Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Osobowośc prawna Rady Rodziców
strony: [ 1 ]
link12309-07-2007 20:19:59   [#01]

Mam pytanie dotyczące Rady Rodziców. Wszelkie sprawy dokumentacji działania Rady Rodziców prowadzi sekretarka. Jest tego sporo: wpłaty, rozliczenia wszystko. Czy isnieje możliwość zapłaty sekretarce za tego typu obowiązki. Mam na myśli umowę - zlecenie zawartą pomiędzy sekretarką a RR lub inną formę zgodna z prawem zapłaty za wykonywanie ww/ czynności?

DYREK09-07-2007 20:53:00   [#02]
Pytanie
Czy Rada Rodziców powinna mieć nip, regon?
Jak się rozliczać z ZUS, Urzędem Skarbowym?
Czy moze zatrudniać osoby? Na jakiej podstawie (umowa o dzieło, zlecenie)?
Jak należy prowadzić księgowość na kontach? Czy moze byc uproszczona tylko na tytuły, np. "wplywy z ", "wydatki z" )
Czy to wystarczy?

Odpowiedź - 3 lutego 2006 r.
Zgodnie z art. 53 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) zamieszczonym w rozdziale 4 tej ustawy zatytułowanym "Społeczne organy w systemie oświaty", rada rodziców stanowi reprezentację rodziców uczniów danej szkoły lub placówki, tworzoną na zasadach uchwalonych przez ogół rodziców. Sposób funkcjonowania rady rodziców określa uchwalony przez nią regulamin. Kompetencje rady rodziców obejmują wspieranie statutowej działalności szkoły, m.in. poprzez gromadzenie funduszy z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł, w tym z działalności gospodarczej. Jest to działalność niezależna od działalności szkoły. Ministerstwo Finansów od dawna przedstawiało poglądy, iż rada rodziców prowadząca działalność gospodarczą jest podatnikiem podatku dochodowego w rozumieniu art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.). A zatem powinna rozliczać się z urzędem skarbowym jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych zgodnie z jej przepisami.
Nadmieniam, iż na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na wniosek podatnika mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowanie prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Należy w tym celu złożyć stosowny wniosek. Z tytułu posiadania statusu podatnika rady rodziców zobowiązane są do wystąpienia o nadanie im numeru identyfikacji podatkowej. Rejestrowane są również w systemie REGON. Rady rodziców uznawane są również za płatników składek na ubezpieczenia społeczne. Jednakże w sprawie szczegółowego trybu rozliczania się z ZUS należałoby zwrócić się o informację do właściwego terenowo ze względu na siedzibę szkoły oddziału ZUS.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.) przepisy tej ustawy stosuje się do jednostek nieposiadających osobowości prawnej, a zatem również do rad rodziców.
Z uwagi na niewielki rozmiar podejmowanej przez rady rodziców działalności, księgowość prowadzona na jej rzecz nie będzie tak rozbudowana, jak w przypadku spółek i innych przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. W tej kwestii powinna jednak wypowiedzieć się osoba, która zawodowo zajmuje się księgowością. Jeżeli natomiast chodzi o status rady rodziców na gruncie prawa pracy należy stwierdzić, ze po wydaniu przez Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 15 września 2000 r. postanowienia w sprawie o sygn. I SA 943/00 (opubl. w OSP z 2001 r. Nr 7-8, poz. 109), w którym wyrażono pogląd, iż rada rodziców jest organem społecznym reprezentującym rodziców uczniów, ale tylko wewnątrz systemu oświaty - pojawiły się sprzeczne stanowiska co do podmiotowości rady rodziców w sferze prawa pracy.
Należy jednak stwierdzić, iż ww. postanowienie odnosiło się wyłącznie do statusu rady rodziców w postępowaniu administracyjnym, a wyrażone w nim poglądy nie powinny być automatycznie przenoszone na grunt prawa pracy.
W świetle art. 3 Kodeksu pracy, dla bycia pracodawcą nie jest niezbędne posiadanie przez jednostkę organizacyjną osobowości prawnej, a zatem ustawodawca w stosunkach pracy istotę pracodawcy łączy przede wszystkim z elementami organizacyjnymi, niezależnie od posiadanej osobowości prawnej. Jednak, jak się wydaje, jednostka organizacyjna, aby mogła być uznana za pracodawcę, powinna posiadać zdolność zatrudniania pracowników i dokonywania czynności prawnych w zakresie stosunków pracy.
W doktrynie prezentowane są poglądy, że jednostka organizacyjna może być pracodawcą, jeżeli ma dostateczną strukturę oraz zapewnione źródła finansowania niezbędne do prowadzenia działalności, umożliwiające wywiązanie się ze zobowiązań wynikających z nawiązania stosunków pracy.
Tak więc w przypadku pracodawców będących jednostkami organizacyjnymi nie posiadającymi osobowości prawnej zawsze występuje problem odpowiedzialności za ich niezrealizowane zobowiązania majątkowe. Zrodziło to również wątpliwości co do podmiotu odpowiedzialnego za zobowiązania rady rodziców wynikające z pełnienia przez nią funkcji pracodawcy.
A zatem należy stwierdzić, że nie ma przeszkód prawnych, aby uznać, że rada rodziców ma status pracodawcy w rozumieniu Kodeksu pracy. Może zatem nawiązywać stosunki pracy na podstawie umów o pracę, jak i zawierać umowy cywilnoprawne z osobami, które będą wykonywały czynności na rzecz rady rodziców.

Pytanie
W naszej szkole od wielu lat działa Rada Rodziców, która w chwili obecnej chciałaby założyć konto w banku, na którym mogłaby gromadzić fundusze. Proszę o dokładne informacje, jak zgodnie z prawem rodzice mogą założyć takie konto i czy będą musieli od tych pieniędzy odprowadzać podatek.

Odpowiedź, 21 marzec 2005 r.
Rada Rodziców nie ma możliwości otwarcia rachunku bankowego. Rachunek bankowy może natomiast posiadać szkoła. Rada Rodziców chcąc gromadzić środki finansowe na rachunku bankowym musi zatem skorzystać z pomocy szkoły, przy której działa i rachunku bankowego otwartego w tym celu specjalnie przez szkołę lub subkonta na rachunku bankowym szkoły przeznaczonym na ten cel. Upoważnionym do dysponowania rachunkiem będzie oczywiście dyrektor szkoły ale może on udzielić pełnomocnictwa do dysponowania środkami na wydzielonym subkoncie przedstawicielom Rady Rodziców.
Należy zakładać, że pytanie o podatki wiąże się z przychodami z tytułu odsetek bankowych. W sytuacji otwarcia rachunku bankowego przez szkołę problem opodatkowania nie dotyczyć będzie oczywiście samej Rady a wyłącznie szkoły. Zakładając jednak, że chodzi o szkołę publiczną kwestia opodatkowania nie stanowi problemu.

Uzasadnienie:
Nie ulega wątpliwości, że Rada rodziców nie jest osobą fizyczną. Nie posiada też osobowości prawnej. Uznać zatem wypada, że jest jednostką organizacyjną niebędącą osobą prawną. Powstawanie i działalność rad rodziców unormowana jest w dwóch zaledwie artykułach (art. 53 i 54) ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity: Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 z późn. zm.).

Nie da się ukryć, że z przepisów tych w żaden sposób nie wynika ani przyznanie osobowości prawnej radzie rodziców, ani też przyznanie zdolności prawnej. Stwierdzenie, że "rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł" nie pozwala na wyciąganie wniosku, że Rada Rodziców ma jakąkolwiek zdolność prawną. Rada Rodziców może bowiem zgodnie z ustawą wyłącznie gromadzić fundusze w celu wspierania działalności statutowej szkoły lub placówki przy której działa. Ze względu na powyższe unormowania, uznać moim zdaniem należy, że Rada Rodziców nie dysponuje wyodrębnionym majątkiem. Do chwili przekazania środków na cele statutowe szkoły lub placówki uznać wypda, że należą one do wszystkich osób fizycznych tworzących Radę Szkoły.
Rada Szkoły nie mając osobowości prawnej ani zdolności prawnej i nie uczestnicząc w obrocie gospodarczym może korzystać w swojej działalności wyłącznie ze zdolności szkoły jako jednostki organizacyjnej lub zdolności prawnych osób fizycznych czyli rodziców. Oczywiście otwarcie rachunku dla Rady Szkoły przez osoby fizyczne nie wchodzi w grę, mimo, że prawo bankowe przewiduje instytucję rachunków wspólnych osób fizycznych. Musiałby to by być bowiem rachunek wszystkich osób fizycznych tworzących Radę Rodziców i wszyscy byliby uprawnieni do dysponowania saldem rachunku. Gdyby rachunek miał należeć tylko do kilku osób fizycznych przelanie środków społecznych na taki prywatny rachunek rodziłoby oczywiste podejrzenia i komplikacje.

Z: http://www.publikacje.pl/publikacje/prawooswiat/pytania.htm

DYREK09-07-2007 20:56:38   [#03]

ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ SPOŁECZN

ODDZIAŁ W LEGNICY INSPEKTORAT W GŁOGOWI E

ul. G. Marcinka 14                                                                                                                         telefon 834-06-77, 835-56-06, 833-46-80
67-200 Głogów

Znak przesyłki: 190100/ZGL/1128577                                                           Głogów, dnia 03-04-2002 T 4430

 

 

KOM.RODZ.PRZY ...........................
ul .............. itd.           

NIP: 6931015745
PESEL:

REGON:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, że zgodnie z ustawą z dnia

7 września 1991r. o systemie oświaty /Oz. U. z 1996r. Nr 67, poz.329 ze zmianami/ rada rodziców jest jedynie organem społecznym w systemie oświaty posiadającym tylko takie kompetencje jakie określiła ustawa. Ustawa o systemie oświaty nie nadaje radzie rodziców podmiotowości prawnej, w związku z czym rada rodziców nie może skutecznie zawierać umów zlecenia ani nie może zatrudniać pracowników.

W konsekwencji brak jest możliwości uznania rady za płatnika opłacającego składki za pracowników lub zleceniobiorców na podstawie ustawy z dnia

13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych /Oz. U. Nr 137, poz. 887 ze zmianami/

W związku z powyższym Zakład prosi o bezzwłoczne dokonanie wyrejestrowana płatnika
(na druku ZUS ZWPA), nie później niż w terminie 7 dni od otrzymania zawiadomienia.

http://oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=18026

link12309-07-2007 22:07:47   [#04]
bardzo dziękuję za pomoc. Jeżeli dobrze zrozumiałem, nie ma jednozancznego stanowiska? A zatem mogę podpisać z sekretarką umowę zlecenie na prowadzenie wszelkich pprac dokumentacyjnych RR czy nie?
DYREK09-07-2007 22:13:17   [#05]
U nas nie zwieramy umów zlecenia z RR. Problem z ZUS.
link12309-07-2007 22:28:00   [#06]
To wobec tego w jaki sposób wypłacić sekretarce pieniadze za pracę, które jej się należą - wykonuje mnóstwo pracy - może nie pieniądze z umowy a np refundacja faktury na zakup?
link12309-07-2007 22:29:19   [#07]
A ZUS poznał interperetacje prawne przeytoczone prze Ciebie DYREK na początku?
DYREK09-07-2007 22:50:38   [#08]

Tak to jest interpretowane

"Rada Rodziców to reprezentant rodziców uczniów szkoły. Na jej powołanie pozwala art. 53 ust. 1 ustawy o systemie oświaty. Jest to jedynie wewnętrzny organ w systemie oświaty. Zatem Rada Rodziców, jako wewnętrzny organ szkoły, nie może samodzielnie występować w obrocie prawnym, nie ma bowiem osobowości prawnej i nie jest samodzielną, odrębną od szkoły jednostką organizacyjną. "
link12309-07-2007 22:53:57   [#09]
A jakie są możliwości wynagrodzenia za pracę?
DYREK10-07-2007 08:00:53   [#10]

ujęcie tych zadań w zakresie czynności sekretarki i wtedy wyższa stawka zasadnicza ( podwyżka )

korzystniejsze dla pracownika (skutkuje: emerytura , urlop, chorobowe itd)

link12310-07-2007 09:50:43   [#11]
Dziękuje za pomoc w rozwiązaniu problemu.
rzewa10-07-2007 11:05:04   [#12]
hmm... ale te zadania nie należą do zadań szkoły, więc dlaczego sekretarce będzie za nie placic dyrek?

Jeśli tak, to jeszcze szkoła musi umowić się z RR na pokrycie tych kosztów... a czy może? ;-))
Jacek10-07-2007 11:16:43   [#13]
u mnie RR stososowała zasadę, że osobę która prowadziła finanse RR obdarowywano czymś. W praktyce wyglądało to tak, że osoba prowadząca kupowała coś na RR (nie wiem żelazko, młynek do kawy czy inne tego typu rzeczy) i było ok. Umowy o pracę nie było i choć to "wynagrodzenie" w postaci zakupu czegoś do domu było raz na jakiś czas to dzięki takiej formie rozliczenia był wilk syty i owca cała
DYREK10-07-2007 16:59:23   [#14]

a czyje to są zadania jak nie szkoły ?

Rada Rodziców to organ wewnętrzny szkoly

podobnie jak Rada Pedagogiczna, Rada Szkoły czy Samorząd Uczniowski

Konto zapomniane22-11-2007 03:49:13   [#15]

#2 Rada Rodziców ma prawo, ale nie musi mieć NIP, który jest potrzebny li tylko przy zatrudnianiu osób, bądż samodzielnym zakładaniu konta bankowego.O wykładnię prawną /interpretację/ można napisać do US. Więcej nieścisłości jest w określeniu formy prowadzenia księgowości RR i tu na pewno dla własnego dobra należy złożyć pisemne zapytanie do Izby Skarbowej. Pisemne odpowiedzi urzędnicze uchronią Państwa w przyszłości od niemiłych "niespodzianek". Samo zapytanie nie niesie żadnych skutków "ubocznych" wystarczy powołać się na zmiany ustawowe z 11.04.2007, niby nic się nie zmieniło, a np. konto w banku RR samodzielnie może założyć: 1. na mocy uchwały o założeniu RR przy szkole, 2.regulaminie określającym kto i w jakiej formie może dysponować w imieniu RR funduszami znajdującymi się na koncie, 3.potwierdzeniu o nadaniu NIP. Art.54 ust.8 ww. określa, iż podstawą gromadzenia i wydatkowania funduszy RR jest zapis w Regulaminie RR. Oczywiście Regulamin w żaden sposób nie może odbiegać od Statutu szkoły. Myślę, iż to że księgowa szkolna prowadzi ewidencję również dla RR może w świetle zmian ustawowych przynieść niemiłe skutki. Wystarczy, że jedna osoba zakwestionuje zasadność wydania funduszy na dany cel, i nie pomogą tłumaczenia, iż p. księgowa "robi" dokumenty przy okazji pracy dla szkoły. Rozumiem, że za pracę ww.  płaci samorząd /gmina/...  Regonu RR mieć nie może ponieważ nie prowadzi działalności gospodarczej. Jeśli zaś chodzi o ZUS:

Stanowisko Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sprawie uznania rad rodziców za płatników składek na ubezpieczenie społeczne



Warszawa, 27 marca 2003 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Warszawa
Fus 411-355/02

Krajowe Porozumienie
Rodziców i Rad Rodziców
Katowice

W odpowiedzi na pismo Krajowego Porozumienia Rodziców i Rad Rodziców, w sprawie występujących wątpliwości czy rady rodziców mogą pełnić rolę płatnika składek, Zakład Ubezpieczeń Społecznych uprzejmie wyjaśnia.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, póz. 887 z późn. zm.), płatnikiem składek jest pracodawca w stosunku do pracowników oraz jednostka organizacyjna lub osoba fizyczna pozostająca z inną osobą fizyczną w stosunku prawnym uzasadniającym objęcie tej osoby ubezpieczeniami społecznymi (art. 4 pkt 2 lit. a tej ustawy). Na wszystkich dokumentach związanych z ubezpieczeniami społecznymi, w tym z opłacaniem składek, płatnik składek będący osobą prawną lub jednostką organizacyjną jest zobowiązany podawać swoje numery NIP i Regon. W przypadku płatników składek, którzy posiadają wyłącznie jeden identyfikator numeryczny, niezbędne jest prawidłowe posługiwanie się we wszystkich dokumentach ubezpieczeniowych oraz dokumentach płatniczych przekazywanych do ZUS prawidłowym identyfikatorem NIP oraz nazwą skróconą, zgodną z nazwą podana w rejestrze centralnym KEP NIP.

Jednocześnie, w myśl art. 46 ust. l powołanej ustawy, płatnik składek jest zobowiązany według zasad wynikających z przepisów ustawy obliczać, potrącać z dochodów ubezpieczonych, rozliczać oraz opłacać należne składki za każdy miesiąc kalendarzowy.

Działające na podstawie ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tj. Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 z późn. zm.) rady rodziców począwszy od 25.10.1991 r. były płatnikami składek na ubezpieczenie społeczne za zatrudnianych przez nie pracowników oraz zleceniobiorców.

W związku z występującymi wątpliwościami czy rady rodziców mogą być stroną umów rodzących tytuł do ubezpieczeń społecznych, zostały w tym zakresie podjęte uzgodnienia z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Sportu. Z uwagi na fakt, iż ostatecznie Ministerstwo potwierdziło taką możliwość, rady rodziców są płatnikami składek w rozumieniu art. 4 pkt 2 lit. a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Dlatego też, nadal powinny dokonywać zgłoszenia płatnika składek oraz składać dokumenty ubezpieczeniowe za zatrudnianych pracowników i zleceniobiorców.

Jednocześnie Zakład wyjaśnia, iż w związku z tym, iż ze względu na brak drugiego identyfikatora numerycznego (numeru Regon) występują trudności w dokonywaniu wpłat z tytułu składek, zostały podjęte przez Zakład uzgodnienia z Pocztą Polską, w celu wprowadzenia niezbędnych modyfikacji w systemie informatycznym w jednostkach Poczty oraz Banku Pocztowego S.A, aby możliwe było przyjmowanie wpłat dokonywanych przez rady rodziców w formie gotówkowej z jednym identyfikatorem numerycznym (NIP) oraz nazwą skróconą. Z ustaleń wynika, iż systemy informatyczne Poczty Polskiej oraz Banku Pocztowego będą przygotowane do przyjmowania wpłat z tytułu składek od rad rodziców z jednym identyfikatorem numerycznym na dzień 28.04.2003 r.

W związku z powyższym, Zakład prosi o poinformowanie rad rodziców, które nie miały możliwości dokonywania wpłat z tytułu składek na bieżąco, o obowiązku zapłaty składek należnych za okres do marca 2003 r. w terminie do 15.05.2003 r. Dotrzymanie podanego wyżej terminu zapłaty należnych składek za okres do marca 2003 r. będzie oznaczało, że składki zostały opłacone w terminie. Natomiast opłacenie tych składek po 15.05.2003 r. będzie skutkowało naliczeniem odsetek za zwłokę za okres od dnia następnego po tej dacie. Jednocześnie poczynając od składek należnych za kwiecień 2003 r., składki powinny być opłacane w obowiązującym terminie.

Anna Staszyńska
Departament Ubezpieczeń i Składek
Naczelnik Wydziału

 

DYREK22-11-2007 10:03:50   [#16]

wątek: Rada Rodziców a umowy

http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=18155

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]