Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Konkurs na stanowisko dyrektora
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]
lucia26-05-2005 21:39:58   [#01]
Potrzebuję pilnie wsparcia,bo konkurs już...,a ja jestem nowa w tym temacie.Jeśli ktoś ma pomocną mi pracę ( koncepcja pracy przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum )to chętnie przejrzę ...
dosiek26-05-2005 22:57:04   [#02]
Zgodnie z Rozporządzeniem MENiS z dnia 23 października 2003 r. w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora szkoły lub placówki i trybu pracy komisji konkursowej (Dz. U Nr 189, poz. 1855 z późn. zm) kandydat składa  uzasadnienie przystąpienia do konkursu wraz z koncepcją funkcjonowania i rozwoju szkoły lub placówki a nie koncepcje pracy na stanowisku - a to jest zasadnicza różnica. Nie ma gotowca- musisz pisać sama. Powodzenia. Najlepiej na podstawie wieloletniego planu rozwoju szkoły - jeżeli masz możliwość zdobycia. Jeżeli nie to z głowy.
Wertykal26-05-2005 23:11:34   [#03]

;-)

Zerknij do skrzynki. Moze jednak cos da sie jednak zrobic...

Marek

kuba26-05-2005 23:28:59   [#04]

może...

i ja mogę zerknąć w tą skrzynkę??
Wertykal27-05-2005 07:09:52   [#05]

Tylko podaj swoj e-mail

Marek

Ewav27-05-2005 07:35:58   [#06]
Oj, a moja skrzynka pusta. Proszę!!!!!
Jasiu27-05-2005 08:37:09   [#07]
A może i do mojej skrzynki:-) Serdeczne dzięki
ejrut27-05-2005 15:05:39   [#08]

ja również poproszę-właśnie mam zamiar stanąć do konkursu na dyrektora.

IkaP27-05-2005 16:16:53   [#09]
To i ja poproszę.
IkaP27-05-2005 16:26:48   [#10]
Jeszcze raz, bo nie podałam adresu. Dziękuję
boreasz27-05-2005 18:35:02   [#11]
czy ja też mógłbym zajrzeć do mojej skrzynki?
Wertykal27-05-2005 18:58:19   [#12]

Kurcze!

Wszyscy na zlocie i ja za dyzurnego robie.

OK. Wysylam po kolei...

:-)))

Marek

Mariola Dulat27-05-2005 22:13:31   [#13]

Nieśmialo pytam, czy ja też mogłabym poprosić o te materiały na moją skrzynkę

Marek R27-05-2005 22:32:14   [#14]
A co Was tak goni do tego stołka? Kurcze, nie rozumiem. Ja po 2 latach bycia wice czym prędzej czmychnąłem, bo ten świat jest nie dla mnie. Świat nieszczerości, obłudy, pokazywania się i mówienia rzeczy, co do których można mieć poważne wątpliwości. Na lekcji z młodzieżą przynajmniej nie muszę udawać. Nawiasem mówiąc - post 2 jest całkiem na miejscu. Uczniowie zrzynają na klasówkach, n-le papierki do awansu a kandydaci na dyrektora to samo.
Ewav27-05-2005 22:50:26   [#15]
Każdy mierzy swoją miarką. Ja już jestem dyrektorem 5 lat. Moja mama była 25 lat dyrektorem szkoły.  Wiedziałam z pozycji dziecka nauczycielsko dyrektorskiego jaki to ciężki kawałek chleba. Teraz sama tego doświadczam. Czy nie wierzysz w potrzebę dokonania czegoś? Zmiany na lepsze. Gdzie miejsce na kłamstwo i obłudę? Dyrektor to nie tylko goniec między Radą Pedagogiczną, a OP czy ON.
Wertykal27-05-2005 22:59:16   [#16]

Ilosc uczestnikow tego forum, cele ktore przyswiecaly jego powstaniu oraz jakosc dyskusji tu prowadzonych zaprzeczaja dwom tezom, ktore postawiles.

Teza o tym , ze jest to swiat "Świat nieszczerości, obłudy, pokazywania się i mówienia rzeczy, co do których można mieć poważne wątpliwości. Na lekcji z młodzieżą przynajmniej nie muszę udawać. " nie wytrzymuje zderzenia z rzeczywistoscia. Posluchaj Gaby, Markow wszelakich, Asiow, Ew, Gosieki innych zapalencow a zobaczysz ludzi niepokornych, szczerych do bolu, mowiacych czysta, zywa prawde i nie udajacych niczego.
Masz szczescie, ze sa na zlocie, bo mialbys sie z pyszna.

;-)

Teza druga, o sciaganiu. Nie widze nic zdroznego w tym, ze ja autor pewnych koncepcji i dokumentow uznaje, ze warto sie nimi podzielic z kandydatami na przyszlych dyrektorow. Przeciez to tylko schemat, wzor. Oni musza poznac swoje przyszle placowki, wlozyc swoje przemyslenia.

Tego po prostu sie nie da sciagnac!

Marek

Marek R27-05-2005 23:04:34   [#17]

A ja twierdzę swoje. Dosyć się napatrzyłem i nasłuchałem od n-li z innych szkół. Zresztą, poczytaj sobie wypowiedzi na forum - tylko nie tutaj, bo to jest forum dyrektorskie, które siebie nie będzie krytykować (z bardzo małymi wyjątkami). Innych witryn nie podaję (nieuczciwa konkurencja:))).

Oczywiście nie chcę generalizować. Jasne, że są dyrektorzy, którzy dobrze się sprawdzają. Ale odsetek tych "innych" jest stanowczo za wysoki. Podobnie zresztą jak wśród n-li. To też, niestety prawda. Tzw. negatywna selekcja w naszym zawodzie jest faktem. Wśród dyrektorów też.

Wertykal27-05-2005 23:18:31   [#18]

Nie kwestionuje Twoich praw do swojego zdania.

Wiem, ze dyrektorska wiara jest bardzo rozna...

Ale tu - znajdziesz tych, ktorzy chca inaczej. I bardzo chetnie czytam inne fora, choc to nie jest cenzurowane i tez mozna powiedziec swoje.
A na tych innych mozna przeczytac rozne rzeczy. Dobre i zle. Prawdziwe i nieprawdziwe. Jak to w sieci...

A jednym z celow tego forum bylo wlasnie to, by nie bylo negatywnej selekcji "w naszym zawodzie", by podnosic jakosc naszej pracy i etyke postepowania...

Moze moje "sciagi" pomoga w tym przyszlym dyrom...

Marek

abbo28-05-2005 00:31:25   [#19]
Marku  - bardzo proszę o pomoc. termin składania dokumentów do końca maja.
Ewav28-05-2005 07:26:49   [#20]
Wystawianie sobie takich cenzurek jak Marek R powoduje że wszystkich nauczycieli i dyrektorów wepchnięto do jednego worka, kłamców leni nieudaczników, którzy są w zawodzie aby przeczekać,. To bardzo krzywdzące dla tych innych.
Marku W. właśnie odebrałam pocztę. Wielkie dzięki.
Ala28-05-2005 09:57:21   [#21]

czy ja też mogę

zaglądnąć do swojej skrzynki?

Bardzo proszę Marku o pomoc:-)))

udanka28-05-2005 12:06:22   [#22]

może i ja się odważę...

i przygotuję się do udziału w konkursie???

Bardzo chętnie poznałabym Marku Twoje opracowania, jeśli można?

kuba28-05-2005 12:29:03   [#23]
też chętnie poznam opracowanie Marka, jeśli pozwoli i prześle.
2katarzyna28-05-2005 13:25:25   [#24]
Marku, ja też proszę. Może na dzisiaj jeszcze nie potrzebuję, ale kto wie, kiedy jeszcze się zdarzy taki dzień dobroci.
Doris28-05-2005 15:48:31   [#25]

do Marka R

Ja startowałam w konkursie na dyrektora i całą koncepcję ułożyłam sama i jak znowu będę startować na pewno zrobie tak samo. Coś w tym jest, że nauczyciele lubią "zżynać", natomiast odsetek dobrych nauczycieli jest zdecydowanie wyższy od odsetka dobrych dyrektorów
Doris28-05-2005 15:52:40   [#26]

Tak a'propos pytanie quizowe. Do konkursu na dyrektora stanęli:

1) tzw. przyjaciel szkoły, dyrektor ośrodka wychowawczego,

2) wicedyrektor tej szkoły,

3)wicedyrektor innej szkoły,

4)zwykły nauczyciel,

5)pracownik kuratorium.

Kto wygrał?

Monic28-05-2005 16:19:26   [#27]

Maku R.

Daj spokój z tym ściąganiem! Po to stworzono forum, aby wymieniać doświadczenia i poglądy, a także pewne dokumenty. Nie sądzę, aby ktoś prosił o koncepcję po to, żeby w całości ją przepisać i oddać jako swoją (sumienie prawych osób na to nie pozwala). Myślę, że prośba wynika z faktu, że czasami brakuje pomysłu, jakiejś myśli, słowa. Mając do przeczytania czyjeś wypracowanie można czasami wpaść na zupełnie nowe, ciekawe pomysły i stworzyć coś własnego, co być może nic nie będzie miało wspólnego z tym, co się przeczytało u kogoś. To pewnego rodzaju impuls, który pobudza myślenie w uplane dni. A Marek Widurek to taka dobra dusza, bo spójrz jaki wielu ludzi uszczęśliwił i wspomógł. Tak myślę.

A poza tym... Choćby z tego, że tak wiele osób otrzymało ściągę można sądzić, że nie przepiszą od Marka koncepcji, bo gdyby tak... trafiły przypadkiem na ten sam konkurs ???????

Monic28-05-2005 16:20:23   [#28]
Przepraszam, miało być na początku "Marku R." (zjadło mi "r")
Ewav28-05-2005 17:34:47   [#29]

Marek R i Doris

Myślę, że przemawia przez Was rozgoryczenie.
Slaw28-05-2005 18:32:06   [#30]

Do Marka R

Brałem udział w trzech konkursach. Dwa razy wygrałem, a raz przegrałem. Masz rację, że w szkole pracują różni ludzie. Jedni pracowicie, jedni uczciwi, niektórzy bardziej inteligentni od pozostałych, a inni.. czyli tak jak wszędzie. Jeżeli ktoś uważa, że bycie dyrektorem to niczym nieograniczona władza to się zawiedzie, ale jeżeli chcesz coś zmienić i masz pomysł (koncepcję) to właśnie miejsce dla ciebie. Nawet w najmniejszej szkole znajdą się nauczyciele, którym się chce. Z takimi można przysłowiowe góry przesuwać. Życzę więcej optymizmu. Słońce tak ładnie świeci. Słoneczne pozdrowienia dla wszystkich.
Ala28-05-2005 18:43:01   [#31]

Do Marka Widurka:

dziękuję za otrzymane materiały, na pewno pomogą mi ulepszyć moją koncepcję,

Do Marka R i Doris:

dzielenie się wiedzą i doświadczeniem to chyba cecha pozytywna, jak ktoś nie chce skorzystać to nie musi, a może uważacie, że to wstyd poprosić?

Pozdrawiam wszystkich upalnie :-)))

Ewa Adamska28-05-2005 19:19:20   [#32]

Do Marka Widurka:

zgadzam się z Alą, jeśli jest taka potrzeba to należy prosić. Marku więc tak nieśmiało, ale też proszę o materiały, jeśli możesz ;-))
słonko28-05-2005 21:35:55   [#33]

W każdym zawodzie są różni ludzie. W każdym. I różne kręgi zawodowe mają swoją specyfikę. Szkolnictwo po prostu potrzebuje zmian. Ale ktoś to musi zrobić. Złudzeniem jest, iż zrobi to ktoś z zewnątrz. W środowisku nauczycielskim utarło się, że nam nie wolno, bo przecież jesteśmy "świadomi'' (...powołania; konieczności kontroli przez wyższe, przeróżne instancje - czy wyobrażacie sobie osobę hospitującą lekarza lub prawnika podczas wykonywania przez niego pracy?; decydowania o nas za nas itp., itd.).

Pilnie potrzebny zawód dyrektor. I autonomia szkół. Szkolnictwo wyższe prosperuje całkiem nieżle ( przynajmniej finansowo ), a w najgorszym wypadku można stwierdzić, że sobie radzi.

Nie jestem zainteresowana materiałami od Marka, ale mając takowe - użyczyłabym, a potrzebując - poprosiła. Każdy indywidualnie potraktuje sposób ich spożytkowania. Jak w każdym zawodzie. Bo w każdym zawodzie są różni ludzie.

Vincia28-05-2005 21:40:01   [#34]

Do Marka Widurka

Marku, jeśli masz jeszcze siły - poproszę i ja.
Marek R28-05-2005 22:31:46   [#35]

Ewav...

Zapewne masz rację: to przemawia rozgoryczenie.

Rozgoryczenie, na wiele złego, co dzieje się w polskim szkolnictwie. Przekłada się to na jakość pracy, i to nie tylko n-li, lecz równiez dyrektorów, od których oczekiwałbym większej stanowczości, np.:

1. OP szuka oszczędności, ale nie kosztem lekcji, czy zajęć pozalekcyjnych. Niech dyrektor o to walczy.

2. OP szuka oszczędności, ale niech dyrektor zatrudnia n-li kierując się wyłącznie kwalifikacjami a nie nakazem OP - zatrudniać młodych, stażystów a najlepiej bez kwalifikacji, bo są tańsi.

3. Kuratorium nakazuje wszystkich przepuszczać, nawet największych obiboków. A z jakiej racji? Mądry dyrektor powinien powiedzieć: w mojej szkole liczy się poziom. I zawsze pomożemy uczniowi, jeżeli wykaże on chęć do pracy. Ale lenistwa nie będziemy tolerować! Pokażcie mi dyrektora, który tak postawi sprawę... Obawiam się, że lista bedzie krótka. Zresztą już dwa razy na niniejszym forum stawiałem sprawę nacisków ze strony dyrektorów szkół na nauczycieli, aby stawiali lepsze oceny i wszystkich promowali. Nie doczekałem się na reakcję.

I tak mógłbym wymieniać, ale po co? Wydaje mi się, że większość tych poglądów popierają nie tylko n-le, ale równiez dyrektorzy. Kwestia tylko przyznać to i postawić się dziwnym urzędnikom, którzy sa tacy mądrzy, bo nie pracują w szkole. A zza biurka świat może wyglądać trochę inaczej.

Aby jednak nie popaść w zupełny smutek powiem, co w oświacie podoba mi się. Nowa matura. Nie będe teraz pisał dlaczego, bo jestem strasznie padnięty - przed chwilą wróciłem z 2-dniowego sprawdzania prac maturalnych. Ale to jest dobry pomysł. I szkoda, że tak bardzo krytykowany.

Mysia M28-05-2005 22:34:45   [#36]

Do Marka Wodurka

Marku, czy ja również mogę prosić o materiały? Mam ze swojego grona mocną konkurencję i muszę zabłysnąć.
Marek R28-05-2005 22:49:09   [#37]
A może tak pomyślisz o robocie a nie błyszczeniu? O rety...
Wertykal28-05-2005 22:53:29   [#38]

Nie badz taki zasadniczy, Marku...

;-))

Skosilem swoje 14 arow trawnika i moge sie wziac za pomoc kolezenska.

Zaraz wysylam.

Marek

Marek R28-05-2005 22:59:21   [#39]
Zasadniczy? Hm, a co w tym złego? A jaki niby mam być? Swoje zdanie trzeba mieć a nie wykonywać każde, choćby najbardziej bezsensowne polecenia. A po drugie - zajmij jakieś konkretne stanowisko w sprawach, które tutaj poruszyłem.
słonko28-05-2005 23:06:59   [#40]

Marek Widurek

Jutro, w dzień, sprawdż dobrze, co skosiłeś... :0

Przed dwudziestą trzecią?!?  ;)))))

Wertykal28-05-2005 23:12:28   [#41]

Pomagalem jeszcze zonie przesadzac kwiatki i jakos tak zlecialo...

Jutro wybieram sie do muzeum Andy'ego Warhola w Medzilaborcach, wiec moze wyjdzie mi jakis Pop Art z kosiarka w tle...

Marek

Rycho29-05-2005 00:23:15   [#42]

Marku R

tak sobie czytam to, co piszesz i w zasadzie zgadzam się z tym, że Swoje zdanie trzeba mieć a nie wykonywać każde, choćby najbardziej bezsensowne polecenia.
 
Tylko tak sobie myślę, że jest tylko jeden sposób żeby tak było.
 
Otóż moim zdaniem jeśli zależy Ci na tym, by było tak jak to napisałeś w #35, to należy zabrać się za to samemu.
 
Bardzo łatwo jest krytykować postawę innych, dużo trudniej realizować to, o czym piszesz samemu. Bo czasem oprócz niekompetencji, uległości wobec organów (które niewątpliwie mają miejsce) są jeszcze inne, ważne powody do wykazywania przez dyrektorów niezgodnej z Twoimi poglądami postawy.
 
Weź więc byka za rogi i próbuj sam zmieniać rzeczywistość. Zostań po prostu dyrektorem szkoły i pokaż w swoim otoczeniu jak to, o czym mówisz robi się praktycznie.
 
To forum jest (tak myślę) między innymi po to, by uczyć się jak sobie radzić z tego typu problemami. Wymiana doświadczeń jeszcze nikomu nie zaszkodziła, a pomóc może wiele. Jeśli są więc tu ludzie, którzy chętnie swoją wiedzą, doświadczeniem, materiałami, itp się dzielą, to chyba dobrze, nie?
Doris29-05-2005 00:27:57   [#43]

Zgadzam sie z Tobą Marku R, też uważam,że nowa matura to coś dobrego, choć wymaga ulepszeń (ale nie rewolucyjnych).

Ja mam krytyczne zdanie na temat dyrektorów, ale takich, którzy tak pracują (a właściwie nie pracują), że ich obecność jest zbędna.

U mnie:

1)maturę zorganizowali nauczyciele (nawet oczekiwali na gońca)

2)plany wszystkie układają nauczyciele

3)rekrutację przeprowadzają i organizują nauczyciele

4)nad poprawnością klasyfikacji nauczyciele

itd.,itd.

Dyrekcji zostają:

1) ustalanie zastępstw (jakby to robili nauczyciele byłoby nieporównywalnie lepiej)

2)liczą ponadwymiarowe (źle)

3)arkusz organizacyjny (jednej z klas rozszerzenia w ciagu trzech lat zmieniały się jak w kalejdoskopie)

Doris29-05-2005 00:35:41   [#44]

poprawka

ad.3 brakuje czuwają nad...

Odpowiedź na quiz, to pracownik kuratorium. Brawa

Wypada mi jednak przyznać, że być może (prawdopodobnie) dyrektorzy z tego forum są w porządku, już sam fakt docierania do pp jest bardzo chlubny a pytania co byście zrobili na moim miejscu świadczą o przemyślanych decyzjach.

zgredek29-05-2005 00:37:56   [#45]

Marku R - dziwne rzeczy piszesz:

1. OP szuka oszczędności, ale nie kosztem lekcji, czy zajęć pozalekcyjnych. Niech dyrektor o to walczy.

żadne OP nie znajdzie oszczędności w taki sposób, jeśli ramówka ministerialna będzie dobrze przez dyrektora rozplanowana

2. OP szuka oszczędności, ale niech dyrektor zatrudnia n-li kierując się wyłącznie kwalifikacjami a nie nakazem OP - zatrudniać młodych, stażystów a najlepiej bez kwalifikacji, bo są tańsi.

ja zatrudniam nauczycieli - ja odpowiadam za plan finansowy

chciałabym zobaczyć na piśmie taki nakaz OP - nie zobaczę, bo go być nie może

3. Kuratorium nakazuje wszystkich przepuszczać, nawet największych obiboków. A z jakiej racji? Mądry dyrektor powinien powiedzieć: w mojej szkole liczy się poziom. I zawsze pomożemy uczniowi, jeżeli wykaże on chęć do pracy. Ale lenistwa nie będziemy tolerować! Pokażcie mi dyrektora, który tak postawi sprawę... Obawiam się, że lista bedzie krótka. Zresztą już dwa razy na niniejszym forum stawiałem sprawę nacisków ze strony dyrektorów szkół na nauczycieli, aby stawiali lepsze oceny i wszystkich promowali. Nie doczekałem się na reakcję.

znów - nie spotkałam się z takim nakazem ON - też na piśmie bym z chęcią zobaczyła

-------------------------------------

to jest tak:

najłatwiej jest powiedzieć:

tak mi nakazuje OP, ON

ale czy tak jest?

śmiem wątpić

natomiast na takie wypowiedzi jak Twoja Marku, zawsze mówię jedno:

zostań dyrektorem i uzdrów tę oświatę w jednej przynajmniej szkole

Doris29-05-2005 00:48:20   [#46]

powtórka z innego forum

Czy Zgredek ma coś wspólnego z Harrym Poterem i czy potrzebuje jakiegoś kawalka ubrania, żeby się wyzwolić? :-)

Szkoda, że sobie nie wymyśliłam równie ciekawego nicka!

emen29-05-2005 09:59:50   [#47]

kolejna prośba do Marka

 Marku-dobry człowieku, jeśli jeszcze nie znudziłeś się wysyłaniem tych materiałów, to i ja pięknie się uśmiecham- być moze będą mi potrzebne już niedługo, chetnie je przejrzę. Z góry dziękuję
IkaP29-05-2005 11:23:10   [#48]
Marku, bardzo dziękuję za materiały. To kopalnia wiedzy. Zarządzanie skończyłam dawno i wielu rzeczy uczę się tutaj na forum /również z materiałów, które wysłałeś/. Jeszcze raz dziękuję!
Haneczka29-05-2005 12:58:51   [#49]
Marku. okaż dobroć serca, prześlij materiały. Wdzięczność zapewniona.
general11129-05-2005 14:00:02   [#50]
I ja równiż jak mozna ;-)

Wprawdzie mnie tremin nie goni ale chetnie poczytam

Dzięki
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]