Forum OSKKO - wątek

TEMAT: emerytura ponownie...
strony: [ 1 ][ 2 ]
CARMEN17-12-2005 19:01:19   [#51]

PRZYWRÓCENIE DO PRACY

Mam pytanie do Państwa. Czy to prawda, że po złożeniu wypowiedzenia w związku z przejściem na emeryturę i nie otrzymania pozytywnej decyzji ZUS o jej przyznaniu nauczyciel ma być przywrócony do pracy w macierzystym zakładzie ( szkole ).

ZUS nie chce dokonywać obliczeń wysokości emerytury. Nie chce też obliczać terminu odejścia na emeryturę w przypadku osób, które chorowały. Trzeba polegać na własnych obliczeniach, a jeśli będzie w tych obliczeniach błąd, to taki nauczyciel zostanie "na lodzie". I co wtedy ?

Leszek17-12-2005 19:48:55   [#52]

Dobra wola dyrektora pracodawcy...

pozdrawiam

Gaba17-12-2005 20:18:45   [#53]

dziwne

u nas ZUS obliczał wszystkim... ???

co do odpowiedzi Leszka - miałam taki przypadek i w KO poradziła mi p. Głowińska (wybitna specjalistka, wiedza, itp.), żeby przyjąc, że wygra w sądzie pracy.

 

Jak jest - nie wiem.

Zola17-12-2005 21:29:21   [#54]
Dyrek, a co gdy nie składa wypowiedzenia, bo kończy mu się okres powierzenia , zostaje nauczycielem, bo to jego szkoła, w niej jest zatrudniony a godzin na pełen etat niet
CARMEN17-12-2005 22:16:36   [#55]

DZIĘKUJĘBARDZO ZA ODPOWIEDZI

Może Państwo wiedzą, czy odejście na emeryturę może mieć miejsce ( a zwłaszcza czas ) 31.12.2007 roku ???????

Jak to się ma do ruchu osobowego ???????? Czy można w tym terminie odejść, a z dniem 1.01.2008 stać się emerytem ???????

Czy to zależy od dobrej woli Dyrekcji ?

Majka17-12-2005 22:22:43   [#56]
# 43
zgredek17-12-2005 22:23:19   [#57]

tak jak napisał Leszek:

Dobra wola dyrektora pracodawcy...
DYREK18-12-2005 10:38:43   [#58]

Zola

Wtedy  OP może zastosować  art. 20 lub znajdzie dla niego godziny w innej szkole. Najlepiej to wcześniej zasygnalizować w swoim OP.

Można też zwolnić z art. 20 innego nauczyciela (specjalność taka jak dyrektora). To dyrektor któremu powierzono obowiązki do 31.08.2006 przygotowuje arkusz organizacji szkoły na rok szkolny 2005/2007. Ale jak wtedy dalej pracować ?

http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=13443&fs=0&st=0

DYREK18-12-2005 10:52:12   [#59]

CARMEN

Na zasadzie porozumienia stron można zawsze rozwiązać każdy rodzaj umowy. Stronami w szkole są:

-  pracownik (nauczyciel),

-  dyrektor .

Jezeli jedna ze stron nie wyraża zgody to umowa :

- może być rozwiązana 31 sierpnia za wypowiedzeniem,

- rozwiązuje się z okresem, na który była zawarta,

- wygasa z mocy prawa.

Pomijam przypadki szczególne określone w Karcie Nauczyciela np. wyrok skazujący, choroba powyżej 182d itd.

Gaba18-12-2005 10:57:58   [#60]

gdy już nie będe dyrem.

...śni mi się to po nocach, śni mi się, że jestem, że prawo znormalniało.

Jak pracować? Pytasz. Normalnie.

Będzie mi przykro, bo właśnie usztywnienie zatrudniania nauczycieli powoduje dotkliwy brak miejsc. Brak miejsc generuje niż i inne problemy, a dotkliwy brak to wynik usztywnienia. Ludzie w szkołach są na siebie skazani. A przecież nauczyciel nieciekawy może być lepszy w innym towarzystwie, to samo dyrektor - te usztywnianie procedur jest chore. Celebracje i inne takie. Ludzie nie skupiają się na pracy, a na rytuale. Następuje powolna mitologizacja pracy. Tylko człowieka w tym micie brak.

Gdy odchodziłam na funkcję dyrektora, zatrudniłam kogoś. Nie mogę pozbawić mojej rodziny i siebie - pieniędzy. Może to nieszlachetne, może i szlachetne. Tak mówi prawo, wolno mi to zrobić i zapewne zrobię, chyba ze otrzymam cos nowego i... prawo się zmieni, bo do nowej szkoły na nową orkę przy takim prawie nie pójdę nigdy.

;-)

DYREK18-12-2005 11:20:00   [#61]

Miejmy nadzieję, że nie bedziemy musieli podejmować takich decyzji.

Gaba18-12-2005 11:24:23   [#62]
zgadzam się, bardzo bym nie chciała, szanuje bardzo te dwie osoby, bo co one winne, że taki układ, a z drugiej strony dlaczego ma tracić eksdyrektor?
DYREK19-12-2005 12:06:48   [#63]
Wcześniejsze emerytury dla 37-latków 07:00 19.12.2005
poniedziałek


Wszystkie osoby zatrudnione w szkodliwych warunkach urodzone przed 1 stycznia 1969 r. będą mogły wystąpić z otwartych funduszy emerytalnych i przejść na wcześniejsze emerytury.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych przygotowało projekt ustawy umożliwiający przechodzenie na wcześniejsze emerytury osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r. Z nowych rozwiązań może skorzystać ponad 700 tys. osób. Koszt tych rozwiązań wyniesie od 0,8 do 1,5 mld zł rocznie.

Opcja zerowa naprawia krzywdę wyrządzoną osobom, które rozpoczynając pracę w szkodliwych warunkach, miały prawo do wcześniejszych emerytur - wyjaśnia Ryszard Łepik, wiceprzewodniczący OPZZ. Odebranie praw nabytych było najpoważniejszym błędem reformatorów systemu emerytalnego.

Powrót przywilejów

Autorzy projektu proponują, że prawo do wcześniejszych emerytur uzyskają osoby, które przed 1 stycznia 1999 r. były zatrudnione w szczególnych warunkach i charakterze, mają odpowiedni staż pracy, urodziły się w latach 1949-1968 oraz nie przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego, oznacza to, że z tego prawa skorzystają także dzisiejsi 37-latkowie.

Kto byłby uprawniony do wcześniejszej emerytury

Łącznie 775 tys. osób, w tym:
nauczyciele - 205 tys.
kolejarze - 83 tys.
pracownicy transportu - 85 tys.
hutnicy - 47 tys.
pracownicy sektora energetycznego - 43 tys.
Źródło: Projekt ustawy

Projekt ustawy zakłada utworzenie w ZUS nowego rejestru zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Dane w nim zawarte będą jedyną podstawą do określenia stażu w szkodliwych warunkach. Do rejestru będą wpisywane nie tylko bieżące okresy zatrudnienia, ale także wcześniejsze na podstawie dokumentacji przedstawionej przez pracowników i pracodawców.

 

I tak nie przejdzie w Sejmie.

bogna19-12-2005 21:25:40   [#64]

w dzisiejszej samorządowej

http://www.samorzad.pap.pl/?bez_id=512191439550620&d=512191439550620&dzial=&poddzial=

 

Emerytura dyrektora - nauczyciela

Czy nauczyciel z 36-letnim stażem pracy, sprawujący funkcję dyrektora szkoły przez ostatnie 31 lat swojej pracy w szkole publicznej, dla której organem prowadzącym jest gmina miejska, może odejść na emeryturę zgodnie z art. 88 Karty Nauczyciela?Należy dodać, że dyrektor sprawował swoją funkcję w dużej szkole, więc korzystał ze zniżki godzin dydaktycznych - realizował 3 godziny dydaktyczne tygodniowo. Czy w związku z powyższym wobec tego nauczyciela ma zastosowanie art. 91b Karty Nauczyciela?

Tak. Dyrektor szkoły, który jest również nauczycielem może przejść na emeryturę zgodnie z art. 88 Karty Nauczyciela. Wobec tego nauczyciela zapisy art. 91b ustawy Karta Nauczyciela nie mają zastosowania.
Zgodnie z art. 88 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 z późn. zm.) nauczyciele mający trzydziestoletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze, zaś nauczyciele szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich - dwudziestopięcioletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze w szkolnictwie specjalnym, mogą - po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy - przejść na emeryturę.

W opisanym przykładzie dana osoba spełnia wszystkie wymagania zawarte w ww. artykule, tzn. posiada ponad trzydziestoletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szkole, która jest traktowana jako praca w szczególnym charakterze. W tym przypadku fakt, że opisana sytuacja dotyczy dyrektora szkoły nie ma żadnego znaczenia, gdyż ustawodawca zapisał w art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm), że stanowisko dyrektora szkoły lub placówki można powierzyć nauczycielowi mianowanemu lub dyplomowanemu. Dodatkowo w art. 42 ust. 6 ustawy Karta Nauczyciela ustawodawca postanowił, że dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły oraz nauczycielowi pełniącemu inne stanowisko kierownicze w szkole obniża się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć w zależności od wielkości i typu szkoły oraz warunków pracy lub zwalnia się ich od obowiązku realizacji tych zajęć.
W związku z powyższym wobec tego nauczyciela zapisy art. 91b ustawy Karta Nauczyciela nie mają zastosowania.

/Krzysztof Lodziński, autor współpracuje z serwisem "Prawo Oświatowe" CD-ROM, Dom Wydawniczy ABC/

Gaba20-12-2005 00:11:21   [#65]
oj, jak fajnie, często powtarzam, że nie jestm normalnym dyrektorem JS tylko od razu p.o. - dyrketro szkoły jest bowiem nauczycielem pełniącym obowiązki. Podkreślam więc dwie sprawy - nauczycielem i od razu p. o.
lunani20-12-2005 08:08:22   [#66]
Ja też bardzo dziękuję za te materiały. Będziemy miały z czym pójść do OP, gdyby znowu  policzyli, że nie ma dostatecznej liczby lat przy tablicy. Pozdrawiam
DYREK20-12-2005 08:18:56   [#67]

bogna wielkie dzięki

To rozwiewa wszystkie wątpliwości
nalix21-12-2005 10:33:39   [#68]

termin

Do Carmen - lepiej rozwiązać umowę już 30.12, bo nie wiadomo, czy wniosku nie należy składać dopiero następnego dnia, gdyby to stało się 31.12 (rozwiązanie umowy), a wniosek został złożony następnego dnia, tj. 1.01. to już byłyby nici z emerytury. Proszę się upewnić w ZUS.
irsila23-12-2005 06:10:31   [#69]

miesiąc wcześniej

wniosek o przejście na emeryturę składa sie w ZUSie miesiąc wcześniej, a potem oni ten mc doliczą do emerytury. Takie wyjaśnienie otrzymałam od ZUS.
bogna30-12-2005 21:27:01   [#70]

Doliczanie chorobowego do stażu pracy

Pozbawienie pracowników zatrudnionych w szkodliwych warunkach możliwości doliczenia okresu choroby do stażu pracy jest niezgodne z konstytucją. OPZZ skierował w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego.

Obecnie osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. pracujące w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze nie mogą doliczać do okresu pracy czasu pobierania zasiłku chorobowego. Zmianę wprowadził skarżony do Trybunału art. 32 ust. 1a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.). Zdaniem OPZZ poprawka ta została wprowadzona bez wcześniejszych konsultacji z partnerami społecznymi.

Nowelizacja spowodowała, że wszyscy pracownicy zatrudnieni w szkodliwych warunkach, którzy po 14 lipca 1991 r. otrzymywali wynagrodzenie lub świadczenie z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, mają krótszy staż pracy niż pierwotnie wynikało z przepisów. W praktyce oznacza to, że osoby posiadające w dniu wejścia w życie reformy emerytalnej staż pracy w szczególnych warunkach uprawniający do wcześniejszej emerytury wynoszący 15 lat mogą być pozbawione swoich wcześniejszych uprawnień.

Zaskarżony przepis powoduje różne traktowanie osób znajdujących się w takiej samej sytuacji. Jeśli bowiem górnik czy hutnik przeszedł na emeryturę przed wejściem w życie zaskarżonego przepisu, wówczas okres choroby był zaliczony jako składkowy. Było to możliwe, ponieważ ustawa o emeryturach i rentach z FUS przed nowelizacją zaliczała okres zasiłku chorobowego przypadającego w czasie pracy na etacie do okresu pracy w szczególnych warunkach. Natomiast jeśli osoba zatrudniona w szkodliwych warunkach, która chorowała w czasie pracy, w najbliższym czasie będzie ubiegać się o emeryturę, nie może już doliczyć tego okresu.

Równocześnie OPZZ zwraca uwagę, że nie wiadomo, czy działanie znowelizowanego artykułu dotyczy okresu sprzed 14 listopada 1991 r., czy czasu po tym terminie. Dopiero wtedy pracodawcy mieli już obowiązek zamieszczania informacji o okresach składkowych i nieskładkowych.

 /Bożena Wiktorowska/

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ][ 2 ]