Forum OSKKO - wątek

TEMAT: uważam, że niejasność z ramówką końcem kwietnia to skandal
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ]
cynamonowa25-04-2008 20:06:35   [#101]
Haltanek....bo w ramówce ktoś zamiast 18 + 2 język obcy napisał 20 w tym język obcy:)
karakuli25-04-2008 20:07:20   [#102]
No i wychodzi na to, że miałem rację. Anglista nie ma kwalifikacji do nauczania kształcenia zintegrowanego (chyba, że takowe osobno uzyskał).
A za psie pieniądze, płacone osobom bez kwalifikacji, to oni raczej w I - III pracować nie będą.
I oczywiście będę musiał zwolnić go najpierw, żeby potem zatrudnić. A to nauczyciel mianowany, to i odprawa mu się należy.
Bo oczywiście nie można było w ramówce napisać: 18 godzin kształcenia i 2 godziny j. obcego? Za proste by to było? Pewnie za jasne - każdy by zrozumiał.
A w MEN rzecz jasna wszyscy są zdrowi na umyśle. Z panią minister na czele.
haltanek25-04-2008 20:13:02   [#103]
nie no.. znaczy ja wiem dlaczego, tylko nie rozumiem dlaczego ;)
to się za przeproszeniem kupy nie trzyma, ale to wszyscy z nas wiedzą.. poza tymi tam hen wysoko, ponieważ zdaje się, że oni nic nie wiedzą

może i chcieli dobrze, tylko jak zwykle - nie wyszło
ola 1325-04-2008 20:16:43   [#104]

Ludziska po raz kolejny zaczynacie temat kasa a kwalifikacje: KN stanowi:

3. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy.

Zatem, jeżeli jest nauczycielem kontarktowym/mianowanym ... to ma taką stawkę i koniec a nie stażysty.

-Chyba, że odrębna umowa ale ...


post został zmieniony: 25-04-2008 20:17:28
Krzysztof Pom25-04-2008 20:17:37   [#105]

a ja, niemądry, myślałem, że nowa pani minister - jako wieloletni praktyk -  zacznie porządki robić, na wlasnej skórze doświadczywszy głupot różnych swoich poprzedników... A tu mamy w ostatnich dniach i głupotę, i niejasność,  i za pięć dwunasta... Chyba się stuknę...  

O losie....

AnJa25-04-2008 20:22:44   [#106]
a skąd opinia, że Pani Minister praktyk?
Krzysztof Pom25-04-2008 20:30:14   [#107]

pisząc o paraktyku miałem na myśli nauczyciela i dyrektora

Pracowała najpierw jako nauczycielka w Zespole Sportowych Szkół Ogólnokształcących, pierwszy dyrektor Gdańskiego Liceum Autonomicznego,

cynamonowa25-04-2008 20:32:31   [#108]

Skoro dla angisty, który nie ma walifikacji do KZ  trzeba będzie pisać o zgode do kuratora to chyba ta sama zasada panuje, jak dla nauczyciele KZ napiszę o zgodę na nauczanie języka....( to taki absurd ale logiczny wg tej wykładni)

* zdziwi się moja anglistka, bo dziś kwalifikacje na lekcji miała, od wrzesnia, po wakacjach wchodzac do tych samych dzieci ( o rok starszych) juz ich mieć nie bedzie.....


post został zmieniony: 25-04-2008 20:34:38
karakuli25-04-2008 20:34:24   [#109]
Ponadwymiarowych to może i tak. Ale ja piszę o etacie. Jak zabiorę godziny nauczania w klasach I - III to będę musiał wypowiedzieć umowę. A te godziny dać na vacat. Przynajmniej zgodnie z zaleceniami kuratorium zachodniopomorskiego. Ja na szczęście tam nie jestem, więc zrobię tak, że przydzielę te godziny angliście i zobaczę, co na to kuratorium.
A w planie nauczania napiszę kształcenie zintegrowane.

Mamy tu kolejny przykład myślenia biurokratycznego. Biurokracja tym się różni od normalnej i koniecznej w każdym kraju administracji, że przepisy interpretuje literalnie, bez względu na to, czy taka interpretacja ma sens.
Większość aktywności tej grupy to aktywność typowo biurokratyczna. Piszemy o tym, czy dany przepis rozumieć tak czy siak, na co on zezwala a na co nie.
Tymczasem jeżeli przepis jest nieżyciowy, powoduje pogorszenie funkcjonowania szkoły, rodzi bałagan i krzywdzi ludzi (pod to podpada 95% ustaw i rozporządzeń oświatowych) to dyrektor szkoły powinien móc takiego przepisu po prostu nie stosować.
Oczywiście na swoją odpowiedzialność. Ale nie wystarczyłoby mu udowodnić, że złamał przepis (tak jak teraz), ale również, że nie przestrzeganie tego przepisu pogorszyło funkcjonowanie szkoły lub wyrządziło komuś krzywdę.
Prosty przykład: zatrudniam nauczyciela bez kwalifikacji (zgroza i zgrzytanie zębów). Ale wiem, że to dobry nauczyciel i nadaje się jak najbardziej na to stanowisko.
A kuratorium musiałoby udowodnić, że to zły nauczyciel i na to stanowisko się nie nadaje.
Wtedy dopiero będziemy żyli w normalnym państwie jeśli to nie przepisy a dobro dzieci, ich rodziców będzie dla nas najważniejsze.
Krzysztof Pom25-04-2008 20:44:25   [#110]

Nie mam zamiaru zwalniać, zatrudniać, stażysta, mianowany, pani od tego, pani od tamtego, pomnażać biurokracji jakiej świat nie widział; nie będę z siebie robić durnia bo ktoś wyżej - z całym szacunkiem dla władz zwierzchnich - okazał się jeszcze większym...
Nie powiem, jakie słowa misie cisną na usta...

Chaja25-04-2008 21:25:37   [#111]

Nasz wizytator przedstawił dzisiaj taką propozycję ramowego planu dla klas I-III SP

SZKOLNY PLAN NAUCZANIA - I ETAP EDUKACYJNY

 

Szkoły Podstawowej Nr ......... w ............................. rok szkolny 2008/2009

 

 

Zajęcia edukacyjne

 

KLASA I

 

 

KLASA II

 

 

KLASA III

rok szk.

2008/09

rok szk.

2009/10

rok szk.

2010/11

 

 Razem

rok szk.

2007/08

rok szk.

2008/09

rok szk.

2009/10

 

 Razem

rok szk.

2006/07

rok szk.

2007/08

rok szk.

2008/09

 

Razem

Kształcenie zintegrowane  -   1

20

20

20

60

 

18

 

20

 

20

 

58

 

18

 

18

 

20

 

56

Religia/Etyka

2

2

2

6

2

2

2

6

2

2

2

6

Godziny do

 dyspozycji

 dyrektora

a*

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

10

b*

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

c*

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

J. angielski z MEN

-

-

-

-

2

-

-

2

2

2

-

4

Zaj. Rewa lid.

(liczba godzin)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Razem godzin zajęć edukacyjnych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Liczba godzin kształcenia zintegrowanego powinna uwzględniać zajęcia j. obcego nowożytnego, których łączny  tygodniowy wymiar godzin  wynosi 2 godziny.

Podstawa prawna: zał. Ńr 2 do rozporządzenia MEN z dnia 23 sierpnia  2007 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego poszczególnych typach szkół (Dz. U. z dnia 31 sierpnia 2007 r.. Nr 157, poz. 1100).

a –  liczba godzin przeznaczonych na obowiązkowe zajęcia edukacyjne

b – liczba godzin przeznaczonych na dodatkowe zajęcia edukacyjne ( nazwy zajęć), o których mowa  w § 2 ust. 5 pkt 2 rozp.  w sprawie ramowych planów nauczania

c –  liczba godzin przeznaczonych zgodnie z   § 2 ust.5 pkt 3, 4, 5 rozp. w sprawie ramowych planów nauczania  

 d- dodatkowe zajęcia edukacyjne wykraczające poza  ramowy plan nauczania,  wliczane w limit 23 godzin, na zajęciach nie obowiązuje podział na grupy 

 

                                                                                                                                                                                   

/miejscowość i data                                                                      /pieczęć i podpis dyrektora

 

 

rzewa25-04-2008 22:26:04   [#112]

pięęęęknie...

;-))

Jersz25-04-2008 22:38:28   [#113]

tyle że niezgodnie z rozporządzeniem. Jak wizytator, który powinien kierować się przepisami prawa, może wprowadzać dyrektora w błąd i proponować mu wpisanie do szkolego planu godzin do dyspozycji dyrektora.  W dodatku sugerować dyrektorowi podjęcie decyzji o wykorzystaniu gdd więcej niż na ro do przodu. Gdzie elestyczność wuykorzystania gdd? Reagowanie na problemy i potrzeby uczniów?

§ 3. 1. Na podstawie ramowego planu nauczania dyrektor szkoły ustala szkolny plan nauczania, w którym określa dla poszczególnych klas i oddziałów na danym etapie edukacyjnym tygodniowy wymiar godzin:

  1)  obowiązkowych zajęć edukacyjnych,

  2)  zajęć religii/etyki,

  3)  dodatkowych zajęć edukacyjnych, o których mowa w § 2 ust. 5 pkt 2, jeżeli takie zajęcia są prowadzone.

2. W szkolnym planie nauczania należy dodatkowo uwzględnić dla uczniów niepełnosprawnych, w zależności od rodzaju i stopnia niepełnosprawności uczniów, z zastrzeżeniem ust. 3, następujące zajęcia rewalidacyjne:

  1)  korekcyjne wad postawy,

  2)  korygujące wady mowy,

  3)  orientacji przestrzennej i poruszania się,

  4)  nauki języka migowego lub innych alternatywnych metod komunikacji,

  5)  inne, wynikające z programów rewalidacji.


post został zmieniony: 25-04-2008 22:38:54
rzewa25-04-2008 22:41:26   [#114]

wiesz, Jersz - lepiej, że to ty napisałeś...

:-)

Jersz25-04-2008 22:50:35   [#115]

Ja jeszcze 8-klasową podstawówkę skończyłem. Testów może zbyt szybko rozwiązywać nie potrafię ale czytać ze zrozumieniem mnie nauczyli ;-)))) a i czas na zabawę był ;-). Moja córka do gimnazjum w przyszłym roku idzie, bidula... w szkole podstawowej było jeszcze tyle czasu na różne działania  w szkole, zwłaszcza wiele prac zespołowych, prezentacji uczniowskich, a w gimnazjum co miesiąc - dwa test, test, ... i żeby zdążyć do egzaminu, teraz już do trzech

 

.
post został zmieniony: 25-04-2008 22:52:18
martek26-04-2008 15:47:20   [#116]
moja wizytatorka zaproponowała identycznie ...
Józefina26-04-2008 19:29:11   [#117]

Jak to w końcu powinno wyglądać, mam na myśli oczywiście plan i w efekcie arkusz. Czy w kl.II i III od września mamy mniej godzin dd o te 2 na każdy rok?? Bo ja już zaczynam wątpić we własne czytanie i rozumienie. Czytam nasze forum i mam aż dwa pomysły, niestety róźnią się one znacznie.  Moje KO milczy,

Jersz , czy już masz pomysł??

Pozdrawiam

martek26-04-2008 20:09:30   [#118]
a jakie są Twoje pomysły?
Piotr Zieliński26-04-2008 21:12:07   [#119]

Witam

Nie wiem skąd biorą się te dziwne interpretacje, projekt rozporządzenia jest dość jasny.

Cytuję paragraf 2 projektu:

"Dla uczniów szkoły podstawowej, w tym szkoły podstawowej specjalnej, którzy w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia są uczniami klasy II albo klasy III, dotychczasowa liczba godzin tygodniowo w trzyletnim okresie nauczania, określona w załączniku nr 1 i 2 do rozporządzenia, wymienionego w paragrafie 1 niniejszego rozporządzenia, dla obowiązkowych zajęć edukacyjnych w zakresie kształcenia zintegrowanego, zwiększa się ....."  

W paragrafie 1 jest wymienione oczywiście rozporządzenie z lutego 2002 z późn. zmianami i z tego zapisu jednoznacznie wynika, że klasy II i III od września 08 realizują starą ramówkę 18 zint, 4 dyr zwiekszoną jedynie o 2 zint. angielskie.

cynamonowa26-04-2008 21:16:16   [#120]

czyli wg interpretacji Piotra w klasie II i III są po  4 gdd?

-Nie wiem skąd biorą się te dziwne interpretacje, projekt rozporządzenia jest dość jasny......wg mojej wizytator są 2....czyli nie dla wszystkich zapis ten jest oczywisty


post został zmieniony: 26-04-2008 21:16:41
cynamonowa26-04-2008 22:00:31   [#123]

zdecydowanie wolałabym po 4....

ale mamy planować po dwie

Swoją drogą, czy my nie możemy zyć w normalnym kraju aby to co nowe już na starcie nie nosiło znamion bubla. Dlaczego musimy się domyślać, denerwować....ech

Marek Pleśniar26-04-2008 22:29:35   [#124]

"pani wyzytator powiedziała" jako PP to lubię;-)

lałbym kijem dębowym

AndrzejS26-04-2008 22:39:48   [#125]
Na mój głupi rozum wyszło mi po "chwilowym" analizowaniu, że Piotr ma rację!!
Jeżeli mielibyśmy realizować w drugich i trzecich klasach nową ramówkę to cytowany już tyle razy paragraf 2 byłby niepotrzebny bo w 20 godzinach przeznaczonych na kształcenie zintegrowane i tak musimy realizować 2 godziny języka obcego. Inaczej mówiąc w nowym planie na kształcenie zintegrowane mamy 20 godzin (w tym 2 godziny języka) a w starym 18 godzin plus 2 na język obcy (zgodnie z paragrafem drugim)czyli w sumie 20! Ten paragraf wybitnie sugeruje, że nowa ramówka jest tylko dla klasy pierwszej. Gdyby nie było tego paragrafu nikt by nie miał wątpliwości, że nowa ramówka obowiązuje wszystkie klasy.
Tara26-04-2008 22:44:21   [#126]

Zdurniałam:-(((((

Zapiszcie mi to proszę.W tabelce tak jak to było w poście 111.

danucha26-04-2008 22:44:44   [#127]
czytam ten wątek i czytam i takie pytanie mi sie nasunęło.

Gdyby wszystkie klasy 1,2,3 obowiązywała nowa ramówka(tabela),to w jakim celu wpisano ten nieszczęsny paragraf 2 ?

Czy po to ,abyśmy się wszyscy głowili nad tym rebusem?
cynamonowa26-04-2008 22:45:14   [#128]
Mam cichą nadzieję, ze jak spotkamy się tu we wrześniu, to gdd w naszych szkołach nie bedą uzależnione od tego z jakich jestesmy województw a tym samym  jakich mamy wizytatorów
Krzysztof Pom26-04-2008 22:46:35   [#129]
Czytam i czytam wciąż ten wątek i wiem, że już nic nie wiem... Może tak pismo do MEN-u o jednoznaczną interpretację?....
danucha26-04-2008 22:46:54   [#130]
oooooo Andrzej ,trochę sie spóźniłam :)
Tara26-04-2008 22:56:34   [#131]
danucha kto wie może MEN sprawdza nasze czytanie ze zrozumieniem:-))))Mnie to nie wychodzi tym razem:-((((((
martek27-04-2008 11:26:12   [#134]
Piotrze a skąd wezmiesz godziny  na j. angielski dla II i III przecież urwiesz je z dyrektorskich aby zwiększyc podstawę i jakim sposobem zostana ci jeszcze 4 godziny dd... nie rozumiem..
martek27-04-2008 11:31:27   [#135]

na rok szk. 2008/2009 zrobiłam tak

 dla kl. II 18+2*(j. angielski)+1*KZ+ 1zdw* + 2 religia

dla kl. III  identycznie i na cały cylk 3 letni mam rozplanowane 12 gddd w tym 6 na j.angielski dla  przyszłej I, 4 dla II i 2 dla III

Piotr Zieliński27-04-2008 11:53:19   [#136]

Witam

Ja planuję dla klasy II 18kz + 4 dyr + 2 rel + 2 kz_angielski.

Paragraf 2 nowelizacji wyraźnie stanowi dla klas II-III wyjątek, nakazując im realizację (dokończenie) starej ramówki zwiększonej o 2 kz_angielski. A oczywiście organ prowadzący może się wkurzyć, bo to dwie godziny które musi dać, a kasy nie dostał.

Czeka nas ciekawy maj. Pozdrawiam koleżanki i kolegów arkuszo-niedoli. 

Ewav27-04-2008 11:53:44   [#137]
A ja zaplanowałam tak:
kl II 18+2(j. angielski) + 4 gdd(zgodnie z wcześniej przyjętym planem nauczania)+ 2 religia i identycznie w kl III, bo mi ten &2 rozporządzenia kazał zwiększyć, a niczego jednocześnie mi nie nakazał zmniejszać (znaczy gdd).
martek27-04-2008 15:18:16   [#138]
jesli macie rację to czeka mnie kolejna przeróbka arkusza, ale cóż to ... Ucieszyłabym się gdyby zostały mi po 4 gddd.
ankate27-04-2008 15:29:33   [#139]
A ja se zrobiłam 2 wersje :-)))), ...
fisz227-04-2008 17:27:15   [#140]
do Marka Pelśniara: Marku a może walnij pismo do naszej "ukochanej" minister i po prostu przywowołaj tan wątek. A co !!!!!!!!!!, może się na przyszłość się opamięta. Pozdrawiam  
Marek Pleśniar27-04-2008 17:43:51   [#141]
minister czyta
Józefina27-04-2008 18:18:24   [#142]

No właśnie! I jak tak  czytam i rozumuję , że to w kl. II i III  18+2 na język czyli z owego par.4 + 4 gdd (bo nigdzie nie doczytałam , że mi zabierają) no i 2 religia. razem 26 godzin. Zobaczę co na to jutro mój  OP, bo moje KO spotka się ze mną dopiero we wtorek , to może też usłyszę coś nowego.

Pozdrawiam !

Aha! Miałam ogromną  nadzieję , że nowa Pani Minister pokaże jak  mądrze i logicznie można pracować w MENie , a wyszło jak zwykle! Kiedy była na koferencji OSKKO,  byłam ją oczarowana i pełna wiary , że wreszcie coś drgnie! A tu kolejny niewypał ! czy my mamy jakąś szansę na to , że przyjdzie ktoś i zrobi coś dobrze?

A może zacznijmy szukać nowego ministra z własnych szeregów, bo to się  już odechciewa chcieć !

 

cynamonowa27-04-2008 18:22:40   [#143]
Jutro jadę na spotkanie z panią minister......choć nie wierzę, ze o roboczych sprawach bedzie mówiła...
Konto zapomniane27-04-2008 18:36:12   [#144]
Ja też mam wątpliwości co do ramówki w klasach I-III. Siedzę nad projektem i nie wiem, czy będzie dobrze. Na początku kwietnia mieliśmy naradę z wizytatorem i dowiedzieliśmy się, że wszystko zostaje po staremu. Na naszej kuratoryjnej stronie nic nie było o zmianach aż do piątku 25 kwietnia. Jeszcze rano nic nie pisali, bo sprawdzałam. Projekt mam gotowy a tu taka zmiana.

Tak nie może być. Ale kto nas słucha, czy pyta o zdanie? Czuję, że te wszelkie konsultacje z OSKKO to tylko przykrywka i mydlenie oczu. Przykro mi, że po raz kolejny jestem oszukana.
KajRo27-04-2008 20:31:08   [#145]

viola!

Nie możemy czekać, że sama wpadnie na to, że jest potrzeba, by mówić o roboczych sprawach. Musicie wywołać ten temat. Może jednak uda się to jeszcze odkręcić. W końcu na spotkaniu w Koszalinie p. Szumilas ws. kwalifikacji do zajęć w świetlicy potrafiła zająć jasno oczekiwane przez nas stanowisko. MA JE KAŻDY NAUCZYCIEL, KTÓRY MA KWALIFIKACJE DO PRACY W SZKOLE. Widać, że przebłyski logiki w poczynaniach resortu się zdarzają.

W swoim poście #108 przytaczasz bardzo logiczny argument. Ten z * Ja wiem, że to co teraz napiszę nie wszystkim się spodoba, ale skoro wyłączono z NZ religię to i język zachodni też można. W każdym bądź razie rozwiązałoby to problem. Póki co językowcy nie zasypują nas podaniami o pracę.

 

cynamonowa27-04-2008 20:37:27   [#146]

KajRo- oby to co powiedziała w Koszalinie pani Szumilas miało odzwierciedlenie w rozporzadzeniu o kwalifikacjach......

http://www.xoops.kuratorium.szczecin.pl/

Pani minister ma swoje 35 minut a pytania do debaty pewnie juz dawno przygotowane:)

Krzysztof Pom27-04-2008 20:43:38   [#147]

Skoro minister czyta, to może pofatyguje się wnioski wyciągnąć i stanowisko jasne a konkretne na stronie swego urzędu przedstawić? Tak trudno napisać: W związku z licznymi niejasnościami i pytaniami dyrektorów szkół, wizytatorów oraz innych osób zaineteresowanych zmianami wprowadzonymi rozporządzeniem ..... MEN przedstawia stanowisko w powyższej sprawie: .........."
Bez pism oficjalnych i protestów? Ot tak, po prostu, żeby dyrektorom, którzy wątpliwości mają (w tym ja) pomóc jeszcze w tych ostatnich dniach przygotować arkusze bez konieczności poprawek i nerwów (także OP)

cynamonowa27-04-2008 20:46:35   [#148]
Istotą tej nowelizacji jest wprowadzenie od nowego roku szkolnego jako obowiązkowych zajęć w klasach I – III szkół podstawowych ogólnodostępnych oraz we wszystkich klasach szkół podstawowych specjalnych nauczania języka obcego nowożytnego a także zmniejszenie w klasach I – III wymiaru godzin do dyspozycji dyrektora z 12 do 6. Nakłada to na Państwa dyrektorów konieczność opracowania nowych szkolnych planów nauczania dla wszystkich klas I i klas IV – VI szkół specjalnych oraz zmodyfikowania szkolnych planów nauczania dla klas II i III.....stanowisko KO ze Szczecina niby jest....ale MEN rzeczywiście mógłby się ustosunkować.
Krzysztof Pom27-04-2008 20:49:56   [#149]
To jest KO, a co KO to inna wersja, nie tylko w  sprawach ramówki. Ważne, co powie na to wierchuszka, ale pewnie nic nie powie, bo po co narażać się dyrektorom i samorządom?
Skoro MEN miało jakąś odprawę z kuratorami, to nie mogą tych istotnych wyjaśnień przedstawić na stronie ministerstwa?
cynamonowa27-04-2008 21:09:56   [#150]
strona ministerstwa mi się nie otwiera.....moze jakies stanowisko wklejają:)
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ]