Forum OSKKO - wątek

TEMAT: nauczyciel oskarżany o pedofilię!
strony: [ 1 ]
Benk04-03-2005 18:22:38   [#01]

Czy dyrektor szkoły powinien podjąć jakieś dodatkowe kroki w sytuacji anonimowego pisma oskarżającego nauczyciela o pedofilię.

Po odebraniu tego pisma sprawę natychmiast przekazano do prokuratury aby ustaliła sprawców i zasadność oskarżenia.

Jednak anonimy z żądaniem natychmiastowego wyrzucenia z pracy nauczyciela, i innymi groźbami o "zawiadomieniu stosownych władz", powtarzają się.

Dotychczas, w trakcie kilkunastoletniej, pracy nauczyciel miał nienaganną opinię.

mika04-03-2005 19:05:43   [#02]
Zmina w KN z zeszłego roku:

Art. 83.

1a. Dyrektor szkoły zawiesza w pełnieniu obowiązków nauczyciela, a organ prowadzący szkołę - dyrektora szkoły, jeżeli wszczęte postępowanie karne lub złożony wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego dotyczy naruszenia praw i dobra dziecka.";




Czyli jeżeli postępowanie jest wszczęte lub złożono wniosek  MUSISZ zawiesić w pełnieniu obowiazków nauczyciela. Tak ja to rozumiem.
Janusz Pawłowski04-03-2005 19:31:22   [#03]

Tak

powinien wraz z kolejno napływającymi anonimami stosować coraz bardziej drastyczne środki represyjne w stosunku do nauczyciela, aż do ustania napływania anonimów.
Akuch04-03-2005 19:37:09   [#04]

chyba nie miko

bo nie wiadomo w stosunku do kogo wszczęto postępowanie karne (o ile je wszczęto, bo na razie chyba tylko wyjaśniające, a to duża różnica). Zawiadomienie dotyczy odnalezienia sprawców ewentualnych pomówień. Badanie zasadności nie jest postępowaniem karnym ani dyscyplinarnym. To mogą być pomówienia i wtedy skrzywdzisz człowieka. Teraz jest moda na takie oskarżenia. 

Spokojnie, ostrożnie i w porozumieniu z prokuraturą.

Adaa04-03-2005 19:49:35   [#05]

tak..wniosek dotyczyl ustalenia sprawcow i zasadności oskarzenia..absolutnie nie jest to równoznaczne z wszczeciem postepowania karnego, o którym prokuratura  , jesli uzna to za zasadne, zawiadomi

a swoja drogą..kiedys uczniowie przyniesli mi pismo, znaleźli przypadkiem...a w tym pismie.."Drogie kuratorium, dyrektorka molestuje nas seksualnie...itd.";-)

ustalilam sprawce, bo odrecznie napisane...no i okazało się,że to tak sobie, dla zabawy...a zabawa bylaby na sto procent, bo w podobne pisemka bawi sie siostra (dorosla) mojej uczennicy w stosunku do swoich wrogów

no cóż...inspiracja;-)

rzewa04-03-2005 20:28:28   [#06]

przede wszystkim

zgodnie z KPA nie rozpatruje się anonimów.

Anonimy nie są skargami i nie nadaje im sie urzędowego biegu.

Ponadto, jeszcze tak jest w tym kraju, że to winę trzeba udowodnić a nie niewinność. Zatem wszelkie kroki dyscyplinarne w stosunku do n-la można zacząć dopiero w wytuacji, gdy zajdzie uzasadnione podejrzenie o popełnienie czynu zabronionego.

A ze sposobu, ilości itp. nadsyłanych anonimów (jak opisano na wstępie) wynika raczej, że chodzi o nagonkę na n-la, a nie o zawiadomienie o przestępstwie.

wladyslaw04-03-2005 20:42:49   [#07]
anonimy nie sa dowodami, mozesz porozmawiacc z nauczycielem, a odwazni niech zglosza do prokuratury a nie anonimy pisac , mozesz skrzywdzic nauczyciela............
Janusz Pawłowski04-03-2005 20:51:11   [#08]

Ja bym tam z nim nie rozmawiał - przecież się nie przyzna, nawet gdyby to była nieprawda.

Adaa04-03-2005 20:53:05   [#09]

;-)

przecież się nie przyzna, nawet gdyby to była nieprawda.

:-))

kolejne złote usta?

józefinaw04-03-2005 21:00:07   [#10]

Bardzo

trudna sytuacja. Owszem jeśli są  anonimy , należałoby wyrzucić do kosza.

Ale???????

Czy zawsze?

Zaufanie szefa do nienagannie pracującegp nauczyciela to jedno, a życie to drugie. Zaufanie mieć trzeba , ale sprawdzić nie zaszkodzi.

W Słupsku została zatrzymana nauczycielka z 26 - letnim stażem , nienagannej pracy, bardzo lubiana przez uczniów. Zatrzymano ją na podstawie niezbitych dowodów(rozpracowywno nauczycielkę od miesięcy na podstawie zgłoszenia rodziców jeden z dziewcząt na policję).

Anonimy mogą okazać się jedyną drogą obrony dla prześladowanych . Nie można o tym zapominać.

Adaa04-03-2005 21:08:40   [#11]

anonimy...

Józefino czynią więcej złego niż dobrego

Rózne sa reakcje na na ich treść...jeden wrzuci do kosza,drugi powtórzy innym w zaufaniu, trzeci powie.."a wiadomo?...i czasami  własnie tylko tyle chce osiagnąc autor anonimu.

W opisanej sytuacji, gdyby faktycznie nie chodziło o zaszarganie opinii nauczycielowi to sa inne sposoby zawiadomienia o przestepstwie, nawet anonimowe...sa policyjne telefony zaufania, sa  rózne instytucje interwencyjne...

Janusz Pawłowski04-03-2005 21:09:32   [#12]

Tu nie padło pytanie o to, czy sprawdzać, czy nie - sprawa została przekazana do prokuratury.

Tu padło pytanie o to, czy czasem już teraz - zanim cokolwiek się wyjaśni - nie należy podjąć jakichś dodatkowych kroków wobec tego nauczyciela.

Moje sformułowanie w #08 nie jest przypadkowe - myślę że, oddaje klimat tego typu rozważań - klimat, w którym każdy bezsens jest dozwolony i poważnie rozważany.

józefinaw04-03-2005 21:17:58   [#13]

adaa masz rację ! Tylko różna jest percepcja ucznia podstawówki i śmiem twierdzić , że w mojej szkole znajdę kilkoro , którzy nie wiedzą jak korzystać z telefonu , a co dopiero wykorzystać go do obrony.

Każdy z nas , forumowiczów reaguje na wątki na zasadzie co by zrobił w tej sytuacji u siebie w placówce. I właśnie , gdyby to było u mnie tak bym pomyślała i intensywnie sprawdzała.

Otrzymując anonim na tak bolesny temat nie miałabym cywilnej odwagi wyrzucić go bez sprawdzenia. I wierz mi modliłabym się by był pomówieniem.

I tylko tyle!

Ciągle mówię o realiach mojej małej, wiejskiej szkoły, gdzie wyjazd dziecka w klasie IV do miasta powiatowego odległego o 30 km był jego pierwszym razem (nie licząc pobytu na porodówce), a supermarkecie bał się wkładać zakupy do koszyka , bo myślał, że to kradzież!

Pozdrawiam!

Adaa04-03-2005 21:25:48   [#14]

a gdzie są programy profilaktyczne?

"Cukierki".."Jas i Malgosia"..inne...przeciez naszym obowiązkiem jest uczyc dzieci prawidlowej reakcji na zachowania patologiczne doroslych..

Juz od zerówki np. "Cukierki"..to konieczność , realizowane w mądry i wywazony sposób

Ja tez mam mala wiejska szkołę...wybacz, ale nie miesci mi sie w glowie aby  uczen IV klasy przejawial takie zachowania.

Gdzies tu cos zaszwankowało...gdzie wycieczki?, wyjazdy do teatru, opery?...i juz od zerowki

józefinaw04-03-2005 21:32:12   [#15]

No super! A skąd pieniądze maja wziąć rodzice na taką wycieczkę? Nie mam autobusu szkolnego , muszę więc zamawiać autokar , a to kosztuje. Tylko 7 złotych np.,ale rodzice nie mają nawet takich pieniędzy!

Wydaje mi się adaa, że dziwnie przyjmujesz pozycję z ataku. Przez naszą dyskusje wątek się zmienia, a Twoja wieś jak widać nijak ma się do mojej, mimo że obie w  XXI wieku.

Adaa04-03-2005 21:35:16   [#16]

nie przyjmuje pozycji z ataku...mylisz się

żyje w XXI wieku

pieniadze..ok?
autokar-sponsor, rada rodziców (raz do roku to naprawde problem?)
bilety-prowizja z ubezpieczenia, nie mozesz sobie tego zaplanować?

oj..zreszta..przepraszam...naprawde nie rozumiem i moze dlatego nie powinnam sie  wypowiadac tu

józefinaw04-03-2005 21:47:20   [#17]

adaa , podam Ci kilka cyfr:

dochody Rady Rodziców w  roku 2003/2004 = 256zł

wydatki :  Dzień Dziecka ( zakup nagród i kiełbasek na ognisko) 112zł

            koniec roku szkolnego(zakup nagród książkowych) 126 zł

                                                       Razem                238zł

I z czego RR ma dołożyć do wycieczek?

Prowizji za ubezpieczenia nie pobieram - dlatego składka jest niższa

za zdjęcia nie pobieram i dlatego zdjęcia są tańsze

Wiesz możemy sobie tu wyliczać a wygląda na to ,że i tak nie uznasz mojego tłumaczenia.

W mojej szkole ponad 82 % rodziców to osoby bezrobotne, 75% uczniów otrzymuje posiłek z GOPS jako posiadający dochody poniżej 316 zł, aż 36% to rodziny bez żadnego dochodu.

zgredek04-03-2005 21:49:01   [#18]
liczb
józefinaw04-03-2005 21:50:04   [#19]
no jasne , że liczb;)
zgredek04-03-2005 21:51:33   [#20]
to tak nie do końca

bo pisałaś

a jak pisałaś liczby to za pomocą cyfr,

więc w słowie pisanym to chyba nie mam racji
józefinaw04-03-2005 21:55:03   [#21]
ale jesteś dokładna! Ale w rzeczy samej różnica niewielka!
Adaa04-03-2005 22:19:00   [#22]

uznaje Twoje tłumaczenie, rozumiem...

Gdybys te liczby przedstawila w prosbie do sponsora jakiegoś...instytucji charytatywnej, TPD, ARiRR, Fundacji "****", a GOPS,powinien finansowac takie inicjatywy szkoły...pieniadze dają krajowe oragnizacje zwiazane z profilaktyką antyalkohową, urzędy pracy ...mozna do .....itd. itd.

No nic...nie chcialam sie głupio dziwić, ale sie dziwię...

Akuch04-03-2005 23:40:34   [#23]

moment

dyskusja poszła w las! A problem niestety istnieje. Rzewa! Chciałabym by było jak w Twoim #06. Zawieszenie nauczyciela do czasu aż udowodni swoją niewinność przed np. komisją dyscyplinarną! Znam autentyczny przypadek, gdy nauczycielka przez blisko rok była zawieszona bezzasadnie, ale przepis tak kazał, bo matka uczennicy obraziła się i oskarżyła ją o działania na szkodę dziecka.

Inny przykład, uczennica oskarżyła nauczycielkę o pobicie. Też kłamstwo.

Pedofilia musi być karana, ale nie można zakładać, że zawsze otrzymujemy prawdziwe informacje. Pomyślcie o tym co będzie, gdy to okaże się fałszem, a komuś przypięto łatkę!

Marek Pleśniar04-03-2005 23:43:59   [#24]

no ale przecież dyskutanci już odpowiedzieli?

Adaa04-03-2005 23:45:08   [#25]

jak to w las?

a o czym tu jeszcze mozna?
jzzg05-03-2005 11:41:09   [#26]
Przepraszam, ale czegoś nie rozumiem: To nauczyciel ma udododnić swoją niewinność, czy raczej oskarżenie ma udowodnić winę?
Marek Pleśniar05-03-2005 11:50:10   [#27]
to już napisała rzewa w #6 i ja się z tym zgadzam:-)
Janusz Pawłowski05-03-2005 11:57:38   [#28]

No widzisz Adoo - można. ;-)))

Gdyby to nie był anonim - należałoby udowodnić winę.

Anonim to sprawa jednak inna - z tzw. elementem "kubłowym".
Tu trzeba udowodnić swoją niewinność, czyli wykazać, że się pedofilem nie jest. Nie ma innej możliwości zdjęcia odium, które na człowieku zaciążyło. W tym celu należy demonstrować niechęć i obrzydzenie na sam widok młodzieży poniżej 16 roku życia.

mika05-03-2005 12:18:33   [#29]
Prawde mówiac ja już się zgubiłam.:) Co do traktowania anonimów zgadzam się z Janumesz, że to element "kubłowy" i sądziłam, że to jest bezyskusyjne., więc się nie ustosunkowałam. Benk napisał(a), że "Po odebraniu tego pisma sprawę natychmiast przekazano do prokuratury aby ustaliła sprawców i zasadność oskarżenia"., ale co dalej to nie wiadomo i tutaj było najistotniejsze słowo mojego postu: "JEZELI..."

A tak na marginesie, Januszu dlaczego poniżej 16 roku życia? Nie wystarczy jak skończy 15?:)
Janusz Pawłowski05-03-2005 13:04:20   [#30]

Miko - no kurcze ... nie wiem jaki to konkretnie wiek ... jakoś nie miałem zapotrzebowania, aby dokładnie go ustalać. ;-)))
Wiesz ... brzydzę się dziewczynkami poniżej 25 roku zycia. ;-)))
Między 25 a 40 dziewczynka przeobraża się w kobietę.
Po osiągnięciu pełnej dojrzałości można już stracić dla niej głowę. ;-)))

mika05-03-2005 13:23:49   [#31]
:))))))) Janusz, mam 32 lat.
Adaa05-03-2005 13:26:12   [#32]

wiecie co?

do meritum proszę;-))))))
Janusz Pawłowski05-03-2005 13:29:57   [#33]

Miko - nie zniechęcaj się - 8 lat zleci, jak z bicza strzelił. ;-)
No i ... niektóre dziewczynki szybciej dojrzewają. ;-)

Adoo - do meritum przejdziemy z Miką za 8 lat. ;-)))

Adaa05-03-2005 13:41:27   [#34]

nie podoba mi się Januszu

że jestes taki agresywny;-))
mika05-03-2005 16:45:22   [#35]
Adaa, Janusz nie jest wcale agresywny tylko konkretny:), 8 lat i już.
Benk05-03-2005 16:48:14   [#36]

Dziękuję za tak dużą ilość komentarzy!

Też, tak jak większość, uważam, że anonimy nie są sposobem załatwiania spraw, zwłaszcza decydujących o losach, a przynajmniej o dobrym imieniu człowieka. Dlatego Prokuratura otrzymała zawiadomienie o przestępczej napaści na  nauczyciela a nie o tym, że jest on pedofilem.

Marek Pleśniar05-03-2005 16:51:39   [#37]

:-)))))))))))))))))))))

popieram

Spayk06-03-2005 01:01:33   [#38]

Interesujące opinie na temat anonimów, no no no.

Osobiście brzydzę się anonimami, a tymi którzy je piszą jeszcze bardziej. Co myślę o tych, którzy je czytają i zastanawiają się czy nie tkwi w nich ziarnko prawdy nie będę się wypowiadał bo ktoś może się poczuć urażony.

Każdy anonim powinien lądować w koszu (po uprzednim potarganiu na drobne kawałeczki) bez czytania.

rzepek06-03-2005 17:45:03   [#39]
No tak, bo w ten sposób można sobie wyczyścić podwórko tanim kosztem i z radochą.Nie podoba się OP? - To donos, że wójt napastuje seksualnie dyrektorki. Mam konflikt z parafią? - to donosik, że proboszcz jest pedofilem a zakonnica lesbijką. A roszczeniowy rodzic? - to pisemko anonimowe,że probował podłożyć bombę pod szkołę. I juz po kłopocie. Zawsze ktoś w coś uwierzy.
lunani08-03-2005 06:47:08   [#40]
Sprytne
Gaba08-03-2005 08:00:27   [#41]

do rzepek...

a zwłaszcza publika żądna sensacji i potem jak z tym radiem Erewan... o kradzieży roweru, nie ten ukradł, nie ukradł, ale zamieszany...

nalix08-03-2005 15:01:23   [#42]

germanistka_z_Elbląga

Jak tam ta nieszczęsna germanistka z Elbląga, którą łobuzy z gimnazjum (po poprawczaku) oskarżyły o molestowanie??? Głupi sąd jej nie obronił ,tak że uważajcie wszyscy Panowie i Panie.
Gaba08-03-2005 21:53:19   [#43]

 a czy przyjmują samokrytyke i i przyznanie sie do winy...

mogę siebie wylosować, mam siebie do zaproponowania na pedofila i tak jest winny dyrektor, a ktoś trzeba pożreć.

Adaa08-03-2005 22:16:14   [#44]

bez przesady

sądy nie są takie durne...a tego typu gadanie,że tak się nas nauczycieli krzywdzi strasznie, sprawia równiez,ze ten winny, korzystając z takiego trendu powie..."no tak, normalka,zawsze trzeba kogos pozreć"...

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]