Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Kwalifikacje psychologa
strony: [ 1 ]
mirek w04-03-2005 11:54:16   [#01]

Mam pytanie: czy zatrudniony w Rodzinnym Ośrodku Konsultacyjno - Diagnostycznym absolwent psychologii posiada kwalifikacje pedagogiczne?

Dziękuję za jednoznaczne odpowiedzi.

Mirek

rzewa04-03-2005 12:04:54   [#02]

a skąd niby mam to wiedzieć

jak nie widzę jego papierów?

Rozporządzenie MENiS z dnia 10 września 2002 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz. U. Nr 155, poz. 1288 oraz z 2004 r. Nr 122, poz. 1290)

§ 1. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

3) przygotowaniu pedagogicznym - należy przez to rozumieć nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej, nauczanych w powiązaniu z kierunkiem (specjalnością) kształcenia i praktyką pedagogiczną - w wymiarze nie mniejszym niż 270 godzin, oraz odbycie pozytywnie ocenionych praktyk pedagogicznych w wymiarze nie mniejszym niż 150 godzin; w przypadku nauczycieli praktycznej nauki zawodu niezbędny wymiar zajęć z zakresu przygotowania pedagogicznego wynosi nie mniej niż 150 godzin; o posiadaniu przygotowania pedagogicznego świadczy dyplom lub inny dokument wydany przez szkołę wyższą, dyplom ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli i świadectwo ukończenia pedagogicznego kursu kwalifikacyjnego;

Jest to albo osobny dokument wprost to stwierdzający albo dyplom zawiera odpowiednią klauzulę: np. specjalność nauczycielska.

mirek w04-03-2005 12:34:42   [#03]
Dodaję, że zatrudniony jest na stanowisku psychologa. Szefostwo informuje go, że musi posiadać kwalifikacje pedagogiczne gdyż opłacany jest z KN. Ja też nie widziałem jego "papierów". Dziękuję za przypomnienie podstawy prawnej.
bratek04-03-2005 15:12:18   [#04]

wg uznania KO

Sama się z tematem użeram od lat:)) Raz KO i OP interpretują tak raz siak. Ale fakty są takie u nas w placówce:

- Psycholog zatrudniony jako specjalista nie musi mieć dodatkowo kwalifikacji pedagogicznych

- Psycholog zatrudniony jako n-l wychwawca - musi

Ale to tylko kwestia lokalnej interpretacji przepisów- np. W Gdańsku i Poznaniu  w zaprzyjaźnionych z nami ośrodkach, zatrudnionych jest wielu psychologów na etatach nauczycielskich. I nikogo to nie dziwi!

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]