Forum OSKKO - wątek

TEMAT: sklepik szkolny
strony: [ 1 ]
Sylwek17-10-2007 08:27:14   [#01]

Czy słyszeliście o zmianach dotyczących prowadzenia sklepiku przez Samorząd Uczniowski?

Do tej pory sprawa ta nie interesowała np. Urzędu Skarbowego. Podobno (wiem to ze słyszenia), że nastąpiły jakieś zmiany w przepisach. Czy ktoś z Was spotakał się z tym? Nie wiem jakie to przepisy.

RENMAX17-10-2007 08:39:19   [#02]
Nie znam wykładni ale wiem, że teraz ich to interesuje. Jest to działalność handlowa i podlega obowiązkowi fiskalnemu kolego :)
rzewa17-10-2007 14:03:50   [#03]
http://oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=23837&st=1

http://oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=15891&fs=0&st=0
berenika4417-10-2007 15:02:40   [#04]
A co sądzicie o pomyśle, aby sklepik szkolny był prowadzony przez Radę Rodziców?
DYREK17-10-2007 16:07:36   [#05]

prowadzenie przez RR czytam jako prowadzenie przez rodzica

to może lepiej wynająć pomieszczenie rodzicowi

RR i tak nie ma REGONu

kasia117-10-2007 17:33:14   [#06]
A w szkole moich dzieci zamknęli sklepik i wystawili automat z batonami i napojami...................Szkoła Promująca Zdrowie...............wnerwiło mnie to i tyle!
elrym17-10-2007 17:57:59   [#07]

kasia1

nie wnerwiaj się, tylko zapytaj - jakim prawem? ;-)))
kasia117-10-2007 18:07:42   [#08]
A musi być na to jakieś prawo?
elrym17-10-2007 18:12:54   [#09]

a nie?

tak sobie mozna stawiać w szkole, co się komu podoba?

jesteś rodzic? jesteś! to zapytaj z kim dyr. to konsultował i niech Ci pp poda ;-))

żartuję, ale tak myślę, ze powinno się to z kimś uzgadniać, np. z RR...

chyba są jakieś korzysci dla szkoły z tego tytułu?

pytam, bom ja  wicek i na  finansach ni w ząb się nie orientuję...

kasia117-10-2007 18:41:08   [#10]
Ale oni na serio mają certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie i to mnie ruszyło..............
elrym17-10-2007 19:04:18   [#11]

ale ja Ci wierzę

kiedy w naszym (dawnym) szkolnym sklepiku pojawiły sie chipsy, to podnieślismy raban, bo... Szkoła Promująca.. i td.

i wiesz, co nam firma, ta od chipsów, dostarczyła? atest, że to zdrowe jest ;-))

jxg17-10-2007 20:01:58   [#12]
Jest to, tak czy siak, działalność gospodarcza, której szkoła nie może prowadzić. Ja od 2 lat wynajmuję mały pokoik ajentowi, płacę za ten metraż podatek od nieruchomości (co wliczam oczywiście w koszt wynajmu), jakieś drobne opłaty za media i mam święty spokój z zamówieniami, rachunkowością itp. A przychód za wynajem większy niż zysk, kiedy prowadziliśmy sklepik sami.
Bas18-10-2007 10:08:50   [#13]
A ja mam spółdzielnię uczniowską, statut, zarząd itp. Zysk spory, bo entuzjaści (n-le) tyrają za darmo. No, za motywacyjny i nagrody, ale to i tak nic w porównaniu z ich wysiłkiem.
berenika4419-10-2007 18:16:19   [#14]

W mojej szkole od początku sklepik był na Radę Rodziców czyli dochody wpływały na konto RR. Teraz jest inwentaryzacja a w sklepiku remament. Jak dotąd oba organy na ten temat nie wypowiedziały się - może nie chcą zawracać sobie głowy? Sprzedającymi są osoby dorasłe, najczęściej z obsługi,które otwierają sklepik w czasie przerw a inną pracę wykonują popołudniami. Nie otrzymują za to wynagrodzenia. Nie wiem czy tak dłużej to może trwać.

małgosia1120-01-2013 16:59:52   [#15]

czy ktoś z was ma doświadczenia ze sklepikiem szkolnym prowadzonym przez radę rodziców?

pani prowadząca sklepik zrezygnowała, a rodzice zastanawiają się nad jego przejęciem

kto w nim sprzedaje, jak wygląda rozliczenie?

Leszek20-01-2013 20:38:30   [#16]

podczas ostatnich obrad sejmu odbyło się pierwsze czytanie ustaw o Prawie spółdzielczym, gdzie m.in. proponuję sie opisanie spółdzielczości uczniowskiej, ale to na razie projekty i nie wiadomo co się z tego urodzi.

pozdrawiam

renka20-01-2013 23:48:37   [#17]

sklepik prowadzi n-l - entuzjasta, sprzedają uczniowie , zysk przeznaczony na potrzeby bardzo różne, od karmy dla rybek po radiomagnetofon do klasy, oczywiście wszystko udokumentowane fakturami

edithael05-11-2013 19:10:01   [#18]

Wyciągnę temat, bo RR pojawiła się w tym jedynym wątku sklepikowym a odpowiedzi właściwie brak...

Czy RR może prowadzić sklepik szkolny?
Albo inaczej - co zrobić, żeby RR prowadził szkolny sklepik?

Jakie zapisy w Statucie, regulaminie RR, co z ewentualnymi dochodami, jakaś księgowość? Jaka odpowiedzialność dyrektora nad RR w tym zakresie?

DMolly05-11-2013 19:36:09   [#19]

Marta Handzlik w książce "Finanse w oświacie" opisała funkcjonowanie sklepiku RR. Wg niej, RR w celu wspierania działalności statutowej szkoły może gromadzić fundusze (składki lub inne źródła).

Czytam, że "Obowiązek ustalenia regulaminu dla sklepiku szkolnego prowadzonego przez RR wynika m.in. z przepisów art.54 ust.4 w zw.z ust.8 u.s.o., zgodnie z treścią których działalność rady powinien określać regulamin. Należy przy tym podkreślić, że regulamin RR nie może być sprzeczny ze statutem szkoły. Jednocześnie nie może on być sprzeczny z art. 47 ust.3 ustawy o finansach publicznych, kt. nakłada na kierownika jednostki obowiązek ustalenia w formie pisemnej procedur kontrolnych w zakresie gromadzenia i wydatkowania środków publicznych.

Dochody z działalności sklepiku są co prawda dochodami pozabudżetowymi, ale integralnie wiążą się z działalnością szkoły, co skutkuje obowiązkiem określenia procedur ich gromadzenia, wydatkowania oraz ewidencjonowania. Odpowiedzialność za uregulowanie zasad funkcjonowania prowadzonego na terenie szkoły sklepiku ponosi, zgodnie z art.44 ust. 1 w zw. z art.47 ust. 3 u.f.p., dyrektor szkoły.

Wobec powyższego dochody sklepiku szkolnego powinny być odprowadzane na rachunek budżetu gminy (albo gromadzone na wyodrębnionym rachunku dochodów własnych, jeżeli taki w jednostce zostałby utworzony) oraz ewidencjonowanie w dokumentacji księgowej szkoły. Nieodprowadzenie na rachunek bankowy budżetu gminy (jst) uzyskanych przez szkołę dochodów z działalności sklepiku szkolnego stanowi naruszenie podstawowej zasady gospodarki finansowej jednostek budżetowych oraz stanowi naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Zgodnie z art. 4 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 2004 roku o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych w zw. z art. 44 yst. 1 u.f.p. i art. 39 ust. 1 pkt 1 u.s.o. odpowiedzialność z tego tytułu ponosi dyrektor szkoły. Nieprowadzenie ewidencji działalności sklepiku szkolnego w dokumentacji księgowej szkoły stanowi naruszenie ustawy o rachunkowości."

Tyle p. Handzlik napisała w tej kwestii. 

 

edithael05-11-2013 20:21:22   [#20]

A szkoła niepubliczna - dochody zatem odprowadzone do OP?

Ogólnie to pismo takie, że niby coś napisano, ale konkretnej odpowiedzi nie ma :(

DMolly05-11-2013 20:36:36   [#21]

Skontaktuj się więc z Fundacją "Rodzice Szkole", www.rodziceszkole.edu.pl , kontakt@rodziceszkole.edu.pl.

Oni zajmują się sprawami RR. Może rozmowa z kimś kompetentnym usatysfakcjonuje Cię dostatecznie.

Sama kiedyś korzystałam z ich pomocy. Polecam

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]