Forum OSKKO - wątek

TEMAT: dodatek motywacyjny
strony: [ 1 ][ 2 ]
jota12302-11-2007 20:00:05   [#51]
Czy dyrektor, który przez poprzedni rok szkolny był nauczycielem w tej samej szkole powinien dostać (od byłego dyrektora - bo on przydzielał) dodatek motywacyjny (bo jest przyznawany za ubiegłe półrocze)???
zgredek02-11-2007 20:06:52   [#52]

nie

dodatek motywacyjny dyrektorowi przyznaje OP

kohanka05-11-2007 19:10:55   [#53]

Czy mogę jakoś wybrnąć z twarzą czy pozostawić tak jak jest?

Jestem nowym dyr od września i na dodatek z zewnątrz. Podczas przyznawania dodatku mot. nie znałam nauczycieli ani ich pracy w poprzednim roku. Poprosiłam więc do pomocy wicedyr. oraz przew. koła związku zaw. aby wskazały osoby i wysokość procentową dodatku. Podpisałam sie pod ich propozycją. Teraz  nauczyciele zaczynają się kwasić bo podowiadywali się kto otrzymał a kto nie. Przychodzą i wymachują kryteriami mówiąc, że według tego powinni też otrzymać. Ponadto na liście motywacyjnego znalazł sie nowy nauczyciel, co prawda o wieloletnim stażu, który otrzymał odgórnie ode mnie poważny obowiązek ale w tej szkole jest od września czy może mieć motywacyjny jako motywacja do poleconych obowiązków? Głównie poradżcie czy mogę to odwrócić.? Uznać np. że przydzielono nie zgodnie z kryteriami wewnętrznymi? Cofnąć np. jednym a dać innym? Zachowac jedynie ogólną pulę i ilość n-li?

Tu było do tej pory tak: w komisji ludzie dyr, dodatki otrzymywali ludzie dyr, przetargi wygrywali ludzie dyr. W komisji konkursowej ludzie dyr. ( rodzice i nauczyciele) Włos mi się jeży jak do tego dochodzę. Co mogę z tym fantem zrobić teraz kiedy jest po fakcie?? Najbardziej boli mnie ten krzywdzący dla wielu dodatek a raczej jego brak.

kohanka05-11-2007 19:18:39   [#54]
mogę prosić o podjęcie tematu?
Jacek05-11-2007 19:25:17   [#55]

nie gorączkuj się bo pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł jak mi babcia mówiła :-)

spójrz raczej co macie w regulaminie ustalonym przez OP bo raczej ciężko bedzie cofnąć coś co juz się stało i dodatek został przyznany na okreslony okres.. Pewnie w regulaminie okreslono czy mozliwie jest i w jakich sytuacjach zmiana czy odebranie tego dodatku. Co do kryteriów wewnetrznych to jakoś dziwnie to macie bo włąsnie regulamin OP te kryteria powinien okreslać.. W szkole to dyrtektor moze co najwyązej ocenić poziom spaełnienia tych kryteriów a nie mieć swoje wewnętrzne bo będzie to niezgodne z regulaminem OP-u..

skoro już po fakcie to jakoś tę żabę będziesz musiała jeśc... do stycznia.. bo później przyznasz już inaczej..

beera05-11-2007 20:27:03   [#56]

generalnie zgadzam się z jackiem

najgorzej jednak jest tu:
Ponadto na liście motywacyjnego znalazł sie nowy nauczyciel, co prawda o wieloletnim stażu, który otrzymał odgórnie ode mnie poważny obowiązek ale w tej szkole jest od września czy może mieć motywacyjny jako motywacja do poleconych obowiązków?

nie wiem, czy regulamin OP pozwala na dawanie dodatku komus bez stazu w szkole ( tej szkole)

Mysle, że powinnas tak:

a) zapoznac sie bardzo dokładnie z regulaminem
b) zjeść tę żabę, chyba, że gdzies postapiłas wyraxnie niezgodnie z nim

AnJa05-11-2007 20:29:10   [#57]
i choć przysłowia nie są mądrością narodu, to: kto daje odbiera...
kohanka05-11-2007 20:40:11   [#58]
I to jest to co do mnie doszło. Lubię piwo a skoro je naważyłam to wypiję za wasze zdrowie. Całe szczęście że zmiany w lutym będą mogły być na lepsze a nie na gorsze/ przynajmniej tak mi się wydaje/.
ddorota02-01-2008 19:17:42   [#59]
W regulaminie OP przyznawania dodatków motywacyjnych są podane kryteria jakie musi spełniać nauczyciel oraz minimalna kwota dodatku 40zł. Dodatek motywacyjny nie przysługuje:
1)w przypadku otrzymania negatywnej oceny pracy;
2)w przypadku otrzymania kary dyscyplinarnej lub porządkowej;
3)w okresie stanu nieczynnego, urlopu wychowawczego, macierzyńskiego oraz dla poratowania zdrowia;
4)w przypadku zwolnienia lekarskiego (powyżej 30 dni).
Mam nauczyciela zatrudnionego od października na 2/18 czy powinnam przydzielić mu dodatek 40zł? Na 1 etat mam 70 zł i 4 nauczycieli zatrudnionych w wymiarze poniżej połowy etatu.
Czytając regulamin OP nie znalazłam możliwości uzaleznienia wysokości dodatku od wymiaru zatrudnienia, była dyrektorka utworzyła swój regulamin wg którego dodatek motywacyjny przyznawany jest wtedy gdy n-l przepracował 6 miesięcy w wymiarze conajmniej 1/2 etatu. Czy to zgodne z prawem? czy uzależniacie wysokość motywacyjnego od wymiaru zatrudnienia?
dyrlo02-01-2008 19:22:32   [#60]
Dodatek motywacyjny przyznaje dyrektor na podstawie regulaminu uchwalonego przez OP. Twoja poprzedniczka jesli było to dawno to mogła miec swój regulamin, teraz już nie. Jeśli ten Twój nauczyciel 2/18 zasługuje (Twoim zdaniem) na dodatek motywacyjny to nie masz wyboru dajesz co najmniej 40 zł - bo tak masz w regulaminie.
ddorota02-01-2008 20:13:52   [#61]
Tak właśnie myślałam i tak zrobię, tylko kwoty jakimi dysponuję są mało "motywacyjne"
dyrlo02-01-2008 20:25:05   [#62]
:)
hania02-01-2008 20:33:05   [#63]
nie tylko u ciebie..:-((
los04-01-2008 21:20:51   [#64]

dyrlo

Chyba nie zrozumialam dokladnie."Dodatek motywacyjny przyznaje dyrektor na podstawie regulaminu uchwalonego przez OP. Twoja poprzedniczka jesli było to dawno to mogła miec swój regulamin, teraz już nie." To znaczy, że jako nowy dyrektor nie muszę opracowywać nowego regulaminu, dostosowanego do tego z OP? Nadmieniam, że "stary", ten, który zastałam, jest błędny.

zgredek04-01-2008 21:23:59   [#65]

nie musisz

w zasadzie nawet nie możesz

możesz zasady opracować, albo coś co ci będzie potrzebne - ale nie regulamin

bo delegację do opracowania szczegółowego regulaminu ma OP


post został zmieniony: 04-01-2008 21:26:23
los04-01-2008 21:31:34   [#66]
Zgredku, wybacz. Miałam na mysli nie "regulamin", a szczegółowe kryteria do regulaminu.
ddorota04-01-2008 21:33:58   [#67]
a czy w tych zasadach mogę umieścić wpis, że dodatek motywacyjny przyznaję nauczycielom zatrudnionym co najmniej na 1/2 etatu?
zgredek04-01-2008 21:34:44   [#68]
nie
ddorota04-01-2008 21:39:56   [#69]
no właśnie też tak uważam, a zz upierają się,że w ten sposób "zabieram pieniądze" innym. konsultowanie moich decyzji ze zz wkurza mnie, to mój dodatek i ja odpowiadam przed ludźmi jak go podzielę
cieszę się że istnieje forum i zawsze można usłyszeć mądre głosy i upewnić się w swoich decyzjach
zgredek04-01-2008 21:43:00   [#70]
a dlaczego dodatek motywacyjny konsultujesz ze związkami?
irula04-01-2008 22:51:32   [#71]
No właśnie czy jest pp ,która zobowiązuje dyrektora do zasięgania opinii zz w sprawie dodatku motywacyjnego?
jerzyk04-01-2008 23:45:43   [#72]
 
 
DYREK 14-04-2007 08:54:53
Uzyskanie opinii związku zawodowego przy dodatku motywacyjnym
Abstrakt : Dyrektor samodzielnie decyduje o sprawach przyznawania nagród 
Autor : 

Bogusław ŚnieżekBOGUSŁAW ŚNIEŻEK
inspektor
Urząd Marszałkowski - oddział edukacji
Rzeszów




W regulaminach organów prowadzących, które określają wysokość oraz zasady przyznawania dodatków dla nauczycieli bardzo często pojawiają się zapisy obligujące dyrektorów szkół do uzyskania opinii związków zawodowych przed przyznaniem nauczycielowi dodatku motywacyjnym.

Moim zdaniem obowiązek opiniowania przez związki zawodowe przyznawania dodatku motywacyjnego (dodatku funkcyjnego, jak również przyznawania nagród) stanowi naruszenie prawa. Współdziałanie ze związkami zawodowymi w zakresie przyznawania indywidualnie poszczególnych składników wynagrodzenia musi mieć wyraźne umocowanie ustawowe.

Zgodnie z art. 7 Konstytucji RP organy władzy publicznej działają w granicach i na podstawie prawa. Kompetencje dyrektora normuje ustawa o systemie oświaty. Do zadań dyrektora w świetle art. 39 ust. 3 cytowanej ustawy należy m.in. pełnienie funkcji kierownika zakładu pracy dla zatrudnionych w szkole lub placówce nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami. Dyrektor w szczególności decyduje w sprawach:

  1. zatrudniania i zwalniania nauczycieli oraz innych pracowników szkoły lub placówki;
  2. przyznawania nagród oraz wymierzania kar porządkowych nauczycielom i innym pracownikom szkoły lub placówki;
  3. występowania z wnioskami, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady szkoły lub placówki, w sprawach odznaczeń, nagród i innych wyróżnień dla nauczycieli oraz pozostałych pracowników szkoły lub placówki.

Szkoła w świetle przepisów ustawy o systemie oświaty, Karty Nauczyciela oraz Kodeksu pracy jest pracodawcą dla zatrudnionych nauczycieli i innych pracowników. W tym świetle nie budzi wątpliwości, iż wszystkie czynności z zakresu prawa pracy w szkole dokonuje dyrektor. Jest to jego ustawowa kompetencja i jakiekolwiek zmiany w tym zakresie mogą następować wyłącznie na skutek wyraźnej kompetencji ustawowej. Wprowadzenie obowiązku uzyskania opinii związku zawodowego, czy to przy nagrodzie dla nauczyciela, czy to przy dodatku motywacyjnym i funkcyjnym jest uszczupleniem jego ustawowych kompetencji. Ustawa nie przewiduje bowiem współdziałania dyrektora w indywidualnych sprawach ustalania składników wynagrodzenia i ich wysokości. Nie ma też podstaw, aby takie współdziałanie wprowadzić w drodze aktu prawa miejscowego, a takim jest regulamin określający wysokość oraz zasady przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Podkreślam, że niedopuszczalne jest wprowadzanie wymogu zaopiniowania przyznania przez dyrektora nauczycielowi nagrody, ponieważ zgodnie z art. 39 ust. 3 pkt 2 ustawy o systemie oświaty dyrektor (i tylko dyrektor) decyduje w sprawach przyznawania nagród. Tryb przyznawania nagród musi być zgodny z przepisami prawa, a wprowadzenie w regulaminie wymogów uzyskania organizacji związkowych zgodne z przepisami nie jest.

Związek zawodowy może bronić praw poszczególnych pracowników, ale tylko przy ich akceptacji. Indywidualna obrona pracowników może mieć miejsce tylko po wyrażeniu zgody przez nauczyciela niezrzeszonego w związku zawodowym. Opinie w indywidualnych sprawach w zakresie wynagrodzeń, wyróżnień i awansów mogą mieć miejsce tylko wtedy gdy ustawa tak stanowi. Dla przykładu Karta Nauczyciela stanowi, iż kurator oświaty dokonuje oceny pracy dyrektora szkoły po zasięgnięciu opinii rady szkoły i zakładowych organizacji związkowych działających w tej szkole.

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego uprawnienie, wynikające z ustawy o związkach zawodowych, do kontrolowania przez związki zawodowe przestrzegania prawa pracy oznacza także uprawnienie do kontrolowania wysokości wynagrodzeń pracowników; nie oznacza natomiast uprawnienia do żądania od pracodawcy udzielenia informacji o wysokości wynagrodzenia pracownika bez jego zgody. Ujawnienie przez pracodawcę bez zgody pracownika wysokości jego wynagrodzenia za pracę może stanowić naruszenie dobra osobistego.


BOGUSŁAW ŚNIEŻEK

„Kierowanie Szkołą” nr 1(89)/2006

zgredek04-01-2008 23:58:05   [#74]
?
wieraj05-01-2008 21:53:54   [#76]
czy ktoś z Was podaje informację (np. przez wywieszenie listy w pokoju nauczycielskim - bez kwot) komu dyrektor przyznał dodatek motywacyjny?
Jacek05-01-2008 21:55:48   [#77]

po pierwsze, po co?

a po drugie to niezgodne z prawem

Marek Pleśniar05-01-2008 22:16:08   [#78]
i z prawem niezgodne i niezdrowe
dyrlo06-01-2008 11:21:34   [#79]

los - przepraszam, że nie odpowiedziałam na Twoje pytanie #64 ale 4.01 byłam na studniówce i dopiero teraz zauważyłam - bo sobie czytam forum.

Na całe szczęście odpowiedziała Ci zgredek.

U nas regulamin dodatków motywacyjnych opracowany przez OP jest badrzo szczegółowy i nie mamy potrzeby dopisywać swoich kryteriów. Powiem więcej nasz OP ostatnio tj. 2008r. (na nasz dyrektorów wniosek) podniósł nam odpis na dodatki mieliśmy 3% a teraz 5% zasadniczego wynagrodzenia wszystkich zatrudnionych nauczycieli. Małe sukcesy też cieszą.

AnJa06-01-2008 13:28:59   [#80]
u nas jest bardzo ogólny

a ja nie mam potrzeby dopisywania swoich kryteriów- mogę w ten sposób dowolnie je zmieniać
dyrlo06-01-2008 17:01:54   [#81]

:) Tyż prowda

ale nauczyciele to mają bardzo wysokie mniemanie o sobie, poza tym dawne regulaminy "tendencyjne" ponoć były i mnie jest o wiele wygodniej zwalić na "powiatowy" regulamin ... to takie trochę nie fer, wiem...

jatoja06-01-2008 17:17:53   [#82]
"nauczyciele to mają bardzo wysokie mniemanie o sobie..."
fakt!
obniżać, obniżać...
;-(
Karolina06-01-2008 17:20:35   [#83]

W naszym narodzie jest tak, że nie wypada być zdrowym, bogatym i mądrym. Wypada za to narzekać na teściową, szefa, pracownika, dziecko, męża, pensję, władze ... (niepotrzebne skreślić, właściwe dopisać)

oj dyrlo, dyrlo... ;))

ilonper30606-01-2008 18:53:28   [#84]

Po pierwsze:Zgodnie z zasadą "prawdziwa cnota krytyk się nie boi" dyrektor, który chce wykonywac swoje obowiazki słusznie i sprawiedliwie, nie musi obawiać się opinii "komisji, grupy doradców",czy jak ich tam zwał przy podejmowaniu decyzji o przyznanie dodatku motywacyjnego,

Po drugie: dyrektor, który jest pewien słuszności swojej decyzji, zgodnie z prawem podejmuje ją samodzielnie nie powinien obawiać się motywacji tej decyzji, nauczyciel na pewno zaakceptuje jego "słuszną" decyzję',

Po trzecie: czy jeśli w szkole pracuje np 15 nauczycieli, to czy wszyscy wykonują wolontariat? Jeśli nie, to dlaczego motywacyjny dodatek otrzymują wszyscy, w wysokości nieproporcjonalnej do tzw pracy dodatkowej?

Po czwarte: dyrektorzy placówek oświatowych to najczęściej nauczyciele z wykształcenia, byli lub przyszli pracownicy, skąd więc w komentarzach tyle złośliwości pod kątem kolegów, braku wiary w ich chęć pracy?, ignorancji ich skromnych opinii?

Mądry człowiek, czy on jest dyrektorem czy pracownikiem zawsze powinien kierować się  dobrą wolą, jasnością i otwartością na wiedzę, a życie nas wszystkich byłoby inne,

 a często po prostu lepsze 

beera06-01-2008 18:58:43   [#85]
ja nie rozumiem tu kilku pytań

Po trzecie: czy jeśli w szkole pracuje np 15 nauczycieli, to czy wszyscy wykonują wolontariat?
nie dostajecie pensji tam u was?

Jeśli nie, to dlaczego motywacyjny dodatek otrzymują wszyscy, w wysokości nieproporcjonalnej do tzw pracy dodatkowej?
Według czyjej opinii jest to wysokość nieproporcjonalna?

===
cos mi się wydaje, ze coraz bardziej zaczynam uwazać, za Bliklem, że wszyscy pracujący na tych samych stanowiskach powinni zarabiac tak samo.

Niesamowita teza, ale chyba w 100% słuszna:)

 

Marek Pleśniar06-01-2008 20:28:46   [#86]
pod jednym względem i Blikle nie poradzi - wtedy też się znajdą powody do marudzenia;-)
Tara06-01-2008 21:37:18   [#87]
AK62 a co robisz z punktem gdzie nauczyciel ma mieć ucznia poza szkoła w jakims konkursie.W klasach 1-3 rzadko takie konkursy znależc.
dyrlo07-01-2008 09:51:25   [#88]
Karolina, jatoja i wszyscy - palnęłam - przepraszam, nie ma tłumaczenia.... ale po jednym telefonie byłam akurat :(
Dan6716-01-2008 21:16:12   [#89]
pracuję w ośrodku Szkolno - wychowawczym, czy kwota  ustalona na motywacyjny jest dzielona na poszczególne szkoły w zależności od etatów np. szk. podst. - 4 et, gimn. - 10, intern. 6, czy tą kwotą dysponuję dowolnie?
bosia16-01-2008 21:28:41   [#90]

Motywacyjny przyznajesz zgodnie z regulaminem OP.

Jesli nie masz tam napisane to w/g mnie dowolnie.

AnJa17-01-2008 08:35:27   [#91]
o ile pamiętam są to rózne rozdziały klasyfikacji budżetowej - jesli więc w regulaminie nie masz napisane, ze dowolnie- powinnaś oddzielnie (wg mnie)
gosiarad13-02-2008 20:18:09   [#92]
czy ma ktoś może "po ręką" arkusz samooceny nauczyciela, muszę przyznać motywacyjny i tak sobie myślę, że samoocena dobrze by zrobiła co niektórym a nic "fajnego" nie mam :(  proszę o wsparcie
nina13-02-2008 20:27:19   [#93]
jest w wymianie plików

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ][ 2 ]