Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Klasyfikowanie ,promowanie
strony: [ 1 ]
Jolanta Szuchta19-03-2005 15:02:33   [#01]

Uczeń nieklasyfikowany z przedmiotu nie przyszedł na wyznaczony egzamin klasyfikacyjny i nie wiem co mam z tym zrobic,albo nie potrafię czytać ze zrozumieniem albo o takich przypadkach rozporządzenie o klasyfikowaniu nie mowi.:-((((

Przeczytałam paragrafy od 15.1 do 16.3.Rozporządzenia MENiS z dnia 7 wrzesnia w sprawie......

rzewa19-03-2005 15:43:44   [#02]

ależ mówi

Mówi wyraźnie, że o ocenianiu śródrocznycm decyduje szkoła - powinno to znaleźć się w statucie. Ponadto raczej nie powinno byc wówczas egzaminu klasyfikacyjnego, a jedynie n-l powinien określić warunki na jakich będzie mógł ew. ucznia sklasyfikować.

Egzamin klasyfikacyjny mamy tylko  w przypadku nieklasyfikowania podczas klasyfikacji rocznej, bo od tego zależy promocja. Jak nie przyjdzie uczeń na ten egzamin (najpierw musi o niego poprosić) i się nie usprawiedliwi, to po prostu jest niepromowany i tyle. Na świadectwie ma wpis nieklasyfikowany i brak promocji.

Leszek19-03-2005 16:31:16   [#03]

rozp. o ocenianiu...

§ 15. 1. Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania.

       2. Uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny.

 

pozdrawiam

Leszek19-03-2005 16:33:42   [#04]

natomiast co zrobić...

śródroczne (poza informacją, którą niesie o osiągnięciach ucznia) nie ma przełożenia na promowanie lub nie-

najważniejsze będzie klasyfikowanie roczne...

i wtedy się okaże czy uczeń zostanie sklasyfikowany i jaką uzyska ocenę...

pozdrawiam

bogna19-03-2005 16:36:29   [#05]

czy świadectwo stanowi dokumentację przebiegu nauczania?

mam wątpliwości co do wpisywania "nieklasyfikowany" na świadectwie;

rozp. w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw... nie przewiduje chyba takiego wpisu?

natomiast rozp. w sprawie warunków i sposobu oceniania... - tak

§ 15. 16. W przypadku nieklasyfikowania ucznia z zajęć edukacyjnych, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się "nieklasyfikowany".

Leszek19-03-2005 16:46:43   [#06]

ciekawy temat poruszyłaś Bogna...

jak dziś wychynę z mego stanu zmęczenia (przemęczenie porządkami przedświątecznymi i zakupami) to pogrzebię trochę w papierach...

a może ktoś wcześniej pokusi się o ekspertyzę...

pozdrawiam

Jolanta Szuchta19-03-2005 17:33:37   [#07]

U mnie

w statucie mam rok szkolny podzielony na 2 semestry(nazywaliśmy to tu na forum róznie i bylo na ten temat wiele wypowiedzi).U mnie są to jednak 2 polowy roku szkolnego.Ja wiem że ocena sródroczna jest informacją dla ucznia,rodzica i nauczyciela o postepach i nie odnotowuje sie jej w arkuszach ocen,nie mniej jednak w dzienniku lekcyjnym jest.Tę ocenę podajemy rodzicom i dzieciom zgodnie z ocenianiem wewnątrzszkolnym.

W związku z tym ze uczeń nie chodził do szkoły nie można go było sklasyfikować za 1 semestr(oczywiscie nie grozi to zadnymi konsekwencjami poza tym ze dziecko nie opanowalo tresci materiału i nie nabylo umiejętności z 1 semestru)Chcąc zmobilizować ucznia i matkę do tego zeby jednak dziecko cos tam zrobiło(może zła metoda,ale taka akurat wybraliśmy)napisaliśmy ze może zdawać egzamin klasyfikacyjny.Na 2 egzaminy przyszedł a na 1 nie.No i teraz chyba trzeba zadawać uczniowi partie materiału do opanowania bo z oceną końcoworoczna może być rożnie.

zgredek19-03-2005 17:41:25   [#08]

świadectwo nie stanowi dokumentacji przebiegu nauczania

z nowego rozporządzenia o wzorach świadectw:

§ 1

7. Świadectwa szkolne promocyjne, świadectwa ukończenia szkoły, świadectwa dojrzałości, o których mowa w § 3, dyplomy ukończenia szkoły, dyplomy uzyskania tytułu zawodowego oraz zaświadczenia dotyczące przebiegu nauczania wydaje się na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania prowadzonej przez szkołę lub dokumentacji egzaminów eksternistycznych.

----------------------------
rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji

nie wymienia świadectwa jako rodzaju dokumentacji

---------------------------

no i dołączam do bogny - czy można na świadectwie wpisać nieklasyfikowany?
ulis19-03-2005 18:19:06   [#09]

czy z waszych wypowiedzi można wyciągnąć wniosek, że po pierwszym okresie nie muszą być przeprowadzane egzaminy klasyfikacyjne?

Sytuacja 1 uczeń nie uczęszczał do szkoły od poczatku roku szkolnego. Nauczanie indywidualne przyznano od 1 grudnia. nie został sklasyfikowany na I okres. Ja uważam, że nie powinien mieć z tych kilku godzin przedmiotu egzaminu klasyfikacyjnego, natomiast ocena roczna będzie zawierać także ocenę jego pracy na tych kilku lekcjach do połowy stycznia.

Sytuacja 2. plastyka i muzyka w gimnazjum realizowane są we wszystkich klasach naprzemiennie przez pół roku. Uczennica nie uczęszczała na plastykę a w II okresie jej nie ma. ocena na I okres to ocena roczna. Czy może zdawać egzamin klasyfikacyjny w czerwcu?

mam nadzieję, że pomożecie mi i uzyskam odpowiedzi na moje pytania

my na swiadectwie do tej pory pisaliśmy nieklasyfikowany jeśli w arkuszu ocen też tak było.

Leszek19-03-2005 18:26:19   [#10]

1/ rozp. o świadectwach:

§ 2. 6. Świadectwa szkolne promocyjne, świadectwa ukończenia szkoły, świadectwa dojrzałości, o których mowa w § 5, dyplomy ukończenia szkoły, dyplomy uzyskania tytułów zawodowych oraz zaświadczenia dotyczące przebiegu nauczania wydaje się na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania prowadzonej przez szkołę.

wzory świadectw określają skalę ocen do wpisu

 

2/ dokumentację przebiegu nauczania wymienia:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI  NARODOWEJ I SPORTU z dnia 19 lutego 2002 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji. (Dz. U. Nr 23, poz. 225 ze zmianami).

- nie ma tam wymienionych świadectw, czyli świadectwa są tylko dokumentem urzędowym niosącym informację wyjętą z dokumentacji przebiegu nauczania ...

3/ rozp. o ocenianiu - § 18.  2. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej (na semestr programowo wyższy), jeżeli ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania, uzyskał roczne (semestralne) oceny klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej, z zastrzeżeniem (...).

§ 18.7. Uczeń, który nie spełnił warunków określonych w ust. 2, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej (na semestr programowo wyższy) i powtarza klasę (semestr), z zastrzeżeniem (...)

§ 15. 16. W przypadku nieklasyfikowania ucznia z zajęć edukacyjnych, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „nieklasyfikowany”.

 

rozporządzenie określa skalę ocen klasyfikacyjnych, wyrażenie "nieklasyfikowany" nie jest tu wymienione. 

 

4/ może się tu pojawić zatem wyjaśnienie inne - :

rozp. o ocenianiu - § 2. 5. Szkoła, na wniosek ucznia lub słuchacza, zwanego dalej „uczniem”, albo absolwenta, może wydawać zaświadczenia dotyczące przebiegu nauczania.

5/ wnioskując - nieklasyfikowany nie otrzymuje świadectwa.

 

pozdrawiam

 

 

Leszek19-03-2005 18:37:23   [#11]

do Ulis

rozp. o ocenianiu - § 15. 1. Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania.

       2. Uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny.

zatem uczeń zgłasza wolę zdawania i ty mu organizujesz taki egzamin...

natomiast co do przedstawionych sytuacji to stosujesz:

§ 15. 1. Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania.

9. Termin egzaminu klasyfikacyjnego uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami (prawnymi opiekunami).

 

pozdrawiam

rzewa19-03-2005 18:50:14   [#12]

słusznie

rzeczywiście, w świetle obecnie obowiązujących przepisów, uczeń który nie przystąpił do egzaminu klasyfikacyjnego, nie otrzymuje promocji, a także nie otrzymuje świadectwa.

Podobnie jak uczeń, który nie ukończył szkoły.

Dziękuję za zwrócenie uwagi na ten lapsus :-)

ulis19-03-2005 20:14:13   [#13]

Leszku bardzo dziekuję

-:)))))

zgredek20-03-2005 00:05:48   [#14]
a czy te świadectwa promocyjne to potrzebne są?

wystarczyłoby końcowe
zgredek20-03-2005 00:48:12   [#15]
§ 2. 1. Po ukończeniu nauki w danej klasie, z wyjątkiem klasy programowo najwyższej, uczeń szkoły dla młodzieży, z zastrzeżeniem ust. 2, zależnie od wyników klasyfikacji rocznej, otrzymuje świadectwo szkolne promocyjne potwierdzające uzyskanie albo nieuzyskanie promocji do klasy programowo wyższej.

---------------------


i tak sobie myślę

uczeń nieklasyfikowany ukończył naukę w danej klasie, więc powinien otrzymać świadectwo szkolne promocyjne potwierdzające nieuzyskanie promocji do klasy programowo wyższej.
zgredek20-03-2005 00:50:46   [#16]
chyba, że taki nieklasyfikowany to nie ukończył nauki w danej klasie?
zgredek20-03-2005 00:55:27   [#17]
§ 18.

2. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej (na semestr programowo wyższy), jeżeli ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania, uzyskał roczne (semestralne) oceny klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej, z zastrzeżeniem ust. 4, 5 i § 19 ust. 10.


7. Uczeń, który nie spełnił warunków określonych w ust. 2, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej (na semestr programowo wyższy) i powtarza klasę (semestr), z zastrzeżeniem § 19 ust. 10.
zgredek20-03-2005 01:12:31   [#18]
ale raczej taki nieklasyfikowany nie ukończył nauki

nie spełnił § 8 ust. 2

nie spełnił § 8 ust. 7

promocji nie mógł otrzymać

"nie-promocji" też nie mógł otrzymać

czyli nie może otrzymać świadectwa

-------------------------------

to w takim razie ponownie do tej samej klasy zostaje przyjęty na podstawie świadectwa ukończenia klasy programowo niższej (i arkusza ocen)

nieklasyfikowany nie powtarza klasy, on chodzi do tej klasy po raz drugi
zgredek20-03-2005 01:15:17   [#19]

miało być:

nie spełnił § 18 ust. 2

nie spełnił § 18 ust. 7
zgredek20-03-2005 01:28:41   [#20]
źle napisałam, że chodzi do tej samej klasy po raz drugi

on będzie chodził po raz pierwszy, bo gdyby już chodził to miałby oceny;-)))))
Iwona120-03-2005 08:07:40   [#21]

zadam

odwrotne pytanie. czy ktoś może przytoczyć fragment poprzednich przepisów, gdzie było powiedziane, że uczniowi wpisuje sie na świadectwie nieklasyfikowany w przypadku niechodzenia do szkoły? Mam wrażenie, że takiego jasnego przepisu nie było i wówczas także nie powinnismy takiemu uczniowi wydawać świadectwa.

To czy teraz warto dzielić włos na czworo?;-)

zgredek20-03-2005 13:47:49   [#22]
widzisz Iwona już taka jestem, że drążę problem

i nie jest to dzielenie na czworo

właśnie Leszek uświadomił, myślę, że wielu czytającym osobom, że uczeń nieklasyfikowany nie otrzymuje (i w przeszłości też nie otrzymywał) świadectwa

i wypisując świadectwo takiemu uczniowi robiłam źle (bo robiłam)

a teraz nie dostanie i już;-)
Iwona120-03-2005 14:04:33   [#23]

zgredek napisałaś

(i w przeszłości też nie otrzymywał)

raczej powinno być

(i w przeszłości też nie powinien otrzymywać)

U nas otrzymywał.

A skąd mój poprzedni post? Jestem nauczycielem i skoro wiem, że robiliśmy niewłaściwie, to nie przekonam dyrekcji, że teraz mamy robić inaczej, a strasznie nie lubie świadomości, że postępuję źle. I dlatego chciałam zbagatelizować sprawę. U nas na pewno zostanie po staremu-nieklasyfikowany bedzie otrzymywał świadectwo z wpisem przy odpowiednich przedmiotach-nielkasyfikowany-niekoniecznie przy wszystkich, tylko tam gdzie nie dzło sie wystawić oceny

pozdrawiam

zgredek20-03-2005 14:30:54   [#24]
skrót zrobiłam - oczywiście nie powinien

ja wystawiałam - i przyznaję, że robiłam źle

-------------------

tu nie chodzi o przekonanie dyrekcji

myślę, że większość szkół (przepraszam za uogólnienie - żadnych badań nie przeprowadzałam) wystawia świadectwo

a dzięki forum mam świadomość popełnianego błędu

i chyba tu jesteśmy po to (między innymi), żeby takie błędy eliminować
kobra20-03-2005 20:47:35   [#25]

Kiedy wydawać świadectwo ukończenia liceum ?

Ponieważ w "szukaju" nie udało mi się znaleźć odpowiedniego wątku, pozwalam sobie zapytać na forum:

Kiedy należy wydawać świadectwo ukończenia liceum w roku szkolnym 2004/2005?

W szkole przyjęliśmy datę 15.04.2005. Ale tak naprawdę do końca nie jestem o niej przekonany. Moje wątpliwości budzi fakt, że tegoroczni maturzyści świadectwa i zaświadczenia z OKE dostaną znacznie później.

ewa20-03-2005 20:53:20   [#26]

tu cosik było ;-)

http://www.oskko.edu.pl/forum/FBK
ewa20-03-2005 20:56:02   [#27]

ło mic popiermyliłam :(

tu: http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=8913&st=16
Jolanta Szuchta22-03-2005 19:08:33   [#28]

Dziękuję za

wszystkie wypowiedzi,jestem tak zapracowana,ze nie mam nawet czasu podrapac się w  głowę a co dopiero czytać Forum.Jeszcze raz dziękuje, rozjasnilo mi sytuację.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]