Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Rada Rodziców a umowy
strony: [ 1 ]
halka502-10-2006 20:09:24   [#01]
Czy Rada Rodziców moze zawrzec umowe- zlecenie z nauczycielem jezyka angielskiego; zajęcia te sa dodatkowe i koszt pokrywaja rodzice.
ulkowa02-10-2006 20:57:46   [#02]
nie wiem czy coś się zmieniło od 2002 roku. Wtedy wprowadzono, że Rada Rodziców nie może zawierać ządnych umów zleceń ponieważ nie ma podmiotowości prawnej bo nie nadaja tego ustawa o Systemie Oświaty i dlatego rada Rodziców nie może zostac uznana za płatnika składek. Mamy takie mądre pismo z ZUS-y z 2002 i pismo z Urzędy Statystycznego. Wolałabym żeby to się jednak zmieniło bo nikt nie chce za friko prowadzić księgowości Rady Rodziców. Jest z tym dużo problemów- to taka druga księgowość.
krisko 6302-10-2006 22:38:57   [#03]
ulkowa proszę bardzo udostępnij to ,madre, pismo.Jest mi bardzo potrzebne.Wdzięczna będę -obiecuję
sewka02-10-2006 22:59:16   [#04]

O rany!!!

Zmieniam temat, bo muszę to z siebie wyrzucić. Powaliła mnie z nóg rozmowa telefoniczna z synem. Nie wiem, czy śmiać się czy płakać... Dzwoniłam do niego przed chwilą, aby dowiedzieć się, jak minął pierwszy dzień zajęć, a tu niespodzianka - syn jest jeszcze na uczelni. Trwa własnie fuksowanie - rozmowa była krótka, bo musiał biec po kartony, aby zapakować do nich arcymistrza (studenta ostatniego roku). Oj, schudnie mi to dziecię z nadmiaru wrażeń po codziennym kilkunastogodzinnym pobycie na uczelni.
sewka02-10-2006 23:00:42   [#05]

Ups,

To miało iść do piaskownicy :(((( Sorki ...
krisko 6303-10-2006 16:46:52   [#06]
ujkowa ja bardzo poprosze j.w.Pozdrawiam i czekam.Może wolisz przesłać priva?
DYREK03-10-2006 17:32:36   [#07]
Pytanie
Czy Rada Rodziców powinna mieć nip, regon?
Jak się rozliczać z ZUS, Urzędem Skarbowym?
Czy moze zatrudniać osoby? Na jakiej podstawie (umowa o dzieło, zlecenie)?
Jak należy prowadzić księgowość na kontach? Czy moze byc uproszczona tylko na tytuły, np. "wplywy z ", "wydatki z" )
Czy to wystarczy?

Odpowiedź - 3 lutego 2006 r.
Zgodnie z art. 53 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) zamieszczonym w rozdziale 4 tej ustawy zatytułowanym "Społeczne organy w systemie oświaty", rada rodziców stanowi reprezentację rodziców uczniów danej szkoły lub placówki, tworzoną na zasadach uchwalonych przez ogół rodziców. Sposób funkcjonowania rady rodziców określa uchwalony przez nią regulamin. Kompetencje rady rodziców obejmują wspieranie statutowej działalności szkoły, m.in. poprzez gromadzenie funduszy z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł, w tym z działalności gospodarczej. Jest to działalność niezależna od działalności szkoły. Ministerstwo Finansów od dawna przedstawiało poglądy, iż rada rodziców prowadząca działalność gospodarczą jest podatnikiem podatku dochodowego w rozumieniu art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.). A zatem powinna rozliczać się z urzędem skarbowym jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych zgodnie z jej przepisami.
Nadmieniam, iż na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na wniosek podatnika mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowanie prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Należy w tym celu złożyć stosowny wniosek. Z tytułu posiadania statusu podatnika rady rodziców zobowiązane są do wystąpienia o nadanie im numeru identyfikacji podatkowej. Rejestrowane są również w systemie REGON. Rady rodziców uznawane są również za płatników składek na ubezpieczenia społeczne. Jednakże w sprawie szczegółowego trybu rozliczania się z ZUS należałoby zwrócić się o informację do właściwego terenowo ze względu na siedzibę szkoły oddziału ZUS.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.) przepisy tej ustawy stosuje się do jednostek nieposiadających osobowości prawnej, a zatem również do rad rodziców.
Z uwagi na niewielki rozmiar podejmowanej przez rady rodziców działalności, księgowość prowadzona na jej rzecz nie będzie tak rozbudowana, jak w przypadku spółek i innych przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. W tej kwestii powinna jednak wypowiedzieć się osoba, która zawodowo zajmuje się księgowością. Jeżeli natomiast chodzi o status rady rodziców na gruncie prawa pracy należy stwierdzić, ze po wydaniu przez Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 15 września 2000 r. postanowienia w sprawie o sygn. I SA 943/00 (opubl. w OSP z 2001 r. Nr 7-8, poz. 109), w którym wyrażono pogląd, iż rada rodziców jest organem społecznym reprezentującym rodziców uczniów, ale tylko wewnątrz systemu oświaty - pojawiły się sprzeczne stanowiska co do podmiotowości rady rodziców w sferze prawa pracy.
Należy jednak stwierdzić, iż ww. postanowienie odnosiło się wyłącznie do statusu rady rodziców w postępowaniu administracyjnym, a wyrażone w nim poglądy nie powinny być automatycznie przenoszone na grunt prawa pracy.
W świetle art. 3 Kodeksu pracy, dla bycia pracodawcą nie jest niezbędne posiadanie przez jednostkę organizacyjną osobowości prawnej, a zatem ustawodawca w stosunkach pracy istotę pracodawcy łączy przede wszystkim z elementami organizacyjnymi, niezależnie od posiadanej osobowości prawnej. Jednak, jak się wydaje, jednostka organizacyjna, aby mogła być uznana za pracodawcę, powinna posiadać zdolność zatrudniania pracowników i dokonywania czynności prawnych w zakresie stosunków pracy.
W doktrynie prezentowane są poglądy, że jednostka organizacyjna może być pracodawcą, jeżeli ma dostateczną strukturę oraz zapewnione źródła finansowania niezbędne do prowadzenia działalności, umożliwiające wywiązanie się ze zobowiązań wynikających z nawiązania stosunków pracy.
Tak więc w przypadku pracodawców będących jednostkami organizacyjnymi nie posiadającymi osobowości prawnej zawsze występuje problem odpowiedzialności za ich niezrealizowane zobowiązania majątkowe. Zrodziło to również wątpliwości co do podmiotu odpowiedzialnego za zobowiązania rady rodziców wynikające z pełnienia przez nią funkcji pracodawcy.
A zatem należy stwierdzić, że nie ma przeszkód prawnych, aby uznać, że rada rodziców ma status pracodawcy w rozumieniu Kodeksu pracy. Może zatem nawiązywać stosunki pracy na podstawie umów o pracę, jak i zawierać umowy cywilnoprawne z osobami, które będą wykonywały czynności na rzecz rady rodziców.

Pytanie
W naszej szkole od wielu lat działa Rada Rodziców, która w chwili obecnej chciałaby założyć konto w banku, na którym mogłaby gromadzić fundusze. Proszę o dokładne informacje, jak zgodnie z prawem rodzice mogą założyć takie konto i czy będą musieli od tych pieniędzy odprowadzać podatek.

Odpowiedź, 21 marzec 2005 r.
Rada Rodziców nie ma możliwości otwarcia rachunku bankowego. Rachunek bankowy może natomiast posiadać szkoła. Rada Rodziców chcąc gromadzić środki finansowe na rachunku bankowym musi zatem skorzystać z pomocy szkoły, przy której działa i rachunku bankowego otwartego w tym celu specjalnie przez szkołę lub subkonta na rachunku bankowym szkoły przeznaczonym na ten cel. Upoważnionym do dysponowania rachunkiem będzie oczywiście dyrektor szkoły ale może on udzielić pełnomocnictwa do dysponowania środkami na wydzielonym subkoncie przedstawicielom Rady Rodziców.
Należy zakładać, że pytanie o podatki wiąże się z przychodami z tytułu odsetek bankowych. W sytuacji otwarcia rachunku bankowego przez szkołę problem opodatkowania nie dotyczyć będzie oczywiście samej Rady a wyłącznie szkoły. Zakładając jednak, że chodzi o szkołę publiczną kwestia opodatkowania nie stanowi problemu.

Uzasadnienie:
Nie ulega wątpliwości, że Rada rodziców nie jest osobą fizyczną. Nie posiada też osobowości prawnej. Uznać zatem wypada, że jest jednostką organizacyjną niebędącą osobą prawną. Powstawanie i działalność rad rodziców unormowana jest w dwóch zaledwie artykułach (art. 53 i 54) ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity: Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 z późn. zm.).

Nie da się ukryć, że z przepisów tych w żaden sposób nie wynika ani przyznanie osobowości prawnej radzie rodziców, ani też przyznanie zdolności prawnej. Stwierdzenie, że "rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł" nie pozwala na wyciąganie wniosku, że Rada Rodziców ma jakąkolwiek zdolność prawną. Rada Rodziców może bowiem zgodnie z ustawą wyłącznie gromadzić fundusze w celu wspierania działalności statutowej szkoły lub placówki przy której działa. Ze względu na powyższe unormowania, uznać moim zdaniem należy, że Rada Rodziców nie dysponuje wyodrębnionym majątkiem. Do chwili przekazania środków na cele statutowe szkoły lub placówki uznać wypda, że należą one do wszystkich osób fizycznych tworzących Radę Szkoły.
Rada Szkoły nie mając osobowości prawnej ani zdolności prawnej i nie uczestnicząc w obrocie gospodarczym może korzystać w swojej działalności wyłącznie ze zdolności szkoły jako jednostki organizacyjnej lub zdolności prawnych osób fizycznych czyli rodziców. Oczywiście otwarcie rachunku dla Rady Szkoły przez osoby fizyczne nie wchodzi w grę, mimo, że prawo bankowe przewiduje instytucję rachunków wspólnych osób fizycznych. Musiałby to by być bowiem rachunek wszystkich osób fizycznych tworzących Radę Rodziców i wszyscy byliby uprawnieni do dysponowania saldem rachunku. Gdyby rachunek miał należeć tylko do kilku osób fizycznych przelanie środków społecznych na taki prywatny rachunek rodziłoby oczywiste podejrzenia i komplikacje.

Z: http://www.publikacje.pl/publikacje/prawooswiat/pytania.htm

halka503-10-2006 18:54:55   [#08]
Dziękuję .... jestem wdzięczna za wyjasnienia.... Pozdrawiam...
ulkowa03-10-2006 19:29:27   [#09]

do krisko63

podaj faks to jutro Ci prześlę te 2 pisemka. Za dużo byłoby pisania

lenia03-10-2006 22:45:20   [#10]

do ulkowa

bardzo prosze o przesłania wzoru tych pism! Z góry dziekuje
krisko 6304-10-2006 18:09:28   [#11]
Ulkowa dzięki za odzew oto mój fax 0158325125.
krisko 6304-10-2006 22:49:28   [#12]
Dzięki Dyrek.To już jest coś.Pozdrawiam serdecznie
Maria Zubrzycka04-10-2006 23:15:43   [#13]

rada rodziców

ja tez poprosze te 2 pisemka.Dzieki

Maria Zubrzycka04-10-2006 23:16:45   [#14]
podaję emeil maria.z@onet.pl
krisko 6305-10-2006 15:38:08   [#15]
ulkowa faxu nie otrzymałam więc podaję emeil krisko63@interia.pl.Poproszę pilnie
ulkowa06-10-2006 00:23:36   [#16]

Przepraszam ale byłam w dzień trochę zajęta i wyleciało mi z głowy wysłanie faksu. Poproszę informatyka a zeskanowanie tych pism i jak nie jutro to w poniedziałek pokażę na forum. No i oczywiście przefaksuję i prześlę na podane emeile.

Jeszcze raz przepraszam - poprawię się

ulkowa26-10-2006 22:29:04   [#17]

przesyłam obiecane pisma. Trochę to trwało. Przepraszam. Troche w tym mojej winy.

Pismo z US - ROZMAWIAŁAM z US pół miesiąca temu i nic sie nie zmieniło

Warszawa, 28 listopada 2002r.

Główny Urząd Statystyczny

Departament Statystyki Przedsiębiorstw i Rejestrów

SPR-6-53W -182/2002

Pani/Pan Dyrektor Urzędu Statystycznego
Pani /Pan Kierownik Oddziału rejestrującego
                w systemie REGON

W związku z :

·         decyzją o odmowie wpisu do rejestru REGOl'1" rad rodziców (pismo znak:SRI-2-53W-4/200l z dnia 15 stycznia 2001r. ),

·         wystąpieniami kolejnych rad rodziców o wpis do rejestru REGON,

·          wystąpieniami wpisanych już rad o dokonanie zmian danych w rejestrze REGON,

Departament Statystyki Przedsiębiorstw i Rejestrów uprzejmie prosi o dokonanie likwidacji wszystkich rad rodziców wpisanych do Krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, w terminie do 20 grudnia br.

O likwidacji numeru identyfikacyjnego REGON należy zawiadomić podmiot wraz z pisemnym uzasadnieniem jej dokonania, w którym należy Wyjaśnić radom, że:

1)       Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 czerwca 1995r. o statystyce publicznej (Dz.U.1Vr 88,

poz. 439 z późno zm.) do rejestru REGON wpisywane są: osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, a także miejsca prowadzenia działalności w/w podmiotów prawa - ich jednostki lokalne.

2)       Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67 z późno zm.), rady rodziców są społecznymi organami opiniodawczymi i wnioskodawczyni szkół lub przedszkoli a nie podmiotami gospodarki narodowej. Nie podlegają zatem wpisowi do rejestru REGON.

3)       Brak numeru identyfikacyjnego REGON nie powinien stanowić utrudnienia dla działalności rad rodziców jako organu wspierającego działalność statutową szkół, a ewentualne żądania różnych instytucji (skarbowych, bankowych, ubezpieczeniowych) domagających się od rad rodziców podawania numerów identyfikacyjnych REGON, nie mają uzasadnienia w źródłach powszechnie obowiązującego w Polsce prawa.

 

Zastępca Dyrektora

Departamentu Statystyki Przedsiębiorstw i Rejestrów
                         Krzysztof Kowalski

 

Pismo z ZUS

 

ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ SPOŁECZN

ODDZIAŁ W LEGNICY INSPEKTORAT W GŁOGOWI E

ul. G. Marcinka 14                                                                                                                         telefon 834-06-77, 835-56-06, 833-46-80
67-200 Głogów

Znak przesyłki: 190100/ZGL/1128577                                                           Głogów, dnia 03-04-2002 T 4430

 

 

KOM.RODZ.PRZY ...........................
ul .............. itd.           

NIP: 6931015745
PESEL:

REGON:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, że zgodnie z ustawą z dnia

7 września 1991r. o systemie oświaty /Oz. U. z 1996r. Nr 67, poz.329 ze zmianami/ rada rodziców jest jedynie organem społecznym w systemie oświaty posiadającym tylko takie kompetencje jakie określiła ustawa. Ustawa o systemie oświaty nie nadaje radzie rodziców podmiotowości prawnej, w związku z czym rada rodziców nie może skutecznie zawierać umów zlecenia ani nie może zatrudniać pracowników.

W konsekwencji brak jest możliwości uznania rady za płatnika opłacającego składki za pracowników lub zleceniobiorców na podstawie ustawy z dnia

13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych /Oz. U. Nr 137, poz. 887 ze zmianami/

W związku z powyższym Zakład prosi o bezzwłoczne dokonanie wyrejestrowana płatnika
(na druku ZUS ZWPA), nie później niż w terminie 7 dni od otrzymania zawiadomienia.

 

Dodatkowe wyjaśnienia można uzyskać Inspektoracie ZUS w Głogowie przy
ul. Morcinka 14 pok.25 nr tel. 83406 13 wew. 317 - 320.

 

Jednocześnie Zakład, na podstawie art. 98 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych ( Dz. U. Nr 137 poz.887, wraz z późno zm. ) informuje, że w przypadku, gdy płatnik składek nie zgłasza wzmaganych ustawą danych, lub zgłasza nieprawdziwe dane mające wpływ na wymiar składek, albo udziela w tych sprawach nieprawdziwych wyjaśnień lub odmawia ich udzielenia, podlega karze grzywny.

 

 

Ewa 1302-11-2006 20:18:53   [#18]
Czy Rada Rodziców powinna mieć nip, regon?
Jak się rozliczać z ZUS, Urzędem Skarbowym?
Czy moze zatrudniać osoby? Na jakiej podstawie (umowa o dzieło, zlecenie)?
Jak należy prowadzić księgowość na kontach? Czy moze byc uproszczona tylko na tytuły, np. "wplywy z ", "wydatki z" )
Czy to wystarczy?

Odpowiedź - 3 lutego 2006 r.
Zgodnie z art. 53 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) zamieszczonym w rozdziale 4 tej ustawy zatytułowanym "Społeczne organy w systemie oświaty", rada rodziców stanowi reprezentację rodziców uczniów danej szkoły lub placówki, tworzoną na zasadach uchwalonych przez ogół rodziców. Sposób funkcjonowania rady rodziców określa uchwalony przez nią regulamin. Kompetencje rady rodziców obejmują wspieranie statutowej działalności szkoły, m.in. poprzez gromadzenie funduszy z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł, w tym z działalności gospodarczej. Jest to działalność niezależna od działalności szkoły. Ministerstwo Finansów od dawna przedstawiało poglądy, iż rada rodziców prowadząca działalność gospodarczą jest podatnikiem podatku dochodowego w rozumieniu art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.). A zatem powinna rozliczać się z urzędem skarbowym jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych zgodnie z jej przepisami.
Nadmieniam, iż na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na wniosek podatnika mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowanie prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Należy w tym celu złożyć stosowny wniosek. Z tytułu posiadania statusu podatnika rady rodziców zobowiązane są do wystąpienia o nadanie im numeru identyfikacji podatkowej. Rejestrowane są również w systemie REGON. Rady rodziców uznawane są również za płatników składek na ubezpieczenia społeczne. Jednakże w sprawie szczegółowego trybu rozliczania się z ZUS należałoby zwrócić się o informację do właściwego terenowo ze względu na siedzibę szkoły oddziału ZUS.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.) przepisy tej ustawy stosuje się do jednostek nieposiadających osobowości prawnej, a zatem również do rad rodziców.
Z uwagi na niewielki rozmiar podejmowanej przez rady rodziców działalności, księgowość prowadzona na jej rzecz nie będzie tak rozbudowana, jak w przypadku spółek i innych przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. W tej kwestii powinna jednak wypowiedzieć się osoba, która zawodowo zajmuje się księgowością. Jeżeli natomiast chodzi o status rady rodziców na gruncie prawa pracy należy stwierdzić, ze po wydaniu przez Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 15 września 2000 r. postanowienia w sprawie o sygn. I SA 943/00 (opubl. w OSP z 2001 r. Nr 7-8, poz. 109), w którym wyrażono pogląd, iż rada rodziców jest organem społecznym reprezentującym rodziców uczniów, ale tylko wewnątrz systemu oświaty - pojawiły się sprzeczne stanowiska co do podmiotowości rady rodziców w sferze prawa pracy.
Należy jednak stwierdzić, iż ww. postanowienie odnosiło się wyłącznie do statusu rady rodziców w postępowaniu administracyjnym, a wyrażone w nim poglądy nie powinny być automatycznie przenoszone na grunt prawa pracy.
W świetle art. 3 Kodeksu pracy, dla bycia pracodawcą nie jest niezbędne posiadanie przez jednostkę organizacyjną osobowości prawnej, a zatem ustawodawca w stosunkach pracy istotę pracodawcy łączy przede wszystkim z elementami organizacyjnymi, niezależnie od posiadanej osobowości prawnej. Jednak, jak się wydaje, jednostka organizacyjna, aby mogła być uznana za pracodawcę, powinna posiadać zdolność zatrudniania pracowników i dokonywania czynności prawnych w zakresie stosunków pracy.
W doktrynie prezentowane są poglądy, że jednostka organizacyjna może być pracodawcą, jeżeli ma dostateczną strukturę oraz zapewnione źródła finansowania niezbędne do prowadzenia działalności, umożliwiające wywiązanie się ze zobowiązań wynikających z nawiązania stosunków pracy.
Tak więc w przypadku pracodawców będących jednostkami organizacyjnymi nie posiadającymi osobowości prawnej zawsze występuje problem odpowiedzialności za ich niezrealizowane zobowiązania majątkowe. Zrodziło to również wątpliwości co do podmiotu odpowiedzialnego za zobowiązania rady rodziców wynikające z pełnienia przez nią funkcji pracodawcy.
A zatem należy stwierdzić, że nie ma przeszkód prawnych, aby uznać, że rada rodziców ma status pracodawcy w rozumieniu Kodeksu pracy. Może zatem nawiązywać stosunki pracy na podstawie umów o pracę, jak i zawierać umowy cywilnoprawne z osobami, które będą wykonywały czynności na rzecz rady rodziców.

http://publikacje.pl/publikacje/prawooswiat/

Ewa 1302-11-2006 20:19:56   [#19]

upsss

Dyrek już to wkleił...
fredi02-11-2006 20:29:11   [#20]

[#07]

Rada Rodziców może bowiem zgodnie z ustawą wyłącznie gromadzić fundusze w celu wspierania działalności statutowej szkoły lub placówki przy której działa. Ze względu na powyższe unormowania, uznać moim zdaniem należy, że Rada Rodziców nie dysponuje wyodrębnionym majątkiem. Do chwili przekazania środków na cele statutowe szkoły lub placówki uznać wypda, że należą one do wszystkich osób fizycznych tworzących Radę Szkoły.


i tak z RR zrobiła się RSZ
Podobnie jak u ministra
gaga6910-11-2006 20:18:07   [#21]

dzięki , właśnie jestem na etapie usilnego proszenia zespołu obsługującego (księgowość )aby pomógł mi w księgowaniu wpłat na RR. Na razie opór - to nie nasza sprawa , to nas nie dotyczy , to nie są finanse publiczne, a niby kto ma to robić , nawet MY NIE UMIEMY(sic)

wklejone opinie pomogą mi w pertraktacjach

dorotagm28-10-2008 16:39:11   [#22]
A gdzie Wasze RR mają konta? Czy możecie udzielić mi rady, gdzie szukać konta dla RR malutkiej szkoły - tak by opłaty nie zżarły składek. Bo moja RR nie ma nigdzie konta. No i się zastanawiam, czy tak może być?

Proszę informacje o koncie na priva, jeśli ma być uznane za reklamę.
DYREK28-10-2008 17:35:49   [#23]
wpisz w  google: "Rachunek a’vista dla rad rodziców"
dyrlo28-10-2008 18:40:37   [#24]

01. Wypowiedź w wątku: Umowa zawarta pomiędzy RR a nauczycielem

dyrlo 04-04-2008 12:26:24

Jestem po kontroli ZUS. Rada Rodziców musi mieć NIP i wówczas może zatrudnić np. na umowę zlecenie i być wówczas płatnikiem. Jesteśmy właśnie na etapie porządkowania - własnie dzisiaj moja RR otrzymała swój NIP. W poniedziałek pani przewodnicząca i pani księgowa RR idą do Urzędu Skarbowago dopełnić pozostałych formalności.

Nie wiem czy taka jest reguła ale nasz ZUS i nasz US tak to nam "wyprostował".

------------------------------------------------------------------

Trochę czasu minęło i mam już uregulowane. Moja RR ma NIP, nie ma REGONU. Zatrudnia swoją księgową i szatniarza. Ponieważ działalności gospodarczej/zarobkowej

nie prowadzi. Dochód to składki rodziców (już przecież przy wypłacie opodatkowane)

więc nie muszą odprowadzać do US podatku.

Ale podatek dochodowy od Pana sztniarza i od księgowej jak najbardziej no i wszystkie składniki do ZUS.

dyrlo28-10-2008 18:42:46   [#25]
Aha i mają w banku konto - za które nie ma opłat (to znaczy ten bank od RR) nie pobiera opłaty za prowadzenie konta.
malinka28-10-2008 19:21:57   [#26]
Czy RR może podpisać umowę w zakresie ubezpieczenia uczniów z wybranym przez siebie ubezpieczycielem?
dorotagm28-10-2008 20:18:22   [#27]
dyrlo -
te co znalazłam to konto od 5 zł mies.
Jak Twoja RR to wynegocjowała?
gona29-10-2008 05:29:09   [#28]
U mnie RR ma konto, nr NIP i zleca prowadzenie księgowości na umowę cywilno prawną
dyrlo29-10-2008 16:19:00   [#29]

Nie wiem, nie jestem członkiem RR.

Mogę zapytać, ale następne zebranie dopiero w listopadzie. A to konto to w tym banku już od dawna i te negocjacje to chyba z 5 lat temu były.

Nazwę banku wysyłam Ci na priva.

dorotagm29-10-2008 19:30:25   [#30]
dzięki

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]