Forum OSKKO - wątek

TEMAT: przewodniczący PZE
strony: [ 1 ]
migotka13-04-2005 19:41:07   [#01]

W procedurach jest napisane: "Przewodniczący PZE wyznacza spośród członków PZE nauczyciela egzaminującego danego zdającego"

Czy przewodniczący może egzaminować? Moje pytanie dotyczy zarówno języka polskiego, jak i języków obcych?

AnJa13-04-2005 19:53:17   [#02]
Wg OKE Łomża: może, ale wyjątkowo.
migotka13-04-2005 19:57:55   [#03]

AnJa

Dzięki.

A może ktoś wie co o tym myśli OKE Warszawa?

JarTul13-04-2005 19:59:09   [#04]
Przecież "nowa matura", to takie same zasady dla wszystkich zdających.
AnJa13-04-2005 20:02:46   [#05]
Myśli? OKE?

Nie popadajmy w przesadę, bo jeszcze wyjdzie, że i MENiS.
kasiek13-04-2005 20:19:20   [#06]

:-)

I. PRZEBIEG EGZAMINU
1. Zdający ma prawo robić notatki w czasie przygotowania do egzaminu zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym (na kartce z pieczątką szkoły). Po zakończeniu egzaminu notatki te przekazane są przewodniczącemu PZE i zniszczone.
2. Każdy zdający egzaminowany jest przez jedną osobę, wyznaczaną przez przewodniczącego PZE.
3. Przewodniczący jako osoba nadzorująca przebieg egzaminu nie powinien być osobą egzaminującą, ale w uzasadnionych sytuacjach może pełnić tę rolę.
4. Zespół egzaminacyjny ocenia każdego zdającego w trakcie odpowiedzi, a następnie ustalana jest wspólna ocena PZE (na poziomie podstawowym po każdym zdającym, na poziomie rozszerzonym po każdych 3 zdających).


Z biuletynu nr 6 OKE Kraków
kasiek13-04-2005 20:21:36   [#07]

:-)

I. PRZEBIEG EGZAMINU
1. Zdający ma prawo robić notatki w czasie przygotowania do egzaminu zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym (na kartce z pieczątką szkoły). Po zakończeniu egzaminu notatki te przekazane są przewodniczącemu PZE i zniszczone.
2. Każdy zdający egzaminowany jest przez jedną osobę, wyznaczaną przez przewodniczącego PZE.
3. Przewodniczący jako osoba nadzorująca przebieg egzaminu nie powinien być osobą egzaminującą, ale w uzasadnionych sytuacjach może pełnić tę rolę.
4. Zespół egzaminacyjny ocenia każdego zdającego w trakcie odpowiedzi, a następnie ustalana jest wspólna ocena PZE (na poziomie podstawowym po każdym zdającym, na poziomie rozszerzonym po każdych 3 zdających).
5. W czasie egzaminu członkowie PZE mają prawo robić notatki (przykładowe tabele do wykorzystania podczas oceniania na poziom podstawowy i rozszerzony w załączeniu). Po zakończeniu egzaminu notatki te przekazane są przewodniczącemu PZE i zniszczone.
6. Aby nie rozpraszać ucznia i nie zaburzać naturalnej rozmowy osoba egzaminująca ogranicza się do odnotowania proponowanej punktacji. Robienie notatek przez osobę egzaminującą dopuszczalne jest tylko przy prezentacji tematu na poziomie rozszerzonym.
7. Jeśli zdający przedstawił niepełny opis (ilustracji lub materiału stymulującego) lub zbyt krótką prezentację egzaminujący powinien upewnić się, czy zdający nie ma nic do dodania.
8. Nie należy poprawiać błędów językowych w czasie wypowiedzi zdającego.
9. Każde zadanie traktujemy jako całość. Przystąpienie do zadania oznacza realizację jakiejkolwiek jego części.
10. Na prośbę zdającego może zostać zmieniona kolejność realizacji zadań.


Z biuletynu nr 6 OKE Kraków
migotka13-04-2005 21:23:09   [#08]

czy OKE myśli to nie wiem

Dzieki, ale co oznaczają tu pojęcia "uzasadnione sytuacje" i "wyjątkowo".

zgredek13-04-2005 21:36:50   [#09]

wyjątkowo - to jak coś robi się tak jak się robi, a raz lub więcej razy robi się inaczej niż zazwyczaj się robi

uzasadnione sytuacje - są to sytuacje, które normalnie są sytuacjami, których nie trzeba uzasadniać, ale zdarza się, że jedną z takich sytuacji trzeba uzasadnić

migotka13-04-2005 21:59:00   [#10]

zgredek

Nie bądź taka.

Może się czepiam, ale mam problem, ponieważ nikt z członków zespołu (wszystkie obce - w sumie 4) nie ma ochoty na egzaminowanie (42 osoby zdające).

maeljas13-04-2005 22:03:04   [#11]

a te kartki

z notatkami przewodniczący najlepiej niech naniza na nitkę i spali ....

Poza tym punkt 5 jest sprzeczny z punktem 6 (czyli wszystko "w normie"

5. W czasie egzaminu członkowie PZE mają prawo robić notatki (przykładowe tabele do wykorzystania podczas oceniania na poziom podstawowy i rozszerzony w załączeniu).

6. Aby nie rozpraszać ucznia i nie zaburzać naturalnej rozmowy osoba egzaminująca ogranicza się do odnotowania proponowanej punktacji. Robienie notatek przez osobę egzaminującą dopuszczalne jest tylko przy prezentacji tematu na poziomie rozszerzonym.

.....ale to chyba moja złośliwość wobec OKE

zgredek13-04-2005 22:03:43   [#12]

przepraszam, chyba mam zły dzień dzisiaj:-(

a dlaczego nie chcą?

migotka13-04-2005 22:12:10   [#13]
Bo leniwe są (chyba). A poza tym myslały, że ich rola ograniczy się do siedzenia na egzaminie. A tu trzeba coś powiedzieć i do tego w języku obcym. Może nie umieją mówć - nie wiem.
zgredek13-04-2005 22:22:23   [#14]

to może to jest uzasadniona sytuacja?

wybierz te, które są w trakcie stażu i wytłumacz, że żadna komisja nie zaliczy im "pracy w komisji egzaminacyjnej" gdy będą tylko siedzieć

praca to jest praca - gadać trzeba

migotka13-04-2005 22:29:31   [#15]

Dzięki. Spróbuję.

Dla mnie uzasadniona sytuacja to raczej problemy zdrowotne osoby wyznaczonej do egzaminowania, np. ból gardła, problemy z głosem.

żeby nie wyszło, że mi się nie chce (przeprowadziłam 60 próbnych egzaminów dla swoich uczniów - niektóryz próbowali dwukrotnie), ale ja mam podobno nadzorować pracę PZE

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]