Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Grusza dla nauczyciela emerytowanego.
strony: [ 1 ]
koral04-04-2005 13:13:02   [#01]
Do 30 kwietnia składamy wnioski, średnie zarobki z 3 m-cy.Jeżeli wliczę odprawę emerytalną, to srednia wyjdzie zawyżona. Przecież odprawę otrzymuje sie tylko raz.Poradżcie co mam zrobić.Wniosek składamy 1 raz w roku i służy on do obliczenia urlopowego i" karpiowego".Nie wiem tez kiedy emeryci otrzymują tzw;"gruszę".
Gaba04-04-2005 17:33:40   [#02]

1. odprawa jest dochodem... - trudno. Przecież np. nagrodę też się dostaje tylko czasem raz. A bywa, że emeryt dostaje 9 miesięcy z dyplomowanego i jest to wtedy ponad 35 tys. Mnie z nagridy Prezydenta wzięto 33,5%... ;-(

2. To nie jest średnia zawyżona, to jest średnia z np. trzech konkretnych miesięcy. Nie liczy się przecież sytuacja przyszła, a tym bardziej przeszła - tylko w danym odcinku czasowym.

Nie wiem, jak jest u Was, ale u nas taki emeryt nie byłby brany pod uwagę, jego dochody są poważne. Co ma powiedzieć sprzątaczka, która na miesiąc ma 500zł na 3 osoby?

Konto zapomniane04-04-2005 18:18:37   [#03]

Karpiowe?

A cóż to to karpiowe???
koral04-04-2005 18:48:09   [#04]

Grusza dla naucz.emerytow

Regulamin ZFŚS jest niekorzystny dla naucz., odchodzacych na emeryturę w marcu lub kwietniu, bo muszą wliczyć do średniej i odprawę i trzynastkę.A cały rok klepały biedę, bo taki zastrzyk jest raz w życiu.( moja odprawa jest dziesięciokrotnie mniejsza od tej którą wspomina Gaba- bo 3.500). Wg Ciebie Gaba; nie powinnam dostać ani gruszy,ani bonusa na Boże Narodzenie, bo w marcu dostałam odprawę emerytalną. Czy tak?

Czy nie byłoby sprawiedliwiej ,gdyby srednią obliczano z całego roku. Pozdrawiam.

koral04-04-2005 18:49:32   [#05]

Grusza

A "grusza" to bonus na Boże Narodzenie.
koral04-04-2005 18:51:09   [#06]

Grusza

Przepraszam porzedni post powinien brzmieć

"karpiowe to bonus na Boże Narodzenie"

Gaba04-04-2005 18:58:12   [#07]

nie potrafię zdefiniować "sprawiedliwości", bo albo będzie równo albo będzie wg możliwości.

Zostawmy takie dywagacje. Mówiąc o 35 tys. Dałam przypadek skrajny.

z jakiego okresu bierze się zarobek decyduje albo administrator funduszu, albo jest to wprost zapisane.

 

Kiedy daję trzy miesiące - to niektórzy potentaci maja mało, kiedy daję pół roku, to mają dalej mało, gdy dam np. średnią za 9 miesięcy (zwłaszcza lipiec), to wiele pracowników mających wypłaty zleconych - wreszcie może wykazać dochody prawdziwe.

 

Sądzę, że oddające bardziej prawdę jest wzięcie większego odcinka płacowego...

- grusza zależy jednak od administratora i karpiowe także. Jeżeli dyrektor nie zadecyduje, to tych tzw. bonusów nie będzie. bo nie ma obowiązku ich wypłacania.

 

Co macie w regulaminie ZFŚS?

koral04-04-2005 19:08:40   [#08]

Grusza

To co mamy w regulaminie jest wielką niewiadomą.Niektórzy dyrektorzy wolą tę wiedzę zachować dla siebie.Dobrze, że zgodziłas sie ze mna, "że oddające bardziej prawdę jest wzięcie wiekszego odcinka płacowego".

Tam gdzie jest bieda i niedostatek dochodzi do wielu nieporozumień, złaszcza wtedy, kiedy przychodzi podzielić dodatkowe pieniądze.

Gaba04-04-2005 19:20:44   [#09]

Oczywiście, że się zgadzam - to są pieniądze dla biedniejszych - a wobec biedy są równi wszyscy nauczyciele i obsługa.

To, co napisałam, o skrajnie sporych odprawach, jest oparte na obserwacji - mamy takich kolegów nauczycieli, którzy mając przyzwoite pieniądze, jeszcze chcą uszczknąć karpiowe i bona, i coś tam. Sama jako pracownik byłam potraktowana... nieelegancko przez pracodawcę, wiem, co to jest żenująca sytuacja proszenia o pomoc.

 

Nasze grono się wychowywało od paru lat i - już wiemy, dlaczego mamy takie bony, wiemy, jak się nalicza... wiemy kiedy, jest księgowa, można se do niej polecieć, pogadać, to nie jest osoba zakazana do dopytania, w końcu każdy z nas liczy sie z grosze, i pracuje za pieniądze!

 

Ten kto dalej uporczywie nie wie - idzie se do biblioteki i tam czyta.

 

Przykro to czytać, że nie masz szans dowiedzieć się, jak się liczy określone dane, kiedy to możesz liczyć na wsparcie i z jakiego funduszu.

to jest zerowa kultura prawna.

Zastanów się, czy rzeczywiście nie ma tych regulaminów nigdzie pod ręką - do publicznego wglądu, np. w bibliotece.

Miałam takie pierwsze dwa lata pracy, że regulaminy były brane przez... Tajemniczą Rękę i wrzucane do kosza... ale było i minęło.

koral04-04-2005 19:47:35   [#10]
Widocznie nie wszedzie "było i minęło". Ja jestem już poza tym.Próbowałam przez ładnych kilka lat coś zmienić ,swoją postawą, swoim głosem doradczym. Może sie udało , ale czas to pokaże .Pozdrawiam.
malmar1504-04-2005 20:28:44   [#11]

 

Podstawę do przyznania ulgowych usług i świadczeń socjalnych stanowi umotywowany wniosek osoby uprawnionej, ubiegającej się o dopłatę z Funduszu, uzupełniony jej oświadczeniem o sytuacji życiowej i rodzinnej oraz zawierający wysokość dochodu przypadającego na osobę w rodzinie.

 

Zgodnie z art.8.1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. Nr 70 z 1996 r., poz. 335, Nr 118 poz. 561, Nr 139 poz. 647, Nr 147 poz. 686, z 1997 r. Nr 82 poz. 518, Nr 121 poz. 770, z 1998 r. Nr 75 poz. 486, Nr 113 poz. 717, z 2002 r. Nr 135 poz. 1146 oraz z 2003 r. Nr 213 poz. 2081) przyznawanie  ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej.

Oznacza to, że pod uwagę bierze się te trzy składniki, a nie tylko sam dochód.

 

Koral- jeżeli jesteś emerytem (pedagogicznym)- pracującym, to przysługuje Ci świadczenie urlopowe (KN)

1. Z opisu na ZFŚS (zgodnie z art. 53, ust. 1a Karty Nauczyciela), wypłacane są czynnym nauczycielom świadczenia urlopowe w wysokości odpisu podstawowego. 2. Świadczenia te są proporcjonalne do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym. 3. Świadczenie urlopowe ma charakter roszczeniowy i powinno być wypłacone do końca sierpnia każdego roku.

 

Jeżeli natomiast jesteś pracownikiem obsługi to możesz wystąpić z wnioskiem o  ekwiwalent za wypoczynek organizowany we własnym zakresie (jako nauczyciel też możesz, ale gwarantuję, że dyrektor nie ma "podwójnych" pieniędzy na świadczenia urlopowe z KN i tzw."gruszę" ;)

 

Jeżeli zaś chodzi o "gruszę" ;) emerytów, to mogą korzystać z tego dobrodziejstwa w trakcie całego roku, gdyż nie są ograniczeni terminami urlopów.

 

Pozdrawiam.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]