Forum OSKKO - wątek

TEMAT: awans- pytania do MENu (czyli róbmy swoje)
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]
beera04-11-2005 20:19:25   [#51]

no i krok po kroku

doszłybysmy do normalnych relacji pracowniczych w szkole- zakladzie pracy

Niech mi ktos znajdzie porządny zaklad pracy gdzie pieniądze ida za skompletowanym segregatorem

Porządnych znam kilka - placi tam pracodawca za efekty pracy.

dziwne- nie?

;-)

beera04-11-2005 20:21:01   [#52]

ups

rewolucyjnie poszło

Magosia04-11-2005 20:51:43   [#53]

Forum marzeń?

Ale ja wierzę w marzenia...:-) racjonalne ;-)
XatenkaX04-11-2005 22:19:10   [#54]

asia

Święte słowa " jaka praca taka płaca" wszędzie tak jest a więc dlaczego nie w szkole?? Czytałam dywagacje A. Jeżowskiego dowodzące o spadku jakości pracy w szkołach gdzie królują nauczyciele dyplomowani!!

Majka04-11-2005 22:22:41   [#55]

XatenkaX

No popatrz....
A u nas dyplomowanych przybywa i jakoś nic się nie pogarsza ;)

Może to rzeczywiście dywagacje?
:))))
Magosia04-11-2005 22:39:54   [#56]

Tak na marginesie

podobają mi się te dywagcje dowodzące;-)

U nas też przybyło(dyplomowanych), a nie ubyło (jakości), choć przyznam szczerze,że nadmiernego wzrostu tejże też nie zauważam...

 a gdyby tak zamiast na dokumentowanie moi dobrzy nauczyciele energię wykorzystali w  w calości na rozwój uczniow (zwłaszcza), to by tej jakości wyraźniej przybyło..chyba?

Więc dywagując przed północą , to by jednak dowodziło zależności odwrotnie proporcjonalnej stosunku dyplomowanych do jakości nauczania...

Gaba05-11-2005 05:07:45   [#57]

Pozoroanctwo

nie zauważam żadnego wzrostu jakości - dyplomowani rezygnują z zadań, z funkcji, bo nie muszą. Za niedługo braknie innych niz dyplomowani...

Niech pojawią się widełki i wtedy jest szansa motywowania batem finansowym.

Jestem ponownie za powaznym, cięzkim egzminem zewnętrznym dla stażystów, gdzie przewodniczącym składu jest dyrektor z głosem absolutnie i bezwzględnie decydującym.

Jestem za bardzo surowymi kyrteriami.

Jestem za surowym przejrzeniem teczek dyplomowanych i odebraniem stopnia papieromaniakom... takim co to np. w 2001 zrobili awans i dalej nic i zupełnie nic. Lustracja dyplomowanych, zwłaszcza takich, co przywłaszczyli sobie cudzą własnośc intelektualną

Jestem za tym.

Nie wierzę, ze to dyrektorzy zrobią, ich bycie na stołku zależy od głosu grona, od opinii.

AnJa05-11-2005 06:06:30   [#58]
lustracja

teczki z papierami

rozkradli (tę cudzą własność)

dedyplomizacja

dali Ci do zrecenzowania expose, że już znasz priorytety?
Magosia05-11-2005 09:26:42   [#59]

Gaba

mam wrażenie,że przejaskrawiasz. Nie jestem za aktualną formą awansu. Ale :

  1. Wielu obecnie dyplomowanych to naprawdę czołówka szkół -formalnie potwierdzili swoje przywództwo , jednocześnie poprawiając swoja sytuację materialną.
  2. Zdecydowana większość z obecnie dyplomowanych pracuje podobnie jak przed i po zdobyciu tytuły- nie zgadzam sie ,że rezygnują z funkcji, że nie chce im się. Chociaż uczciwie powiem,że ja oczekiwalabym od nich więcej - bo Mistrz;-)
  3. W surowośc dyrektora i jego siłę podczas komisji (w obecnych realiach i ze znajomościa ludzkiej psychiki ) -raczej nie uwierzę...
  4. Litości- nie przeglądajmy juz tych teczek, bo do licha, kto to bedzie robił - spec- komisje z kuratorium i zz??????

Może mój pogląd bierze sie z innych doświadczeń: może pedagodzy z dużego miasta trochę inaczej do szkoły podchodzą niż pedagodzy w szkole wiejskiej???

U nas nie wypada gorzej pracować PO AWANSIE, choć uczciwie bardzo powiem, nie wszystkim dyplomowanym ( w mojej szkole też) ten tytul sie należy:-( Ale to nie powod, by deprecjonowac pozostałą większość.

 Pozdrawiam z rana i odchodzę do bardziej prozaicznych czynności:-)

Marek Pleśniar05-11-2005 09:31:55   [#60]

zgadzam się ze zdaniem: "Wielu obecnie dyplomowanych to naprawdę czołówka szkół -formalnie potwierdzili swoje przywództwo , jednocześnie poprawiając swoja sytuację materialną. "

Nie zgadzam się z myślą iż to jest dowód na świetność i naturalność "awanzu zawodowego nauczycieli"

Ci świetni nauczyciele jeszcze lepiej by zarabiali i jeszcze bardziej by byli zadowoleni z pracy gdyby zamiast papierowego istniał prosty finansowy system - lepij pracujesz - lepiej zarabiasz

czyli jak wszędzie poza oświatą oraz Sejmem i Senatem;-)

Gwiazdy błyszczą zawsze - nawet w cudacznym "systemie awansu"

Ale zabłysłyby, moim zdaniem jeszcze bardziej bez tego dziwactwa.

Bo także między awansowanymi powinna istnieć konkurencja

A nie istnieje. I to jest chorobotwórcze, że tak powiem:-)

Magosia05-11-2005 09:47:08   [#61]

Marek

oczywiście,że się zgadzam z Tobą. T o co powyżej bylo polemiką z uogólnianiem w jedną stronę, czyli totalna krytyka.

zeby było jasne:

JESTEM PRZECIWKO FORMULE AWANSU W OBECN YM KSZTAŁCIE .

Róznicowanie pensji w szkole najbliższe jest mi w koncepcji wyrażonej dobitnie przez prof. Potworowskiego - mam na myśli awans poziomy: pełnisz konkretną funkcję, wykonujesz dodatkową robotę, masz mierzalne efekty - zarabiasz więcej, nawet dużo więcej.

I DALEJ:

chcesz zarabiać więcej- robisz dodatkowe kwalifikacje, doskonalisz posiadane kompretencje, zgłaszasz gotowośĆ do wykonywania nowych zadań, robisz to co umiesz i chcesz dobrze, masz efekty- dostajesz kasę.

Ludzie, jakie by to proste było:-)))))))))

Nawet misja i wizja niepotrzebna. Może nawet powołanie by było zbędne.

Ale z talentu pedagogicznego nie zrezygnuję;-))))

Marek Pleśniar05-11-2005 09:57:40   [#62]

proponowane rozwiązania są za proste - nie przejdą więc. Czym by się żywili wszyscy ci urzędnicy od awansu i papierów? No i - czym żywiliby się wszyscy ci związkowcy? Niestety awans to karta a karta to ich być albo nie być.

Oświatę dopadła hydra biurokracji i już nie puści bez kogo zdecydowanego i niegłupiego. Choć w większości znanych przypadków nawet tacy nie dają rady.

Gaba05-11-2005 10:07:27   [#63]

Małgosiu, u Was nie wypada, a u nas się siada...

- przepraszm, ale nie mogę już prowadzić UKS... (wymyśl coś... - otrzymałam od nauczycieli zadanie na jedną noc...)

- sorry, ale nie będę szefową zespołu X, no wiesz... (zgłupiałam, usmiechnęłam sie tylko)

- pani R. mi mówiła (cyt. słowa stażystki), że ona nie poprowadzi juz koła Europejskiego... - mam sobie radzic sama. (kretyńsko odprałam tylko - poważnie?)

- koła miłośników Bożej Krówki (wstaw cokolwiek) zniknęły bez śladu. Nawet lepiej na lekcji nie pracują.

 

Pracują młodzi w trakcie awansu i paru starych - przed awansem i po awansie dożartych, konkretnych, lubiących harować.

 

Małgosiu, Andrzeju - napisałam te słowa, by je zobaczyć, widzę i absurdalność, skrajność, zlośliwość... - to jest jakaś faza mojego buntu, zdziwienia, może zbierania nowych doświadczen jako dyrektora.

Dla mnie dyplomowany był, jest i będzie mistrzem.

Także tego, co "zaproponowałam" do realizacji nie widzę i nie widzę siebie w takich rolach. Podsłuchałam tu i ówdzie, co tam PiS chce zrobić ze stopniem profesora oświaty. Jeżeli by do tego doszło, że będzie to stopień do zdobywania, a ja będę dyrektorem jeszcze - będę najsurowszym recenzentem nauczycieli w naszej szkole.

To wiem, tego się nauczyłam i tak wygląda poważne odpowiedzialne wsparcie. Dosyc samrkaterii awansowej.

Na pewno ocenię wszystkich dyplomowanych w roku 2006. Mają to jak w banku. Takie mam prawo.

słonko05-11-2005 11:20:17   [#64]

dla mnie n-el - mistrz to ten od codziennej pracy z efektami

i nie ma to  żadnego związku z obecnym procederem awansu zawodowego

N-el zajmujący się składaniem teczki (tak naprawdę nie ma znaczenia - dobry n-el czy nie), dyrektor mający dylematy ( to on ma podejmować decyzje, a jednocześnie ciągle ograniczany w działaniu ) są po prostu pacynkami w przedstawieniu "dla ludu".

To, co się obecnie dzieje, jest najzwyklejszą zasłoną dymną dla egzystencji ogromnie rozbudowanej sieci wielu zupełnie niezasadnych instytucji, działającej "na zapleczu" szkolnictwa. Cytując za Markiem:"Czym by się żywili wszyscy ci urzędnicy od awansu i papierów? No i - czym żywiliby się wszyscy ci związkowcy? Niestety awans to karta a karta to ich być albo nie być".

Nic w przyrodzie nie ginie. Pieniądze dla szkoły ( w tym dla n-li ) są. Ale w ogromnej części "na zapleczu".

Anulowanie KN ( w tym powyższego awansu ) spowodowałoby zmniejszenie ( w wizji idealnej - wyeliminowanie ) tegoż zaplecza. Odzyskanie pieniędzy przez szkoły spowodowałoby realne zaistnienie na rynku, bo te dwa elementy istnieją zależnie od siebie. I dopiero wtedy jet możliwość zaistnienia na rynku n-li - mistrzów.

Prawdziwego n-la nie trzeba karmić ideami o powołaniu ( czyt.: praca za niską pensję ). On taki jest. A jego pracę należy po prostu godziwie opłacać.

..................

Kropla drąży skałę. Mnie też cały ogrom sytuacji czasem zwyczajnie przerasta. Ale tylko egzystować i narzekać...?

Magosia06-11-2005 13:20:13   [#65]

A Asia siedzi i pracuje?

A my gadamy i się adorujemy...
AnJa06-11-2005 13:26:23   [#66]
Oświadczam, że zawsze i wszędzie adoruję i podziwiam, wszystkich razem i każdego z osobna, tych co siedzą i pracują!
Leszek06-11-2005 14:11:58   [#67]

wiele ciekawych słów tu padło...

wracam też (za przykładem wskazanej Asi) do pracy...

pozdrawiam

Gaba06-11-2005 14:12:14   [#68]
;-)
Marek Pleśniar06-11-2005 16:18:24   [#69]

skoro już tak pracujemy to ja też zapraszam: http://oskko.edu.pl/kkds7/index.html

skończeni czwartkowi samorządowcy, a do wieczora będą czwartkowi dyrektorzy i bankiet:-)

jest wiele MB materiałów i prezentacji do pobrania - więc chyba może zajść konieczność poodświeżania trochę strony by się wczytało

będzie oczywiście więcej

beera06-11-2005 18:40:00   [#70]

zrobilam w efekcie to wszystko tak:

Popatrzcie i popoprawiajcie :-))

Sprawa : stosowanie  zapisów rozdziału 3a USTAWY z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela oraz  Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 1 grudnia 2004 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli.

 

 

Stowarzyszeni w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Kadry Kierowniczej Oświaty sygnalizują trudności w stosowaniu zapisów Ustawy Karta Nauczyciela  i Rozporządzenia w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego.
Zwracamy uwagę na niejednoznaczne zapisy przywołanych wyżej aktów prawnych, które powodują brak możliwości rzetelnego nadzorowania procesów awansowych w placówkach.


 Zwracamy się w związku z tym z prośba o interpretację przepisów prawa i odpowiedzi na nasze pytania:

 

1.

Przepis

prawa

KN Art. 9c.

 6. Ocenę dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu ustala, w terminie nie dłuższym niż 21 dni od dnia złożenia sprawozdania, o którym mowa w ust. 3, z uwzględnieniem stopnia realizacji planu rozwoju zawodowego nauczyciela, dyrektor szkoły:

ROZ. § 4

4. W terminie 30 dni od dnia zakończenia stażu nauczyciel składa dyrektorowi szkoły sprawozdanie z realizacji planu rozwoju

 

KN Art. 9d 5. W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel obowiązany jest do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.


KN Art. 64.

Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.

 

Pytania OSKKO

 

 

 

 

 

 

Wątpliwości

 Kiedy należy dokonać oceny dorobku zawodowego w przypadku zakończenia  stażu przez  nauczyciela odbywającego awans w dniu 30 maja i złożenia przez niego sprawozdania w ostatnim tygodniu czerwca, skoro dyrektor zgodnie z Art. 6 KN  przebywa na urlopie?

W przypadku przedłużenia stażu nauczyciela do terminów wypadających podczas ferii i wakacji, w jaki sposób można dotrzymać terminów dotyczących sporządzenia projektu oceny dorobku zawodowego oraz oceny dorobku zawodowego?


Czy zasadne jest przedłużanie stażu nauczycielowi, w szczególności stażyście,  na czas urlopu wypoczynkowego, podczas którego nie następuje realne odbywanie stażu?

 

2.

Przepisy prawa

KN Art. 9b 3. Nauczycielom, którzy złożą wnioski o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego do dnia 30 czerwca danego roku, właściwy organ, o którym mowa w ust. 4, wydaje decyzję o nadaniu lub o odmowie nadania stopnia awansu zawodowego w terminie do dnia 31 sierpnia danego roku.

3a. Nauczycielom, którzy złożą wnioski o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego do dnia 31 października danego roku właściwy organ, o którym mowa w ust. 4, wydaje decyzję o nadaniu lub o odmowie nadania stopnia awansu zawodowego w terminie do dnia 31 grudnia danego roku.

 

KN Art.9d 7. Nauczyciel stażysta i nauczyciel kontraktowy składają wniosek o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego w roku uzyskania pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu. Nauczyciel mianowany może złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego w okresie 3 lat od dnia otrzymania pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu. W przypadku niedotrzymania terminów złożenia wniosków, nauczyciele ci obowiązani są do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.

 

Pytania

OSKKO

Jaka jest sytuacja nauczyciela stażysty, wobec którego podjęto postępowanie kwalifikacyjne po 1 września-

Jaką należy z nim zawrzeć umowę z dniem 1 września?

 

3.

Przepisy prawa

Art. 9d. 1. Nauczyciel rozpoczyna staż z początkiem roku szkolnego, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć, na swój wniosek skierowany do dyrektora szkoły, z tym że nauczyciel stażysta rozpoczyna staż bez złożenia wniosku.

 

Pytania

OSKKO

Czy nauczyciel będący  od 1 września na urlopie macierzyńskim, bądź na długotrwałym zwolnieniu lekarskim może złożyć wniosek o rozpoczęcie stażu?

 

4.

Przepis prawa

KN Art.9c 6. Ocenę dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu ustala, w terminie nie dłuższym niż 21 dni od dnia złożenia sprawozdania, o którym mowa w ust. 3, z uwzględnieniem stopnia realizacji planu rozwoju zawodowego nauczyciela, dyrektor szkoły:

KN Art. 9d5. W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel obowiązany jest do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze

ROZ § 5. Opiekun stażu przedstawia dyrektorowi szkoły projekt oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu w terminie 14 dni od dnia zakończenia stażu przez nauczyciela

 

 

Pytania

OSKKO

 Jakie należy podjąć  działania w przypadku przedłużenie stażu nauczyciela o termin od 1 do 2 miesięcy, skoro termin zakończenia stażu wypada wówczas podczas trwania wakacji i nie ma możliwości by dokonać w wymaganych przepisami terminach projektu oceny dorobku zawodowego oraz oceny dorobku zawodowego?

 

5.

Przepis prawa

KN Art. 9c.

3. W okresie stażu nauczyciel realizuje własny plan rozwoju zawodowego zatwierdzony przez dyrektora szkoły, uwzględniający wymagania, o których mowa w art. 9g ust. 10. Po zakończeniu stażu nauczyciel składa dyrektorowi szkoły sprawozdanie z realizacji tego planu

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 1 grudnia 2004 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli

§ 3.

3. Dyrektor szkoły zatwierdza projekt planu rozwoju zawodowego nauczyciela w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia zajęć lub zwraca go nauczycielowi do poprawy ze wskazaniem, w formie pisemnej, zakresu niezbędnych zmian.

4. Nauczyciel obowiązany jest niezwłocznie poprawić projekt planu rozwoju zawodowego zgodnie z zaleceniami dyrektora szkoły i ponownie przedłożyć projekt dyrektorowi szkoły.

 

Pytania OSKKO

Jakie działania powinien podjąć dyrektor, jeśli nauczyciel dokonując poprawy planu  rozwoju zawodowego nie uwzględnił zakresu niezbędnych zmian?
Ile razy można zwracać nauczycielowi plan rozwoju zawodowego do poprawy?
Jaki jest termin graniczny dokonywania zmian?
 

6.

Przepis prawa

KN Art. 10.

2. Z osobą posiadającą wymagane kwalifikacje, z zastrzeżeniem ust. 3, i rozpoczynającą pracę w szkole stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony na jeden rok szkolny w celu odbycia stażu wymaganego do uzyskania awansu na stopień nauczyciela kontraktowego, z zastrzeżeniem ust. 7. W przypadkach, o których mowa w art. 9c ust. 11 i art. 9g ust. 8, w razie ustalenia dodatkowego stażu, z nauczycielem stażystą nawiązuje się stosunek pracy na czas określony na kolejny jeden rok szkolny.

KN Art. 9d. 1. Nauczyciel rozpoczyna staż z początkiem roku szkolnego, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć, na swój wniosek skierowany do dyrektora szkoły, z tym że nauczyciel stażysta rozpoczyna staż bez złożenia wniosku

ROZ. § 3.1. Nauczyciel stażysta przedkłada dyrektorowi szkoły projekt planu rozwoju zawodowego w terminie 20 dni od dnia rozpoczęcia.

 

Pytania OSKKO

Jaka jest sytuacja nauczyciela stażysty, który rozpoczął staż bez składania wniosku, ale nie przedłożył planu rozwoju zawodowego?

 

7.

Przepis prawa

KN Art. 9d

6. Nauczyciel kontraktowy i nauczyciel mianowany mogą przerwać staż na swój wniosek w każdym czasie. W przypadku ponownego rozpoczęcia stażu, odbywają staż w pełnym wymiarze.

ROZ. § 4

4. W terminie 30 dni od dnia zakończenia stażu nauczyciel składa dyrektorowi szkoły sprawozdanie z realizacji planu rozwoju

KN Art. 9c

4. Nauczycielowi stażyście i nauczycielowi kontraktowemu odbywającemu staż dyrektor szkoły przydziela spośród nauczycieli mianowanych lub dyplomowanych opiekuna,

 

Pytania OSKKO

Czy brak złożonego sprawozdania z odbywanego stażu można uznać za przerwanie stażu, uprawniające do ponownego jego rozpoczęcia?
Jeśli nie, to jaka jest sytuacja nauczycieli, którzy odbyli staż w pełnym wymiarze, ale nie złożyli sprawozdania, czy mogą oni ponownie rozpoczynać staż?

 

8.

 

 

Przepisy prawa

 

KN - Art. 9c. 1. Staż, z zastrzeżeniem ust. 2, trwa w przypadku ubiegania się o awans na stopień:

1) nauczyciela kontraktowego - 9 miesięcy;

  2) nauczyciela mianowanego i nauczyciela dyplomowanego - 2 lata i 9 miesięcy.

 

KN - Art. 9d. 1. Nauczyciel rozpoczyna staż z początkiem roku szkolnego, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć, na swój wniosek skierowany do dyrektora szkoły, z tym że nauczyciel stażysta rozpoczyna staż bez złożenia wniosku.

 

KPA - Art. 57. 

§ 3. Terminy określone w miesiącach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim miesiącu, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca.

§ 4. Jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni.

 

 

Pytania OSKKO

Czy staż rozpoczęty 1 września kończy się 31 maja czy 1 czerwca?

Czy jeżeli termin zakończenia stażu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, ma zastosowanie art. 57 § 4 KPA i za zakończenie stażu uważa się najbliższy dzień powszedni?

Czy staż rozpoczęty np. 10 września (bo tak n-l zlożyl wniosek lub został zatrudniony) zakończy się 10 czerwca czy, zgodnie z KPA, 30 czerwca (długość stażu w KN wyrażona jest w latach i miesiącach, a nie w dniach) a może 31 maja?

 

9.

Przepisy prawa

ROZ - § 4. 4. W terminie 30 dni od dnia zakończenia stażu nauczyciel składa dyrektorowi szkoły sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego.

 

KPA - Art. 58.

§ 1. W razie uchybienia terminu należy przywrócić termin na prośbę zainteresowanego, jeżeli uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy.

§ 2. Prośbę o przywrócenie terminu należy wnieść w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu. Jednocześnie z wniesieniem prośby należy dopełnić czynności, dla której określony był termin.

 

10.

 

Art. 9d.

4. Nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej dwóch lat, a nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej roku od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego.

 

 

 

Czy  sformułowanie „ po przepracowaniu” należy rozumieć jako pozostawanie stosunku pracy?

 

Pytania OSKKO

Czy 30-dniowy termin na złożenie sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego ulega automatycznie wydłużeniu z powodu np. czasowej niezdolności nauczyciela do pracy wskutek choroby lub urlopu macierzyńskiego, czy też w takiej sytuacji nauczyciel powinien występować o przywrócenie terminu na podstawie art. 58 KPA?

11.

Przepisy prawa

beera06-11-2005 18:41:39   [#71]

pokawalkowało- teraz dalsza część

11.

Przepisy prawa

KN - Art. 9c. 6. Ocenę dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu ustala, w terminie nie dłuższym niż 21 dni od dnia złożenia sprawozdania, o którym mowa w ust. 3, z uwzględnieniem stopnia realizacji planu rozwoju zawodowego nauczyciela, dyrektor szkoły.

1)       w przypadku nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego - po zapoznaniu się z projektem oceny opracowanym przez opiekuna stażu i po zasięgnięciu opinii rady rodziców;

 

ROZ - § 5. Opiekun stażu przedstawia dyrektorowi szkoły projekt oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu w terminie 14 dni od dnia zakończenia stażu przez nauczyciela.

 

 

Pytania OSKKO

Jaki wpływ na procedurę postępowania w sprawie nadania stopnia awansu nauczyciela kontraktowego lub mianowanego ma niezachowanie przez opiekuna stażu 14-dniowego terminu dokonania projektu oceny dorobku zawodowego (np. z powodu długotrwałej nieobecności opiekuna stażu, spowodowanej chorobą)?

12.

Przepisy prawa

KN Art. 9d

6. Nauczyciel kontraktowy i nauczyciel mianowany mogą przerwać staż na swój wniosek w każdym czasie. W przypadku ponownego rozpoczęcia stażu, odbywają staż w pełnym wymiarze.

KN Art. 9c

4. Nauczycielowi stażyście i nauczycielowi kontraktowemu odbywającemu staż dyrektor szkoły przydziela spośród nauczycieli mianowanych lub dyplomowanych opiekuna,

 

 

Wątpliwości

OSKKO

Stowarzyszeni zwracają uwagę na zbędnie ponoszone przez szkołę koszty  związane z dodatkiem dla opiekuna stażu w przypadku gdy nauczyciel kontraktowy przerywa staż, po czym ponownie go rozpoczyna- czas opieki może wynosić tu kilka kolejnych lat

 

13.

Przepis prawa

Art. 9c. 2. Nauczyciel kontraktowy lub nauczyciel mianowany posiadający co najmniej stopień naukowy doktora może ubiegać się o uzyskanie kolejnego stopnia awansu zawodowego po odbyciu stażu trwającego rok i 9 miesięcy. Dyrektor szkoły może nauczycielowi kontraktowemu, który uzyskał awans w sposób określony w art. 9a ust. 3 i ubiega się o uzyskanie stopnia nauczyciela mianowanego, skrócić staż do roku i 9 miesięcy.

 

Wątpliwości

OSKKO

Dyrektorzy stowarzyszeni w OSKKO zwracają uwagę, że to  dyrektor powinien decydować o możliwości skrócenia stażu przez nauczyciela posiadającego stopień doktora biorąc pod uwagę jego kompetencje nauczycielskie.

 

14.

Przepis prawa

ROZ § 3. 3. Dyrektor szkoły zatwierdza projekt planu rozwoju zawodowego nauczyciela w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia zajęć lub zwraca go nauczycielowi do poprawy ze wskazaniem, w formie pisemnej, zakresu niezbędnych zmian.

 

Wątpliwości

OSKKO

Dyrektorzy postulują wprowadzenie możliwości niezatwierdzenia planu rozwoju zawodowego w uzasadnionych przypadkach

 

 

 

         Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty  pragnie zwrócić uwagę na to, ze wśród wielu czynników wpływających na jakość pracy szkoły jednym z ważniejszych- jeśli nie najważniejszym- jest praca nauczycieli.
Awans zawodowy nauczycieli w obecnej sytuacji prawnej jest procesem, w którym osią i sednem jest sam nauczyciel, będący źródłem i celem zmiany.  Proces ten podczas trwania dotyka, oczywiście, wielu obszarów pracy szkoły, bowiem obszary te są polem  działań nauczyciela i w nich także, w konsekwencji, zmiana się  dokonuje, jednak często w związku z tym, ze działania są wymuszone nie przez zdiagnozowane, rzeczywiste  potrzeby ucznia, a awansowe 3letnie potrzeby nauczyciela,  jest to zmiana krótkotrwała.
Tak więc naszym zdaniem awans zawodowy nauczycieli w obecnym kształcie  nie jest żadnym gwarantem zmian jakościowych w szkole, polega bowiem na podejmowaniu jednorazowego wysiłku w celu osiągnięcia określonego nauczycielskiego statusu. W dodatku wysiłku sformalizowanym i bardzo ukierunkowanym poprzez kuratoryjne reguły i interpretacje.
W wielu przypadkach awans doprowadził do papierowej realizacji zadań, z której szkoła, a w niej uczniowie nie mają żadnej korzyści.
Uruchomienie procedur awansowych stworzyło jednocześnie ogromy rynek określonych usług polegających na tworzeniu dokumentów, mniej lub bardziej potrzebnych szkoleń, czy doradców.

 

Postulujemy zmiany w tym zakresie- proponujemy  uznawać za wartościowe dla szkoły rzeczywiste nauczycielskie kompetencje:  gotowość zaspakajania potrzeb szkoły, celowe doskonalenie umiejętności, podejmowanie nowych zadań; niezależnie od posiadanego statusu i niezależnie od realizowanego- bądź nie, planu rozwoju zawodowego.
Jednorazowe ustalenie statusu nauczyciela i od niego uzależnienie gratyfikacji finansowych wydaje nam się poważnym błędem, z którego należy- zdaniem Stowarzyszonych zrezygnować na rzecz motywowania finansowego nauczycieli pracujących po prostu dobrze.

 

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty deklaruje wolę rozmowy na temat koniecznych do dokonania zmian i współpracę w tym zakresie.

beera06-11-2005 18:46:13   [#72]

jeszcze raz- moze się uda wkleic całość?

Sprawa : stosowanie  zapisów rozdziału 3a USTAWY z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela oraz  Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 1 grudnia 2004 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli.

 

 

Stowarzyszeni w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Kadry Kierowniczej Oświaty sygnalizują trudności w stosowaniu zapisów Ustawy Karta Nauczyciela  i Rozporządzenia w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego.
Zwracamy uwagę na niejednoznaczne zapisy przywołanych wyżej aktów prawnych, które powodują brak możliwości rzetelnego nadzorowania procesów awansowych w placówkach.


 Zwracamy się w związku z tym z prośba o interpretację przepisów prawa i odpowiedzi na nasze pytania:

 

1.

Przepis

prawa

KN Art. 9c.

 6. Ocenę dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu ustala, w terminie nie dłuższym niż 21 dni od dnia złożenia sprawozdania, o którym mowa w ust. 3, z uwzględnieniem stopnia realizacji planu rozwoju zawodowego nauczyciela, dyrektor szkoły:

ROZ. § 4

4. W terminie 30 dni od dnia zakończenia stażu nauczyciel składa dyrektorowi szkoły sprawozdanie z realizacji planu rozwoju

 

KN Art. 9d 5. W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel obowiązany jest do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.


KN Art. 64.

Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.

 

Pytania OSKKO

 

 

 

 

 

 

Wątpliwości

 Kiedy należy dokonać oceny dorobku zawodowego w przypadku zakończenia  stażu przez  nauczyciela odbywającego awans w dniu 30 maja i złożenia przez niego sprawozdania w ostatnim tygodniu czerwca, skoro dyrektor zgodnie z Art. 6 KN  przebywa na urlopie?

W przypadku przedłużenia stażu nauczyciela do terminów wypadających podczas ferii i wakacji, w jaki sposób można dotrzymać terminów dotyczących sporządzenia projektu oceny dorobku zawodowego oraz oceny dorobku zawodowego?


Czy zasadne jest przedłużanie stażu nauczycielowi, w szczególności stażyście,  na czas urlopu wypoczynkowego, podczas którego nie następuje realne odbywanie stażu?

 

2.

Przepisy prawa

KN Art. 9b 3. Nauczycielom, którzy złożą wnioski o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego do dnia 30 czerwca danego roku, właściwy organ, o którym mowa w ust. 4, wydaje decyzję o nadaniu lub o odmowie nadania stopnia awansu zawodowego w terminie do dnia 31 sierpnia danego roku.

3a. Nauczycielom, którzy złożą wnioski o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego do dnia 31 października danego roku właściwy organ, o którym mowa w ust. 4, wydaje decyzję o nadaniu lub o odmowie nadania stopnia awansu zawodowego w terminie do dnia 31 grudnia danego roku.

 

KN Art.9d 7. Nauczyciel stażysta i nauczyciel kontraktowy składają wniosek o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego w roku uzyskania pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu. Nauczyciel mianowany może złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego w okresie 3 lat od dnia otrzymania pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu. W przypadku niedotrzymania terminów złożenia wniosków, nauczyciele ci obowiązani są do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.

 

Pytania

OSKKO

Jaka jest sytuacja nauczyciela stażysty, wobec którego podjęto postępowanie kwalifikacyjne po 1 września-

Jaką należy z nim zawrzeć umowę z dniem 1 września?

 

3.

Przepisy prawa

Art. 9d. 1. Nauczyciel rozpoczyna staż z początkiem roku szkolnego, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć, na swój wniosek skierowany do dyrektora szkoły, z tym że nauczyciel stażysta rozpoczyna staż bez złożenia wniosku.

 

Pytania

OSKKO

Czy nauczyciel będący  od 1 września na urlopie macierzyńskim, bądź na długotrwałym zwolnieniu lekarskim może złożyć wniosek o rozpoczęcie stażu?

 

4.

Przepis prawa

KN Art.9c 6. Ocenę dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu ustala, w terminie nie dłuższym niż 21 dni od dnia złożenia sprawozdania, o którym mowa w ust. 3, z uwzględnieniem stopnia realizacji planu rozwoju zawodowego nauczyciela, dyrektor szkoły:

KN Art. 9d5. W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel obowiązany jest do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze

ROZ § 5. Opiekun stażu przedstawia dyrektorowi szkoły projekt oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu w terminie 14 dni od dnia zakończenia stażu przez nauczyciela

 

 

Pytania

OSKKO

 Jakie należy podjąć  działania w przypadku przedłużenie stażu nauczyciela o termin od 1 do 2 miesięcy, skoro termin zakończenia stażu wypada wówczas podczas trwania wakacji i nie ma możliwości by dokonać w wymaganych przepisami terminach projektu oceny dorobku zawodowego oraz oceny dorobku zawodowego?

 

5.

Przepis prawa

KN Art. 9c.

3. W okresie stażu nauczyciel realizuje własny plan rozwoju zawodowego zatwierdzony przez dyrektora szkoły, uwzględniający wymagania, o których mowa w art. 9g ust. 10. Po zakończeniu stażu nauczyciel składa dyrektorowi szkoły sprawozdanie z realizacji tego planu

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 1 grudnia 2004 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli

§ 3.

3. Dyrektor szkoły zatwierdza projekt planu rozwoju zawodowego nauczyciela w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia zajęć lub zwraca go nauczycielowi do poprawy ze wskazaniem, w formie pisemnej, zakresu niezbędnych zmian.

4. Nauczyciel obowiązany jest niezwłocznie poprawić projekt planu rozwoju zawodowego zgodnie z zaleceniami dyrektora szkoły i ponownie przedłożyć projekt dyrektorowi szkoły.

 

Pytania OSKKO

Jakie działania powinien podjąć dyrektor, jeśli nauczyciel dokonując poprawy planu  rozwoju zawodowego nie uwzględnił zakresu niezbędnych zmian?
Ile razy można zwracać nauczycielowi plan rozwoju zawodowego do poprawy?
Jaki jest termin graniczny dokonywania zmian?
 

6.

Przepis prawa

KN Art. 10.

2. Z osobą posiadającą wymagane kwalifikacje, z zastrzeżeniem ust. 3, i rozpoczynającą pracę w szkole stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony na jeden rok szkolny w celu odbycia stażu wymaganego do uzyskania awansu na stopień nauczyciela kontraktowego, z zastrzeżeniem ust. 7. W przypadkach, o których mowa w art. 9c ust. 11 i art. 9g ust. 8, w razie ustalenia dodatkowego stażu, z nauczycielem stażystą nawiązuje się stosunek pracy na czas określony na kolejny jeden rok szkolny.

KN Art. 9d. 1. Nauczyciel rozpoczyna staż z początkiem roku szkolnego, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć, na swój wniosek skierowany do dyrektora szkoły, z tym że nauczyciel stażysta rozpoczyna staż bez złożenia wniosku

ROZ. § 3.1. Nauczyciel stażysta przedkłada dyrektorowi szkoły projekt planu rozwoju zawodowego w terminie 20 dni od dnia rozpoczęcia.

 

Pytania OSKKO

Jaka jest sytuacja nauczyciela stażysty, który rozpoczął staż bez składania wniosku, ale nie przedłożył planu rozwoju zawodowego?

 

7.

Przepis prawa

KN Art. 9d

6. Nauczyciel kontraktowy i nauczyciel mianowany mogą przerwać staż na swój wniosek w każdym czasie. W przypadku ponownego rozpoczęcia stażu, odbywają staż w pełnym wymiarze.

ROZ. § 4

4. W terminie 30 dni od dnia zakończenia stażu nauczyciel składa dyrektorowi szkoły sprawozdanie z realizacji planu rozwoju

KN Art. 9c

4. Nauczycielowi stażyście i nauczycielowi kontraktowemu odbywającemu staż dyrektor szkoły przydziela spośród nauczycieli mianowanych lub dyplomowanych opiekuna,

 

Pytania OSKKO

Czy brak złożonego sprawozdania z odbywanego stażu można uznać za przerwanie stażu, uprawniające do ponownego jego rozpoczęcia?
Jeśli nie, to jaka jest sytuacja nauczycieli, którzy odbyli staż w pełnym wymiarze, ale nie złożyli sprawozdania, czy mogą oni ponownie rozpoczynać staż?

 

8.

 

 

Przepisy prawa

 

KN - Art. 9c. 1. Staż, z zastrzeżeniem ust. 2, trwa w przypadku ubiegania się o awans na stopień:

1) nauczyciela kontraktowego - 9 miesięcy;

  2) nauczyciela mianowanego i nauczyciela dyplomowanego - 2 lata i 9 miesięcy.

 

KN - Art. 9d. 1. Nauczyciel rozpoczyna staż z początkiem roku szkolnego, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć, na swój wniosek skierowany do dyrektora szkoły, z tym że nauczyciel stażysta rozpoczyna staż bez złożenia wniosku.

 

KPA - Art. 57. 

§ 3. Terminy określone w miesiącach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim miesiącu, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca.

§ 4. Jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni.

 

 

Pytania OSKKO

Czy staż rozpoczęty 1 września kończy się 31 maja czy 1 czerwca?

Czy jeżeli termin zakończenia stażu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, ma zastosowanie art. 57 § 4 KPA i za zakończenie stażu uważa się najbliższy dzień powszedni?

Czy staż rozpoczęty np. 10 września (bo tak n-l zlożyl wniosek lub został zatrudniony) zakończy się 10 czerwca czy, zgodnie z KPA, 30 czerwca (długość stażu w KN wyrażona jest w latach i miesiącach, a nie w dniach) a może 31 maja?

 

9.

Przepisy prawa

ROZ - § 4. 4. W terminie 30 dni od dnia zakończenia stażu nauczyciel składa dyrektorowi szkoły sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego.

 

KPA - Art. 58.

§ 1. W razie uchybienia terminu należy przywrócić termin na prośbę zainteresowanego, jeżeli uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy.

§ 2. Prośbę o przywrócenie terminu należy wnieść w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu. Jednocześnie z wniesieniem prośby należy dopełnić czynności, dla której określony był termin.

 

10.

 

Art. 9d.

4. Nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej dwóch lat, a nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej roku od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego.

 

 

 

Czy  sformułowanie „ po przepracowaniu” należy rozumieć jako pozostawanie stosunku pracy?

11

 

ROZ - § 4. 4. W terminie 30 dni od dnia zakończenia stażu nauczyciel składa dyrektorowi szkoły sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego.

 

KPA - Art. 58.

§ 1. W razie uchybienia terminu należy przywrócić termin na prośbę zainteresowanego, jeżeli uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy.

§ 2. Prośbę o przywrócenie terminu należy wnieść w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu. Jednocześnie z wniesieniem prośby należy dopełnić czynności, dla której określony był termin.

Magosia06-11-2005 19:05:04   [#73]

Asiu - kawał dobrej roboty. :-)

Literówki:

Zwracamy się w związku z tym z prośba  (prośbą)

 Kiedy należy dokonać oceny dorobku zawodowego w przypadku zakończenia  stażu przez  nauczyciela odbywającego awans w dniu 30 maja i złożenia przez niego sprawozdania w ostatnim tygodniu czerwca, skoro dyrektor zgodnie z Art. 64 KN  przebywa na urlopie?

beera06-11-2005 19:06:39   [#74]

o dzieki

za literówki Marek mnie zabija, bo musi poprawiać

A Art. poprawiam

:-)

Gaba06-11-2005 19:25:24   [#75]

jestem pod wrażeniem. Bardzo dziękuję za uwzględnienie mojego marudzenia z wrzesnia nt. doktorów i skracania stażu, zwracania planów pracy do poprawki. Jestem bardzo zadowolona z wyrażenia uwagi nt. przekładania się pracy w okresie stażu na jakościowy skok i podniesienie jakości pracy. To naprawdę celne.

Mam we wtorek radę i doprawdy jestem zawstydzona, bo muszę powiedzieć nt. pracy niektórych dyplomowanych...

rzewa07-11-2005 00:18:33   [#76]

jeszcze parę drobnych korekt:

Kiedy należy dokonać oceny dorobku zawodowego w przypadku zakończenia  stażu przez  nauczyciela odbywającego awans w dniu 30 (chyba 31?) maja i złożenia przez niego sprawozdania w ostatnim tygodniu czerwca, skoro dyrektor zgodnie z Art. 64 KN  przebywa na urlopie?

Czy staż rozpoczęty np. 10 września (bo tak n-l zlożyl wniosek lub został zatrudniony) zakończy się 10 (powinno być: 9) czerwca, czy zgodnie z KPA, 30 (a tu powinno być: 10) czerwca (długość stażu w KN wyrażona jest w latach i miesiącach, a nie w dniach) a może 31 maja?

To drugie to autopoprawka - nie wiem czemu napisałam takie dziwne trochę liczby...

bogna07-11-2005 00:39:02   [#77]

rzewa

a może 31 maja?

dlaczego tak? - w ksieżycowych miesiącach chcesz liczyć? ;-)

beera07-11-2005 08:28:42   [#78]

rzewa- takie dostałam mailem:

Czy staż rozpoczęty np. 10 września (bo tak n-l zlożyl wniosek lub został zatrudniony) zakończy się 10 czerwca czy, zgodnie z KPA, 30 czerwca (długość stażu w KN wyrażona jest w latach i miesiącach, a nie w dniach) a może 31 maja?

 biorąc pod uwagę KPA:

KPA - Art. 57. 

§ 3. Terminy określone w miesiącach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim miesiącu, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca.

 

no to jeśli początkowy dzień stażu to jest 10 września - to w ostatnim miesiącu stażu to też będzie 10 jakiegoś tam miesiąca

 

Mozna o to spytać- ( poprawiajac daty), ale w KPA w zasadzie jest odpowiedź?

 

........

 

Bogna- maj ma 31 dni :-))))))

beera07-11-2005 11:03:27   [#79]

w efekcie

po poprawkach bogny slanych esemesami z pociagu rzecz wyglada tak:

Sprawa : stosowanie  zapisów rozdziału 3a USTAWY z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela oraz  Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 1 grudnia 2004 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli.

 

Stowarzyszeni w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Kadry Kierowniczej Oświaty sygnalizują trudności w stosowaniu zapisów Ustawy Karta Nauczyciela  i Rozporządzenia w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego.
Zwracamy uwagę na niejednoznaczne zapisy przywołanych wyżej aktów prawnych, które powodują brak możliwości rzetelnego nadzorowania procesów awansowych w placówkach.


 Zwracamy się w związku z tym z prośbą o interpretację przepisów prawa i odpowiedź na nasze pytania:

 

1.

Przepisy

prawa

KN Art. 9c.

 6. Ocenę dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu ustala, w terminie nie dłuższym niż 21 dni od dnia złożenia sprawozdania, o którym mowa w ust. 3, z uwzględnieniem stopnia realizacji planu rozwoju zawodowego nauczyciela, dyrektor szkoły:

ROZ. § 4

4. W terminie 30 dni od dnia zakończenia stażu nauczyciel składa dyrektorowi szkoły sprawozdanie z realizacji planu rozwoju

 

KN Art. 9d 5. W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel obowiązany jest do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.


KN Art. 64.

Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.

 

Pytania OSKKO

 

 

 

 

 

 

Wątpliwości

 Kiedy należy dokonać oceny dorobku zawodowego w przypadku zakończenia  stażu przez  nauczyciela odbywającego awans w dniu 31 maja i złożenia przez niego sprawozdania w ostatnim tygodniu czerwca, skoro dyrektor zgodnie z Art. 64 KN  przebywa na urlopie?

 

W przypadku przedłużenia stażu nauczyciela do terminów wypadających podczas ferii i wakacji, w jaki sposób można dotrzymać terminów dotyczących sporządzenia projektu oceny dorobku zawodowego oraz oceny dorobku zawodowego?


Czy zasadne jest przedłużanie stażu nauczycielowi, w szczególności stażyście,  na czas urlopu wypoczynkowego, podczas którego nie następuje realne odbywanie stażu?

 

Jakie należy podjąć  działania w przypadku przedłużenie stażu nauczyciela o termin od 1 do 2 miesięcy, skoro termin zakończenia stażu wypada wówczas podczas trwania wakacji i nie ma możliwości, by dokonać w wymaganych przepisami terminach, projektu oceny dorobku zawodowego oraz oceny dorobku zawodowego?

 

2.

Przepisy prawa

KN Art. 9b 3. Nauczycielom, którzy złożą wnioski o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego do dnia 30 czerwca danego roku, właściwy organ, o którym mowa w ust. 4, wydaje decyzję o nadaniu lub o odmowie nadania stopnia awansu zawodowego w terminie do dnia 31 sierpnia danego roku.

3a. Nauczycielom, którzy złożą wnioski o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego do dnia 31 października danego roku właściwy organ, o którym mowa w ust. 4, wydaje decyzję o nadaniu lub o odmowie nadania stopnia awansu zawodowego w terminie do dnia 31 grudnia danego roku.

 

KN Art.9d 7. Nauczyciel stażysta i nauczyciel kontraktowy składają wniosek o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego w roku uzyskania pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu. Nauczyciel mianowany może złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego w okresie 3 lat od dnia otrzymania pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu. W przypadku niedotrzymania terminów złożenia wniosków, nauczyciele ci obowiązani są do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.

 

Pytania

OSKKO

Jaka jest sytuacja nauczyciela stażysty, wobec którego podjęto postępowanie kwalifikacyjne po 1 września?

Jaką należy z nim zawrzeć umowę z dniem 1 września?

 

3.

Przepisy prawa

Art. 9d. 1. Nauczyciel rozpoczyna staż z początkiem roku szkolnego, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć, na swój wniosek skierowany do dyrektora szkoły, z tym że nauczyciel stażysta rozpoczyna staż bez złożenia wniosku.

 

Pytania

OSKKO

Czy nauczyciel będący  od 1 września na urlopie macierzyńskim, bądź na długotrwałym zwolnieniu lekarskim może złożyć wniosek o rozpoczęcie stażu?

 

4.

Przepisy prawa

KN Art. 9c.

3. W okresie stażu nauczyciel realizuje własny plan rozwoju zawodowego zatwierdzony przez dyrektora szkoły, uwzględniający wymagania, o których mowa w art. 9g ust. 10. Po zakończeniu stażu nauczyciel składa dyrektorowi szkoły sprawozdanie z realizacji tego planu

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 1 grudnia 2004 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli

§ 3.

3. Dyrektor szkoły zatwierdza projekt planu rozwoju zawodowego nauczyciela w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia zajęć lub zwraca go nauczycielowi do poprawy ze wskazaniem, w formie pisemnej, zakresu niezbędnych zmian.

4. Nauczyciel obowiązany jest niezwłocznie poprawić projekt planu rozwoju zawodowego zgodnie z zaleceniami dyrektora szkoły i ponownie przedłożyć projekt dyrektorowi szkoły.

 

Pytania OSKKO

Jakie działania powinien podjąć dyrektor, jeśli nauczyciel dokonując poprawy planu  rozwoju zawodowego nie uwzględnił zakresu niezbędnych zmian?
Ile razy można zwracać nauczycielowi plan rozwoju zawodowego do poprawy?
Jaki jest termin graniczny dokonywania zmian?
 

5.

Przepisy prawa

ROZ § 3. 3. Dyrektor szkoły zatwierdza projekt planu rozwoju zawodowego nauczyciela w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia zajęć lub zwraca go nauczycielowi do poprawy ze wskazaniem, w formie pisemnej, zakresu niezbędnych zmian.

 

Wątpliwości

OSKKO

Dyrektorzy postulują wprowadzenie możliwości niezatwierdzenia planu rozwoju zawodowego w uzasadnionych przypadkach

 

6.

Przepis prawa

KN Art. 10.

2. Z osobą posiadającą wymagane kwalifikacje, z zastrzeżeniem ust. 3, i rozpoczynającą pracę w szkole stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony na jeden rok szkolny w celu odbycia stażu wymaganego do uzyskania awansu na stopień nauczyciela kontraktowego, z zastrzeżeniem ust. 7. W przypadkach, o których mowa w art. 9c ust. 11 i art. 9g ust. 8, w razie ustalenia dodatkowego stażu, z nauczycielem stażystą nawiązuje się stosunek pracy na czas określony na kolejny jeden rok szkolny.

KN Art. 9d. 1. Nauczyciel rozpoczyna staż z początkiem roku szkolnego, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć, na swój wniosek skierowany do dyrektora szkoły, z tym że nauczyciel stażysta rozpoczyna staż bez złożenia wniosku

ROZ. § 3.1. Nauczyciel stażysta przedkłada dyrektorowi szkoły projekt planu rozwoju zawodowego w terminie 20 dni od dnia rozpoczęcia.

 

Pytania OSKKO

Jaka jest sytuacja nauczyciela stażysty, który rozpoczął staż bez składania wniosku, ale nie przedłożył planu rozwoju zawodowego?

Czy rezygnacja stażysty z odbywania stażu skutkuje rozwiązaniem umowy o pracę?

 

7.

Przepisy prawa

KN Art. 9d

6. Nauczyciel kontraktowy i nauczyciel mianowany mogą przerwać staż na swój wniosek w każdym czasie. W przypadku ponownego rozpoczęcia stażu, odbywają staż w pełnym wymiarze.

ROZ. § 4

4. W terminie 30 dni od dnia zakończenia stażu nauczyciel składa dyrektorowi szkoły sprawozdanie z realizacji planu rozwoju

KN Art. 9c

4. Nauczycielowi stażyście i nauczycielowi kontraktowemu odbywającemu staż dyrektor szkoły przydziela spośród nauczycieli mianowanych lub dyplomowanych opiekuna,

 

Pytania OSKKO

 

 

 

 

Wątpliwości OSKKO

Czy brak złożonego sprawozdania z odbywanego stażu można uznać za przerwanie stażu, uprawniające do ponownego jego rozpoczęcia?
Jeśli nie, to jaka jest sytuacja nauczycieli, którzy odbyli staż w pełnym wymiarze, ale nie złożyli sprawozdania, czy mogą oni ponownie rozpoczynać staż?

 

Stowarzyszeni zwracają uwagę na zbędnie ponoszone przez szkołę koszty  związane z dodatkiem dla opiekuna stażu w przypadku gdy nauczyciel kontraktowy przerywa staż, po czym ponownie go rozpoczyna- czas opieki może wynosić tu kilka kolejnych lat

 

8.

 

 

Przepisy prawa

 

KN - Art. 9c. 1. Staż, z zastrzeżeniem ust. 2, trwa w przypadku ubiegania się o awans na stopień:

1) nauczyciela kontraktowego - 9 miesięcy;

  2) nauczyciela mianowanego i nauczyciela dyplomowanego - 2 lata i 9 miesięcy.

 

KN - Art. 9d. 1. Nauczyciel rozpoczyna staż z początkiem roku szkolnego, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć, na swój wniosek skierowany do dyrektora szkoły, z tym że nauczyciel stażysta rozpoczyna staż bez złożenia wniosku.

 

KPA - Art. 57. 

§ 3. Terminy określone w miesiącach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim miesiącu, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca.

§ 4. Jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni.

 

Pytania OSKKO

Czy staż rozpoczęty 1 września kończy się 31 maja czy 1 czerwca?

 

Czy jeżeli termin zakończenia stażu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, ma zastosowanie art. 57 § 4 KPA i za zakończenie stażu uważa się najbliższy dzień powszedni?

 

Czy staż rozpoczęty np. 10 września (bo tak n-l zlożyl wniosek lub został zatrudniony) zakończy się 9 czerwca czy, zgodnie z KPA, 10 czerwca (długość stażu w KN wyrażona jest w latach i miesiącach, a nie w dniach) a może 31 maja?

 

9.

Przepisy prawa

Art. 9d.

4. Nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej dwóch lat, a nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej roku od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego.

 

Pytania OSKKO

Czy  sformułowanie „ po przepracowaniu” należy rozumieć jako pozostawanie stosunku pracy?

 

Np. Czy nauczyciel , który po uzyskaniu stopnia awansu nauczyciela kontraktowego przebywał 2 lata na urlopie wychowawczym, może bezpośrednio po urlopie rozpocząć staż na stopień  nauczyciela mianowanego?

 

10.

 

ROZ - § 4. 4. W terminie 30 dni od dnia zakończenia stażu nauczyciel składa dyrektorowi szkoły sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego.

 

KPA - Art. 58.

§ 1. W razie uchybienia terminu należy przywrócić termin na prośbę zainteresowanego, jeżeli uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy.

§ 2. Prośbę o przywrócenie terminu należy wnieść w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu. Jednocześnie z wniesieniem prośby należy dopełnić czynności, dla której określony był termin.

 

Pytania OSKKO

Czy 30-dniowy termin na złożenie sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego ulega automatycznie wydłużeniu z powodu np. czasowej niezdolności nauczyciela do pracy wskutek choroby lub urlopu macierzyńskiego, czy też w takiej sytuacji nauczyciel powinien występować o przywrócenie terminu na podstawie art. 58 KPA

beera07-11-2005 11:04:40   [#80]

11.

Przepisy prawa

KN - Art. 9c. 6. Ocenę dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu ustala, w terminie nie dłuższym niż 21 dni od dnia złożenia sprawozdania, o którym mowa w ust. 3, z uwzględnieniem stopnia realizacji planu rozwoju zawodowego nauczyciela, dyrektor szkoły.

1)       w przypadku nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego - po zapoznaniu się z projektem oceny opracowanym przez opiekuna stażu i po zasięgnięciu opinii rady rodziców;

 

ROZ - § 5. Opiekun stażu przedstawia dyrektorowi szkoły projekt oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu w terminie 14 dni od dnia zakończenia stażu przez nauczyciela.

 

Pytania OSKKO

Jaki wpływ na procedurę postępowania w sprawie nadania stopnia awansu nauczyciela kontraktowego lub mianowanego ma niezachowanie przez opiekuna stażu 14-dniowego terminu dokonania projektu oceny dorobku zawodowego (np. z powodu długotrwałej nieobecności opiekuna stażu, spowodowanej chorobą)?

 

12.

Przepis prawa

Art. 9c. 2. Nauczyciel kontraktowy lub nauczyciel mianowany posiadający co najmniej stopień naukowy doktora może ubiegać się o uzyskanie kolejnego stopnia awansu zawodowego po odbyciu stażu trwającego rok i 9 miesięcy. Dyrektor szkoły może nauczycielowi kontraktowemu, który uzyskał awans w sposób określony w art. 9a ust. 3 i ubiega się o uzyskanie stopnia nauczyciela mianowanego, skrócić staż do roku i 9 miesięcy.

 

Wątpliwości

OSKKO

Dyrektorzy stowarzyszeni w OSKKO zwracają uwagę, że to  dyrektor powinien decydować o możliwości skrócenia stażu dla nauczyciela posiadającego stopień doktora biorąc pod uwagę jego kompetencje nauczycielskie.

 

 

 

         Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty  pragnie zwrócić uwagę na to, ze wśród wielu czynników wpływających na jakość pracy szkoły jednym z ważniejszych- jeśli nie najważniejszym- jest praca nauczycieli.
Awans zawodowy nauczycieli w obecnej sytuacji prawnej jest procesem, w którym osią i sednem jest sam nauczyciel, będący źródłem i celem zmiany.  Proces ten podczas trwania dotyka, oczywiście, wielu obszarów pracy szkoły i w nich także, w konsekwencji, zmiana się  dokonuje, jednak często w związku z tym, ze działania są wymuszone przez  awansowe 3letnie potrzeby nauczyciela,  nie przez zdiagnozowane, rzeczywiste  potrzeby ucznia, jest to zmiana krótkotrwała.
Tak więc naszym zdaniem awans zawodowy nauczycieli w obecnym kształcie  nie jest żadnym gwarantem zmian jakościowych w szkole, polega bowiem na podejmowaniu jednorazowego wysiłku w celu osiągnięcia określonego nauczycielskiego statusu. W dodatku wysiłku sformalizowanego i bardzo ukierunkowanego poprzez kuratoryjne reguły i interpretacje.
W wielu przypadkach awans doprowadził do papierowej realizacji zadań, z której szkoła, a w niej uczniowie nie mają żadnej korzyści.
Uruchomienie procedur awansowych stworzyło jednocześnie ogromy rynek określonych usług polegających na tworzeniu dokumentów, mniej lub bardziej potrzebnych szkoleń, czy doradców.

 

Postulujemy zmiany w tym zakresie- proponujemy  uznawać za wartościowe dla szkoły rzeczywiste nauczycielskie kompetencje:  gotowość zaspakajania potrzeb szkoły, celowe doskonalenie umiejętności, podejmowanie nowych zadań; niezależnie od posiadanego statusu i niezależnie od realizowanego- bądź nie, planu rozwoju zawodowego.
Jednorazowe ustalenie statusu nauczyciela i od niego uzależnienie gratyfikacji finansowych wydaje nam się poważnym błędem, z którego należy- zdaniem Stowarzyszonych zrezygnować na rzecz motywowania finansowego nauczycieli pracujących po prostu dobrze.

 

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty deklaruje wolę rozmowy na temat koniecznych do dokonania zmian i współpracę w tym zakresie.

beera07-11-2005 11:06:15   [#81]

jeszcze tylko taka rzecz

czy nie warto postulowac zmiany w zakresie mozliwosci awansowych dyrektora?

nauczyciel może awansowac majac dobrą i wyróżniającą  ocenę pracy,

dyrektor tylko wówczas gdy ocena jego pracy jest wyrózniająca

uważamy, ze to jest OK?

Gaba07-11-2005 18:44:24   [#82]
tak - uważam w ogóle dodatkowo, że dyrektorem powinna byc wyłącznie osoba, która miała ocenę wyróżniającą.
beera07-11-2005 18:47:46   [#83]

wiesz

ja w ogole uważam, ze te oceny, to często...

podobne do awansu są;-)

.........

nie wiem- dla mnie dziwne to utrudnienie na awansowej drodze dla dyrektorów- tzn- nie znajduję uzasadnienia w zaden sposób, tym bardziej, ze nie ma okreslonych odgornie kryteriów tych ocen

i dyrektor z oceną dobrą gdzies tam może tak samo pracowac jak taki z wyrózniającą gdzie indziej...

Gaba07-11-2005 18:51:04   [#84]

to niemożliwe, Asiu, to niedopuszczalne, jak tak mozna myslec, że oceny sa nieporównywalne.

Czy Ty kiedys syłyszałas, by drektor dostał dobrą? ;-)

violka07-11-2005 18:51:15   [#85]

gaba

podobnie mógłby się dyplomować (a może i mianować) wyłącznie nauczyciel z oceną wyróżniającą
irma07-11-2005 22:05:32   [#86]

Bardzo sie cieszę,że temat awansu powraca, bo na samą myśl o moim robi mi się powiem delikatnie przykro. Przdstawię w skrócie.Odbyłam 2 lata stażu na n. dyplomowanego.Po tym czasie przez okres 2 ms byłam p.o. dyr (z powodu dość nagłego odejścia dotychczasowego dyr)a teraz jestem dyr., ale okazuje się, że okres w którym byłam p.o. komplikuje sprawę .Fachowcy od awansu  w moim ko twierdzą ,ze tak naprawdę to nie wiadowmo kto to taki  ten p.o. cytuję "ani nauczyciel, ani dyrektor". Reasumując :

1Nie mogę kontynuować awansu jako dyr z zaliczeniem dotychczasowego stażu (bo 2 ms są niejasne)

2 Zostałam niejako ukarana za pracę jaka wykonałam (tu nadmieniam ze ubiegły rok nie należał do najłatwiejszych w dziejach oswiaty).

3 Zapis o zaliczeniu okresu odbytego stażu  do stażu pracy na stanowisku dyrektora daje małe szanse zastosowania, gdyż w praktyce prawie nierealne staje się dokonanie oceny dyrektora z tak krótkim stażem z załozeniem że musiałaby ona być wyróżniajaca.

Wniosek (niestety dla mnie juz nieaktualny)

Nie warto w okresie stażu zostawać dyr.

rzewa08-11-2005 01:38:37   [#87]

nie rozumiem...

Będac n-lem, rozpoczęlaś i realizowałaś staż, trwało to X czasu.

W momencie zostania po dyrektora przestałas staż realizować ale... zaczęlaś swoje dyrektorskie życie - po dyrektora, to z punktu widzenia uprawnień i obowiązków to samo co dyrektor - jedyna różnica, to to, że może otrzymać powierzenie bez konkursu i pomimo niespełniania dyrektorskich wymagań.

Podstawa: art 36a uat 4a UoSO.

Potem rozumiem, że zostałas dyrektorem w wyniku konkursu?

Czyli teraz w momencie, kiedy minie ci (3 lata - X) dyrektorowania i upłynie równiez min 4 lata od uzyskania stopnia n-la mianowanego oraz posiadasz wyrózniającą ocenę pracy (nieważne czy uzyskana jako dyrektor czy n-l) składasz wniosek do kuratora o postępowanie kwalifikacyjne na stopień n-la dyplomowanego.

Jeśli by odmówiono ci nadania tego stopnia (w co bardzo wątpię, o ile spełniasz wymagania) powinnaś się odwołać...

agabu08-11-2005 10:20:09   [#88]

Asiu

Dobre to, jestem pełna podziwu! Delikatnie napominasz o zmianach, ale chyba na tym etapie, to także dobrze.

 Może dałoby się pogadać o tym jak powinien wygladać awans finansowy nauczyciela w oparciu o ocenę jego pracy w konkretnej szkole dokonywaną przez dyrektora? Oczywiście, zamiast obecnego. Powinniśmy chyba mieć jakąś koncepcje do rozmów, o których wspominasz w pismie do MEiN-a?

AnJa10-11-2005 19:00:20   [#89]
gabuś droga!

dyrektorem to ja jestem troszke dłuugawo.

jako taki byłem oceniany

nie pamiętam szczegółów - ale 2 razy na pewno

nie pamiętam ocen - ale najwyższej to nigdy nie miałem

więc nie pitol -#84
...
nie miałem - bo mi się nie nalezała

Tobie też bym nie dał - jakbym to ja miał dawać te oceny

;-)
Leszek10-11-2005 19:14:11   [#90]

z dzisiejszego wystąpienia premiera:

"Dla nauczycieli rozszerzymy i odbiurokratyzujemy system awansu zawodowego."

pozdrawiam

słonko10-11-2005 21:12:55   [#91]

Jeśli się o tym napomyka w mediach, to tym bardziej warto akurat teraz zapoznać nowe władze z tym, co tak konkretnie, acz dyplomatycznie zebrały w całość Asia i Bogna ( jestem pod wrażeniem).

I oby był ciąg dalszy w formie rozmów! Powodzenia! :)

Majka10-11-2005 21:33:50   [#92]

tak teoretycznie podywaguję :)

Magosia: (...)U nas też przybyło(dyplomowanych), a nie ubyło (jakości), choć przyznam szczerze,że nadmiernego wzrostu tejże też nie zauważam...
więc dywagując przed północą , to by jednak dowodziło zależności odwrotnie proporcjonalnej stosunku dyplomowanych do jakości nauczania.. (...)

Te opinię podziela chyba wiekszość.

Powiedzcie mi, jak jest w dyrektorskich marzeniach :)
Dyplomowany dostał ten stopień, bo jest mistrzem. I pracuje dalej tak samo, czyli po mistrzowsku.
Ma znakomite wyniki. Pełni te same funkcje.
Rozwija się- bo nadąża za zmianami (wszelkimi). Szkoli się .

Jak ma podnieść (!) jakość swojej pracy?

(pomijam przypadki dyplomowanych  typu "kupię teczkę")
AnJa11-11-2005 07:51:41   [#93]
Aż tak źle ze mną, bym marzył o jakośco szkoły jednocześnie na dyplomowanych mistrzów patrząc to ze mna jeszcze nie jest.

Natomiast  widzę nielogiczność marzeń(?) niektórych OP czekających na wzrost jakości w szkołach, gdzie nauczyciele masowo sie dyplomują - ze wzgledów, o których napisałas.

Rozumiem zaś tych dyrektorów i OP, u których, po gwałtownym wzroście działąń projakościowych nastąpił równie gwałtowny ich spadek(do poziomu sprzed wzrostu) zbiegający się dziwnym trafem z datami masowych postepowań na nauczyciela dyplomowanego.
XatenkaX11-11-2005 10:26:49   [#94]

asia

Gratuluję! Projekt jest b. dobry, pracy było wiele, zbierzmy siły aby ta praca nie poszła na marne. Popieram zakończenie, że awans ma przekładać się na prawdziwą jakość i korzyści ma dać UCZNIOWI a nie tylko sklepom papierniczym zarabiającym na sprzedaży ton papieru i segregatorów! To co robi Asia to jest prawdziwe wsparcie dla dyrektorów!
beera11-11-2005 22:22:55   [#95]

wczoraj poszło

teraz pozostało czekać na odpowiedź...

......

ciekawe co ma się na mysli mowiąc:'rozszerzymy awans' ?

zgredek11-11-2005 22:26:52   [#96]
na uczniów?;-)
Magosia11-11-2005 22:37:21   [#97]

Pofantazjujmy;-)

stażysta

kontraktowy

mianowany

dyplomowany in spe

dyplomowany papierowy

dyplomowany brązowy

dyplomowany złoty

podprofesor

profesor.....

dyplomowany

Albo inaczej:

dyrektor stażysta

dyrektor na dorobku

dyrektor pewniak

dyrektor rutyniarz

dyrektor przetrwalnik

dyrektor przedemerytalny

dyrektor zasłużony..

Ale mi się .....kto nie chce , niech nie czyta.

bogna02-01-2006 23:24:28   [#98]

robiąc porządki noworoczne...

przypomniałam sobie o tym wątku :-)

coś w odpowiedzi dostaliśmy?

beera02-01-2006 23:25:50   [#99]

to był

czas burzy i przelomu

czekamy

ale warto wynotowywać sobie kolejne watpliwości

jakieś dwie nowe sprawy mi lażą po łbie...

bogna02-01-2006 23:27:47   [#100]
burza - burzą, ale to juz prawie 2 miesiące ;-)
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]