Forum OSKKO - wątek

TEMAT: praktyki zawodowe
strony: [ 1 ]
fredi31-03-2005 09:23:31   [#01]
czy w technikum uzupełniającym dla dorosłyuch powinny być praktyki zawodowe ( w starych technikach po zsz dla dorosłych nie było)
zgredek31-03-2005 11:42:58   [#02]

fredi dlaczego nie było jak były?;-)

w programach nauczania dla zawodów są

------------------

a pisałam, że człowiek głupszy by był bez forum i 90% mniej problemów by miał;-)

-----------------

za jakąś chwilę napiszę co o tym myślę;-)

zgredek31-03-2005 12:52:15   [#03]

no więc tak:

programy nauczania dla zawodów na pewno przewidują praktyki zawodowe w każdym typie szkoły

-------------------------

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU

z dnia 1 lipca 2002 r.

w sprawie praktycznej nauki zawodu

(Dz. U. Nr 113, poz. 988 oraz z 2003 r. Nr 192, poz. 1875)

§ 4. 1. Praktyczna nauka zawodu jest organizowana w formie zajęć praktycznych i praktyk zawodowych.

--------------------

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu 1)

z dnia 7 września 2004 r.

w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych

§ 28.

1. Dyrektor szkoły dla dorosłych:

1) zwalnia słuchacza z obowiązku odbycia praktycznej nauki zawodu w całości, jeżeli przedłoży on:

a) uzyskane przed rozpoczęciem nauki w szkole świadectwo zdanego egzaminu na tytuł robotnika wykwalifikowanego (czeladnika) lub dyplom mistrza w zawodzie, w którym się kształci,

b) zaświadczenie wydane przez pracodawcę, potwierdzające przepracowanie w zawodzie, w którym się kształci, okresu co najmniej równego okresowi trwania nauki zawodu, przewidzianemu dla danego zawodu;

2) zwalnia słuchacza z obowiązku odbycia praktycznej nauki zawodu w całości lub w części, jeżeli przedłoży on:

a) uzyskane przed rozpoczęciem nauki w szkole świadectwo zdanego egzaminu na tytuł robotnika wykwalifikowanego (czeladnika) lub dyplom mistrza w zawodzie wchodzącym w zakres zawodu, w którym się kształci,

b) zaświadczenie wydane przez pracodawcę, potwierdzające przepracowanie w zawodzie wchodzącym w zakres zawodu, w którym się kształci, okresu co najmniej równego okresowi trwania nauki zawodu, przewidzianemu dla zawodu wchodzącego w zakres zawodu, w którym się kształci,

c) zaświadczenie wydane przez pracodawcę, potwierdzające zatrudnienie w zawodzie, w którym się kształci, lub w zawodzie wchodzącym w zakres zawodu, w którym się kształci.

2. Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lit. c, przedkłada się dyrektorowi szkoły w każdym semestrze, w którym słuchacza obowiązuje odbycie praktycznej nauki zawodu.

3. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, może nastąpić po stwierdzeniu przez dyrektora szkoły na podstawie przedłożonych dokumentów, że zawód, wchodzący w zakres zawodu, w którym słuchacz się kształci, odpowiada w zakresie kwalifikacji zawodowych zawodowi, w którym słuchacz się kształci.

4. Słuchacz, który został zwolniony w części z obowiązku odbycia praktycznej nauki zawodu jest obowiązany uzupełnić pozostałą część praktycznej nauki zawodu w sposób i w trybie określonych w statucie szkoły.

5. W przypadku zwolnienia słuchacza w całości lub w części z obowiązku odbycia praktycznej nauki zawodu w dokumentacji przebiegu nauczania wpisuje się "zwolniony odpowiednio w całości lub w części z praktycznej nauki zawodu" oraz podstawę prawną zwolnienia.

--------------------------------------------

przyjmując słuchaczy do szkoły dla dorosłych na podbudowie szkoły zasadniczej zwalniało się ich z obowiązku odbywania praktyk zawodowych bo kończyli szkołę w zawodzie pokrewnym do uczonego w technikum i mieli zdany egzamin z nauki zawodu

--------------------------------------------

a co teraz będzie z tymi absolwentami nowych szkół zasadniczych, którzy nie przystapią do egzaminu zawodowego lub go nie zdadzą

problem będzie, bo mi wychodzi, że trzeba będzie organizować praktyki zawodowe

zgredek31-03-2005 19:13:41   [#04]
podniosę, bom ciekawa co o tym myślicie, bo to co ja myślę, to nie musi być dobre
Grana31-03-2005 19:24:03   [#05]
czym innym są praktyki zawodowe a czym innym praktyczna nauka zawodu ( zajęcia praktyczne )!!!!!
zgredek31-03-2005 19:27:05   [#06]
oj Grana a po co wkleiłam w #3 kawałek rozporządzenia o praktycznej nauce zawodu?;-)
bogna31-03-2005 19:34:53   [#07]

brak tytułu robotnika wykwalifikowanego będzie można częściowo zastąpić tym:

b) zaświadczenie wydane przez pracodawcę, potwierdzające przepracowanie w zawodzie wchodzącym w zakres zawodu, w którym się kształci, okresu co najmniej równego okresowi trwania nauki zawodu, przewidzianemu dla zawodu wchodzącego w zakres zawodu, w którym się kształci,

gorzej ze słuchaczami, którzy w ZSZ nie byli młodocianymi.

-----------

Ale teraz zastanawiam się nad samą organizacją takich praktyk:

załóżmy, że klasa ma 4 tygodnie praktyki;

część słuchaczy musi odbyć te praktyki,

a pozostali (z dyplomem lub zaświadczeniem) -  nie muszą - i co mają w tym czasie wakacje? czy lekcje?

Szkoła dla dorosłych - więc część zapewne pracuje,

to praktyki dla nich - organizować po południu?

I szukać pracodawcy - frajera, który ich przyjmie na praktyki wieczorową porą?

Organizować praktyki w wakacje? - chyba nie można skracać okresu ferii?

zgredek31-03-2005 19:37:03   [#08]
prośbę mam, żeby pisać na tym wątku, bo fredi z rozpędu założył dwa;-)

bo się pogubimy;-)

a tak w kwestii poruszonej przez Granę powtórzę:

§ 4. 1. Praktyczna nauka zawodu jest organizowana w formie zajęć praktycznych i praktyk zawodowych.
zgredek31-03-2005 19:38:52   [#09]

o Bogna;-)

pozostali będą mieć wolne

to coś podobnego jak zaliczanie przedmiotów powtarzającym

oni na te zaliczone nie chodzą

i tutaj tak samo

4 tygodnie wolnego będą mieli
Grana31-03-2005 19:39:13   [#10]
to dlaczego piszesz,że w dotychczasowych szkołach po zsz nie było?były praktyki zawodowe a nie było zajęć praktycznych!
zgredek31-03-2005 19:40:14   [#11]
natomiast co do organizacji to mam te same pytania
bogna31-03-2005 19:44:46   [#12]

a ja kurka mam coraz więcej wątpliwości ;-(

wczytuję się w zapisy tego § 28 i wydają mi się one bezsensowne w odniesieniu do technikum

bogna31-03-2005 19:59:50   [#13]

jeszcze się przyczepię

2) b) zaświadczenie wydane przez pracodawcę, potwierdzające przepracowanie w zawodzie wchodzącym w zakres zawodu, w którym się kształci, okresu co najmniej równego okresowi trwania nauki zawodu, przewidzianemu dla zawodu wchodzącego w zakres zawodu, w którym się kształci,

-----------

Wynika z tego, że zajęcia praktyczne w ZSZ realizowane przez ucznia (w szkole, warsztatach, CKP) są czymś mniej wartościowym niż zajęcia praktyczne realizowane przez młodocianych u pracodawcy.

Wygląda mi to na brak równości wobec prawa !

fredi31-03-2005 21:17:46   [#14]

przepraszam za te 2 wątki ( pierwszy tak wolno szedł, że na innym komputerze zrtobiłem drugi)

U mnie w starych technikach po ZSZ dla dorosłych ( kiedyś pracujących ) nie było praktyk zawodowych.

po tej krótkiej dyskusji uwazam , że:

1praktyka powinna bvyć

2. większość ( 2 lata jako młodociany sprzedawca itd.) praktykę będzie miała zaliczoną ( i miesiąc wolnego)

3. Mogą się pojawić problemy z realizacją praktyki u osób które pracują , ale w innym zawodzie (w pokrewnym to 2 sprzedawca + 1 rok pracy w klasie 1 technikum - mozna praktykę zaliczyć)

4. gorzej jezeli w ZSZ nie był młodocianym i nie zdał egzaminu ( musi praktykę odbyć - jezeli pracuje to bierze urlop lub podpisuje umowę ze swoim pracodawcą jeżeli pracuje w odpowiedniej firmie)

 

5. Problem z odbyciem prtaktyki może być również w szkole policealnej dla dorosłych , jezeli słuchacz pracuje.

 

6. Czy można skończyć szkołę nie mając problemów ?

bogna31-03-2005 21:23:29   [#15]

fredi - o jakim techniku mówisz?

technik handlowiec?

tam tylko można (zdaniem mENiS) przyjąć po zawodzie sprzedawca

http://www.men.waw.pl/ksztzaw/programy/podbudowa_programowa.php

fredi31-03-2005 21:28:00   [#16]

zgoda

nie rozumiem watpliwości

bogna31-03-2005 21:45:30   [#17]

nie rozumiem :-(

3. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, może nastąpić po stwierdzeniu przez dyrektora szkoły na podstawie przedłożonych dokumentów, że zawód, wchodzący w zakres zawodu, w którym słuchacz się kształci, odpowiada w zakresie kwalifikacji zawodowych zawodowi, w którym słuchacz się kształci.

Słuchacz jest absolwentem zsz w zawodzie murarz,

w TU - uczy się w zawodzie technik budownictwa.

Można przyjąć, że zawód murarz wchodzi w zakres zawodu technik budownictwa.

Kwalifikacje zawodowe murarza nie odpowiadają kwalifikacjom zawodowym technika budownictwa, a stanowią tylko jakąś ich część.

Czy znajdujecie jakiś przykład zawodów na poziomie zsz i technikum, które spełniają ten wyniebieszczony zapis?

fredi31-03-2005 22:07:31   [#18]

w zawodzie wchodzącym w zakres zawodu, w którym się kształci,

 

to nowe ciekawe określenie.

Ja śądzę, że w przypadku tradycyjnych programów nauczania nie da się tego okreslić.

W przypadku modułowych, teoretycznie tak.

a prawda jest taka, ze dyrektor musi podjąć decyzję

zgredek31-03-2005 22:09:13   [#19]
pytanie może by słać do MENiS?
fredi31-03-2005 22:10:48   [#20]
a może zostać dyrektorem LO ?
zgredek31-03-2005 22:12:43   [#21]
coś Ty

LO też mam - tam dopiero głupoty są;-)
fredi31-03-2005 22:13:10   [#22]
a jakie , bo ja tez mam
zgredek31-03-2005 22:14:45   [#23]
zwykle stare

zwykłe nowe

dla dorosłych stare

dla dorosłych nowe
fredi31-03-2005 22:16:31   [#24]
jakie problemy ? .

 (nie LO)
zgredek31-03-2005 22:17:49   [#25]
a to może kiedyś Ci opowiem, bo to długo by było;-)
bogna31-03-2005 22:29:51   [#26]
też mi chodzi po głowie pismo do MENiS ;-)
zgredek31-03-2005 22:32:54   [#27]
szczerze powiedziawszy to ja ten § 28 dopiero dziś przeczytałam

e, tam przeczytałam

do tej pory czytam

i jakoś trudności ze zrozumieniem wielkie mam:-(
zgredek31-03-2005 22:41:19   [#28]
hmm...
nie wiem jak to napisać

trudno:

co to jest "świadectwo zdanego egzaminu na tytuł robotnika wykwalifikowanego"?
bogna31-03-2005 22:42:48   [#29]

zgredku

czuję się w takim razie pocieszona,

bo myślałam, że to ze mną coś nie tak ;-)

im bardziej sie wczytuję w ten paragraf i usiłuję odnieść do jakiś realnych sytuacji - tym mniej rozumiem ;-(

A jeszcze fredi mi napisał:

nie rozumiem watpliwości

 Więc myślałam, że tylko ja taka durna.
bogna31-03-2005 22:44:59   [#30]

niestety - nie wiem ;-)))))

bo chyba to nie dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe?

zgredek31-03-2005 22:48:08   [#31]
fredi ma dar zadawania pytań:-(

i ja też nie wiem, czy się czepiam bo się czepiam, czy się czepiam bo durna jestem

bo może to jest jakieś proste
bogna31-03-2005 23:35:06   [#32]

i jeszcze tylko się przyczepię, czemu nie ma odpowiednika § 28 w szkole młodzieżowej.

Z góry się zakłada, że TU tylko dla dorosłych?

zgredek31-03-2005 23:40:54   [#33]
wiesz mi się wydaje, że ten § 28 to jakiś relikt przeszłości

trzeba by sprawdzić jak to dawniej było

i może to świadectwo się wyjaśni

jutro może będę miała trochę czasu to poszukam

---------------------

a mnie intryguje jeszcze to zaświadczenie od pracodawcy

bo przepracowanie 4 lat w zawodzie technik budownictwa bez kwalifikacji to jakieś możliwe jest?

zatrudniają tak?
bogna31-03-2005 23:48:50   [#34]

jak zwykle się z tobą zgadzam :-)

a poza tym zastanawiałam się, co należy rozumieć pod pojeciem "okres trwania nauki zawodu" w odniesieniu do technikum?

4-lata?

2 lata (TU)?

 I dlatego pisałam wcześniej, że ten paragraf 28 nie pasuje mi do technikum - a fredi na to, że nie rozumie moich wątpliwosci ;-)

zgredek31-03-2005 23:53:37   [#35]
ja zrozumiałam, że fredi nie rozumie swoich wątpliwości;-))))))))
bogna31-03-2005 23:54:24   [#36]

dawniej było tak

Rozp. MEN z dnia 21 marca 2001 r.

w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów w szkołach publicznych

§ 25. 1. Dyrektor szkoły dla dorosłych:

1) zwalnia słuchacza z obowiązku odbycia praktycznej nauki zawodu w całości, jeżeli przedłoży on:

a) uzyskane przed rozpoczęciem nauki świadectwo zdanego egzaminu na tytuł robotnika wykwalifikowanego (czeladnika) lub dyplom mistrza w zawodzie, w którym się kształci,

b) zaświadczenie wydane przez pracodawcę, potwierdzające przepracowanie w zawodzie, w którym się kształci, okresu co najmniej równego okresowi trwania nauki zawodu, przewidzianemu dla danego zawodu,

2) zwalnia słuchacza z obowiązku odbycia praktycznej nauki zawodu w całości lub w części, jeżeli przedłoży on:

a) uzyskane przed rozpoczęciem nauki świadectwo zdanego egzaminu na tytuł robotnika wykwalifikowanego (czeladnika) lub dyplom mistrza w zawodzie pokrewnym do zawodu, w którym się kształci,

b) zaświadczenie wydane przez pracodawcę, potwierdzające przepracowanie w zawodzie pokrewnym do zawodu, w którym się kształci, okresu co najmniej równego okresowi trwania nauki zawodu, przewidzianemu dla zawodu pokrewnego,

c) zaświadczenie wydane przez pracodawcę, potwierdzające zatrudnienie w zawodzie, w którym się kształci, lub w zawodzie pokrewnym.

2. Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lit. c), powinno być przedłożone dyrektorowi szkoły w każdym semestrze, w którym słuchacza obowiązuje odbycie praktycznej nauki zawodu.

3. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, może nastąpić po stwierdzeniu przez dyrektora szkoły na podstawie przedłożonych dokumentów, że zawód pokrewny odpowiada w zakresie kwalifikacji zawodowych zawodowi, w którym słuchacz się kształci.

4. Słuchacz, który został zwolniony w części z obowiązku odbycia praktycznej nauki zawodu, zdaje egzamin uzupełniający na zasadach określonych dla egzaminów klasyfikacyjnych. Zakres egzaminu uzupełniającego określa dyrektor szkoły.

5. W przypadku zwolnienia słuchacza w całości lub w części z obowiązku odbycia praktycznej nauki zawodu, w dokumentacji przebiegu nauczania wpisuje się "zwolniony odpowiednio w całości lub w części z praktycznej nauki zawodu" oraz podstawę prawną zwolnienia.

zgredek31-03-2005 23:54:47   [#37]
trza chyba napisać do MENiS, bo aż jestem ciekawa odpowiedzi
zgredek31-03-2005 23:57:01   [#38]
zawód pokrewny był

no i ten egzamin uzupełniający co to kiedyś pisaliśmy o tym
bogna31-03-2005 23:58:45   [#39]
ale też o świadectwach wtedy pisali, chociaż to były już dyplomy potwierdzające kwalifikacje ;-)
bogna31-03-2005 23:59:29   [#40]
a fredi - pewnie smacznie sobie śpi ;-)))
zgredek01-04-2005 00:00:31   [#41]
trudno zadam to pytanie:

czy jest ktoś na forum kto stosował § 25? a zwłaszcza ust. 5?

------------------------

bo właściwie dlaczego były szkoły dla dorosłych po zsz (w tym moja), w których praktyk zawodowych nie organizowano??????????
bogna01-04-2005 00:03:05   [#42]

u mnei już ładnych kilka lat nie było tech. dla dorosłych;

ale wcześniej - po prostu pracowali sobie w zawodach pokrewnych

bogna01-04-2005 10:30:16   [#43]

przeglądam programy nauczania

dla technikum na podbudowie szkoły zasadniczej.

We wszystkich, które mam - jest praktyka zawodowa,

najczęściej - 4 tygodnie w klasie drugiej.

Chociaż są zawody, w których dużo wiecej;

chyba rekordzistą jest technik technologii drewna:

4 tygodnie w klasie I i 4 tygodnie w klasie II.

------------------------

Myślę, że zapisy § 28 nie mogą mieć zastosowania do słuchaczy TU

i praktyki zawodwe muszą odbyć wszyscy.

Nadal jednak nie mam pomysłu jak to organizacyjnie rozwiazać dla słuchaczy pracujących.

-----------------------

przepraszam za błąd w [# 34] - miało być:

3 lata (TU)?

fredi01-04-2005 21:22:45   [#44]

to 28 to relikt z przeszłości. w przeszłości były szkoły dla pracujących.

Taki facet dostawał skierowanie z zakładu pracy.

Nie było praktyk ( bo dla niego praca to praktyka) ( kiedyś wszyscy pracowali)

Póżniej by zmiany ustrojowe (teraz można żyć bez pracy) i dorośli z nudów zaczęli chodzić do szkoły.

On nie wie co to praca w zakładzie ( stąd ta praktyka).

Sąjeszce niestety młodzi ludzie wyznający poglądy swoich dziadków, ze po skonczeniu ZSZ powinno się podjąć pracę.

Ci mogą mieć kłopoty z odbyciem praktyk( dla nich sa te zwolnienia)

Szkoła mlodzieżowa to taka szkoła do której chodzą ludzie mający 22 lata, ale z założenia bez pracy  ( dlatego mają więcej godzin w szkole i nie ma dla nich paragraf 28,  )

bogna01-04-2005 21:39:09   [#45]

fredi

chyba jednak nie - 28 to nie relikt przeszłości,

to zapis, który pojawił sie całkiem niedawno.

I nie zgadzam się z tobą, że tych pracujących można zwolnić z odbycia praktyk zawodowych.

fredi01-04-2005 21:44:05   [#46]

I nie zgadzam się z tobą, że tych pracujących można zwolnić z odbycia praktyk zawodowych.

Ja tego nie napisałem

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]