Forum OSKKO - wątek

TEMAT: czwarta godzina WF
strony: [ 1 ]
Małysz05-04-2005 18:58:30   [#01]

Od 1 września 2005 roku "wchodzi" do szkół gimnazjalnych czwarta godzina wychowania fizycznego (§ 1. 1 pkt. c-d, w załącznikach nr 4, 4a, 5-6, Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 12 lutego 2002 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych...)

Czy moglibyście podzielić się ze mną wiedzą na temat: W jaki sposób dokumentujecie tę godzinę? I jak dobrze to zorganizować?

Wiadomo, że o sposobach jej realizacji mówi  Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 9 grudnia 2003 r. w sprawie dopuszczalnych form realizacji czwartej godziny obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego (Dz. U. z 2003r. Nr 217, poz. 2128).

Nie precyzuje jednak sposobu dokumentowania. Najłatwiej byłoby wpisać ją w plan nauczania (jako jeszcze jedną godzinę wf w siatce godzin), ale chyba nie o to w tym wszystkim "chodzi".

W jaki sposób Wy to robicie? Zapisy w "dziennikach zajęć pozalekcyjnych", czy też jako półroczne sprawozdania z ich realizacji do protokołu. Oczywiście planowanie poprzedzone diagnozą potrzeb uczniów? 

Proszę o rady i praktyczne rozwiązania.. najlepiej sprawdzone.

Proszę

:))))

Małysz06-04-2005 16:57:45   [#02]

Przepraszam.....................

Dodając wątek nie wiedziałam,  że robimy przerwę w debatach.. Przepraszam.

Proszę jednak o powrót do tematu po piątku..

Marek Pleśniar06-04-2005 18:31:05   [#03]
moim zdaniem robiąc swoje, pracując nie robi nikt nic złego:-) A forum pomaga w pracy, choćby poprzez możliwość zapytania o coś.
bbasia09-04-2005 10:52:50   [#04]
Czy czwartą godzinę w-fu wprowadzamy dla wszystkich klas gimnazjum czy tylko w klasach pierwszych? Pomijam formę realizacji, ale pytanie dotyczy sprawy - jak liczyć te godziny w arkuszu organizacyjnym szkoły?
Leszek09-04-2005 13:35:08   [#05]

ustawa o kulturze fizycznej -

Art. 19.

2. Obowiązkowy wymiar zajęć wychowania fizycznego dla uczniów klas IV, V i VI szkół podstawowych i gimnazjów wynosi 4 godziny lekcyjne, a dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych - 3 godziny lekcyjne, w ciągu tygodnia, z zastrzeżeniem art. 61.

Art. 61. 1. Obowiązkowy wymiar zajęć wychowania fizycznego określony w art. 19 ust. 2 stosuje się:

1)       dla uczniów klas IV szkół podstawowych -  od dnia 1 września 2003 r. ,

2)       dla uczniów klas V i VI szkół podstawowych – od dnia 1 września 2004 r.,

3)       dla uczniów gimnazjów – od dnia 1 września 2005 r.

 

jak z zapisu widać dla wszystkich klas gimnazjów.

pozdrawiam

Mawo09-04-2005 16:44:12   [#06]

do malysza

Czwartą godzinę wf. można ująć w planie jako godz. zajęć obowiązkowych, ale wtedy może pojawić się problem, ponieważ łączna liczba zajęć obowiązkowych i dodatkowych oraz religii nie może przekroczyć - w podstawce 28 godz., a w gimnazjum chyba 31.
U mnie właśnie z tego względu realizuje się ją w formie zajęć pozalekcyjnych, a dokumentuje się w dziennikach zajęć pozalekcyjnych.
Leszek09-04-2005 19:34:23   [#07]

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 9 grudnia 2003 r. w sprawie dopuszczalnych form realizacji czwartej godziny obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego (Dz. U. Nr 217, poz. 2128)

 

Na podstawie art. 61 ust. 3 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. z 2001 r. Nr 81, poz. 889, z późn. zm. 2)) zarządza się, co następuje:

 

§ 1. Czwarta godzina obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego w ramach tygodniowego wymiaru godzin może być realizowana w formie:

1) zajęć sportowych i rekreacyjnych;

2) gier i zabaw ruchowych;

3) zajęć korekcyjno-wyrównawczych;

4) aktywnych form turystyki;

5) imprez rekreacyjnych i rozgrywek sportowych;

6) udziału w szkoleniach młodzieżowych organizatorów sportu i sędziów sportowych;

7) uczestnictwa w ważnych dla środowiska wydarzeniach sportowych.

 

§ 2. Zajęcia wychowania fizycznego, o których mowa w § 1, mogą być organizowane przez szkołę jako zajęcia lekcyjne, pozalekcyjne lub pozaszkolne.

§ 3. 1. Dyrektor szkoły, w uzgodnieniu z organem prowadzącym i po zaopiniowaniu przez radę pedagogiczną, radę szkoły lub radę rodziców, przygotowuje propozycje wskazujące formy realizacji czwartej godziny zajęć wychowania fizycznego, w ramach form wymienionych w § 1, do wyboru przez uczniów.

2. Propozycje, o których mowa w ust. 1, powinny uwzględniać:

1) potrzeby zdrowotne uczniów, ich zainteresowania oraz osiągnięcia sportowe w danej dziedzinie sportu bądź aktywności ruchowej;

2) uwarunkowania lokalne;

3) miejsce zamieszkania uczniów;

4) tradycje sportowe szkoły i środowiska;

5) możliwości kadrowe.

 

§ 4. Dopuszcza się możliwość łączenia czwartych godzin zajęć wychowania fizycznego organizowanych w formach określonych w § 1 pkt 4-7 z zachowaniem liczby godzin przeznaczonych na te zajęcia w okresie nie dłuższym niż 4 tygodnie.

 

pozdrawiam

Jersz09-04-2005 21:41:36   [#08]

do Mawo

Czwarta godzina wychowania fizycznego zawsze (bez wzgledu czy w formie zajęć lekcyjnychm czy w formie zajęć pozalekcyjnych, czy poza szkolnych, nawet skumulowana raz na miesiąc 4 godziny) bedzie godziną obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Musi więc zmieścić się w max. liczbie godzin zajęć obowiązkowych, zajęć religii/etyki i zajęć dodatkowych - 28 dla SP IV-VI i 31 dla Gim. To co wypadnie nam ponad (to z godzin do dyspozycji dyrektora) musimy przekazać dla grupy uczniów "zgodnie z ich potrzebami lub zainteresowaniami" tj. np. na zajecia dydaktyczno-wyrównawcze, zajęcia pozalekcyjne itp. itd.

 

Pozdrawiam Jersz

zgredek09-04-2005 22:11:13   [#09]

94 godziny w ramówce

a 3x31=93 ;-))))))))))))))))

krystyna09-04-2005 22:13:47   [#10]

zgredku !

od godziny myślę o tym samym !!!
zgredek09-04-2005 22:15:38   [#11]

nie martw się Krysiu

będzie zmiana rozporządzenia i napiszą, że mogą byc 32 godziny;-)

krystyna09-04-2005 22:18:53   [#12]

???

zgredku,

jak już masz wizję, że zmiana rozp. będzie, to jeszcze przez chwilę się skup i powiedz kiedy - przed projektami, po, czy w trakcie ???

zgredek09-04-2005 22:30:41   [#13]

:-))))))))

no to się skupiłam

i mi wyszło, że cóś podobnego jak ze świadectwami

przyjmijmy, że w zasadzie to już ta zmiana jest;-)

Jersz09-04-2005 23:05:13   [#14]

Zgredku , sądzę, że celem MENiS-u jest "zmuszenie" do wykorzystania conajmniej 1 godziny ddd na zajęcia dla grupy uczniów. Ramowy plan nauczania w gimnazjum już w chwili powstania uwzgledniał czwartą godzinę w-f oraz max. liczbę godzin zajęć w tygodniu. Ja jestem za.

 

Jersz

Jersz09-04-2005 23:06:46   [#15]

Zgredku, szkoły podstawowe to już przerabiały. No i dyrektorzy SP musieli coś z ddd przerzucić na zajęcia dla grupy uczniów.

 

Pozdrawiam Jersz

zgredek09-04-2005 23:12:25   [#16]

dzięki za wyjaśnienia

chociaż mało kumata jestem dziś - bo dyrektorskie to w ramówce są i to w tych 94

ale skojarzyło mi się to z technikami - bo coś podobnego już było

miało być nie więcej niż 35 godzin tygodniowo, ale po jakichś zmianach wychodziło w jednym roku 36, to zmieniono rozporządzenie na 36;-)

Małysz10-04-2005 11:57:56   [#17]

Ale fajnie..

Cieszę się, że jednak odpowiedzieliście. Ale.. jak to zawzse bywa pojawiło się mnóstwo innych wątków. Wracając do pierwotnego:

W jaki sposób dokumentujecieczwartą godzinę wf, w przypadkach:

1. zajęć pozalekcyjnych, międzyoddziałowch gdy uczeń sam wybiera sobie formę realizacji (np. sekcja pilki nożnej),

2. form turystycznych kumulowanych np. raz w miesiącu,

3. imprez sportowo - rekreacyjnych dla całej społeczności szkolnej (godzina obowiązkowa dla wszystkich, a część uczniów uczestniczy w rozgrywkach)

4............

Wiadomo, najłatwiej "wpisać" tę godzinę w "siatkę" dla kazdej klasy ale nie będzie ona dokładnie tym o czym mówi nam razporządzenie cytowane przez Leszka (#07)

Mawo11-04-2005 00:47:42   [#18]
Jersz - jeszcze raz przejrzałam rozporządzenie - i muszę przyznać ci rację, chociaż z wielkim bólem. W ubiegłym roku poszło tak, jak napisałam. W tym roku będę miała problem - zabraknie mi 0,5 godz. dla szóstych i godz. dla czwartych, mimo dwóch godzin ddd przeznaczonych na kółka. A niech to... Bol głowy murowany!

Malysz, wybierasz taką formę, która jest lepsza dla uczniów i możliwa do realizacji - o czym decydować może np. dostępność sal gimnastycznych. U mnie realizowana jest w formie zajęć sportowych i rekreacyjnych - piłka nożna, tenis stołowy, taniec, basen itp. Sądzę, że ze względu na charakter zajęć ich dokumentowanie powinno obejmować odnotowywanie na bieżąco obecności uczniów, a więc najwygodniej w dz. zajęć pozalekcyjnych.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]