Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Jakie wynagrodzenie
strony: [ 1 ]
mała re15-03-2005 15:56:28   [#01]

Witam ponownie.Bardzo pomogliście mi ostatnio dlatego wierzę ,że i teraz nie zawiedziecie.Chodzi o wiceprezesa ZNP któremu udzieliłam zwolnienia z obowiazku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w wymiarze 9/18. Ostatnio napisał do mnie pismo w sprawie o sprawdzenie prawidłowości naliczania swojego wynagrodzenia. Podobno jest za małe. W mojej szkole nie ma księgowości , znajduje się ona w gminie. Pani zajmująca się płacami twierdzi że wszystko jest w porządku. Czy ktoś wie jakie dokładnie składniki wynagrodzenia mu się należą. Z góry dziękuję za pomoc.

mała re15-03-2005 18:09:37   [#02]

?

Problemem jest podobno naliczanie godzin ponadwymiarowych. Przed 1 lutego ten pan miał 1 ponadliczbówkę, teraz gdy pracuje na 9/18 etatu nie płaci mu sie tej nadliczbówki . On twierdzi,że mimo iż jest zwolniony z 9/18 etatu ( urlop płatny na działalność związkową) w szkole ma 9 godzin dydaktycznych , twierdzi, że należy mu się załata za tę nadliczbówkę. Wydaje mi się to bez sensu. Czy mam rację?
Joanna15-03-2005 18:25:05   [#03]
Niestety pan ma rację.On pracuje u ciebie na pełny etat, mając jednocześnie zniżkę godzin w ramach pensum (w tym wypadku 9). Jeśli nie ma zmienionej umowy o pracę z innych przyczyn to stan faktyczny wygląda tak , że każdą godzinę ponad te obowiązkowe 9 traktuje się jak ponadwymiarowe.
zgredek15-03-2005 18:57:49   [#04]
nie rozumiem

mała re - ile on ma godzin dydaktycznych?

jesli 10 to należy mu się zapłata za 1 ponadwymiarową

jeśli 9 to etat
mała re15-03-2005 18:59:36   [#05]
Ale on ma u mnie teraz ( od 1 lutego) tylko 9 godzin dydaktycznych, pozostałe jego godziny zostały przydzielone innym nauczycielom.
zgredek15-03-2005 19:01:54   [#06]
no to tyle powinien mieć

nie należy mu się za ponadwymiarowe

--------------------------

ale chyba wiem o co chodzi

przepraszam na chwilkę, zaraz  napiszę co myślę
mała re15-03-2005 19:05:14   [#07]
Z dodatków otrzymuje stażowy, za wychowawstwo, wiejski i za łączenia bo mamy klasy łączone. On uważa, że należy mu się takie wynagrodzenie jak przed 1 lutego kiedy miał 19 godzin
zgredek15-03-2005 19:07:28   [#08]
moment, bo muszę trochę powklejać
zgredek15-03-2005 19:16:41   [#09]

najpierw wkleję:

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 11 czerwca 1996 r.
w sprawie trybu udzielania urlopu bezpłatnego i zwolnień od pracy pracownikom pełniącym z wyboru funkcje w związkach zawodowych oraz zakresu uprawnień przysługujących pracownikom w czasie urlopu bezpłatnego i zwolnień od pracy

(Dz. U. Nr 71, poz. 336)

§ 6. 1. Wynagrodzenie od pracodawcy, przysługujące pracownikowi w okresie zwolnienia od pracy, ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Przy obliczaniu tego wynagrodzenia dodatkowe wynagrodzenia za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, trudnych, szczególnie uciążliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych uwzględnia się, jeżeli w czasie zwolnienia od pracy nie ustaje dotychczasowe narażenie pracownika na oddziaływanie takich warunków.

§ 7. Korzystanie przez pracownika ze zwolnienia od pracy w niepełnym wymiarze godzin nie pozbawia go tych uprawnień pracowniczych, które, zgodnie z przepisami prawa pracy, są uzależnione od wykonywania pracy w pełnym wymiarze czasu pracy.

§ 8. Pracownik korzystający ze zwolnienia od pracy zachowuje prawo do świadczeń wynikających z tytułu zatrudnienia u pracodawcy udzielającego zwolnienia, zgodnie z przepisami określającymi zasady przyznawania takich świadczeń.

-------------------------------------------------
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 26 czerwca 2001 r.
w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli
(Dz. U. Nr 71, poz. 737 oraz z 2004 r. Nr 264, poz. 2634)


§ 1. 1. W wynagrodzeniu za urlop wypoczynkowy nauczyciela, z zastrzeżeniem ust. 2, uwzględnia się:

1) wynagrodzenie zasadnicze,
2) dodatki: za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny oraz za warunki pracy,
3) wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,
4) dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej,
5) odrębne wynagrodzenie za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze wykonywane w dniu wolnym od pracy,
6) wynagrodzenie za pracę w święto,
7) dodatek za uciążliwość pracy, o którym mowa w art. 19 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, zwanej dalej "ustawą".

§ 2. 1. Składniki wynagrodzenia określone w stawkach miesięcznych w stałej wysokości oraz składniki wynagrodzenia określone procentowo od tych stawek uwzględnia się w wysokości należnej w miesiącu wykorzystywania urlopu, z zastrzeżeniem ust. 2.


§ 4. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oblicza się, mnożąc przeciętną miesięczną liczbę godzin z okresu miesięcy danego roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy od roku szkolnego - z tego okresu, przez godzinową stawkę wynagrodzenia przysługującą w miesiącu wykorzystywania urlopu.
zgredek15-03-2005 19:25:09   [#10]
i faktycznie, gdyby był zwolniony ze świadczenia pracy (cały etat) to należałoby mu wypłacać wynagrodzenie liczone tak jak za urlop  wypoczynkowy

i wiem, że w ten sam sposób interpretują to związkowcy zwolnieni z części etatu

jesli chodzi o § 7 pierwszego z powyższych rozporządzeń - to też często jest to interpretowane jako "się mi należy - bo miałem"

-----------------------------------

moim zdaniem:

pensja pełna

wychowawstwo - tak jeśli je ma

stażowy - tak

ponadwymiarowe - nie

wiejski i łączenia - to nie wiem, muszę pomyśleć
mała re15-03-2005 19:40:44   [#11]
Więc dla jasności, bo nie wiem czy dobrze zrozumiałam, wynagrodzenie mojego prezesa nie powinno być naliczane tak jak za urlop wypoczynkowy, czy powinno. Chodzi o te 9/18 etatu. Bo on twierdzi że powinno.
zgredek15-03-2005 19:44:22   [#12]
nie powinno

--------------------

jest - "zwolnienie od pracy"

i - "zwolnienie od pracy w niepełnym wymiarze godzin"
mała re15-03-2005 19:57:21   [#13]
Dziękuję zgredek, na ciebie zawsze można liczyć.
zgredek15-03-2005 20:16:32   [#14]
kurka - wątpliwości mam:

§ 6. 1. Wynagrodzenie od pracodawcy, przysługujące pracownikowi w okresie zwolnienia od pracy, ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Przy obliczaniu tego wynagrodzenia dodatkowe wynagrodzenia za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, trudnych, szczególnie uciążliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych uwzględnia się, jeżeli w czasie zwolnienia od pracy nie ustaje dotychczasowe narażenie pracownika na oddziaływanie takich warunków.

czytam i czytam i im dłużej czytam, tym bardziej nie rozumiem, bo:

gdyby ten § 6 dotyczył tylko zwolnionych z całego etatu, to niby jak taki, który nie świadczy pracy narażałby się  na szkodliwe?

a jeśli nie ustaje narażenie to znaczy, że jakoś pracuje na kawałek

ale z kolei skoro pracuje i jest narażony to nie trzeba dodatkowych przepisów, żeby taki dodatek wypłacać

-----------------------

pomocy potrzebuję
zgredek15-03-2005 20:27:49   [#15]
mała re - jesteś jeszcze?

Violka, Bogna Jacek - zajrzyjcie!!!!!!!!!
zgredek15-03-2005 20:58:14   [#16]
no to teraz mam inne zdanie, niż miałam:

§ 6. 1. Wynagrodzenie od pracodawcy, przysługujące pracownikowi w okresie zwolnienia od pracy, ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

czyli cały problem polega na tym co się rozumie przez zwolnienie od pracy

i mi wychodzi, że przez zwolnienie od pracy rozumie się każde zwolnienie - czyli zarówno z całego etatu jak i z części

a dlaczego tak myślę?

bo:

w tym rozporządzeniu Rady Ministrów z 11 czerwca 1996 r. jest:

§ 4. 1. Pracodawca jest obowiązany, na wniosek zarządu zakładowej organizacji związkowej, zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie tej organizacji, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wykaże we wniosku, że zachodzą okoliczności uzasadniające udzielenie zwolnienia, o których mowa w art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych.

2. Wniosek zarządu zakładowej organizacji związkowej powinien zawierać:

1) wskazanie pracownika, któremu zwolnienie od pracy ma być udzielone,
2) wskazanie okoliczności uzasadniających udzielenie zwolnienia od pracy,
3) wskazanie, że zwolnienie od pracy ma być udzielone z zachowaniem prawa do wynagrodzenia albo bezpłatnie,
4) określenie wymiaru i okresu zwolnienia od pracy.


--------------------------------------

czyli mi wychodzi, że każdemu związkowcowi zwolnionemu ze świadczenia pracy, obojętnie w jakim wymiarze należy płacić tak jak liczy się ekwiwalent za urlop

należy zatem uwzględnić tę jedna ponadwymiarową

--------------------------------------

no to fajnie - dwie różne interpretacje, która jest słuszna???????????????????
bogna15-03-2005 21:15:37   [#17]
kurka - muszę pomyśleć
bogna15-03-2005 21:46:57   [#18]

określenie wymiaru i okresu zwolnienia od pracy

no to jeśli miał określony wymiar zwolnienia od pracy : 1/2 etatu,

to chyba ta jedna godz. ponadwymiarowa nie ma tu nic do rzeczy?

zgredek15-03-2005 21:51:32   [#19]
ma - bo jeśli według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiawalentu za urlop

§ 4. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oblicza się, mnożąc przeciętną miesięczną liczbę godzin z okresu miesięcy danego roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy od roku szkolnego - z tego okresu, przez godzinową stawkę wynagrodzenia przysługującą w miesiącu wykorzystywania urlopu.
bogna15-03-2005 22:05:56   [#20]

logika mi jednak podpowiada, że z tytułu zwolnienia od pracy

w wymiarze 1/2 etatu - należy się wynagrodzenie za 1/2 etatu (obliczone wg zasad jak dla ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy)

zgredek15-03-2005 22:28:34   [#21]
logika i zz-ty:-)))))))))))))))))))))
zgredek15-03-2005 23:03:27   [#22]
mała re - pomyślę, poczytam, poszukam

bo to co wydawało mi się proste i oczywiste już takie mi się nie wydaje
mała re16-03-2005 09:29:18   [#23]

To teraz przyznaję, że nie wiem co mam odpisać na to pismo tego pana,

 proszę o pomoc!!!!!!

Chowański Krzysztof16-03-2005 17:44:37   [#24]

Myślę, że powinno być tak jak pisze zgredek we wcześniejszych postach.  Nie zwolniłaś go od pracy, tylko obniżyłaś pensum.

- było 19 godzin, czyli 18 + 1

jest 9 godzin  czyli ponadwymiarowych -0

jeśli zapłacisz za 1 ponadwymiarową to oznacza obniżenie pensum do 8. Płacisz mu całe wynagrodzenie za realizowane pensum. Nie możesz płacić mu na 2 sposoby. Raz za 1/2 etatu realizowanych zajęć i drugi raz za 1/2 etatu za zwolnienie od pracy. To przecież by wyglądało tak jakby maiał 2 stosunki pracy.

Chowański Krzysztof16-03-2005 17:49:46   [#25]

§ 6. 1. Wynagrodzenie od pracodawcy, przysługujące pracownikowi w okresie zwolnienia od pracy, ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Przy obliczaniu tego wynagrodzenia dodatkowe wynagrodzenia za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, trudnych, szczególnie uciążliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych uwzględnia się, jeżeli w czasie zwolnienia od pracy nie ustaje dotychczasowe narażenie pracownika na oddziaływanie takich warunków.

 

W okresie zwolnienia od pracy, czyli w dniach, gdy nie świadczy pracy z uwagi na prowadzoną działalność związkową. (np. zebranie, wyjazd słuzbowy związkowy). Myślę, ze było by tak wówczas, gdy zwalniasz go np. na tydzień i wówczas za ten tydzień płacisz jak za urlop wypoczynkowy, czyli również za ponadwymiarowe. Ty nie zwalniasz go od pracy w co drugi dzień. Jego nadal obowiązuje 5 dniowy tydzień pracy w którym wymiar zajęć dydaktycznych prowadzonych przez niego zmiejszyłaś do 9.

mała re16-03-2005 19:11:13   [#26]

Dziękuję, trochę mi to rozjaśniło.Ale tak dla porządku czy wszystko rozumiem.

Płacę mu wynagrodzenie  wg.stawki ministerialnej ,a nie tak jak za urlop.

W skład uposażenia wchodzą :staż, wychowawstwo,wiejski,łączenia, motywacyjny.

Czy dobrze rozumiem?

zgredek16-03-2005 19:17:09   [#27]
chyba niepotrzebnie namieszałam

Krzysztof sensownie to wyjaśnił w #25

ten związkowiec pracuje - tylko w innym wymiarze

czyli wracam do stanowiska w postach do #12

-----------------------------------

jednak będąc na Twoim miejscu zwróciłabym się do  kogoś o interpretację
mała re16-03-2005 19:33:28   [#28]
Jeszcze raz dziękuję za wasze posty.Na razie będe się trzymać tego co proponujecie. myslę że on na pewno zwróci sie o pomoc do prawnika ZNP, jezeli ja się mylę to będzie miał to wyrównane. Chyba to lepsze niż nadpłata ;)
zgredek16-03-2005 19:44:36   [#29]
to znaczy lepiej, żebyś się Ty zwróciła o wyjaśnienie i to do OP chyba

i niech na piśmie dadzą

pracownik ma otrzymywać wynagrodzenie

a do czasu wyjaśnienia płać to mniejsze na wszelki wypadek
Igła16-03-2005 20:05:35   [#30]

jakie wynagrodzenie?

Jeszcze raz- jak płaić za rekolekcje? 3,6? Może ktoś prawem podeprze?

Dzięki!

mała re16-03-2005 20:18:51   [#31]
Mam watpliwość, czy do Organu Prowadzącego, bo oni mówiąc brzydko odcieli sie  twierdząc, że pismo jest skierowane do mnie a nie do nich , więc ja mam się głowić nad tym czy to jest poprawnie naliczone czy nie :(
zgredek16-03-2005 20:51:03   [#32]
Ty napisz pismo

i do nich skieruj

z prośbą o wyjaśnienie wątpliwości, które masz

oni maja radcę prawnego - niech wyjaśnia
mała re16-03-2005 20:55:45   [#33]
Dziękuję zgredek, tak zrobię.Dzisiaj się już żegnam bo rodzina mnie wzywa.Jeszcze raz bardzo dziekuję za pomoc. Pozdrawiam.
Zola21-03-2005 00:49:13   [#34]
wiem, że z opóźnieniem, ale taki dziennik elektroniczny, niestety ograniczy nam, często już i tak marny,osobisty kontakt z rodzicami
sani22-03-2005 06:42:02   [#35]

Pomóżcie!

"...Przy obliczaniu tego wynagrodzenia dodatkowe wynagrodzenia za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, trudnych, szczególnie uciążliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych uwzględnia się, jeżeli w czasie zwolnienia od pracy nie ustaje dotychczasowe narażenie pracownika na oddziaływanie takich warunków."

To jeśli związkowiec jest całkowicie oddelegowany do pracy związkowej, a do tej pory pobierał dodatek za trudne warunki, to czy teraz też mu się należy?

Zola22-03-2005 19:53:17   [#36]
ale się wpakowałam w wątek, mój wpis dotyczy wątku o dzienniku elektronicznym

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]