Forum OSKKO - wątek

TEMAT: stypendium za wyniki w nauce
strony: [ 1 ]
bbasia14-03-2005 22:31:56   [#01]

Czy już opracowaliście regulamin stypendium za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe?

Mam wątpliwości:

  1. czy to stypendium przyznawane jest w zależności od sytuacji materialnej uczniów? /Tylko dla biednych, ale ze średnią ocen odpowiednio wysoką/
  2. czy jedynym kryterium jest wysokość średniej ocen za semestr lub sukcesy sportowe na szczeblu co najmniej międzyszkolnym?

Jaką wysokośc średniej ocen przyjmujecie do tego stypendium?

Podzielcie sie proszę swoimi uwagami i doświadczeniami.

jarmark14-03-2005 22:33:56   [#02]
Kto ma opracowywac ten regulamin OP czy szkola?
Magosia14-03-2005 22:41:51   [#03]

U nas OP

już postanowił- będzie jedno stypendium dla najlepszego ucznia niezależnie od wielkości placówki  (u mnie SP i Gim 800 uczniów, za miedzą SP 80 uczniów)

W obu -po jednym uczniu- kryteria wyboru- średnia plus wz zach.

Ale stypendium jest :-((

bbasia14-03-2005 22:42:35   [#04]

Szkoła opracowuje regulamin, a OP zapewnia środki finansowe. Dyrektor powinien powołać komisję stypendialną, która określa  szkolne zasady przyznawania tego stypendium /cytuję z marcowego nr "Dyrektora Szkoły"/.

Pytanie - czy to stypendium /motywacyjne/ należy uzależniać od wysokości dochodów w rodzinie ucznia?

jarmark14-03-2005 23:20:23   [#05]
Malgosia pisze, ze OP, bbasia, ze szkola - no to w koncu kto opracowuje ten regulamin ?
Magosia14-03-2005 23:44:38   [#06]

Wklejam z UoSO

Art. 90g. 1. Szkoła może udzielać stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe.

2. Stypendium za wyniki w nauce może być przyznane uczniowi, który uzyskał wysoką średnią ocen w okresie (semestrze) poprzedzającym okres (semestr), w którym przyznaje się to stypendium, a stypendium za osiągnięcia sportowe może być przyznane uczniowi, który uzyskał wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu co najmniej międzyszkolnym.

3. O przyznanie stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe uczeń może ubiegać się nie wcześniej niż po ukończeniu pierwszego okresu (semestru) nauki w danym typie szkoły, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5.

4. Stypendium za wyniki w nauce nie udziela się uczniom klas I-III szkoły podstawowej oraz uczniom klasy IV szkoły podstawowej do ukończenia pierwszego okresu nauki.

5. Stypendium za osiągnięcia sportowe nie udziela się uczniom klas I-III szkoły podstawowej.

6. Dyrektor szkoły powołuje w szkole komisję stypendialną.

7. Średnią ocen, o której mowa w ust. 2, ustala komisja stypendialna, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i samorządu uczniowskiego.

8. Wniosek o przyznanie stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe wychowawca klasy składa do komisji stypendialnej, która przekazuje wniosek wraz ze swoją opinią  dyrektorowi szkoły.

9. Stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe jest wypłacane raz w okresie (semestrze).

10. Stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe nie może przekroczyć kwoty stanowiącej dwukrotność kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Wysokość stypendium ustala dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii komisji stypendialnej i rady pedagogicznej oraz w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę.

11. Stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe przyznaje dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, w ramach środków przyznanych przez organ prowadzący na ten cel w budżecie szkoły.

Magosia14-03-2005 23:47:11   [#07]

i dodaję

OP nam powiedział,że środki przekazuje na JEDNO stypendium - to powiedzcie, czy mam do czego ustalać regulamin?

Chyba ,że taki na 3 zdania: przyznaje się ...jedno w wysokości...dla ucznia z najwyższą średnią...

beera15-03-2005 08:50:46   [#08]

z UOSO

skoro: "szkoła może", to znaczy " szkoła nie musi" przyznawać stypendium

U nas od lat funkcjonuje nagroda dla najlepszego ucznia szkoły oraz stypendia dla uczniów szkół podstawowych gminy B-c.

Oba świadczenia funkcjonują w oparciu o Uchwały RG oraz regulaminy stworzone przez jst.
Ciekawostką w stypendiach jest to, że dotyczą one dwóch grup osób-
1. stypendia dla najlepszych uczniów
2. stypendia dla najlepszych uczniów spośród osób, w ktorych rodzinach nie przekroczono kryterium dochodowości.

Nagroda dla najlepszego ucznia w szkole to koloryt lokalny, ale dobrze dzialający na motywację dzieciakow.

janzg15-03-2005 13:52:07   [#09]

nasz OP wyjątkowo hojny

nasz regulamin umieściłem w WYMIANIE

Jacek15-03-2005 13:54:20   [#10]
nasz OP tyż hojny po 100 za naukę (4,81) i po 80 za sport na łebka :-))
Magosia15-03-2005 15:32:37   [#11]

Sami nie wiecie , co posiadacie

Jacku u mnie przy takim kryterium byłoby pewnie koło 100 dzieciakow (Gim.I SP) a będzie jedno :-(((((

Nie mam wątpliwości,że motywacja finansowa jest przekonująca, szkoda,że moi uczniowie z niej nie skorzystają.

Jacek15-03-2005 15:43:22   [#12]

Wow magoś!!! u Ciebie co 8 osoba to perełka, zazdroszczę :-))

My (niedobrzy) nieco opukaliśmy nasze małże i tych perełek mniej, oj mniej

Magosia15-03-2005 17:09:35   [#13]

Aż sprawdziłam sobie -pamięć

Poniżej wyniki z gimnazjum 03/04, na czerwono świadectwa z paskiem:

Ostatnia kolumna to osoby z poprawką lub niepromowane, wyniki w nawiasie z pierwszego semestru, czwarta kolumna to uczniowie bez ocen nds.

Klasy I-III  -zestawienie

Ogółem

355

39 (26)

341 (319)

14 (22 nds.)

42(73 x nds.)

 

Procent

 

9,98%

7,32%

96.05%89,8%

3,94% (0,28%)

11,8%

 

 Natomiast zestawienia z SP (IV VI) nie mam , bo to robi vice, ale tam jest lepiej.

Myślę ,że nie naciągamy- standardy egzaminów mamy wyżej średniej lub średnie.

Jacku , zajrzyj na wątek o "Potwierdzenie kwalifikacji" co sądzisz, jako specjalista z branży.

Pozdrawiam :-)

AnO30-03-2005 17:06:42   [#14]

 

    Mam kllka pytań?

   1.Komisję stypendialną powołuje dyrektor

     zarządzeniem - i określa jej zadania?

   2.Średnią  ustala komisja po zasięgnieciu opinii

         rady i samorządu uczniowskiego?

   3.Regulamin  opracowuje i zatwierdza dyrektor czy komisja ?

    4.W jakiej formie (decyzja) dyrektor przyznaje

      stypendium za wyniki w nauce?

    5.W jaliej formie i komu jest wypłacana pomoc w formie pieniężnej?

 

             Pozdrowienia AnO

janzg30-03-2005 19:11:17   [#15]

z ustawy:

11. Stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe przyznaje dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, w ramach środków przyznanych przez organ prowadzący na ten cel w budżecie szkoły.

 

ad 1. tak

ad 2. komisja

ad 3. komisja a zaopiniowała rada (w wymianie)

ad 4. tak jak każda wypłata

ad 4. kwota w zl

gosienka30-03-2005 19:44:21   [#16]
A jak się ma zapis o osobach uprawnionych do stypendium dla dzieci umiarkowanie i znacznych upośledzonych???? Ja też dostalam pieniądze na stypendia dla dzieci. Dla uczniów lekko nie ma problemu z regulaminem, a dla pozostałych? Przecież one też są przypisane do konkretnych klas, podlegają klasyfikacji i promowaniu. Mają jednak oceny opisowe!!! Ktoś się już nad tym zastanawiał? Postępy u tych dzieci oceniamy przecieź opisowo a nie cyfrowo. Ot i zagwozdka.....
janzg30-03-2005 19:47:31   [#17]

gosieńko

opatentuj uśredniony opis - a co..........

nie potrafisz?

gosienka30-03-2005 20:08:34   [#18]
 :-))))) jasne i jeszcze umieszczę w wymianie plików / mhm, uśrednić mówisz......./
AnO31-03-2005 07:57:55   [#19]

 

   Dziękuje za pomoc. Proszę jeszcze o wyjaśnienie

ad4. tak jak każda wypłata (jakie pismo wystawia dyrektor ?) sprawy finansowe prowadzi organ

prowadzący(gmina) .

  Pozdrowienia AnO

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]