Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Kwalifikacje
strony: [ 1 ]
Ivet03-08-2008 22:39:52   [#01]
Mam pewien problem i nie jestem pewna czy dobrze myślę. Jak zawsze więc zwracam się do Was z prośbą. Od 1 września zatrudniam dziewczynę na stanowisko logopedy. Niestety ze względu na chorobę promotora nie obroniła jeszcze pracy - ma absolutorium. Obronę wyznaczono jej na 20 września. Waszym zdaniem - ma kwalifikacje czy nie ma? Z góry dziekuję
elrym03-08-2008 22:42:56   [#02]

wydaje mi się, że nie ma czegos takiego, teraz jak absolutorium

więc- nie ma

zgredek03-08-2008 22:46:33   [#03]
będzie miała kwalifikacje jak obroni
Ivet03-08-2008 22:52:08   [#04]
Czyli zatrudnienie tylko za zgodą kuratora?
zgredek03-08-2008 22:53:25   [#05]
tak - pewnie nie będzie problemu
Ivet03-08-2008 22:56:15   [#06]
Absolutarium - trochę się rozpędziłam. Chodzi o to, że w indeksie ma wpisane, że ukończyła ostatni semestr.
elrym03-08-2008 23:00:36   [#07]
nie zmienia to faktu, że nie ma dyplomu, więc jak wyżej
Ivet03-08-2008 23:00:36   [#08]
Tak właśnie myslałam, jutro więc zabieram się ostro do pracy. Dziewczyna naprawdę warta zachodu, sprawdzona, prowadziła u mnie badania do pracy. Zal byłoby mi jej nie zatrudnić. Mam nadzieję, że zdążą na czas odpowiedziec.
zgredek03-08-2008 23:00:57   [#09]

ale indeks nie świadczy o ukończeniu studiów

dyplom

zgredek03-08-2008 23:01:31   [#10]
aleście idealnie napisały - w tym samym czasie:-))))))))
elrym03-08-2008 23:02:58   [#11]
;-))
Ivet03-08-2008 23:04:10   [#12]
Bardzo dziekuję za odpowiedź. Zawsze można na Was liczyć. To dobrze, że jak człowiek ma jakiś problem, to może go na gorąco przedyskutowac z innymi. Dzieki temu czuje sie pewniej.
Ivet03-08-2008 23:06:29   [#13]
Wiem, wiem, że dyplom. Zawsze jednak wolę sprawdzić. Jak Wy potwierdzacie, to już musi tak być. Dzięki ogromne
Zwojka05-08-2008 12:50:58   [#14]
Studia licencjackie w zakresie pedagogiki opiekuńczej i specjalnej oraz studia magisterskie w zakresie rewalidacji osób chorych dają uprawnienia do pracy na świetlicy w gimnazjum?
elrym05-08-2008 15:03:20   [#15]

 

Ala

21-07-2008 08:55:56   [#06]

 

a co do kwalifikacji, to konia z rzędem temu, kto znajdzie przepis określający kwalifikacje do świetlicy, nie ma i już, wiele razy tu o tym pisaliśmy, można poszukać :-)

wkleiłam z innego wątku

DYREK05-08-2008 15:12:19   [#16]

ocena kwalifikacji zatrudnionego nauczyciela należy do dyrektora

z forum OSKKO

Świetlica, pedagog.

Odpowiadając na pismo z dnia ... dotyczące wymagań kwalifikacyjnych na stanowisko pedagoga szkolnego oraz nauczyciela wychowawcy świetlicy szkolnej - Kuratorium Oświaty w Katowicach uprzejmie wyjaśnia, co następuje.

Wymagania kwalifikacyjne w stosunku do nauczyciela określa art. 9 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. - Karta Nauczyciela. Zgodnie z ustawowym zapisem stanowisko nauczyciela może zajmować osoba, która posiada wyższe wykształcenie z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym lub ukończyła zakład kształcenia nauczycieli i podejmuje pracę na stanowisku, do którego są to wystarczające kwalifikacje.

Szczegółowe kwalifikacje wymagane od nauczycieli były i nadal są określone w rozporządzeniach wykonawczych do ustawy (zgodnie z delegacją Ministra właściwego do spraw oświaty zawartą w art. 9 ust. 2 KN).
Obecnie kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w różnych typach szkół określone są w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 10 września 2002r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków w których można zatrudnić nauczycieli mniemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz.U. nr 155 poz. 1288). Wymienione rozporządzenie obowiązuje od dnia 8 października 2002r. Zarówno rozporządzenia obowiązujące wcześniej jak również aktualnie obowiązujące rozporządzenie, określały i określają kwalifikacje do poszczególnych typów szkół a nie do zajmowania konkretnych stanowisk w szkołach.
Nauczyciele zatrudnieni w gimnazjum powinni posiadać kwalifikacje określone §3 rozporządzenia wymienionego powyżej.

Do zajmowania stanowiska nauczyciela - wychowawcy: świetlic szkolnych, burs, internatów itp. przygotowani są absolwenci pedagogiki, specjalność: pedagogika opiekuńczo-wychowawcza. Należy podkreślić, że świetlica szkolna spełnia rolę opiekuńczą nad uczniami, którzy korzystają ze świetlicy a także spełnia rolę wspomagającą proces dydaktyczny w szkole. Zadania nauczyciela - wychowawcy w świetlicy szkolnej określone są w statutowych zadaniach szkoły znajdującej się w określonym środowisku. Przygotowanie zawodowe nauczyciela zatrudnionego na to stanowisko powinno gwarantować wykonanie zaplanowanych zadań statutowych. Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu wyrażonym w piśmie DN-1-BS-7012-195/04 z dnia 22 września 2004r. w chwili obecnej, oceny kwalifikacji nauczyciela może dokonywać wyłącznie dyrektor szkoły zatrudniający nauczyciela.

Podobnie w przypadku kwalifikacji do zajmowania stanowiska pedagoga szkolnego, ocena kwalifikacji zatrudnionego nauczyciela należy do dyrektora. Pedagog szkolny powinien posiadać takie przygotowanie zawodowe, które będzie gwarantowało wykonanie zadań statutowych pedagoga szkolnego w konkretnej szkole. Zadania pedagogów różnych są odmienne w różnych typach szkół, ponieważ potrzeby dzieci i młodzieży uczęszczającej do konkretnej szkoły są odmienne. Dyrektor szkoły zatrudniając osobę na to stanowisko powinien dokonać także oceny kwalifikacji przyjmowanego nauczyciela pod kątem potrzeb. W opinii Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu wyrażonej w piśmie nr DNS2-1012/104/98 z dnia 31 marca 1998r. absolwenci pedagogiki opiekuńczo wychowawczej, opiekuńczo-resocjalizacyjnej, profilaktyczno-społecznej i terapeutycznej posiadają kwalifikacje do zatrudnienia na stanowisku pedagoga szkolnego.

W obu przypadkach: pedagoga szkolnego i nauczyciela - wychowawcy świetlicy szkolnej, Pan jako dyrektor szkoły, przed zatrudnieniem powinien dokonać oceny kwalifikacji zatrudnianej osoby poprzez porównanie programu ukończonego kierunku (specjalności) studiów z zadaniami jakie będzie realizować ta osoba na zajmowanym stanowisku. Same nazwy specjalności wymienione w Pańskim piśmie nie pozwalają na zajęcie wiążącego stanowiska poprzez tutejsze Kuratorium w kwestii zatrudnienia pedagoga i nauczyciela wychowawcy świetlicy szkolnej.

Oceny kwalifikacji nauczyciela dokonuje dyrektor szkoły zatrudniający nauczyciela, gdyż jest on kierownikiem zakładu pracy w rozumieniu art. 39 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty.

Podpisane p.o. Zastępcy Dyrektora Wydziału Strategii Nadzoru Pedagogicznego

http://oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=16082&fs=0&st=0

DYREK06-08-2008 10:21:55   [#17]
http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=16901
Renatka06-08-2008 10:29:45   [#18]

mam podobną sytuację jak Ivet (ale wychowanie przedszkolne) dzwoniłam do kuratorium i mój wizytator powiedział abym zatrudniała bo po co bawić się w papiery na 20 dni.

myślę, że zatrudnię Panią jednak od 1września jako pomoc, a po 20 jako nauczyciela tylko traci staż szkoda.

co o tym rozwiązaniu myślicie

Lidia106-08-2008 11:16:06   [#19]
chciałabym dać nauczycielce godziny w ICIM w bibliotece szkolnej; ma wykształcenie informatyczne, czy ma też kwalifikacje?jak liczyć te godziny- biblioteczne?
marmak13-08-2008 11:50:33   [#20]
No właśnie, moze ktoś wypowie się na temat postu #19
Jacek13-08-2008 13:39:45   [#21]
ICIM jest częścią biblioteki więc to bibliotekarz winien być
AnJa13-08-2008 15:30:29   [#22]
ale jakoś bez przekonania to piszesz- nie?

bo ja też tak uważam, ale jak bibliotekarz z kompa ni me ni be ni kukuryku -noto moze inny nauczyciel?

jaki etat- nie wiem, pewnie OP w regulaminie powinien ustalić - na razie przyjmujemy, ze to fragment biblioteki, wiec bibliotekarz zawiaduje

w jednym ze znanych mi przypadków zamyka na klucz
joljol13-08-2008 17:02:13   [#23]

a dziewczynę po filologii polskiej do przedszkola chciałabym, innych nie ma z kwalifikacjami, ta bez przedszkolnych ale czuje bluesa.

Też muszę pewnie wystąpić, czy od razu uznać jej? Przez rok zrobi podyplomówkę i będzie miała

AnJa13-08-2008 17:09:03   [#24]
wystąpic

przez rok podyplomówki nie zrobi
joljol13-08-2008 17:13:02   [#25]
Jak to nie zrobi?
AnJa13-08-2008 17:24:42   [#26]
o ile pamiętam wciąż mają trwac 3 semestry

owszem, znam sztukmistrzów, co 3 semestry w 9 miesiącach upychają - ale coraz rzadsze to zjawisko
Konto zapomniane12-09-2008 19:53:42   [#27]

Pracuję w szkole podstawowej jako pedagog szkolny 15 rok. Ukończyłam 5-letnie dzienne studia magisterskie, kierunek: pedagogika opiekuńczo - wychowawcza (oprócz nich ukończyłam także studia podyplomowe z logopedii szkolnej oraz studia podyplomowe z zarządzania w oświacie). Stopień nauczyciela dyplomowanego uzyskałam w lutym 2001 roku. Jednym z wymagań formalnych (Kuratorium Oświaty w Szczecinie) było wówczas uznanie moich kwalifikacji przez dyrektora szkoły, ponieważ według opinii KO ukończony przeze mnie kierunek nie był ani zgodny, ani zbliżony do rodzaju wykonywanej przeze mnie pracy (!). Wówczas dyrektor moje studia – pedagogikę opiekuńczo–wychowawczą - uznała za wystarczające. Jednakże teraz oczekuje, iż podejmę studia podyplomowe na kierunku pedagogiki  szkolnej. 

Czy aby nadal pracować jako pedagog szkolny, muszę ukończyć studia z pedagogiki szkolnej? Czy oprócz  Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 10 września 2002 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli jest inny dokument prawny, który reguluje kwalifikacje nauczycieli (pedagogów szkolnych)?

 Jaka jest wykładnia prawna MEN-u w tej sprawie?

cynamonowa12-09-2008 20:32:34   [#28]

Ciebie zapewne to nie śmieszy......

a jak  dyrektor uzasadnia potrzebę ukończenia tej podyplomówki?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]