Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Kompetycja- co to takiego?
strony: [ 1 ]
Magosia23-05-2005 19:27:51   [#01]

Proszę o pomoc słownikową . Interesuje mnie znaczenie słowa, którego użył prof.Potworowski podczas wykładu "Wiosna dyrektorów" - przejrzałam slowniki- bez rezultatu. W goooglach slowo znalazłam , ale bez tłumaczenia. Lubię wiedzieć więcej- proszę lingwistów o pomoc.

. Dzisiejszy dyrektor szkoły jest kapitanem statku Wielkiej Żeglugi biorącym udział w wyścigu dookoła świata. Otoczony jest on, napływającymi ze wszystkim stron, radami, wskazówkami, nakazami oraz rywalizującą kompetycją, która tylko czyha na najmniejszy błąd lub potknięcie, by zająć miejsce jego szkoły.

Doris23-05-2005 19:35:32   [#02]

competition - zawody.

Jeden z doktorów (pewnie teraz profesorów) na studiach uwielbiał mówić "exemplifikacja", pewnie kompetycja to coś  w tym rodzju.

Gaba23-05-2005 19:58:47   [#03]
rywalizacja, konkurs... - Jan przekłada czasem słowa, gdy mu braknie polskich, zważywszy, że uczył się polskiego ponownie po... wielu latach niemówienia na początku lat 90. - można mu wybaczyć. Wyjechał z Polski, gdy miał 9 lat poznał szwedzki, jego trzecim językiem jest angielski... i  znowu ten polski. Cała historia tułaczki wojennej  rodziny Potworowskich jest fascynująca.
Magosia23-05-2005 21:02:46   [#04]

Domyślałam się z kontekstu

Szukam potwierdzenia.

Znalazłam tez wiele innych zestawień np.

Konkurencja antygenowa (kompetycja antygenowa) to zjawisko hamowania reakcji immunologicznej na jeden antygen po podaniu innego antygenu.Konkurencja antygenowa (kompetycja antygenowa) to zjawisko hamowania reakcji immunologicznej na jeden antygen po podaniu innego antygenu.

 Obecnie uważa się, że najważniejszym mechanizmem działania L-argininy jest kompetycja
z endogennym inhibitorem aktywności NOS III – asymetryczną

Mechanizm tego zjawiska wydaje się być złożony (kompetycja pomiędzy wchłanianiem
zwrotnym wapnia i sodu, zmiana regulacji akwaporyn w cewkach nerkowych

Sam pomysl jest fajny, ale martwi mnie kompetycja, by nabic
w watku jak najwiecej postow i gonitwa, jakie sie ostatnio narodzily. ...

Podsumowując: kompetycja: rywalizacja, współzawodnictwo, wyścig, zawody, konkurencja- chyba ten obszar znaczeniowy?

Acha, ja tak w ogóle to mam co robić, tylko dla równowagi umysłu troche się bawię słowami .
pozdrawiam :-)

beera23-05-2005 21:08:22   [#05]

;-))

sa rózne sposoby na znajdowane równowagi umysłu;-)))

Ten Twoj, to balansowanie na linie;-))

beera23-05-2005 21:11:41   [#06]

i dzięki

Bo przy okazji poczytałam sobie jeszcze raz:

W tej chwili jest to zasadniczo niemożliwe, bo – niestety - wynagrodzenie nauczyciela zależy od „papierkowych kwalifikacji” i od Karty Nauczyciela. Ani Telekomunikacja Polska, ani Volkswagen, ani Nokia nie płaci pracownikowi więcej tylko, dlatego, że on ma doktorat czy dyplom. Te firmy płacą za  FUNKCJE, za miarę odpowiedzialności. Każda firma na świecie płaci za funkcję. Tak jest wszędzie, ale nie w polskim systemie oświatowym. Jak się nie płaci za funkcje, to nie ma struktur organizacyjnych sprzyjających innowacjom i umożliwiającym efektywne zarządzanie. A w takim razie zmienić cokolwiek jest niemożliwe, chyba że kosztem niebywałych poświęceń.

 

Nie lubię awansu w polskiej szkole:-)

Magosia23-05-2005 21:36:58   [#07]

Też sobie poczytałam raz jeszcze

I to mi się podoba:

Do  Was należy sprawienie, by bycie dyrektorem szkoły znaczyło jednocześnie, że jest się członkiem OSKKO. To jedyna gwarancja, żeby politycy zaczęli was słuchać.  Jestem przekonany, że taki wzrost nastąpi. (...)Dokonacie tego przede wszystkim dlatego, iż bez waszej dobrej woli i pracy wszelkie zamiary ministerstwa rozsypią się w proch. Dokonacie tego, gdyż to właśnie Wy  patrzycie w przyszłość, a Karta Nauczyciela oraz cała struktura zarządzania oświaty należy do przeszłości. Dokonacie tego, ponieważ Wasza Polska ma zaufanie do siebie samej i do swoich współpracowników, a to jest niewątpliwie moralnym kluczem do przyszłości. Życzę wam sukcesu.

(Prof. Jan Potworowski na konferencji Akademii Zarządzania)

Marek Pleśniar23-05-2005 23:03:53   [#08]
ma chłop rację;-)
Gaba24-05-2005 02:16:51   [#09]
gdzie macie treść wystapienia Jana?
Marek Pleśniar24-05-2005 03:50:36   [#10]

treść wystąpienia jest zrealcjonowana w.. relacji z Sejmu;-)

Całej podac nie mogę ponieważ jest ona przedmiotem prawa autorskiego i będzie publikowana.

Marek Pleśniar24-05-2005 03:51:09   [#11]

tu

http://oskko.edu.pl/konferencje/sejm-04-2005/index.htm
Adam N24-05-2005 07:34:56   [#12]
Poczytałem, rzeczywiście bardzo ciekawe wypowiedzi.
Ale nie tylko profesor Potworowski używa trudnych słów.
W wypowiedzi Marka pada "homeostaza" i już pędzę do słownika sprawdzić co to znaczy ;-))).
AnJa24-05-2005 07:40:57   [#13]
To cudo (homeostaza) mnie nie dotyczy  mniej więcej marca (matury, SIO)

Staram sie przywracać ją, chocby chwilowo, przy pomocy płynów.

A na to, by przyjmować je w wystarczającej ilości nie nie mam czasu.

I to mnie wkurza, czyli jeszcze bardziej zakłóca.
Adam N24-05-2005 07:50:51   [#14]
A ilość potrzebnych płynów jest wprost proporcjonalna do masy ciała :-))
Marek Pleśniar24-05-2005 08:23:51   [#15]
o, tu wielu może nas zadziwić. Niby masa nikczemna ale możliwości ekstraordynaryjne;-)
amrek24-05-2005 10:58:31   [#16]

a może tutaj przylegałby starszy źródłosłów?

bo jeśli kompetycja miałaby znaczyć  rywalizacja, współzawodnictwo, wyścig, zawody, konkurencja - to rywalizująca kompetycja nie brzmiałaby dobrze...

competo, ere to nie tylko wspólnie ubiegać się, schodzić się, zbiegać się, ale też być zdatnym, starczyć

z kontekstu tutaj, w tej wypowiedzi kompetycja pokazuje się, nieco dowolnie, intuicyjnie jako drapieżne zawodowstwo;), rywalizacyjna zdatność - od trzeciego znaczenia czasownika

(tylko, gaba, nie fukaj, że to już interpretacja, a nie analiza, hihi;)

Magosia24-05-2005 18:15:17   [#17]

Amrek

bardzo mi się podoba twoja koncepcja, by nie powiedzieć kompetycja - pozdrawiam , dzięki za udział w tym drążeniu slowa :-)
beera24-05-2005 18:17:48   [#18]

no:-)

Agnieszka postawila kropkę nad " i"
Fred24-05-2005 18:34:53   [#19]

kompetycja ... ładna nazwa, ale ja nazwałbym niektóre odmiany tej kompetycji (mniej delikatnie niż Amrek) zwykłym sukinsyństwem

Gaba24-05-2005 18:52:48   [#20]
np. wyścig szczurków... rankingi... Jan ogromną wrażliwość językową
Fred24-05-2005 20:42:49   [#21]
Norwid był za tym, by nazywać rzeczy po imieniu. Umarł w biedzie, ale bogactwo pozostawił tym, którzy czytając - myślą.
maxiu6824-05-2005 20:49:41   [#22]

Pomocy

Potrzebuję pilnie wzór instrucji bezpieczeństwa pożarowego > Na jutro .Pomóżcie
DYREK24-05-2005 21:00:12   [#23]
Od Norwida do instrukcji ppoż. Taki nasz dyrektorski los.
Magosia24-05-2005 21:10:18   [#24]

Cytat z pamięci

bo Piękno jest po to by zachwycalo - do Pracy

I jak się tu nie zachwycać ;-)))

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]