Forum OSKKO - wątek

TEMAT: organ prowadzący nauczycielem
strony: [ 1 ]
jola6707-03-2005 18:08:23   [#01]

Wracam do tematu z: problem prawny, gdyż sprawa jest ciągle aktualna, a ja żyję w niepewności

Jestem osobą fizyczną prowadzącą przedszkole publiczne, czyli organem prowadzącym to przedszkole. W 2001r. powołałam w swoim przedszkolu dyrektora, który zatrudnił mnie na stanowisku nauczyciela. I ja i dyrektor mamy odpowiednie kwalifikacje do zajmowanych stanowisk.

Czy dyrektor złamał prawo zatrudniając mnie?  Proszę o opinie poparte podstawami prawnymi.

pozdrawiam

wladyslaw07-03-2005 19:59:38   [#02]

 nic nie pisze w art.10 ust.5pkt1,2,3,4,5,6 KN, ze nie mozna zatrudniac OP,              

mysle ze czas pracy nie byl dublowany, ( OP ,,,,,,,,,,,+ n-la wych..22-25godz. dydakt)

bogna07-03-2005 20:06:14   [#03]

:-)

a ja usiłuję coś znaleźć w przepisach dotyczących działalności gospodarczej :-)

nie znalazłam nic co zakazywałoby osobie prowadzacej działalność gospodarczą być jednocześnie pracownikiem;

ZUS tłumaczy nawet jak należy w takim przypadku odprowadzać składki:

http://www.pk.edu.pl/kariery/poradniki/firma/6.6.html

Leszek07-03-2005 20:09:32   [#04]

KN - Art. 7. 1. Szkołą kieruje dyrektor, który jest jej przedstawicielem na zewnątrz, przełożonym służbowym wszystkich pracowników szkoły, przewodniczącym rady pedagogicznej. (...)

                                    Rozdział 3

Wymagania kwalifikacyjne

Art. 9. 1. Stanowisko nauczyciela, z zastrzeżeniem ust. 1a, może zajmować osoba, która:

1) posiada wyższe wykształcenie z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym lub ukończyła zakład kształcenia nauczycieli i podejmuje pracę na stanowisku, do którego są to wystarczające kwalifikacje;

2) przestrzega podstawowych zasad moralnych;

3) spełnia warunki zdrowotne niezbędne do wykonywania zawodu.

2. Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, a w stosunku do nauczycieli szkół artystycznych - minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami, w drodze rozporządzenia, określa szczegółowe kwalifikacje wymagane od nauczycieli, wskazując w szczególności poziom wykształcenia i jego zakres w odniesieniu do poszczególnych typów szkół i placówek, warunki uzyskiwania kwalifikacji do nauczania języków obcych, także poprzez egzaminy znajomości języka i wykaz tych egzaminów oraz może określić szkoły i wypadki, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli uwzględniając w szczególności potrzeby kształcenia zawodowego.

Art. 10.

1. Stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się w szkole na  podstawie umowy o pracę lub mianowania, z zastrzeżeniem ust. 8.

Art. 11. Dyrektor szkoły nawiązuje z nauczycielem stosunek pracy odpowiednio na podstawie umowy o pracę lub mianowania na stanowisku zgodnym z posiadanymi przez nauczyciela kwalifikacjami oraz zgodnie z posiadanym przez nauczyciela stopniem awansu zawodowego.

 

Jolu wystarczy chyba już tych artykułów...

miałaś dziś usłyszeć zarzuty... i co usłyszałaś?

pozdrawiam

jola6707-03-2005 21:08:56   [#05]

Leszku

Usłyszałam, że:

to nielogiczne, by dyrektor zatrudniał swojego szefa.

że sprawa trafi do ministerstwa

że popełniłam błąd składając wniosek o awans ponieważ w rubryce organ prowadzący wpisałam tylko słowa: osoba fizyczna, bez swojego imienia i nazwiska (gdyby ono było wpisane Kuratorium nie rozpoczęłoby procedury awansu)

To usłyszałam, nie mam nic na piśmie

Nadmieniam, że nie zataiłam świadomie swojego statusu prawnego, we wszystkich dokumentach składanych do KO, także dokumentacji awansu widnieję jako OP

pozdrawiam

Leszek07-03-2005 21:46:59   [#06]

w każdej procedurze (tym bardziej tak sciśle związanej z KPA) obowiązuje droga pisemna...

nie widzę zagrożenia...

pozdrawiam

maeljas07-03-2005 22:20:50   [#07]

Jolu

myślę, że po prostu Ko nie spotkało sie z takim przypadkiem i nie wie jak to zintrepretować

cały czas męczy mnie prawo gospodarcze:

Przedsiębiorca działający jednoosobowo
Przedsiębiorca działający jednoosobowo jest właścicielem swojej firmy i sam podejmuje decyzję. W myśl Ustawy osoba fizyczna może stać się przedsiębiorcą, prowadząc zarobkową działalność wytwórczą, handlową, budowlaną i usługową, a także w zakresie poszukiwania, rozpoznawania i eksploatacji zasobów naturalnych, w sposób zorganizowany i ciągły.
Przedsiębiorca podejmuje i wykonuje działalność gospodarczą we własnym imieniu, a więc na własną odpowiedzialność, chociaż może zatrudniać osobę zarządzającą.
Przepisy Kodeksu Spółek Handlowych umożliwiają tworzenie spółki jednoosobowej (kapitałowej). W tym przypadku spółka staje się osobą prawną, chociaż jest prowadzona jednoosobowo przez osobę fizyczną

 - myślę, że jeżeli sprawa wyląduje w Menisie - będą tam starali się odpowiedziec na pytanie, czy możesz być zatrudniona we własnej firmie jako szeregowy pracownik - bo to jest chyba ten punkt, który wydaje się niejasny 

sytuacja jest dość dwuznaczna :( szczególnie dla dyrektora)

bo

 1.jako organ prowadzący jesteś nad dyrektorem - rozliczasz go z pracy - między innymi za to jak pracują nauczyciele - wytyczasz kierunki działalności

2. dyrektor jest  twoim przełożonym - czyli jesteś podporządkowana mu służbowo - np. ocenia Twoją  pracę - tobie wyznacza zadania

prawo nie przewidziało takiej sytuacji - więc pewnie stąd cała sprawa w KO

Ale co nie jest zbronione , jest .....

Znam przypadki , gdzie nauczyciel jest pracodawcą nauczyciela - tak jest w szkole społecznej - nauczyciel jest prezesem stowrzyszenia - organu prowadzącego szkołę i zarazem pracownikiem tej szkoły - ale jako prezes działa społecznie

Renatka07-03-2005 23:03:15   [#08]

 myślże sprawa jest ciekawa z punktu widzenia prawa

a tak to co kierowało Tobą aby się zatrudnić się w swojej placówce

bogna07-03-2005 23:10:06   [#09]

może i z punktu prawa ciekawa,

ale nie dla Joli, która występuje w roli królika doświadczalnego :(

bogna08-03-2005 00:16:32   [#10]

z ustawy o systemie oświaty

Art. 83a. 1. Prowadzenie szkoły lub placówki oraz zespołu, o którym mowa w art. 90a ust. 1, nie jest działalnością gospodarczą.

w takim razie  prawo gospodarcze nie może mieć tu zastosowania - chyba???

bogna08-03-2005 00:42:44   [#11]

Jolu

W 2001r. powołałam w swoim przedszkolu dyrektora, który zatrudnił mnie na stanowisku nauczyciela

Ale właściwie to twoim pracodawcą było przedszkole, 

a nie dyrektor.

Więc stwierdzenie, które ci zaserwowano w KO:

nielogiczne, by dyrektor zatrudniał swojego szefa

jest nielogiczne - ani dyrektor twoim pracodawcą, ani ty jego szefem...

To takie moje dywagacje po przeczytaniu wyroku SN dot. likwidacji szkoły niepublicznej ;-)

I PKN 167/00 z dnia 9 stycznia 2001

http://pub.sn.pl/OW3_IA.nsf/fa45e6b7f0ff738ac12567fc003027a5/416a04afdf06412bc1256e560024cba9/$FILE/I%20PKN%200167_00.pdf

maeljas08-03-2005 08:12:15   [#12]

ten wyrok tyczy się szkoły społecznej

tu jest przypadek placówki prywatnej

w takim przypadku prowadzone są dwie księgowości:

  1. księgowość przedszkola - tu nie mają zastosowania przepisy o działalności gospodarczej
  2. księgowość firmy Joli - bo prowadzi działalność gospogarczą

Bogna napisałaś:"jest nielogiczne - ani dyrektor twoim pracodawcą, ani ty jego szefem..."

Nie zgadzam sie z taką interpretacją

Jola wybrała sobie osobę, której dała stanowisko dyrektora

i dyrektor odpowiada przed Jolą za wszystko - pisałam o tym w #7

To Jola określa wizję przedszkola - bo to jej własność

 

To Joli dyrektor składa sprawozadnia z działalności przedszkola

to Jola zatwierdza mu budżet

to wreszcie Jola może " podziękować " dyrektorowi za pracę - czyli go zwolnić

W przypadku, gdyby zaistaniała sytuacja opisana w wyroku SN ( czego nie życzę!!! tfu tfu)to do Joli zwracaliby się z powództwa cywilnego nauczyciele

Jest to sytuacja dwuznaczna - stąd pewnie aktywność KO

Wyobraźcie sobie, że wasz wójt( burmistrz, prezydent) - czyli organ prowadzcy - pracuje w waszej placówce jako nauczyciel

jola6709-03-2005 22:14:05   [#13]

Czy istnieje przepis unieważniający takie zatrudnienie?

Powracam do sprawy: „Problem prawny”. Na szali jest moje 9 lat pracy nauczyciela i status n-la dyplomowanego.

Ponieważ sprawa nabiera rozpędu (trafi do samej Góry), proszę o opinie, sugestie, podpowiedzi za i przeciw.

Opis:

X – organ prowadzący placówkę oświatową prowadzoną przez osobę fizyczną = osoba fizyczna prowadząca placówkę oświatową jako pozarolniczą działalność gospodarczą;

Y – dyrektor powołany przez X

Z – nauczyciel zatrudniony przez Y (Z jest tą samą osobą co X,  Z=X)

Dlaczego (ja=X=Z) to zrobiłam?

-          aby jako OP = osoba fizyczna prowadząca placówkę być nadal nauczycielem, bo faktycznie nim cały czas byłam i jestem – mam godziny dydaktyczne (ponad pół etatu, umowę o pracę z n-lem mianowanym)

-          aby w przypadku likwidacji placówki (teraz to ma miejsce, zmuszono mnie zabierając dotację i budynek) móc znaleźć pracę jako n-l

-          aby zachować prawa zawodowe (np.ZUS)

-          bo tak podpowiedziało mi w 2001r. KO

Czy to legalne?

Czy istnieje przepis zabraniający takiego zatrudnienia?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]