Forum OSKKO - wątek

TEMAT: godziny ponadwymiarowe za 8 kwietnia
strony: [ 1 ]
Monika Bogdanowicz22-04-2005 08:26:42   [#01]
czy za 8 kwietnia nauczycielowi nalezy wyplacić za godziny ponadwymiarowe
zdunia22-04-2005 09:31:32   [#02]
moim zdaniem nie, jak Wy to robicie
grazabo22-04-2005 09:39:13   [#03]
My również nie wypłaciliśmy.
Traktujemy ten dzień jak dzień świąteczny.
krystyna22-04-2005 13:58:04   [#04]
my płacimy - nauczyciele byli gotowi do pracy, ale stało się....
Tomasz Osiński22-04-2005 14:11:47   [#05]
Płacimy
DYREK22-04-2005 14:37:09   [#06]
Płacimy. Nie był to dzień wolny od pracy. Minister zezwolił tylko na zawieszenie zajęć edukacyjnych. Pracownik był gotowy do pracy. Pracodawca (szkoła) nie umożliwiła mu jej .
dyrlo22-04-2005 14:48:26   [#07]

8 kwietnia

Płacę - przecież nauczyciele chcieli pracować, to ja odwołałam zajęcia.
janzg22-04-2005 14:55:48   [#08]

:-))))

"....przecież nauczyciele chcieli pracować, to ja odwołałam zajęcia.."
for22-04-2005 15:10:20   [#09]
również płacimy, to było zawieszenie zajęć , nauczyciel był gotowy do pracy
wladyslaw22-04-2005 15:38:14   [#10]
nie place , u mnie za ten dzien nie chca  pieniedzy za godziny ponadwymiarowe ,  chcieli bezplatne nawet brac, to raz na moze kilka wiekow i jeszcze placic
Tadek22-04-2005 16:17:09   [#11]
płace, byli w pracy. nawet dłużej niż godz. podziału.
dyrlo22-04-2005 17:37:29   [#12]

do janzg

Chyba się nie zrozumieliśmy, przecież to jest dla OP.

Dzisiaj rano poprosiłam aby nauczyciele razem ze mną przyszli o 4.00 rano do szkoły liczyć te wstrętne pakiety na matury, bo sama w moim wielkim "gmaszysku" to nie bardzo i już na następnej przerwie lista dyżurów była wypełniona. Będziemy mogły z wicedyrektorką przychodzić na 4.00 na zmiany, jak takim nauczycielom nie płacić?

panda22-04-2005 18:10:15   [#13]

właśnie w temacie

Siedzę i wygrzebuję wszystko co się da na temat wynagrodzenia za nieodbyte godziny ponadwymiarowe. Szukam podstaw i interpretacji prawnych. Spotykam się zaś z raczej obiegowym schematami typu: "gotowość do pracy" a w jakim prawie się z tym spotkaliście, żeby komuś płacić za gotowość. Pamiętam, że był zapis o "efektywnie" przepracowanych godzinach. Potem znikł. Przejrzałam różne BIP-y i ogrom zróżnicowań powala na kolana. Nie pytam: jak jest u WAS. Zastanawiam się: jak powinno być zgodnie z prawem?

Przy okazji znalazłam opinię na temat 8 kwietnia, więc wklejam:

Piątek, 8 kwietnia - nieobecność usprawiedliwiona

 

Pracodawcy prywatni mogą samodzielnie zdecydować, czy w piątek, 8 kwietnia, udzielić pracownikom dnia wolnego od pracy. Specjaliści radzą potraktowanie tej absencji jako nieobecności usprawiedliwionej.

 

O godne uczczenie pamięci i wspólnie pożegnanie Ojca Świętego, a w związku z tym udzielenie 8 kwietnia 2005 r. dnia wolnego od pracy zaapelowała Rada Ministrów (Monitor Polski nr 20, poz. 308). O ustaleniu 8 kwietnia br. dniem wolnym od pracy w ministerstwach, urzędach centralnych, urzędach wojewódzkich i innych urzędach administracji rządowej zdecydował premier.

Podobne decyzje podjęły władze samorządowe. Dzień ten będzie traktowany jak dzień świąteczny.

To, czy będą w tym szczególnym dniu pracować zatrudnieni w prywatnych firmach, zależy od ich pracodawców.

- Doradzam, by potraktować ten dzień jako dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy - mówi prof. Krzysztof Rączka z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Podobnego zdania jest Państwowa Inspekcja Pracy. - Zważywszy na wagę sprawy, optymalnym rozwiązaniem jest uznanie tego dnia za wolny od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia - uważa Piotr Wojciechowski, zastępca dyrektora Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy.

O tym, jakie przyczyny usprawiedliwiają nieobecność w pracy, mówi rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. nr 60, poz. 281). Są to nie tylko zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa pracy, ale także inne przypadki niemożności wykonywania pracy wskazane przez pracownika i uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające nieobecność (§ 1 rozporządzenia). Ocena sytuacji należy więc do pracodawcy.

Uznanie dnia pogrzebu papieża za dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy powoduje obniżenie wymiaru czasu pracy w tym miesiącu.

Sytuację tę reguluje art. 130 § 3 k.p., który stanowi, że wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym ulega obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy. W kwietniu wymiar czasu pracy wynosi 176 godzin. - Udzielenie dnia wolnego przy ośmiogodzinnym dniu i pięciodniowym tygodniu pracy w miesięcznym okresie rozliczeniowym oznacza, że wymiar czasu pracy wyniesie w kwietniu nie 176, ale 168 godzin. Jako godzinę nadliczbową traktować będziemy zatem 169. godzinę przepracowaną przez pracownika w tym miesiącu - wyjaśnia Piotr Wojciechowski.

Możliwe są też inne rozwiązania. Pracodawca na wniosek pracownika może udzielić w tym dniu urlopu wypoczynkowego albo urlopu bezpłatnego. W porozumieniu z nim może też zmienić harmonogram czasu pracy i wskazać dzień do odpracowania, co jednak - zdaniem prof. Krzysztofa Rączki - nie jest do końca uzasadnione i spowodowałoby niepotrzebne komplikacje. Jeśli pracodawca nie chce udzielić dnia wolnego, pracownik może wystąpić o dzień urlopu na żądanie.

Rzeczpospolita z 7 kwietnia 2005r.

 

janzg23-04-2005 11:55:56   [#14]

do dyrlo

"...Chyba się nie zrozumieliśmy, przecież to jest dla OP..."

co jest dla OP??, ten typ argumentacji?  a po co to dla nich??

-------------------

nasze OKE ma dużo mniejsze zaufanie do dyrektorów, ponieważ o tej 4:00, za każdym razem na kuriera ma czekać osobiście przewodniczący SZE w asyście 2 członków SZE.

Więc nie proszę nauczycieli, by nie tworzyć wrażenia, że któryś z członków SZE "robi mi łaskę pomagając liczyć te wstrętne papierzyska" ale opracowany został harmonogram, z którym wszystkich zaineresowanych zapoznałem.

dyrlo23-04-2005 12:05:47   [#15]

OKE i zaufanie

Nasze OKE pozwala upoważnić osobę - nie wskazując kto to moze być. Przysłali nawet kolorowy wzór upoważnienia. Czyli trochę bardziej nam ufają.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]