Forum OSKKO - wątek

TEMAT: strategia przeciwdziałania uzależnieniom
strony: [ 1 ]
Iwona110-03-2005 19:35:58   [#01]

nasza pedagog prosiła, żeby was zapytać jak to napisać. No to proszę pieknie. To ma być coś innego niż program profilaktyki, bo ten mamy. Szukam i nie mogę znaleźć. Chociaż w punktach co taki dokument powinien zawierać. dziękuję

kossa10-03-2005 20:05:33   [#02]

Iwona1

Wejdź na stronę MENiS - www.menis.gov.pl lub www.men.waw.pl, następnie kliknij "Oświata", potem "archiwum" i tam znajdziesz: "procedury postępowania nauczycieli i metody współpracy szkół z policją w sytuacjach zagrożeń dzieci oraz młodzieży przestępczością i demoralizacją, w szczególności narkomanią, alkoholizmem i prostytucją", dostosuj to do warunków swojej szkoły i masz gotową strategię. Mam w szkole gotowy dokument, nie umiem jednak umieszczać tego na forum.
bogda410-03-2005 20:15:16   [#03]

Strategie działań zapobiegawczych oraz interwencyjnych wobec dzieci i młodzieży zagrożonych uzależnieniem

 

Podstawa prawna - Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowych form działalności wychowawczej i zapobiegawczej wśród dzieci i młodzieży zagrożonych uzależnieniem.

 Każdyparagraf rozporządzenia rozpisałam na zadania, formy realizacji, osoby odpowiedzialne, terminy i powstał harmonogram działań profilaktycznych na dany rok szkolny. Może się to również nazywać Strategie......

Zebrane jest w tym dokumencie prawie wszystko, z myślą o uczniach, rodzicach, nauczycielach. Są też procedury postępowania w sytuacjach kryzysowych, przewidywane działania do zrealizowania w określonym czasie, metody ewaluacji itp.

Przykładowo punkt Dostarczenie rzetelnych informacji na temat zachowań ryzykownych i tym samym wskazanie zachowań eliminujących zagrożenia mozna rozpisać na działania informacyjo-edukacyjne dla uczniów, nauczycieli i zaplanować metody współpracy z rodzicami w tym zakresie.

Podstawę dla oceny efektów podejmowanych działań stanowią  w ramach wewnętrznego mierzenia jakości pracy:

·         sprawozdania z realizacji planów wychowawców klas,

·         analizy,

·         dane statystyczne,

·         obserwacje,

·         wnioski z hospitacji diagnozującej prowadzone przez dyrekcję szkoły,

·         zapisy w  dokumentacji,

·         badania ankietowe,

·         zgłoszone projekty działań – scenariusze planowanych imprez, wizualizacja działań, opinie o efektach działań profilaktyczno-wychowawczych.

bogda410-03-2005 20:21:38   [#04]
 Procedury o których powyżej pisze Kossa odnoszą się - moim zdaniem- do reagowania w sytuacjach wyjątkowych, natomiast strategie obejmują wszystkie  działania, które planowane i realizowane są w danej szkole / informowanie, edukowanie, interweniowanie,terapia,promocja zdrowia itd/.
Iwona110-03-2005 20:24:01   [#05]

diękuję

bardzo-przekażę pedagogowi. Jednak ja nie mogę znaleźć różnicy między Szkolnym programem profilaktyki, strategią przeciwdziałania uzależnieniom. No trudno mam nadzieję, że mogę nie rozumieć tej różnicy, w końcu nie moja działka, ale trochę mi głupio w końcu to jest po polsku, a ja :-(((
Iwona110-03-2005 21:59:13   [#06]

szkoda, że

nikt mi tej różnicy nie chce wyjaśnić.

Może jednak bym zrozumiała ;-(

bogda410-03-2005 22:06:37   [#07]

 Dziś już trochę późno na wyjaśnienia - odezwę się niebawem, pozdrawiam.B.

/ nie wiedziałam że czekasz;-) /

Iwona110-03-2005 22:09:39   [#08]

dzięki bogda

będę zaglądała. Mam nadzieję, że nie musi tego zrobić "na wczoraj"
bogda410-03-2005 22:10:53   [#09]
 Ja to zrobiłam blisko rok temu, nikt nie pytał czy mam ...
Iwona110-03-2005 22:18:16   [#10]

czuję

naganę, ale to nie moja działka-jestem niewinna!

A moze wiesz dlaczego u nas teraz?

Jakiś nowy przepis nakazuje? Czy po prostu stwierdzili, że jest to zasadne?

bogda410-03-2005 22:21:40   [#11]

żadnej nagany !

 

Może ktoś sobie przypomniał? Moje kolezanki pedagożki z dużego miasta Ł. nie robiły czegoś takiego.MISIĘ jakoś zrobiło i mam.

 Jak to na sąsiednim wątku stwierdzono " jakości od tych papierów nie przybywa" / jedynie samych papierów.

 Trzymaj się !

Iwona110-03-2005 22:24:06   [#12]

:-)))))))

no to fajnie!

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]