Forum OSKKO - wątek

TEMAT: kwiaty na koniec roku szkolnego
strony: [ 1 ]
DYREK04-06-2007 21:24:29   [#01]

"Zgodnie z art. 63 ustawy - Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, Nr 170, poz. 1218 i Nr 220,poz. 1600 oraz z 2007 r. Nr 17,poz.95 ), nauczyciel jest funkcjonariuszem publicznym i w związku z tym godząc się na przyjęcie korzyści majątkowej naraża się na sankcje wynikające z art. 228 § 1 Kodeksu karnego."

( z http://oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=22490#FBK )

Czy mogę przyjąć kwiaty na koniec roku szkolnego ?

rzewa04-06-2007 21:27:46   [#02]
możesz przyjąć (jako organ :-)) i... zostawić w szkole,

niech zdobią szkołę, a jak zwiedną, to zostaną wyrzucone :-))
malinek04-06-2007 21:30:19   [#03]
No teraz się zacznie....
A co z "drobnymi" podarunkami od wdzięcznych rodziców, Co ma zrobić n-l, który zostanie obdarowany/
Dyr. przecież nie upilnuje rodziców,którzy choć wiedzą będą próbowali?
DYREK04-06-2007 22:00:43   [#04]

"Serwisy obiadowe i do kawy, markowe pióra, kryształowe wazony, dobrze wydane albumy - wylicza najczęstsze prezenty dla nauczycieli mieszkanka Szczecina, matka dwóch synów, która przeżyła już niejeden koniec roku szkolnego. W tym roku jeden z synów kończył gimnazjum, sytuacja była więc szczególna. Klasa składała się po 10 zł, wychowawczyni dostanie właśnie jakiś serwis do kawy - opowiada"

http://wiadomosci.wp.pl/kat,9923,wid,8362804,prasaWiadomosc.html?ticaid=13ddd

Adaa04-06-2007 22:17:27   [#05]

"Przejrzysta Polska" - Warszawa juz zaczela:-)

Nowy Kodeks Etyki dla pracowników stołecznego Ratusza

Zgodnie z zapowiedzią Prezydenta m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz od zeszłego tygodnia w stołecznym Ratuszu obowiązuje nowy Kodeks Etyki, wyznaczający standardy i zasady postępowania dla urzędników. Przestrzeganie tych norm ma być gwarancją kompetencji i odpowiedzialności osób zatrudnionych w Urzędzie m.st. Warszawy. Regulamin ma urzeczywistniać idee uczciwej, otwartej i przyjaznej administracji samorządowej.

W Urzędzie Miasta działa Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy do spraw Etyki, który odpowiada za przestrzeganie zasad Kodeksu. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości Pełnomocnik kieruje wniosek o ukaranie do bezpośredniego przełożonego pracownika Urzędu. Normy Kodeksu naruszają pracownicy, którzy swoim zachowaniem - zarówno w miejscu pracy, jak i poza nim - stwarzają ryzyko utraty zaufania niezbędnego do wykonywania zadań publicznych.
W ramach prowadzonej przez władze m.st. Warszawy polityki antykorupcyjnej Kodeks Etyki wprowadza obowiązek prowadzenia Rejestru Korzyści. Pracownicy urzędu po otrzymaniu prezentu, jeśli jego szacunkowa wartość przekracza 100 zł, są zobowiązani do pisemnego zgłoszenia korzyści do rejestru w ciągu 7 dni od dnia jej otrzymania.
.....................................

II. Rejestr Korzyści

  1. Tworzy się Rejestr Korzyści (zwany dalej Rejestrem).
  2. Rejestr wymieniony w pkt 1 prowadzony jest w Biurze Kadr i Szkoleń, natomiast informacje wybrane do rejestru ewidencjonowane są we wszystkich komórkach organizacyjnych Urzędu m. st. Warszawy przez pracowników wskazanych przez kierownika komórki.
  3. Rejestr zawiera następujące informacje:
    1. liczbę porządkową wpisu,
    2. datę złożenia wniosku o wpis,
    3. dane dotyczące osoby, która otrzymała korzyść, tj. imię i nazwisko, stanowisko służbowe, komórka organizacyjna,
    4. datę dokonania wpisu,
    5. przedmiot korzyści,
    6. opis okoliczności otrzymania korzyści,
    7. dane osoby lub instytucji, która korzyść przekazała,
    8. decyzję o dalszym postępowaniu,
    9. dane pracownika komórki organizacyjnej dokonującej wpisu wraz z podpisem,
    10. uwagi.
  4. Pracownik, który w związku z wykonywaną pracą uzyskał jakąkolwiek korzyść finansową lub inną (z wyłączeniem świadczeń pracodawcy), a także jakikolwiek prezent, otrzymany m.in. w związku z odbywaniem oficjalnych spotkań z instytucjami oraz osobami, bez względu na ich wartość w tym hipotetyczną, zobowiązany jest do ich ujawnienia w Rejestrze.
  5. Obowiązek dokonania pisemnego zgłoszenia do wpisu określonej w pkt 4 korzyści obciąża pracownika, który otrzymał korzyść.
  6. Zgłoszenie do Rejestru powinno nastąpić niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 5 dni o daty otrzymania korzyści lub prezentu.
  7. Kierownicy komórek organizacyjnych Urzędu m. st. Warszawy są zobowiązani do kontrolowania na bieżąco informacji przekazywanych do Rejestru, celem ustalenia ewentualnej konieczności zawiadomienia organów ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa lub wyciągnięcia konsekwencji służbowych wobec pracowników działających niezgodnie z Kodeksem Etyki oraz Kodeksem postępowania w sprawach etyki.
  8. Kierownicy komórek organizacyjnych Urzędu m. st. Warszawy przekazują do Pełnomocnika informacje zgłoszone do Rejestru kwartalnie do 15 -tego dnia następnego miesiąca, po upływie kalendarzowego kwartału, oraz informacje o podjętych krokach w przypadku stwierdzenia naruszenia przez pracownika przepisów prawa.
  9. Dyrektorzy Biur (Gabinetu, Zespołów) Członkowie Zarządu Dzielnic, Pełnomocnicy Prezydenta, dokonują pisemnego zgłoszenia do Rejestru prowadzonego w Biurze Kadr i Szkoleń.
  10. Obowiązek dokonania pisemnego zgłoszenia do rejestru nie dotyczy tych pracowników Urzędu m. st. Warszawy, o których mowa w art. 12 ust. 7 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (Dz. U. Nr. 106, poz. 679 z późn. zm.), którzy dokonują zgłoszenia do rejestru korzyści prowadzonego przez Państwową Komisję Wyborczą.
  11. Kontroli dokonywanych w Rejestrze wpisów, osób wymienionych w pkt 9, dokonuje Pełnomocnik, który jednocześnie, gdy zaistnieje taka konieczność, formułuje do organów ścigania zawiadomienia o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa, a w przypadku stwierdzenia nieprzestrzegania Kodeksu Etyki oraz Kodeksu postępowania w sprawach etyki wnosi o przeprowadzenie postępowań służbowych.
  12. Zaniechanie wykonania obowiązków określonych w pkt 4 - 9, 11 powoduje odpowiedzialność służbową.
III. Zakres odpowiedzialności
  1. Pracownik zobowiązany jest przestrzegać Kodeks postępowania w sprawach etyki pracowników Urzędu miasta stołecznego Warszawy.
  2. Pracownik za nieprzestrzeganie zasad określonych w pkt 1 Kodeksu Etyki oraz w Kodeksie postępowania w sprawach etyki ponosi odpowiedzialność służbową.
IV. Postanowienia końcowe
  1. Kierownicy komórek organizacyjnych Urzędu m. st. Warszawy rozpowszechniają zasady zawarte w Kodeksie Etyki oraz Kodeksie postępowania w sprawach etyki wśród podległych im pracowników m in. poprzez skierowanie Kodeksu postępowania w sprawach etyki do osobistego zapoznania i potwierdzenia własnoręcznym podpisem przez każdego z nich.
  2. Oświadczenie o zapoznaniu się pracownika z niniejszym Kodeksem jest załącznikiem do umowy o pracę.
  3. Wzór oświadczenia stanowi załącznik do niniejszego Kodeksu

Załącznik nr 2

do Kodeksu Etyki pracowników Urzędu miasta stołecznego Warszawy

Nazwa komórki organizacyjnej Urzędu m.st. Warszawy:

.............................................

DEKLARACJA REJESTRU KORZYŚCI

Ja, niżej podpisany (-na), działając zgodnie z przepisami Kodeksu Etyki pracowników Urzędu miasta stołecznego Warszawy oświadczam, że w dniu………………….otrzymałem(-am) korzyść majątkową o wartości przekraczającej 100 zł (w Deklaracji nie wymienia się kwiatów oraz produktów spożywczych o krótkim terminie przydatności)

Imię i nazwisko przyjmującego korzyść majątkową:
..................................................................
Stanowisko:..................................................
Imię i nazwisko darczyńcy, nazwa firmy (instytucji, organizacji itp.).............................................................

Szacunkowa wartość otrzymanej korzyści majątkowej:
....................................................................

Okoliczności otrzymania korzyści majątkowej:
.....................................................................

 

Data Podpis

------------------------------

wkleilam, może ktos wykorzysta w szkole;-)

ulkowa04-06-2007 22:33:55   [#06]

A nam nikt nie zabroni kupić upiminku dla naszej pani. Klasa mojego syna na nic sie nie składała. Jesteśmy klasą, która sama się opodatkowała już od I klasy podstawówki. Są razem 9 lat. Klasa mojego syna była ostatnia klasą podstawówki. Mają tą sama panią od V klasy. Zawsze kupujemy na Dzień Nauczyciela i imieniny jeden wspaniały bukiet. Nie składaliśmy się nawet na bal bo mieliśmy pieniądze. I nikt nam nie zabroni żebysmy podziękowani NASZEJ PANI wręczając śliczny bukiet kwiatów i drobny upominek. Na koniec podstawówki kupiliśmy pióro i zrobiliśmy grawerkę. Na koniec gimnazjum planujemy ładny srebrny wisiorek. Nie jest to serwis do kawy czy jakaś mikrofalówka. I tak czasami w czasie lekcji NASZA PANI dotknie wisiorek i przypomni sobie o naszych wspaniałych dzieciakach. Bo muszę bez cienia skromności powiedzieć, że klasa była naprawdę dobra i bardzo duża w tym zasługa NASZEJ PANI.

Może nam starczy pieniedzy dla wszystkich nauczycieli co ich uczyli. Ale jak nie to i tak dostali juz wszyscy na Dzień Edukacji Narodowej.

I jeszcze jedno to nasze 'opodatkowanie" to nie było na żaden prezent. Po prostu my rodzice na zebraniu zbieralismy pieniądze (oprócz pieniędzy na RR) i to były nasze klasowe pieniądze. Np. na wyjście do teatru, zeszyty do klasowek, zorganizowanie Wigilii itp. W tym roku dzieciaki (3 klasa gimnazjum) zaskoczyła nawet panią. Zaproponowała zorganizowanie prawdziwej wigilii. Każdy z domu przyniósł talerzyk, sztućce, kubeczek. Dzieciaki między soba podzieliły się zadaniami. 2 Dziewczynki piekły ciasto. Ktoś tam robił barszczyk i co najfajniejsze kilku chłopców u jednego chłopaka lepiło pierogi. Dzieciaki dostarczały tylko kartkę jakie poniosły koszty - oczywiście robocizna się nie liczyła

Rozpisałam się ale kto nam zabroni wręczyć naprawdę skromny upominek naszej pani? A co wsadzą nas wszystkich za korupcję? A niby jaki my mamy w tym interes?

fredi04-06-2007 22:37:30   [#07]
wsadzą
some04-06-2007 22:41:07   [#08]
Nie dają Pani wsadzić, staną murem !
zgredek04-06-2007 22:43:30   [#09]

no to pytanie trudne mam:

uczniowie zdobywają główną nagrodę w konkursie ogólnopolskim - regulamin konkursu przewiduje dla nauczycieli-opiekunów nagrody - nagrody pijękne

i co ma nauczyciel?

nagrodę, czy nie wziąć?

Adaa04-06-2007 22:43:44   [#10]

własnie ....

czasami problem jest nie w przyjmujacym ale w obdarowujacym, który to w imię wielkiej sympatii stawia w niezrecznej sytuacji obdarowanego

przyjąć? - no...jakos tak niezrecznie
nie przyjąć? - niezrecznie wobec darczyńców

dylemat jest...

w jednym ze szpitali wywieszono na kazdych drzwiach niemal informację :

"Nie przyjmujemy żadnych dowodów wdzieczności! Prosimy nie stawiac nas w takich sytuacjach."

a gdyby tak Wasza Pani o to poprosila to co z : A nam nikt nie zabroni kupić upominku dla naszej pani.?

Adaa04-06-2007 22:49:56   [#11]

zgredku...w konkursie ogólnopolskim nie kupuje sie nagrud za pieniadze rodziców uczniów bioracych w nim udział

sponsor, dotacja itd.

w tej dyskusji chodzi bardziej o źródlo finansowania

powiem szczerze - nigdy nie uwierze,że 100% rodziców w danej klasie spontanicznie zrzuca sie na prezent

to wiekszośc nadaje ton mniejszości, biedny albo sie dostosuje - wytrzaskując skądś pieniadze, albo po prostu nie wplaci - narazając sie na komentarze ( nikt mi nie powie,ze takowych nie ma)

i z tego powodu nieetyczne jest dla mnie takie "kolektywne" podejmowanie decyzji o kupnie prezentu  dla NASZEJ PANI

Adaa04-06-2007 22:50:53   [#12]

nagrud !!!!!!

Boziuu...

;-)))

zgredek04-06-2007 22:51:18   [#13]
a to jasne - a popatrz jakieś misie zalęgły wątpliwości;-)
zgredek04-06-2007 22:52:36   [#14]
może być - bo to po grudzie, lub na-grudzie;-)
Adaa04-06-2007 22:53:44   [#15]

albo chcialam gdzies napisać " kurde nagród !"

czyli nagrud jest kurdenagrodą:-)

ulkowa04-06-2007 22:55:09   [#16]

NASZA PANI (jak to ładnie brzmi) nie poprosi bo dobrze wie. że jesteśmy bardzo zorganizowana grupą rodziców. Wie, ze coś myslimy. Domyśla się napewno, że to będzie coś bardzo skromnego - taka raczej pamiątka. A jakby co to zawsze to może wpisać do rejestru korzyści. Zawsze można tez zabrac panią na piwo ale nie wiem czy tutaj nie naruszylibyśmy ustawy antyalkoholowej.

Też jestem przeciwna kupowaniu prezentów ale drobna pamiątka czemu nie. Tym bardziej, ze my mamy pieniądze. Czasami jak komuś opowiadam, że my jako klasa składamy sie na te nasze klasowe potrzeby od kilku lat to nikt ze szkoły nie może w to uwierzyć.

Jakaś to była dziwna klasa :)))))))))

ulkowa04-06-2007 22:59:08   [#17]
Mamy ściągalność 100 % i jeszcze raz mówię nie na prezent. My po prostu bylismy "opodatkowani" sami od siebie. Nie wiem jak to się działo ale tak było. nawet na wycieczki klasowe wpłacalismy przez caly rok
Adaa04-06-2007 23:02:26   [#18]

przypomniała mi sie niedawna sytuacja w mojej parafii

ksiadz wikary - ulubieniec wszystkich, szczególnie tych bardzo gorliwych parafianek ( swoja droga cierpliwość mial naprawde anielską) dostał przeniesienie...

mimo,że bardzo zżył sie z parafia cieszył się w duchu- bo był to w pewnym sensie awans

jakąz miał mine biedaczysko, gdy w dniu wyjazdu, chcąc okazac swą miłośc i uwielbienie, gorliwe parafianki zorganizowały blokadę :-)

"Nie damy NASZEGO KSIEDZA, nie damy, nie damy!"- krzyczały jak w amoku

i o malo nie zostawiono go -czego- podejrzewam, bardzo sie obawial:-)

AnkaWa04-06-2007 23:18:47   [#19]
Kiedyś uczyłam dzieci z mojej grupy w przedszkolu piosenki na DEN, gdzie były m.in. słowa... "dziś panie dostaną bukiety od dzieci, słonecznym promieniem zebrane w bukiecik". Jeszcze tego samego dnia koleżanka, która miała dziecko u mnie w grupie zapytała mnie jakie to bukiety i ile mają przynieść dzieci do przedszkola bo jej Kasia spokoju nie daje i nalega żeby kupić kwiaty! Ehhh.. dzieciaki :)
ulkowa04-06-2007 23:20:39   [#20]

HIHI. My zostawimy naszą panią w Gimnazjum. Nie bedzie blokad itp. Też jestem przeciwna prezentom. W naszym przypadku to taka raczej pamiatka. I do tego ładne podziekowania.

 I o rety odechciało mi sie nawet tej pamiątki.Jestem przecziwko prezentom typu mikrofalówka, serwisy do kawy itd ale dbroba pamiatka?

Dobrze, ze ta NASZA PANI jest juz duplomowana bo nawet któs mógłby powiedzieć, że to korzyść do awansu jakiś ładny i miły dyplomik od dzieciaków i rodziców

ulkowa04-06-2007 23:29:28   [#21]

a na miejscy koleżanki zamiast sie pytać "spikłabym" sie z kolikama mama i poszłybysmy z dziećmi na łąką i nazbierałybyśmy kwiatki ( no chyba, ze to była zima).

Pamietam jak kiedyś na zakończenie kolonio-obozu latałam z dzieciakami i zbieraliśmy kwiatki. Robilismy śliczne bukieciki z polnych kwiatów, jako wstążka była trawa. Były cudne. Wszyscy sie zastanawiali co my tak po tych łąkach latamy. No i wieczór przed dyskoteką. Kwiaty dla komendantki, wychowawcówk kucharek. Moje maluchy (klasa 3-5) zrobiły wspaniała niespodziankę. Piękne to było. Dla siebie nie robiłam z dzieciakami bukietu.

I wiecie poryczałam sie jak dostałam bukiet. Rozwalał się. Jakoś te maluchy same wpadły na pomysł, że ich pani też powinna dostac bukiet.

To był najpiękniejszy bukiet jakikolwiek dostałam w życiu:)

zgredek04-06-2007 23:52:52   [#22]

ja wrócę do nagrody dla nauczyciela #09 - znów mam wątpliwości - na pewno to nie jest korzyść majątkowa?

gdzie jest definicja korzyści?

ulkowa05-06-2007 00:30:17   [#23]

Korzyść

Z Wikipedii

Ujednoznacznienie
Nazwa tego hasła odnosi się do więcej niż jednego pojęcia.

Korzyść – dodatni wynik porównania jakiegoś stanu (cechy, sytuacji) z innym.

Korzyść majątkowa

Z Wikipedii

Korzyść majątkowa - każde dobro, które jest w stanie zaspokoić określoną potrzebę, a jego wartość da się wyrazić w pieniądzu. Może nią być nie tylko przyrost majątku, ale i wszystkie korzystne umowy np. pożyczka udzielona na korzystnych warunkach. Obejmuje nie tylko zwiększenie aktywów majątkowych, lecz także zmniejszenie pasywów.

 

Według mnie jest to korzyść osobista. Wszak to nauczyciel dostał nagrodę i jest osobiście szczęśliwy, ze Jego uczniowie zdobyli wysokie miejsce

zgredek05-06-2007 00:34:22   [#24]

misie wydaje, że nie - drukarka na przykład to raczej korzyść osobista nie jest

ta majątkowa to chyba gdzieś w prawie jest zdefiniowana?

zgredek05-06-2007 00:41:18   [#25]

hmm...

Kodeks karny:

Art. 115

§ 4. Korzyścią majątkową lub osobistą jest korzyść zarówno dla siebie, jak i dla kogo innego.

Dżoana05-06-2007 00:59:56   [#26]
A tak się zastanawiam, może głupio, ale jeśli nauczyciel przyjmuje kwiaty, czy jakiś drobny prezent od absolwentów, to chyba nie jest łapówka. Łapówką by była, gdyby wręczający byli zależni od obdarowywanego, a tak nie jest. Co myślicie?
ulkowa05-06-2007 00:59:56   [#27]

Drukarka to chyba zadna korzyść majatkowa ani osobista. Najlepiej oddac do szkoły i niech sie martwią. Ale nie wiem czy to nie będzie korupcja. Wszak nagroda to nograda i przekazanie tego szkole to coś juz oznacza. A jak chlopcy dostali telewizory to tez mieli to oddac dla szkoły?

I jak mój syn pójdzie do szkoły ponagimnazjalnej i trafi na wychowawcę, ktory jest po to żeby być to nikt mnie nie namówi nawet na drobną pamiatkę.

Według mnie:

1. nagroda to jest nagroda

2. Pamiątka to jest pamiątka

3. prezentom stanowczo weto

Tadek05-06-2007 09:38:58   [#28]

ale się porobiło, kwiaty, książka  to nie problem ale np. co z czekoladkami - komu przekazać; pozostawić w szkole a po okresie gwarancji usunąć?

DYREK05-06-2007 09:55:28   [#29]

ze strony prokuratury

"Przyjmuje się, że wręczenie i przyjęcie zwyczajowo przyjętego w danym środowisku wyrazu uznania w postaci kwiatów, słodyczy, drobnego upominku pozbawione jest cech przestępstwa (np. wręczenie upominków nauczycielom z okazji Dnia Nauczyciela lub zakończenia roku szkolnego). Jeżeli podarunki tylko wyrażają wdzięczność ofiarodawców i mają symboliczną wartość pieniężną to, mimo iż stanowią korzyść majątkową nie mogą być traktowane jako łapówka. Ważny jest tutaj element dobrowolności, który jest zachowany, gdy upominek wręczany jest np. w imieniu całej klasy."

dota c05-06-2007 11:51:19   [#30]
Tadek!!! Jak masz problem z czekoladkami, to przyślij je mnie!!! Mogę  w podzięce przesłać protokół zniszczenia
Danar05-06-2007 17:20:31   [#31]

Znaczy, protokół likwidacji?

-;)))

some05-06-2007 22:29:25   [#32]
protokół spożycia !
lemonka05-06-2007 22:36:19   [#33]
Dyrek napisał
" ...i mają symboliczną wartość pieniężną..." - u mojej córki w klasie pani ma dostać szwajcarski zegarek(już kupiony) + kwiaty = prawie 1000zl. (24x40zl.). Mało tego, prezent wymyśliła mama - nauczycielka. Ja nie dałam grzecznie zwracając uwagę na swoje zasady więc usłyszałam na zebraniu: "Przykro nam, że nie wszyscy dali...dziękujemy tym, co się opodatkowali dodatkowo..." w tym stylu. Wkurzona jestem głupotą, tylko nie jestem pewna, czy nie swoją.
teka5705-06-2007 22:39:46   [#34]
u nas jest zwyczaj podarowania pamiątki własnoręcznie wykonanej przez dzieci  dla nauczycieli .Powtarzam to stale moim dzieciakom,że dla mnie laurka jest najlepszą pamiatką.Wiele ona mówi o ich autorach.Wszystkie przechowuję od począktu mojego spotkania z nauczycielstwem(a dawno to było ,dawno).Wykorzystałem je na 100lecie szkoły-jako świetna pamiatka.Lubię je czytać.Patrząc na podpisy dzieci,przypomina mi się CAŁY ON/ONA.
lemonka05-06-2007 22:47:43   [#35]
Teka, to piękne i dobre!

Ale rozmowa z mamami na tamtym zebraniu to jak ze ślepym o kolorach.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]