Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Dofinansowanie dostępu do Internetu
strony: [ 1 ]
stone04-04-2005 12:50:39   [#01]
Szkoły, placówki oświatowe, biblioteki publiczne będą mogły otrzymać z budżetu pieniądze na podłączenie do Internetu. Dotacje będą rozdzielane za pośrednictwem samorządów. W tym roku czeka prawie 15 mln zł. Rozporządzenie ministra nauki i informatyzacji z 18 marca 2005 r. określające warunki udzielania oraz sposób przekazywania i wykorzystania przeznaczonych na ten cel dotacji z rezerwy celowej budżetu państwa wchodzi dziś w życie. Zgodnie z procedurą w nim przewidzianą jednostka uprawniona składa do organu wykonawczego samorządu wniosek o finansowanie wydatków. Ostateczny termin ich składania określono na 1 marca. Jednak w 2005 r., ponieważ rozporządzenie ukazuje się dopiero teraz, wyjątkowo upłynie on 15 kwietnia. Wzór wniosku określony jest w załączniku do rozporządzenia. Samorządy będą sprawdzać i oceniać wnioski. Potem sporządzą zbiorcze wnioski o udzielenie dotacji, biorąc pod uwagę podział na poszczególne jednostki ze swojego terenu. Wnioski te przekazują do wojewodów. Takie zestawienia trafią do ministra nauki i informatyzacji, który sporządzi plan podziału kwot z rezerwy budżetowej. Pieniądze podzieli wojewoda według kolejności najlepszych wniosków zbiorczych od samorządów. Gdy pieniędzy będzie mniej niż ogólne zapotrzebowanie, kwoty dla poszczególnych samorządów będą proporcjonalnie zmniejszane.
 
Czy ktoś może coś więcej wie na ten temat.
Pozdrawiam Stone
Sylwek05-04-2005 09:30:47   [#02]

Internet

Siegnij do Dz.U. Nr 46 poz. 439 tam jest wszystko wyjasnione

mitikas09-04-2005 21:04:24   [#03]

a jak ktoś ma takie łącze

Jak zwykle trzeba było poczekać. Ale ja takie łacze mam od 2 lat. A może by ktoś choć w części je finansował?
JarTul13-04-2005 13:17:04   [#04]
Rozumiem, że finansowaniu - w ramach tego rozporządzenia - ulega tylko przyłączenie, a nie bieżące opłaty "abonamentowe"?
bogna13-04-2005 14:12:30   [#05]

tylko przyłączenie :-(

Pytania i odpowiedzi związane z rozporządzeniem ws. dotacji

Informacje te zamieszczone są również na stronie internetowej ministerstwa nauki i informatyzacji.

http://www.mnii.gov.pl/_gAllery/87/28/8728.pdf

JarTul13-04-2005 23:09:55   [#06]
Zdaje się, że więcej szumu wokół całego przedsięwzięcia. Przecież przyłączenie zwykle kosztuje "grosze". Większy koszt (i ciągły), to utrzymanie i dalsze rozwijanie sieci.
gera14-04-2005 21:01:36   [#07]

 

USTAWA

z dnia 16 lipca 2004 r.

Prawo telekomunikacyjne 1)

(Dz. U. Nr 171, poz. 1800)

Art. 81. 1. Zestaw usług telekomunikacyjnych, jakie powinny być dostępne dla wszystkich użytkowników końcowych stacjonarnych publicznych sieci telefonicznych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zachowaniem wymaganej jakości i po przystępnej cenie, stanowi usługę powszechną.

2. Usługę, o której mowa w ust. 1, świadczy przedsiębiorca telekomunikacyjny wyznaczony, zgodnie z art. 82 albo art. 83, do świadczenia usługi powszechnej albo poszczególnych usług wchodzących w jej skład, zwany dalej "przedsiębiorcą wyznaczonym".

3. Do zestawu usług telekomunikacyjnych, o którym mowa w ust. 1, zalicza się:

1) przyłączenie pojedynczego zakończenia sieci w głównej lokalizacji abonenta z wyłączeniem sieci cyfrowej z integracją usług, zwanej dalej "ISDN";

2) utrzymanie łącza abonenckiego z zakończeniem sieci, o którym mowa w pkt 1, w gotowości do świadczenia usług telekomunikacyjnych;

3) połączenia telefoniczne krajowe i międzynarodowe, w tym do sieci ruchomych, obejmujące także zapewnienie transmisji dla faksu oraz transmisji danych, w tym połączenia do sieci Internet;

4) udzielanie informacji o numerach telefonicznych oraz udostępnianie spisów abonentów;

5) świadczenie udogodnień dla osób niepełnosprawnych;

6) świadczenie usług telefonicznych za pomocą aparatów publicznych.

4. Przez pojęcie głównej lokalizacji abonenta, o której mowa w ust. 3 pkt 1, rozumie się adres wskazany przez abonenta jako główny w umowie o świadczenie usług telekomunikacyjnych. Wskazany może zostać adres, pod którym abonent posiada stałe zameldowanie lub adres nieruchomości, do której abonent posiada tytuł prawny, z wyłączeniem budynków rekreacji indywidualnej, to jest budynków przeznaczonych do okresowego wypoczynku rodzinnego.

5. W przypadku:

1) szkół publicznych,

2) szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, w których realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki,

3) zakładów kształcenia nauczycieli,

4) publicznych centrów kształcenia ustawicznego, centrów kształcenia praktycznego, młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, specjalnych ośrodków wychowawczych i poradni psychologiczno-pedagogicznych,

5) publicznych placówek doskonalenia nauczycieli i publicznych bibliotek pedagogicznych,

6) publicznych bibliotek,

7) szkół wyższych

- zwanych dalej "jednostkami uprawnionymi", oprócz usługi powszechnej świadczona jest usługa przyłączenia do sieci w celu zapewnienia korzystania z usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu, z uwzględnieniem art. 100.

6. Minister właściwy do spraw łączności określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe wymagania dotyczące świadczenia usługi powszechnej oraz wymagania dotyczące świadczenia usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu dla jednostek uprawnionych, w szczególności:

1) wskaźniki dostępności i jakości usługi powszechnej oraz usługi przyłączenia do sieci, w celu zapewnienia korzystania z usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu jednostek uprawnionych,

2) wymagania dotyczące udogodnień dla osób niepełnosprawnych, w tym rodzaje urządzeń końcowych, jakie powinny być oferowane osobom niepełnosprawnym przez przedsiębiorcę wyznaczonego oraz wymagania dotyczące przystosowania aparatów publicznych do używania przez osoby niepełnosprawne,

3) wymaganą przepływność łącza dla usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu jednostek uprawnionych

- mając na uwadze poziom rozwoju telefonizacji, stymulowanie rozwoju telefonizacji oraz zwiększenie dostępności usług telekomunikacyjnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Art. 100. 1. Wydatki związane ze świadczeniem usługi przyłączenia do sieci w celu zapewnienia korzystania z usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu przez jednostki uprawnione są finansowane z budżetu państwa.

2. Środki, o których mowa w ust. 1, przekazuje się:

1) w odniesieniu do szkół, placówek i bibliotek publicznych, o których mowa w art. 81 ust. 5 pkt 1-6 - jednostkom samorządu terytorialnego w formie dotacji celowej, zgodnie z rozporządzeniem, o którym mowa w ust. 3;

2) w odniesieniu do szkół, placówek i bibliotek publicznych prowadzonych przez właściwych ministrów poprzez zwiększenie planu wydatków w budżetach tych ministrów;

3) w odniesieniu do szkół wyższych poprzez zwiększenie planu wydatków ministrów właściwych nadzorujących szkoły wyższe.

3. Minister właściwy do spraw informatyzacji określi, w drodze rozporządzenia, warunki udzielania oraz sposób przekazywania i wykorzystania dotacji przeznaczonej dla jednostek uprawnionych, mając na względzie potrzebę zapewnienia edukacji w zakresie rozwoju społeczeństwa informacyjnego oraz wyrównywania szans edukacyjnych.

gera14-04-2005 21:02:21   [#08]
A co to znaczy szerokopasmowy?
JarTul14-04-2005 22:11:16   [#09]
Pytanie: Jak rozumieć pojęcie „szerokopasmowy dostęp do Internetu”? Jaka jest wymagana przepływność łącza szerokopasmowego?

Odpowiedź: Zgodnie z § 7 rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących świadczenia usługi powszechnej oraz wymagań dotyczących świadczenia usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu dla jednostek uprawnionych wymagana przepływność łącza dla usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu jednostek uprawnionych wynosi co najmniej 256 kbit/s do jednostki uprawnionej i 64 kbit/s od jednostki uprawnionej.
sani15-04-2005 21:25:58   [#10]
KO przysłało do jst stosowne pismo z terminem złożenia przez samorząd wniosku do 15.04. (dzisiaj). Pismo przyszło w czwartek 7.04. Potem było wolne, więc akcja ruszyła pełną parą od poniedziałku, zebraliśmy jednostkowe wnioski od szkół publicznych i niepublicznych. Mając wątpliwości odnośnie formy zbiorczego wniosku, zadzwoniliśmy do KO. I co się okazało? Duże miasto, w którym jest dostęp do neostrady, nie jest zasadniczo uprawnione do ubiegania się o dotację.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]