Forum OSKKO - wątek

TEMAT: dysfunkcje a matura- do polonistów
strony: [ 1 ]
Majka21-03-2005 14:43:11   [#01]
Na stronach wszystkich OKE jest taka informacja:

SPECYFICZNE TRUDNOŚCI W CZYTANIU I PISANIU
(dysleksja rozwojowa)

Zdający ma prawo do:

(...)

2. odpowiednio dostosowanych kryteriów oceniania pracy.

Czy ktoś z was ma już ostateczne zalecenie, jak będzie oceniany "zapis"  w pracach dysortografów?
Docierają do mnie dziwne  informacje, a  nie mogę znaleźć nic na piśmie :(
AnJa21-03-2005 16:02:23   [#02]
Pewnie w kluczu dopiero będzie - tak np. było przy pierwszym sprawdzaniu w gimnazjum.

Chociaż chyba coś na tych szkoleniach uzupełniających mówiono.
Majka21-03-2005 16:07:00   [#03]
Na uzupełniających do marca nie było.
Było na szkoleniach dla koordynatorów (szefów "komórek sprawdzających';), bo coś postanowiono w marcu.
Ponieważ żywego koordynatora naocznie nie widziałam, a wieści mam z drugiej ręki  (przedziwne...), więc liczyłam na kogoś z forum :)

Strona wrocławskiego OKE po innowacjach zrobiła się bardzo "ministerialna" ;)
Majka21-03-2005 21:07:40   [#04]
Hop :)
Może się ktoś objawi :)
margocha22-03-2005 15:30:31   [#05]
Obawiam się, że wszyscyśmy ciemni jednakowo. Na pewno znowu czegoś nie rozumiemy, więc i wypowiedzi ciut brakuje... :-)
Anka K24-03-2005 18:13:58   [#06]

Chyba mogę Wam pomóc.

Informacje otrzymane na szkoleniu:

W pracy maturalnej z języka polskiego autorstwa ucznia, u którego stwierdzono dysleksję rozwojową, nie należy uwzględniać w ocenie następujących błędów:

a) zmienionej kolejności liter w wyrazach,

b) wstawionych i opuszczonych liter w wyrazie,

c) opuszczonego początku lub końca wyrazu,

d) występowania w wyrazach głosek dźwięcznych zamiast bezdźwięcznych i odwrotnie,

e) fonetycznego zapisu wyrazów,

f)mylenia głosek "i" i"j", głosek nozowych z końcówką fleksyjną, np. :ę,- em, ą- om,

g)mylenia przedrostków z zaimkami, np.: pode szły; błędnego zapisywania przyimków z rzeczownikami i przysłówkami, np.: wklasie, zachwilę, napewno,

h) niewłaściwego zapisu spółgłosek miękkich, np.: rosinie zamiast rośnie, skosiny zamiast skośny,

i) pisowni niezgodnej z zasadami ortografii( od uczniów wymaga się dobrej znajomości zasad ortografii, co powoduje nadmierne do nich zaufanie i schematyczne ich stosowanie, np.: startóje bo startować); błędów wynikających ze stosowania zasady historycznej,

błędnego stosowania lub niestosowania znaków interpunkcyjnych.

j) błędnego stosowania lub niestosowania znaków interpunkcyjnych.

Majka24-03-2005 18:25:10   [#07]
Anka, dzięki, dzięki :)))

"Ekspert", który mnie przeraził, twierdził w zaparte, że pkt.i nie jest uwzględniany i te błędy będa liczone (co byłoby absurdem do kwadratu).
Anka K24-03-2005 18:31:24   [#08]

Ten dokument podpisali przedstawiciele MENiS, CKE, ZPPP-P, same autorytety. Data podpisania dokumentu - 8 lutego 2005 r.

Mam nadzieję, że się nie zmieni. Otrzymałam go na szkoleniu przewodniczących.

Pozdrawiam:)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]