Forum OSKKO - wątek

TEMAT: dodatek motywacyjny
strony: [ 1 ][ 2 ]
tardeli13-10-2007 18:09:38   [#01]
Od 1 września jestem dyrektorem w szkole, w której pracowałem przez 7 lat. Pod koniec sierpnia przygotowałem nową listę dodatków motywacyjnych (dotychczasowy dyrektor niemalże się nie pojawiał w szkole, a OP ponaglał, gdyż chcieli naliczyć nowe pobory). Tak przygotowaną listę podpisał 27 sierpnia odchodzący dyrektor. Jeden nauczyciel, któremu nie zmieniła się wysokość dodatku, napisał odwołanie od tej decyzji i domaga się jego zwiększenia. Jak uzasadnić mu odpowiedź podtrzymując swą decyzję? Czy wystarczy się powołać tylko na regulamin przyznawania dodatków motywacyjnych, czy należało by się podeprzeć czymś jeszcze? Proszę doświadczonych dyrektorów o pomoc.
dyrlo13-10-2007 18:13:16   [#02]
Dodatek motywacyjny jest uznaniowy a nie rozszczeniowy. Nikomu nie odbierasz tylko przydzielasz na czas określony w regulaminie w dowód uznania za dobrą pracę, inaczej mówiąc motywujesz Go do dalszej tak dobrej pracy.
rzewa13-10-2007 18:15:03   [#03]

?

dla mne nie ma podstaw do odwołaywania się  - przyznanie dodatku jest decyzją dyrektora - jest to decyzja pracownicza i ostateczna, na która odwiłanie nie przysługuje.

I tak należy odpowiedzieć n-lowi

a w naszym kraju nie ma przymusu pracy (jeszcze)...
tardeli13-10-2007 18:25:30   [#04]

dodatek motywacyjny

Dziękuję serdecznie i pozdrawiam.
AK6213-10-2007 20:28:06   [#05]

jeżeli zmienisz decyzję może to będzie z korzyścia dla wszystkic

Rozumiem, że pracujesz w tej samej szkole, ale na stanowisku dyrektora. Daj spokój dotychczasowemu, pomyśl o sobie, czy z czasem sam nie będziesz miał dosyć tej patologii? Wystarczy poczytać forum... Ale do rzeczy, dodatek motywacyjny jest i trzeba go stosować tak, żeby pełnił swoją funkcję, za co ponosisz teraz odpowiedzialność. Dzieląc się swoim doświadczeniem, proponuję powołać komisję ds. przyznawania dodatku motywacyjnego, opracować wspólnie z radą pedagogiczną kryteria jego przyznawania i działać według regulaminu, np: Regulamin Przyznawania Dodatku Motywacyjnego Nauczycielom
Szkoły ...............................................................................

§ 1 Podstawa prawna.

1. Art. 30 ust. 6 ustawy z 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003r. Nr 118, poz. 1112, z późn. zm.).
2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 14 kwietnia 2004r.
w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, sposobu obliczania wysokości stawki wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową, wykazu stanowisk oraz dodatkowych zadań i zajęć uprawniających do dodatku funkcyjnego, ogólnych warunków przyznawania dodatku motywacyjnego, wykazu trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiących podstawę przyznania dodatku za warunki pracy oraz szczególnych przypadków zaliczania okresów zatrudnienia i innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat  (Dz. U. Nr 39, poz. 455,
z późn. zm.).
3. Regulamin wynagradzania i przyznawania dodatków nauczycielom zatrudnionym
w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez ........................ – zał. do uchwały Nr ................... z dnia ........................r.

§ 2 Zakres podmiotowy.

1. Regulamin dotyczy nauczycieli zatrudnionych w wymiarze min. 0,5 etatu, z co najmniej rocznym stażem pracy oraz wyróżniającą oceną pracy.
2. Dodatek przyznaje Dyrektor Szkoły po zaopiniowaniu przez Komisję ds. Dodatku Motywacyjnego punktacji oraz udokumentowania na karcie dodatku motywacyjnego, złożonej przez zainteresowanego nauczyciela.

§ 3 Zakres przedmiotowo - punktowy.

1. Przedmiotem punktacji jest:
a) stopień awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego, mianowanego
i dyplomowanego,
b) udział w dowolnej formie doskonalenia zawodowego,
c) bezpłatna opieka nad kołem zainteresowań,
d) bezpłatna opieka nad organizacją uczniowską,
e) pozalekcyjne, udokumentowane przygotowywanie uczniów do konkursów, zawodów
i imprez,
f) udział uczniów w konkursach lub zawodach pozaszkolnych,
g) zajęcie przez uczniów od I do III miejsca w konkursach lub zawodach pozaszkolnych,
h) współpraca z instytucjami lub firmami,
i) pozyskiwanie funduszy pozabudżetowych.
2. Wysokość dodatku motywacyjnego zależy od zetatowanej sumy punktowej uzyskanej przez nauczycieli oraz kwoty bazowej.
3. Suma punktowa kryteriów punktacji mieści się w skali 0-3 dla pkt. 1b) oraz 0 lub 1 dla pkt. 1 a),c-i).
4. Maksymalna suma punktowa za wszystkie kryteria punktacji nie może przekroczyć
100 pkt.


§ 4 Zasady obliczania.

1. ... (u mnie wylicza sprawnie program komputerowy)

§ 5 Kalendarz.

1. Przyznanie dodatku następuje raz w roku w miesiącu styczniu.
2. Dodatek motywacyjny przysługuje w czasie wykonywania pracy w rocznej wysokości
w częściach miesięcznych od miesiąca stycznia do czerwca.

§ 6 Wejście regulaminu w życie.

1. Regulamin  wchodzi w życie z mocą od ...................... z dniem uchwalenia, z późn. zmianami


Oczwiście jest to propozycja.
zgredek13-10-2007 20:30:10   [#06]

regulamin takowy ma prawo ustalać tylko OP

natomiast, jeśli dyrektor chce mieć coś wewnątrzszkolnego to niech tego nie nazywa regulaminem

mogą być na przykład kryteria

zgredek13-10-2007 20:45:48   [#07]

i taka refleksja:

nagrody, motywacyjny, socjalny - to kompetencje dyrektora

i uważam, że powoływanie jakichkolwiek komsji do... pomocy świadczyć może o ograniczaniu, albo wręcz pozbywaniu się tych kompetencji

i jest to bardzo asekuracyjne

Jóźwiczek13-10-2007 20:58:29   [#08]
I święta racja. U mnie działa tzw. zespół doradczy, który czasami podpowie rzeczy o których dyrektor zapomniał lub przeoczył. ale i tak ostateczna decyzja należy do niego.
violka13-10-2007 20:59:17   [#09]

i niebezpieczne

dyrektor już i tak jest wystarczająco skrępowany przepisami

i w końcu zamiast zarządzać, będzie jedynie pajacem na sznurku

nie jest to chyba w porządku ponosić całą odpowiedzialność za decyzje, które podejmują inni

niech szef będzie szefem

Marek Pleśniar13-10-2007 21:10:05   [#10]

1. nie zmieniaj decyzji - to błąd

2. przydziały motywacyjnego konsultuj tylko z wicedyrektorami - nigdy nauczycielami - bo zaszedłby błąd - o dodatkach kolegów decydowaliby koledzy

nie zgodziłbym się żeby współpracownik decydował o mych premiach

to rola szefa

Donda13-10-2007 22:15:13   [#11]
 Nie mam już żadnych komisji ( choć kiedyś miałam) i jestem zadowolona. Czasami niektóre sprawy konsultuję z wicedyrektorem. Zgadzam się z violką:szef niech będzie szefem. Nie mam ochoty ponosić odpowiedzialności za decyzje innych ( bo przecież dyrektor za wszystko odpowiada).
Atina13-10-2007 22:25:11   [#12]

dodatek

Czy wicedyrektor poza dodatkiem kierowniczym może pobierac dodatek motywacyjny? Proszę o podpowiedż
ewa13-10-2007 22:27:14   [#13]
tak
Atina13-10-2007 22:38:06   [#14]
Dzięki
AK6214-10-2007 09:45:11   [#15]

c.d.

Oczywiście dyrektor podejmuje decyzje, pod którymi się podpisuje i nie schowa się, choćby i chciał, za żadnym parawanem przed odpowiedzialnością za nie. Jednak nie jest on w stanie robić wszystkiego sam, dlatego czynności, nazwijmy je "robocze", dobrze, gdy wykonują inne osoby, zaakceptowane przez radę pedagogiczną, szczególnie w sytuacji, gdy dyrektor nie ma zastepców. Czy nazwiemy je komisją, czy zespołem lub jeszcze innaczej, powinny mieć one za zadanie przygotowanie w określonym zakresie procedury, np. przyznawania dodatku motywacyjnego (w tym momencie możemy regulamin nazwać również procedurą), danych nad którymi dyrektor stawia "kropkę na i". I dobrym jest, gdy  od refleksji i samokrytyki rozpoczyna nauczyciel. Np. poprzez wypełnienie:

        KARTA PUNKTOWA DODATKU MOTYWACYJNEGO NAUCZYCIELA ........................na okres od miesiąca ......... do ........ .........r.
Lp przedmiot punktacji                                               skala                   punktacja
1 stopień awansu                                                    k-1,m-2,d-3
2 udział w dowolnej formie doskonalenia zawodowego      0 lub 1
3  bezpłatna opieka nad kołem                                        0 lub 1
4 bezpłatna opieka nad organizacją                            0 lub 1
5 pozalekcyjne, udokumentowane przygotowywanie
 uczniów do konkursów,  zawodów i imprez                 0 lub 1
6 udział uczniów w konkursach lub zawodach pozaszkolnych 0 lub 1
7 zajęcie przez uczniów od I do III miejsca w konkursach
  lub zawodach pozaszkolnych                                     0 lub 1
8 współpraca z instytucjami lub firmami                         0 lub 1
9   pozyskiwanie funduszy pozabudżetowych                    0 lub 1
suma punktowa max. 11

Uzasadnienie (stwierdzenie faktu oraz udokumentowania):
1) .............................................................................
2) .............................................................................
3) .............................................................................

itd.

data: ...................................            podpis nauczyciela

Opinia Komisji ds. Dodatku Motywacyjnego:
...................................................................................

Podpisy  członków Komisji:

...........................................................

...........................................................

...........................................................

data: ...................................


Decyzja Dyrektora Szkoły:
.........................................................................
.........................................................................


data: ............................ .......................... podpis

Oczywiście można zmieniać dodawać kryteria i "rozciągać" skalę ich punktacji.
ewa14-10-2007 09:46:46   [#16]
bezpłatna opieka???
eny14-10-2007 10:46:13   [#17]
Tak, prowadzisz społecznie jakieś koło czy jesteś opiekunem np. szkolnego klubu ekologicznego nie pobierając za to wynagrodzenia. Normalka.
beera14-10-2007 10:51:07   [#18]

podzielając zdumienie ewy

nie ma czegos takiego, jak " bezpłatna opieka nad kołem"

jest wykonywanie swoich obowiązków.

nauczyciel pracuje nie mniej niż 40 godzin z za to " nie mniej  niz 40 godzin" otrzymuje wynagrodzenie.

W tym " nie mniej" mieszczą się róznorodne zadania, w tym opieka nad jakąś organizacją

i nie jest ona bezpłatna, lecz jak najbardziej płatna- w ramach pensji nauczyciela.

Odradzam każdemu dyrektorowi wypisywanie sobie w dokumentach jakieś "bezpłatne zajęcia" zlecane nauczycielom, bo:
a) mozna za to beknąc w PIPie
b) kazdy n-l moze zwrócić się z roszczeniami finansowymi do szkoły, by wyplaciła wynagrodzenie za te własnie zajęcia

ankate14-10-2007 11:06:32   [#19]
...myślę, że  jak op nie daje godzin, a jest taka potrzeba, to można z chętnym n-lem podpisać umowę wolontariatu, i tę pracę dodatkowo ocenić przyznając nagrodę lub dodatek motywacyjny, a wkolejnym roku wystąpić do op o dodatkowe godziny na zajęcia pozalekcyjne
beera14-10-2007 11:23:16   [#20]

jakiego wolontariatu ??

eny14-10-2007 11:32:16   [#21]

asiu z całym szacunkiem to idąc tym tokiem myślenia nauczyciel może robić "wszystko" w ramach owych 40 godzin. Jak w takim razie tłumaczyć odmowę nauczyciela opiekai nad takim kołem?

 

Dlaczego w takim razię są "płatne" zajęcia pozalekcyjne? Skąd się borą?

eny14-10-2007 11:35:01   [#22]

"(...)kazdy n-l moze zwrócić się z roszczeniami finansowymi do szkoły, by wyplaciła wynagrodzenie za te własnie zajęcia"

w takim razie na jakiej podstawie skoro robi to w ramach 40  - godzinnego tygodnia pracy i pobiera za ten wymiar wynagrodzenie?

beera14-10-2007 11:36:01   [#23]

płatne biorą się z planu

niepłatne tez z planu

i na pewnoe " nie wszysko" tylo, te, które własnie z planów wynikają

..............

są interpretacje MEN, ze w ogóle nie powinno byc płatnych kół (jest w naszej wymianie plików)- ja bym nie szła tą drogą

ale, że są zajęcia nauczycielskie wynikające z realizacji Art 42 KN, to chyba jest jasne dla wszystkich,
a są tam opisane rózne rozdzaje zajęć, ktore n-l powinien wykonywac w ramach 40stu godzin swojej pracy.

beera14-10-2007 11:36:33   [#24]

w takim razie na jakiej podstawie skoro robi to w ramach 40  - godzinnego tygodnia pracy i pobiera za ten wymiar wynagrodzenie?

na podstawie przepisów KN

Magosia14-10-2007 11:36:53   [#25]

Pewnie nie będę oryginalna;-)

Ale zdecydowanie potwierdzam: ( Za Zgredkiem i Innymi)

nagrody, motywacyjny, socjalny - to kompetencje dyrektora

Jednocześnie - zaczynającym na tym stanowisku lub tym, ktorzy chcą zmienić zasady - radzę:

To się da zrobić, mimo oporu ( normalne zjawisko- patrz: zarządzanie zmianą;-)

I co ważniejsze- to Warto zrobić - wzrasta Twój autorytet - sztuka dzielenia ( bez komisji wszelakich) jest też gotowością do odpowiedzialności za decyzję- a od tego jest Szef.

To przywilej i ciężar.

Takie tam przedpołudniowe dywagacje :-)))))))))))))

beera14-10-2007 11:39:33   [#26]

ups

dopiero teraz doczytałam, co jest istota wątku, bo mnie magosia nakierowała

 proponuję powołać komisję ds. przyznawania dodatku motywacyjnego,

oczywiście zdecydowanie odradzamy:)

ankate14-10-2007 11:41:04   [#27]
oj, eny na naszym forum wyznawana jest zasada, że za każdą przepracowaną z uczniem godzinę n-l powinien mieć zapłacone (zastępstwa, pozalekcyjne i inne), a jak jest w rzeczywistości to wszyscy wiedzą, może u asi za wszystko płacą, ale u nas nie, a zajęć dzieciaki pragną jak kanie dżdżu :-) więc taki volontariacik nauczyciela myślę, że może być:-)
Magosia14-10-2007 11:44:48   [#28]

:-)

A mnie się prawie udało wyeliminowac ze slownika czynnego naszego Grona Pedagogicznego pojęcie :"społecznie" i "bezpłatnie".

I nie zauważyłam spadku aktywności, zmniejszyło się za to - takie mam wrażenie- poczucie pewnej goryczy- że robię coś za darmo- NIE -WYKONUJę SWOJE OBOWIĄZKI W RAMACH UMOWY O PRACĘ. NA UMOWIE MAM 40 GODZIN, W TYM ...18 ( ALBO 24, 26, 30 ) GODZIN PENSUM .

Sorki za Caps Locka :-)

Wcale to nie oznacza, że mam samych pracujących z uśmiechem na ustach- mam różnych , (z przewagą zadowolonych) - a do motywowania służy mi własnie fundusz nagród, motywacyjny ( 0,8 na nauczyciela...)przydzielenie kolejnych zadań, wysłanie na fajną konferencję, zgoda na ekstra zakup pomocy....różne są sposoby doceniania:-)

beera14-10-2007 11:46:25   [#29]

a jak jest w rzeczywistości to wszyscy wiedzą

taka jest rzeczywistość, jaką tworzysz.

......................

oj, eny na naszym forum wyznawana jest zasada, że za każdą przepracowaną z uczniem godzinę n-l powinien mieć zapłacone (zastępstwa, pozalekcyjne i inne),

To nie zasada z forum, tylko przepisy prawa

i w dodatku nie zrozumiałaś mojego #18- w nim piszę, ze każda jest płatna, ale w ramach 40 godzin, czyli w ramach pensji
poza, oczywiście, zastąpstwami i ponadwymiarówkami ( niektóre pozalekcyjne sa ponadwymiarówkami)

......................

Umowa wolontariatu to fikcja i w moim przekonaniu oszukiwanie, w dodatku niepotrzebne

Magosia14-10-2007 11:50:04   [#30]

Aniu- to nie tak :-)

ankate 14.10.2007 11:41 [#27]

oj, eny na naszym forum wyznawana jest zasada, że za każdą przepracowaną z uczniem godzinę n-l powinien mieć zapłacone (zastępstwa, pozalekcyjne i inne), a jak jest w rzeczywistości to wszyscy wiedzą, może u asi za wszystko płacą, ale u nas nie, a zajęć dzieciaki pragną jak kanie dżdżu :-) więc taki volontariacik nauczyciela myślę, że może być:-)

  1. To nie na forum zasada- to podstawa prawna.
  2. W rzeczywistośc jest różnie- i nie wszyscy wiedzą o tym .
  3. Ja płacę ( nie oni) - jestem pracodawcą i za to odpowiadam .
  4. Wiem ,że różne sa OP - ale odpowiiada dyrektor.
  5. Wolontariatu nie można - o ile wiem - ze swoim nauczycielem podpisywać( nie podam Ci w tej chwili p.p. ale to omawialiśmy na forum )
Pozdrawiam z rana.
Magosia14-10-2007 11:51:13   [#31]

:-)

Troche dłużej pisałam niż Asia:-)
beera14-10-2007 11:51:34   [#32]

magosiu

:))))

ankate14-10-2007 11:59:08   [#33]

Ad.3 ja płacę ale op musi pozytywnie zaopiniować projekt, jak wykażę wszystkie godziny, które moim uczniom są potrzebne, to niestety i tak ich nie dostanę, chociaż nie powiem coraz więcej z roku na rok, ale właśnie dzięki tym volontariatom, po roku pracy na takich zasadach mam kolejne godziny od op

ad. 5 wolontaiat z op podpisywany

na zastępstwa też nie zawsze wystarcza, chociaż nie powiem z roku na rok coraz mniej tzw koleżeńskich :-)

Marek Pleśniar14-10-2007 12:24:01   [#34]

"komisja do spraw przyznawania dodatku motywacyjnego", jesliby zaczeła naprawdę działać (przydzielać) to byłoby to nielegalne

jako nauczyciel natychmiast wystąpiłbym do sądu przeciwko szkole (dyrektorowi) która pozwala grzebać kolegom w moich zarobkach

beera14-10-2007 12:30:26   [#35]

no, ale dyrektor zawsze może powołać  tzw. "zespól kierowniczy" i tam wydyskutowywać te kwestie- nawet dodatku motywacyjnego.

Uważam, to ciało za równie potrzebne jak powódź we Wrocławiu, kilka lat temu, ale móc być- może

Marek Pleśniar14-10-2007 12:36:01   [#36]
powódź np pomogła bo posprzątali rynek ;-)
dota200214-10-2007 14:24:23   [#37]

Jeżeli nauczyciel z innej szkoły pracuje z dziećmi, to  można podpisać wolontariat?

Jeśli nauczyciel danej szkoły pracuje z dziećmi w sobotę- 5-cio dniowy tydzień pracy- wtedy też można podpisać wolontariat? Chciałabym zwrócic uwagę OP na potrzeby naszej szkoły. Obawiam się jednak, że wolontariat może być przez OP zinterpretowany inaczej niż zamierzam - oszczędości.

rzewa14-10-2007 19:11:31   [#38]
w ramach wolontariatu nie można zlecać zadań, które są zadaniami obowiązkowymi dla placówki i powinny być realizowane w ramach umowy o pracę
ankate14-10-2007 19:18:21   [#39]
u mnie nauczycielka na zasadzie wolontariatu prowadzi   taniec towarzyski i taniec sportowy, dzieciaki zachwycone, to chyba nie jest zadanie obowiązkowe dla placówki? Teraz staram się pozyskać instruktora karate lub judo :-)
Bodzio15-10-2007 08:53:35   [#40]
Asiu, sorry, ale Twoje poglądy i rady są niestety nie do zaakceptowania.
Rycho15-10-2007 09:06:52   [#41]
bodzio,
co jest nie dozaakceptowania?
 
przestrzeganie prawa?
AnJa15-10-2007 09:44:28   [#42]

:-)

wyraźnie napisane- poglady i rady

szkoda jednak, że tak radykalnie- bodzio powinien napisac bowiem, że dla niego są te poglądy i rady nie do zaakceptowania

a ponieważ te poglądy są zbieżne ze stanem prawnym- wyszłoby wtedy, że bodzio nie akcptuje porządku prawnego RP

to nie jest wprawdzie jeszcze dążenie do obalenia tego porzadku, ale oczywistością jest, że droga przed nim już niedługa

znaczy- bodzio pójdzie niedługo siedzieć

za to, ze nie akceptuje poglądów i rad Asi
Marek Pleśniar15-10-2007 10:16:09   [#43]

i tak oto sprowadzić sie udało sprawę do oczywistości i tak oczywistej

kto nie słucha wyżej wymienionek Koleżanki ten idzie siedzieć:-)

tardeli02-11-2007 08:45:11   [#44]

Wracam do tej sprwy jeszcze raz #01. Odpisałem nayczycielowi uzasadnienie do tej decyzji, a on ponownie odwołał się od niej (do mnie). Czy jeszcze raz mam mu dokładnie odpisać, czy tylko lakonicznie stwierdzić, że wszystko już w tej sprawie napisałem, czy  może to ponowne odwołanie zupełnie zignorować?

Doświadczenie dyrektorz podpowiedzcie mi w tej sprawie. Dziękuję.

izabelamaciejka02-11-2007 08:58:01   [#45]
U mnie pojawił się następujący problem: jestem dyrektorem od września tego roku. Funkcjonuje w naszej placówce arkusz samooceny pracy nauczyciela, który nauczyciele oddają na zakończenie roku szkolnego. Jest on pomocny w przyznawaniu dodatku. Korzystałam również z informacji w nim zawartych przyznając dodatek od września. Sekretarz szkoły przygotowała mi listę nauczycieli, jednak pominęła nazwisko dziewczyny, która od kwietnia zeszłego roku jest na zwolnieniu ciążowym. Nie złożyła ona też tego arkusza i pominęłam ją przy przyznawaniu dodatku. Uważam, że powinna go otrzymać, ale co mam teraz zrobić, kiedy cała kwota przeznaczona na dodatki została rozdysponowana?
rzepek02-11-2007 10:14:13   [#46]
Dodatek motywacyjny jest przyznawany za wykonaną pracę. Dlatego nauczyciel, który jest od wielu miesięcy na zwolnieniu, urlopie, bezpłatnym, itd - nie świadczy pracy, czyli nie powinien otrzymać dodatku motywacyjnego. Tak jest w naszym OP. I dodatek możemy przyznawać min. na 6 miesięcy. Moja nauczycielka wraca po roku zwolnienia lekarskiego do pracy, w grudniu. Najbliższy motywacyjny dostanie dopiero od kwietnia - bo wtedy mija 6 miesięcy. Tak jej wypadło.
beera02-11-2007 10:18:52   [#47]

oooo

a ja przepraszam, ale dopiero teraz przeczytałam, że nie do zaakceptowania są moje te rózne tam.

Przez Bodzia

;)

...............

Izo- nic juz nie zrobisz, bo nie masz pieniędzy

..............

Adamie- napisałabym, ze w przedmiotowej sprawie podtrzymuję swoje stanowisko wyrażone w piśmie z dnia...........

 

mamma02-11-2007 10:19:51   [#48]
u nas dodatek przyznaje sie tym ,którzy robią cos więcej niż przychodzenie do pracy.
małga wcisło02-11-2007 12:10:57   [#49]
i tak być powinno, ale motywacyjny to kość niezgody ja mam z tym problem,bo kiedyś było wszystkim po równo.............
Ala02-11-2007 13:11:27   [#50]
jak jest po równo to nie ma motywacji
strony: [ 1 ][ 2 ]