Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Nadanie sztandaru
strony: [ 1 ]
agim07-03-2005 19:28:55   [#01]
Jestem dyr przedszkola. Chcemy nadac mu sztandar. Czy zna ktoś protokół tej uroczystości. Możecie mi go przysłać?
Kropka08-03-2005 19:33:06   [#02]
Chcecie nadać tylko sztandar , czy łącznie z imieniem ?  Jeżeli będzie to także nadanie imienia, to poszukaj na tym forum, wiem, że były wyjaśnienia i procedury. Nie wiem jednak, jak powinna wyglądać oficjalna procedura nadania samego sztandaru, ponieważ u mnie odbywało sie to razem.
janzg09-03-2005 14:39:38   [#03]

tak sobie myślę ;-)

gdy byłem przedszkolakiem - a miało to miejsce w bardziej słusznym ustroju - czy jako "wzorowy/przodownik przedszkolak" chciałbym być członkiem pocztu sztandarowego, pewnie TAK.

Bo nie miałem późniejszych szkolnych doświadczeń i nie wiedzałem, że to jest ciężka RZECZ i trudna praca.

------------------------

tak z ciekawości sięgąłem do ramowych statutów i sprawdziłem - jakie jest umocowanie prawne takiego pomysłu - "nadania sztandaru w przedszkolu".

Bez ździwienia stwierdziłem, że nie MENiSa

----------------------

czy chciałbym, aby moje wnuki chodziły w przedszkolu ze sztandarem?

 - nie chciałbym, bez względu na kształt imienia

------------------

LUDZIE

nie dajmy się zwariować!

Kropka09-03-2005 15:02:16   [#04]

...uzupełnienie...

... z tym, że ja jestem z gimnazjum.
Tomasz Osiński10-03-2005 10:40:10   [#05]

Popieram janzg! Nie dajmy się zwariować - sztandar w przedszkolu?Po co?

Już sobie wyobrażam "starszaków" występujących w poczcie sztandarowym... I te zawistne mamy: dlaczego nie moje dziecko? przecież ma takie śliczne włoski i oczki!

Gaba10-03-2005 11:30:48   [#06]

nie odezwałam się - ale - nie przyjmij, prosze tego jako atak, to serdeczne rozważenie, byś się nie spotkała z krzywdzącymi głosami i opiniami rodziców.

sztandar to symbol tożsamości, znak kulturowy - czy dziecko jest w stanie to zrozumieć?

 

kiedy robię pompę i dotykam najwyższych uczuć - patriotyzmu, tożsamości narodowej i robię ślubowanie na Wawelu przy grobie patrona (Mickiewicz...), to apeluję do emocji, rozumu, wiedzy - buduję więź.

Dla moich gimnazjalistów jest to często jedyna taka sytuacja, ze stoją w Katedrze Wawelskiej i są głównymi aktorami.

 

 

Maluszek, co ma mieć na tym sztandarze - Koziołka Matołka czy Małego Księcia?

Maluszek jest mały, z natury swojej - więc co mu się ufunduje, sztandarek czy sztandareczek...

może to wszystko za wcześnie?

Marek Pleśniar10-03-2005 11:52:18   [#07]

czyli nie działa już Kto ty jesteś - Polak mały?

a może odwrotnie - czegoś nie robimy od najmłodszego berbecia? Jakoś oni doskonale się identyfikują z rozmailtymi symbolami popkultury. Może skorzystajmy z tego.

Z innej beczki - bardzo mi się podobała wypowiedź tego księdza od hiphopu - "róznymi drogami może przyjść Dobra Nowina"

Może z patriotyzmem - małym i dużym, lokalnym i państwowym należałoby podobnie?

grażka10-03-2005 11:54:31   [#08]

Jako przedszkolanka

też prosiłabym o rozważenie - nawiążę do metodyki zuchowej. Gromady zuchowe (zatem dzieci z klas I-III) nie mają sztandarów, ani proporców - ale znak, totem. Argumenty jak u Gaby wyżej.

Marek Pleśniar10-03-2005 11:56:10   [#09]
ale znak i totem rozpoznają? hę grażko?
grażka10-03-2005 12:01:39   [#10]

Marek!

Jako mama zucha i harcmistrzyni powiadam Ci: TAK!

Bo często same go robią, rozpoczynają i kończą obrzędowo z nim zbiórkę, noszą wszędzie ze sobą, są kolejno strażnikami totemu.

Poczytaj Aleksandra Kamińskiego :)))

grażka10-03-2005 12:04:58   [#11]

A nie widziałam postu wyżej, a tyś oponent ;)))

Rozważałabym właśnie jakiś symbol, znak - a nie sztandar - bo ile razy w roku przedszkolaki miałyby z nim kontakt, co? Poza oglądaniem wywieszonego w gablotce na korytarzu, gdzie spowszechnieje po tygodniu. Znak musi żyć, a szacunek dla sztandaru nie pozwala go traktować ludycznie.

Mnie bardziej doskwiera niemożność wywieszenia w sali flagi narodowej.

Marek Pleśniar10-03-2005 12:19:56   [#12]

a czemu Amerykanie mogą swój sztandar traktować ludycznie? Zatykać na samochodach, przed domem, w pracy i szkole, gabinecie dyrektora, sądzie?

Odnoszę wrażenie że bardzo szanują oni ten swój Star Spangled.. ?

Wstydzimy się tej flagi czy jak?

Mam czasem wrażenie że szkoła, dom, urząd bez walki oddali naszą flagę kibolom i kobicom - którzy bez problemu jej używają:-)

Ukradli ją nam. (wybaczcie kibice - nie kibole)

Jakoś mnie martwi wychowanie do totemu jako totemu a nie wychowanie do konkretnego totemu - narodowego;-)

coś mi tu nie tak

sorry;-)

grażka10-03-2005 12:47:49   [#13]

Marek - kibole sami sobie ją wzięli. Wiem, bo akurat w moim mieście biało-czerwone lub czerwono-białe są barwy "wiodących" i zwaśnionych klubów sportowych.

Ja bym właśnie tak po amerykańsku chciała - mieć flagę w klasie już od najmłodszych dzieci. Nie mogę - z racji przepisów państwowych, zaraz znajdę - chociaż o kurczę, może mogę? Bo to w szukaju jest, a ja pamiętałam jakąś wcześniejszą dyskusję.

http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=4489&st=0

o tą:

http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=3733&fs=0&st=0

Amerykanie mają w każdej klasie swój "gwiaździsty sztandar" - czyli falę właśnie.

Tylko w Polsce przez sztandar rozumiemy coś zupełnie innego. Znak symbol wartości, haftowana choragiew - kurczę, chyba widzisz różnicę nawet w wyglądzie? I dla sztandaru w przedszkolu nie widzę potrzeby - jest zbyt symboliczny dla dzieci.

grażka10-03-2005 12:48:58   [#14]

FLAGĘ!!!

MIC - FLAGĘ, nie falę
agim10-03-2005 21:00:37   [#15]
Jestem zachwycona tą burzą mózgów. Myślę, że mają rację Ci, którzy oburzają się na sztandar w przedszkolu. To z pewnością zbyt poważne dla takich maluchów. Nadanie imienia (w szkołach) wiąże się często ze sztandarem. Stosunkowo mało przedszkoli ma swojego patrona. Moje roztargnienie, być może przeskok myślowy spowodował takie niefortunne sformułowanie. OCZYWIŚCIE chodziło mi o nadanie imienia przedszkolu. Z zaciekawieniem czytam Wasze rozważania, ale nadal nie mam procedury!!!

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]