   [#22]
jestem nauczycielem kontraktowym, pracujacym w niepelnym wymiarze godzin i nie jestem jedynym nauczycielem tego przedmiotu w szkole.rok temu ( jako kontraktowy) podpisalam umowe na czas okreslony na 15/18 (nie bylo to zastepstwo ani  potrzeba wynikająca z organizacji nauczania).wtym roku nie przedluzono mi umowy, mimo ze nadal sa te godziny. czy moge starac sie o przywrocenie do pracy?dodam ze nie bylam swiadoma tego ze nl kontraktowy moze miec umowe na nieokreslony w niepelnym wymiarze godzin.
DYREK09-09-2008 09:51:16   [#23]

anika

pismo do dyrektora jak #21 (z pytaniem dlaczego umowa była na czas określony) i dalej tylko sąd pracy

anika09-09-2008 10:20:11   [#24]
jakie mam szanse na wygranie tej sprawy i przywrócenie do pracy?skoro wiem ze dyrekcja juz zatrudnila inna osobe?
Dżoana09-09-2008 10:24:49   [#25]
100%
anika09-09-2008 10:36:34   [#26]
jeszcze jedno ważne pytanie, umowa o ktorej pisalam na czas okreslony byla podpisana z ustepującym dyrektorem. czy to ma znaczenie w tej sprawie?
DYREK09-09-2008 14:32:36   [#27]

strony umowy, to szkoła (nie dyrektor) i pracownik

 

 Pozew o przywrócenie do pracy 

http://download.microsoft.com/download/9/1/8/9188e41a-d2b9-42e5-9ba8-6f068b8f72ac/Pozew%20o%20przywrocenie%20do%20pracy.doc

Wnoszę o:

  1. przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach pracy i płacy,
  2. zasądzenie od strony pozwanej na rzecz powoda kosztów procesu według norm przepisanych,
  3. przeprowadzenie rozprawy także pod nieobecność powoda,
  4. nadanie wyrokowi w pkt. 1 klauzuli natychmiastowej wykonalności.

 Uzasadnienie:

...........................................

 

 

Konto zapomniane12-09-2008 16:56:25   [#28]
hm... a juz 12 wrzesnia , a ja umowy nadal nie widziałam :( pracuje teraz drugi rok w tej szkole, w czerwcu zakonczyłam staż
anika15-09-2008 08:59:31   [#29]
napisalam do dyrekcji pismo , ale nie z zapytaniem, tylko z prśbą o przywrocenie do pracy (za radą kuratorium) jak dlugo mam czekac na odpowiedz?juz dzis jest 14.09 i minal wlasnie tydzien od kiedy zlozylam to pismo. sądzę , że i tak odpowiedz bedzie negatywna, bo podyktowana przez radce prawnego. Ja tez zaczelam od radcy i on tez doradzal zeby sprawe zostawic bo umowa wygasla i koniec!ale kuratorium widzi to inaczej. komu wierzyc?i w razie sprawy w sadzie, komu przyznana bedzie racja?
rzewa15-09-2008 09:10:24   [#30]
gosia -> umowa z tobą została zawarta, bo... zostałaś dopuszczona do wykonywania pracy :-)

w razie różnicy zdań pomiędzy Tobą a dyrektorem dot. warunków umowy, sąd bez dowodów i analizowania przyjmie za obowiązujące te warunki jakie ty podasz (możesz nawet twierdzić, że dyrektor obiecał ci np. ekstra dodatek, wynagrodzenie za pełny wymiar pomimo realizowania 11 godz. np. itp. :-)))
anika15-09-2008 12:53:10   [#31]
czyli moge spac spokojnie:)?
yenny16-09-2008 18:56:05   [#32]
Witam,mam pytanie, czy aby rozpocząć staż należy mieć umowę na czas nieokreślony??Jestem nauczycielem kontraktowym o pełnych kwalifikacjach,mam etat.Już drugi rok dostałam umowę na czas określony.Czy mogę rozpocząć staż na nauczyciela mianowanego?W szkole odmówiono mi rozpoczęcia stażu ze względu na te umowę. Co teraz??
 
rzewa16-09-2008 18:59:28   [#33]

nie ma żadnych prawnych możliwości aby odrzucić twój wniosek o rozpoczęcie stażu - trzeba go było KONIECZNIE do wczoraj złożyć, o ile przepracowałaś już w szkole 2 lata jako n-l kontraktowy

inna rzecz to woja umowa - z jakiego powodu masz ją na czas określony? Jeśli nie zachodzą powody podane w art 10 ust 7 KN powinna być to umowa na czas nieokreślony i... taka jest!

i jeszcze jedno pytanie? - naprawdę tak trudno jest przeczytać KN?

(literówka)


post został zmieniony: 16-09-2008 19:00:20
anika24-09-2008 18:24:51   [#34]
i znow mam problem...dowiedzialam sie ze skoro moja poprzednia umowa byla druga nie moge prosic o przywrocenie do pracy, mimo ze bylam juz n-lem kontraktowym!czy to prawda?czy mam walczyc dalej?
nina20-04-2009 18:43:49   [#35]
Nauczyciel kontraktowy już drugi rok ma zawieraną umowę na czas określony.
Czy zatrudnienie nauczyciela kontraktowego na czas nieokreślony uzależnione jest od dobrej woli dyrektora.
Z etatem nie ma problemu.
Ale dla nauczyciela stabilizacja jest niezbędna , w przypadku zawierania umowy w banku (kredyt) już jest problem???
Ten link niżej wiele wyjaśnia co o tym sądzicie???
Z góry dziekuję.

http://www.abc.com.pl/pytanie/738/6
DYREK20-04-2009 18:59:51   [#36]
http://www.abc.com.pl/pytanie/738/6
nina20-04-2009 19:54:10   [#37]
Dziękuję DYREK.
nina20-04-2009 20:32:22   [#38]
A jakich argumentów użyć gdyby jednak dyrektor znowu zatrudnić chciał na czas określony, przecież to już trzecia umowa w/g KP art. 25-1 par.1 powinna być na czas nieokreślony.
AnJa20-04-2009 20:35:04   [#39]
KP nie ma tu nic do rzeczy- ten nauczyciel jest z KN, a ta zakłada , że kontraktowy to czas nieokreślony
nina20-04-2009 20:44:26   [#40]
No tak wiem ale dyr asekuruje się na przyszłość, mniejsze koszty ewentualnego zwolnienia. Na chwilę obecną nie ma takiego zagrożenia.
DYREK20-04-2009 21:40:38   [#41]

problem będzie jak dyrektor nie zatrudni od 1.09

nauczyciel skieruje we wrześniu pozew do sądu pracy

sąd stwierdzi, że jest to umowa na czas nieokreślony (zgodnie z przepisami) i przywróci nauczyciela do pracy

a tu brak godzin w szkole (zatrudniono innego nauczyciela)

dyrektor będzie płacił wynagrodzenie nauczycielowi bez godzin

dyrektor naruszenie dyscypliny finansów publicznych

dyrektor odwołany ze stanowiska, a i może odać ze swoich niesłusznie wydatkowane środki publiczne

i taka to dyrektorska oszczędność:-(

 

nina

nauczyciel składa pozew do sądu pracy

sąd stwierdzi rodzaj zawartej umowy


post został zmieniony: 20-04-2009 21:45:14
rzewa21-04-2009 08:00:36   [#42]
owszem, tylko... nie powinien być to pozew o przywrócenie do pracy!

n-l ma de facto umowę na czas nieokreślony więc stosunek pracy nie został rozwiązany czyli trwa nadal -> zatem nie można n-la przywrócić do pracy!

należy złożyć pozew o ustalenie istotnych elementów umowy o pracę lub o dostosowanie zapisów tejże umowy do przepisów prawa pracy albo po prosto o stwierdzenie zatrudnienia na umowę o pracę na czas nieokreślony
alice0421-04-2009 08:14:52   [#43]
Powinien to być pozew o ustalenie stosunku pracy i ewentualne przywrócenie do pracy (wg prawnika PIP)
anika21-04-2009 09:32:28   [#44]
powiem tyle nie taka to prosta sprawa!jezeli jest pełny etat jest ok, ale jezeli jest to pol etatu (od zawsze i nadal), to dyrektor moze "udowodnic" ze juz nie bedzie tych godzin i sprawa bedzie przegrana!A KN nic nie pisze o tym czy umowa z kontraktowym moze byc na nieokreslony na np. pol etatu.jest tylko zapis, ze nie moze to wynikac z organizacji roku, a jak wiemy o organizacji decyduje dyrektor,który aby sprawy nie przegrac zmniejszy np. ilosć oddziałow (jezeli jest to szkola ponadgimnazjalna)i kto ma wtedy racje?
nina21-04-2009 13:36:07   [#45]
Dziękuję za podpowiedzi kochani jesteście . Pełny etat .
yenny21-04-2009 14:39:58   [#46]
Witam, przeglądając forum, widzę , iż mój problem nie jest odosobniony...Mam drugą umowę na czas OKREŚLONY, kończy się ona 31 sierpnia.Jestem nauczycielem kontraktowym, pracuję na pełny etat, tzn 15 godzin przedmiotu i 8 nauczania indywidualnego. Jestem jednynym naauczycielem danego przedmiotu w szkole, na przyszły rok nie planuje się reorganizacji. Dyrekcja straszy mnie nie przedłużeniem umowy, najprawdopodobniej na moje miejsce szykuje się ktoś inny-znajomy...Moje pytanie brzmi, co mam robić?Kiedy dyrektor powinien poinformować mnie ,że mnie nie przyjmnie, o dwrzesnia 2009, czy ma takie prawo, czy powinnam i do kiedy dostać jakieś pismo do podpisania, czy mam je podpisać? Wiem ,że moja umowa juz dwa razy z rzędu nie powinna być na czas określony wg karty nauczyciela.Czy domagać się zmiany umowy, czy czekac co dyr postąpi...Najważniejsze dla mnie jest jakie mam prawa??Czy mozna mnie wyrzucić z pracy nie podając powodów?Czy Rada Rodziców może stanąć po mojej stronie??pomóżcie..bardzo proszę
anika21-04-2009 18:48:26   [#47]
domagaj sie i to juz zmiany umowy!inaczej skonczysz jak ja-w sądzie, a dyrektor zrobi wtedy wszystko zebys nie wrocila do pracy, wiem cos o tym
rzewa21-04-2009 19:11:58   [#48]
więc lepiej nic nie mów i czekaj do czerwca - dopiero w czerwcu spróbuj sprawę wyjaśniać i ew. przekonywać, że masz zatrudnienie na czas nieokreślony -> jeżeli nie dostaniesz w maju wypowiedzenia, to żeby nie wiem co cały następny rok pracujesz (a prawdopodobnie i dłużej :-))
yenny21-04-2009 20:38:42   [#49]
Dziękuję bardzo za odpowiedź, tak myślałam żeby cichutko czekać do końca maja, zobaczymy jak sprawy się potoczą.Narazie jestem straszona, i obserwowana, żeby "coś na mnie znaleźć";) ... Pracuję grzecznie i czekam.Nasza dyrekcja, baardzo słabiutko zna się na przepisach i karcie nauczyciela..Mam nadzieję że jakoś się ułoży...W razie czego będę znów pilnie prosić o poradę:) pozdrawiam
anika23-04-2009 10:59:39   [#50]
moja dyrekcja tez szukala a ze nic nie znalazla to poprostu sie mnie pozbyla!jej znajomosc KN  jest wybiórcza i stosuje sie tylko do wybranych przez siebie zasad!to jest karygodne ale coz skoro wszelkie kontrole koncza sie tylko zaleceniami pokontrolnymi...jakby dostala po kieszeni to moze by sie COS zmienilo:/narazie pozostaje czekac i wierzyc w sprawiedliwosc Sądu. 
strony: [ 1 ][ 2 ]