Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Czawarta godzina a podział na grupy na wf
strony: [ 1 ]
Magosia21-04-2005 17:15:41   [#01]

Jakie jest Wasze zdanie - i doświadczenie w następującej sprawie:

Czwarta godzina wf (sp i gim.) może być realizowana w różnej formie- regulują to przepisy: gry, zabawy, wycieczki i tak dalej. Można także raz na dwa tygodnie po 2, raz na miesiąc razy 4 godz - wiadomo, ja tylko tak dla przypomnienia.

Grupa na wf nie może liczyć mniej niż 12 i nie więcej niż 26.

Jeśli więcej - to dzielimy na grupy - to też wiadomo.

Czy ta czwarta godzina realizowana w innej formie też powinna być dzielona (zaplanowana) na grupy- u nas zaczyna się praktyka 3/6 +1 , w sumie na oddział - 7 godz. 

Jak jest u Was? W tej dodatkowej formie nie wszyscy biorą udział - bo jest na przykład w sobotę . Więc dzieci mniej . Ale to przecież z godzin z ramówki, więc chyba powinno się tyle zaplanować i realizować, ile wynika z przepisów o podziale na grupy .

Co Wy na to?

Leszek21-04-2005 18:45:34   [#02]

rozporz. o ramowych planach naucz.

§ 6. 5. Zajęcia wychowania fizycznego są prowadzone w grupach liczących od 12 do 26 uczniów, z tym że w zasadniczej szkole zawodowej, trzyletnim liceum ogólnokształcącym, trzyletnim liceum profilowanym, czteroletnim technikum, dwuletnim uzupełniającym liceum ogólnokształcącym dla absolwentów zasadniczej szkoły zawodowej, trzyletnim technikum uzupełniającym dla absolwentów zasadniczej szkoły zawodowej, szkole policealnej o okresie nauczania nie dłuższym niż 2,5 roku i szkole ponadpodstawowej - oddzielnie dla dziewcząt i chłopców; dopuszcza się tworzenie grup międzyoddziałowych lub, w wyjątkowych przypadkach, grup międzyklasowych.

rozp. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach

§ 32. 1. Przy organizacji zajęć, imprez i wycieczek poza terenem szkoły lub placówki liczbę opiekunów oraz sposób zorganizowania opieki ustala się, uwzględniając wiek, stopień rozwoju psychofizycznego, stan zdrowia i ewentualną niepełnosprawność osób powierzonych opiece szkoły lub placówki, a także specyfikę zajęć, imprez i wycieczek oraz warunki, w jakich będą się one odbywać.

rozp. w sprawie dopuszczalnych form realizacji czwartej godziny obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego

 § 1. Czwarta godzina obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego w ramach tygodniowego wymiaru godzin może być realizowana w formie:

1) zajęć sportowych i rekreacyjnych;

2) gier i zabaw ruchowych;

3) zajęć korekcyjno-wyrównawczych;

4) aktywnych form turystyki;

5) imprez rekreacyjnych i rozgrywek sportowych;

6) udziału w szkoleniach młodzieżowych organizatorów sportu i sędziów sportowych;

7) uczestnictwa w ważnych dla środowiska wydarzeniach sportowych.

 

zwróć uwagę na podkreślone wyrażenia, ich sens prawny...

pozdrawiam

 

Magosia21-04-2005 19:08:37   [#03]

Tak myślałam i ja, Leszku

-chciałam się przygotować do rozmowy z OP, który szuka oszczędności, i ja to rozumiem , ale nie kosztem naginania prawa, bezpieczeństwa uczniów i mojej odpowiedzialności .

Pozdrawiam serdecznie:-)

beera21-04-2005 19:11:32   [#04]

ostrożnie z tym,bo

4 godzina w-fu jest godziną obowiązkową dla wszystkich dzieci

jesli dla jekiejś grupy organizujesz coś w sobotę i zakladasz, ze nie wszyscy uczestniczą w tych zajęciach, powinnas- alternatywnie zaproponować coś dla pozostalej grupy.

ja te formy wyobrażam sobie tak: jedna grupa gry, inna zabawy, inna tance, inna wycieczki

ale muszą w nich uczestniczyć wszystkie dzieci- tak, czy inaczej.

Jesli masz podzial na grupy, tworzenie alternatyw jest prostsze.

jesli zakladasz, ze częśc uczniów nie przyjdzie i nie dzielisz na grupy już w Arkuszu, zaświadczasz, ze o tym, ze de facto zwalniasz częśc dzieci z realizacji zajęć w-fu.

Moim zdaniem masz rację w ostatnim akapicie swojej wypowiedzi- 4 godzina jest godziną z ramowki i tak jak nie pozwalamy dzieciom rezygnować z jednej godziny geografii, tak nie możemy sankcjonowac ich rezygnacji z w-fu

beera21-04-2005 19:13:06   [#05]

oj

Małgosiu- spóźniłam się :-)

POwiedz OP, ze rodzice mogą Cię zaskarżyć o brak mozliwosci realizacji podstawy programowej i pozbawieniu ich 1 godziny w-fu, co mają zapewnione w ramowce:-)

BożenaB21-04-2005 19:59:10   [#06]

W sytuacji granicznej OP może podzielić ilość uczniów przez 26 ...

Ale na przykład tańce ... czy nie może być więcej uczniów w grupie?

Przy tańcach miałam pod opieką 64 uczniów ... ale to się wtedy nie nazywało zajęcia w-f, tylko klasowa dyskoteka z zaproszoną drugą klasą ;-(  I nawet nauka tańca wtedy była :-)

Karolina21-04-2005 20:07:09   [#07]
mogę prosić o link do rozporządzenia w sprawie 4 godziny wf od 1 września 2005? zgubiłam :-(
beera21-04-2005 20:12:58   [#08]

jest

w uStawie o Kulturze fizycznej art 19- będzie w IPWO

krystyna21-04-2005 21:53:45   [#09]

ponieważ mój OP pozwolił szkołom podst. włączyć 4 godz. do obowiązkowych zajęć wych. fiz. - to i ja w gimnazjum tak planuję...

A co ON na to - zobaczymy, bo w pisemnej "instrukcji" do projektu nic na ten temat nie napisał...

I piszę wszędzie 4 godz. (a nie żadne 3 + 1 ) i dzielę na grupy gdzie tylko się da !

A w podziale godzin zrobię 1 + 1 + 2 , bo jak chcą się wybrać na stadion, czy na basen - to niech mają na to te 2 godz. razem.

BożenaB22-04-2005 00:36:23   [#10]
Ja tam się na tym nie znam, ale wydaje mi się, że na 3godz/tydz jest obowiązkowa podstawa i program nauczania, a na 4-tą godzinę opracowuje się program realizacji wg mozliwości szkoły i chęci uczniów. Wg mnie to jest jednak pewna różnica.
Roman P22-04-2005 09:04:18   [#11]

A u nas nie ma podziału

Otrzymaliśmy pismo z OP że "miasto może przeznaczyć środki finansowe na realizację czwartej godziny WF w wysokości odpowiadającej liczbie godzin zgodnej z liczbą klas (godzina na klasę) W przypadku wprowadzenia czwartej godziny WF jako godziny dydaktycznej do planu lekcji i konieczności realizowania jej w podziale na grupy, druga godzina niezbędna do spełnienia tego wymogu powinna być przeznaczona z godzin do dyspozycji dyrektora.”

Nasz OP uważa, że dostaje subwencje oświatową  tylko na finansowanie 1 godziny.

 

Z pisma wynika, że jeżeli czwarta godzina wf jest przeznaczona na zajęcia dydaktyczne, wtedy jest obowiązkowa i podział na grupy musi być - ale z godzin do dyspozycji dyrektora.

Jeśli przeznaczymy ją na zajęcia pozalekcyjne nie trzeba dzielić na grupy, nie trzeba przeznaczać dodatkowej godziny dyrektorskiej, nie są to zajęcia obowiązkowe.

Przecież, na wycieczkach, zajęciach korekcyjno - wyrównawczych liczba dzieci przypadająca na jednego opiekuna jest jeszcze mniejsza.

 

Moim zdaniem, niezależnie od tego na co przeznaczymy czwartą godziną wf, powinna być podzielona na grupy, gdyż znajduje się w ramówce. I nie z GDDD.

 

Bardzo mnie interesuje interpretacja ministerstwa, może byśmy wystąpili ?

 

Nie umiem zrobić projektu :-(

Joanna Berdzik22-04-2005 09:13:10   [#12]

Jeśli przeznaczymy ją na zajęcia pozalekcyjne nie trzeba dzielić na grupy, nie trzeba przeznaczać dodatkowej godziny dyrektorskiej, nie są to zajęcia obowiązkowe.

 

Moim zdniem są to zajęcia obowiązkowe...

Romanie- skonstruuj pismo- możemy spytać

 

Nie wiem tylko, czy w MENiS jest jeszcze ktoś kto odpowie...

agabu22-04-2005 10:20:53   [#13]

Gwoli przypomnienia

wklejam obszerniejszy fragment rozporządzenia (podkreślenia moje, mam wrażenie, że ważne dla tego watku):

§ 6. 1. W szkole podstawowej, gimnazjum, zasadniczej szkole zawodowej, trzyletnim liceum ogólnokształcącym, trzyletnim liceum profilowanym, czteroletnim technikum, dwuletnim uzupełniającym liceum ogólnokształcącym dla absolwentów zasadniczej szkoły zawodowej, trzyletnim technikum uzupełniającym dla absolwentów zasadniczej szkoły zawodowej, szkole policealnej o okresie nauczania nie dłuższym niż 2,5 roku i szkole ponadpodstawowej podział na grupy jest obowiązkowy:

1) na zajęciach z języków obcych, informatyki, elementów informatyki i technologii informacyjnej - w oddziałach, a w przypadku zajęć z języków obcych także w zespołach międzyoddziałowych, liczących więcej niż 24 uczniów, z zastrzeżeniem ust. 4,
2) na nie więcej niż połowie obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego, dla których z treści programu nauczania wynika konieczność prowadzenia ćwiczeń, w tym laboratoryjnych - w oddziałach liczących więcej niż 30 uczniów, z zastrzeżeniem ust. 4,
3) na zajęciach edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnozawodowego i kształcenia zawodowego, dla których z treści programu nauczania wynika konieczność prowadzenia ćwiczeń, w tym laboratoryjnych - w oddziałach liczących więcej niż 30 uczniów, z zastrzeżeniem ust. 4,
4) w przypadku realizacji w kształceniu zawodowym modułów, zgodnie z wymogami określonymi w modułowym programie nauczania dla zawodu,
5) na zajęciach praktycznej nauki zawodu, zgodnie z odrębnymi przepisami.

2. W trzyletnim liceum ogólnokształcącym, dwuletnim uzupełniającym liceum ogólnokształcącym dla absolwentów zasadniczej szkoły zawodowej i liceum ogólnokształcącym, liczącym nie więcej niż dwa oddziały każdej klasy, zajęcia z języków obcych oraz z przedmiotów ujętych w podstawie programowej w zakresie rozszerzonym mogą być prowadzone w zespołach, w tym w zespołach międzyoddziałowych, liczących nie mniej niż 7 uczniów.

3. W przypadku oddziałów liczących odpowiednio nie więcej niż 30 uczniów lub nie więcej niż 24 uczniów na zajęciach, o których mowa w ust. 1, podziału na grupy można dokonywać za zgodą organu prowadzącego szkołę, z zastrzeżeniem ust. 4.

4. W szkole specjalnej i w oddziale specjalnym w szkole ogólnodostępnej oraz w szkole integracyjnej i w oddziale integracyjnym w szkole ogólnodostępnej na zajęciach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2 oraz w ust. 2, podział na grupy jest obowiązkowy, z tym że grupa powinna liczyć nie mniej niż 5 uczniów.

5. Zajęcia wychowania fizycznego są prowadzone w grupach liczących od 12 do 26 uczniów, z tym że w zasadniczej szkole zawodowej, trzyletnim liceum ogólnokształcącym, trzyletnim liceum profilowanym, czteroletnim technikum, dwuletnim uzupełniającym liceum ogólnokształcącym dla absolwentów zasadniczej szkoły zawodowej, trzyletnim technikum uzupełniającym dla absolwentów zasadniczej szkoły zawodowej, szkole policealnej o okresie nauczania nie dłuższym niż 2,5 roku i szkole ponadpodstawowej - oddzielnie dla dziewcząt i chłopców; dopuszcza się tworzenie grup międzyoddziałowych lub, w wyjątkowych przypadkach, grup międzyklasowych.

6. Zajęcia wychowania fizycznego w szkole specjalnej i w oddziale specjalnym w szkole ogólnodostępnej oraz w szkole integracyjnej i w oddziale integracyjnym w szkole ogólnodostępnej są prowadzone w grupach, w których liczba uczniów odpowiada liczbie uczniów w oddziale szkoły specjalnej - oddzielnie dla dziewcząt i chłopców. Jeżeli liczba dziewcząt i chłopców w grupie jest mniejsza niż 5, dopuszcza się tworzenie grup międzyoddziałowych lub, w wyjątkowych przypadkach, grup międzyklasowych.

---------------------------------------------------------

Dodatkowa 4 godzina w-f jest obowiązkowa dla wszystkich uczniów i podział na grupy w niektórych przypadkach też.

DYREK22-04-2005 10:36:55   [#14]
 Pamiętać należy,że grupa liczy od 12 do 26 uczniów .W SP i Gimnazjum nie obowiązuje podział na chłopcy i dziewczęta.  Basen 15. Organ prowadzący  w tych granicach może życzyć sobie podziału - brak środków zmusza do podziału jak najbardziej oszczędnego. Kombinuj dyrektorze.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]