Forum OSKKO - wątek

TEMAT: chory uczeń
strony: [ 1 ]
fredi03-03-2005 22:02:53   [#01]

Uczeń technikum po wypadku.

Z orzeczenia poradni wynika, że sprawa jest poważna. ( i chyba pozostanie taka)

Co zrobić?

1 Nauczanie indywidualne i brak efektów)

2 Jakieś inne nauczanie (zmina szkoły)?

3. Renta inwalidzka ?

 

Poradżcie.

fredi03-03-2005 22:28:49   [#02]
Skazany na wegetację
Nasz temat: Pacjent z przeszczepionym sercem musi sobie radzić sam.

Sąd nie przyznał Pawłowi renty. Jego matka jest zrozpaczona Fot : M. Kaczanowski
Paweł Bieniek z Tomaszowic pod Lublinem nie dostanie renty socjalnej - uznał wczoraj sąd, podtrzymując wcześniejsze orzeczenie ZUS. Efekt jest taki, że chłopiec, który nie może samodzielnie żyć i pracować, zostanie bez pieniędzy.

- Jak mogli tak postąpić? - oburzał się Paweł Bieniek chwilę po wysłuchaniu wyroku. - Co z tego, że żyję z nowym sercem, jeśli nie mam za co leków kupić. Przecież to nie moja wina, że nie mogę pracować.
O Pawle pisaliśmy już w Dzienniku. Rok temu 23-letni chłopak miał przeszczep serca. Nadal źle się czuje, bo jego organizm odrzuca nowy organ. Dlatego zaczął starać się o rentę socjalną. Urzędnicy z ZUS uznali, że Paweł nie tylko nie może pracować, ale również samodzielnie żyć. Ale renty mu nie dali. Dostałby ją, gdyby zachorował na serce przed 18. rokiem życia. I gdyby miał na to dowody. Takie są przepisy.
Chłopak mocno przeżył orzeczenie ZUS. - Załamał się. Nie chciał brać leków - wspomina Stanisława Bieniek, matka Pawła. - Boję się, że teraz będzie tak samo.
Paweł co miesiąc musi wydać na leki 200 zł. Dodatkowe 120 zł miesięcznie idzie na podróż do Krakowa, gdzie poddawany jest badaniom. A z opieki społecznej w Jastkowie dostaje tylko 144 zł.

- Już w szkole miałem problemy z oddychaniem, często się męczyłem. Ale lekarz rodzinny nigdy nie wysłał mnie do specjalisty - tłumaczył wczoraj przed sądem Paweł. - Przecież to niemożliwe, żeby choroba rozwinęła się z dnia na dzień.
- Sąd daje wiarę, że źle czuł się pan już wcześniej, ale nie ma żadnej dokumentacji, która by to potwierdziła. A bez tego biegli nie mogą stwierdzić, kiedy choroba powstała - wyjaśniła Małgorzata Kowalska, sędzia Sądu Okręgowego w Lublinie.

Wyrok sądu był bezlitosny. - Jest pan niezdolny do samodzielnej egzystencji, ale w świetle przepisów nie ma pan prawa do renty socjalnej - uzasadniła Kowalska. Dodała, że renta socjalna to świadczenie szczególne, które przyznawane jest osobom w niezwykle trudnej sytuacji życiowej.
Paweł ubiegał się również o adwokata z urzędu. Czuł, że sam sobie nie poradzi. - Chciałem, żeby ktoś mi pomógł - mówi Bieniek. Jednak sąd odrzucił jego prośbę. - Sam pan sobie świetnie radzi ze swoją sprawą - powiedziała mu sędzia Kowalska.
- To oburzające! - mówi prof. Zbigniew Hołda, członek Zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. - Jeśli chłopak nie dostał renty, to znaczy, że sobie nie poradził. Nie potrafił sam zgromadzić dokumentacji. To nie była banalna sprawa, dlatego pełnomocnik powinien być.
Pawłowi została jeszcze jedna szansa. Wczorajszy wyrok jest nieprawomocny, można się jeszcze od niego dowołać. •

Według uznania
Stanisław Estreich, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej

- Sąd może przyznać pełnomocnika z urzędu, kiedy uzna, że sprawa jest skomplikowana i kiedy osoba wykaże, że nie stać jej na opłacenie pełnomocnika. Jednak często w sprawach, gdzie o wyroku decydują opinie biegłych, sąd takiej potrzeby nie widzi. •
Marek Pleśniar03-03-2005 22:38:45   [#03]
czyli o życiu chłopaka zdecydują biegli?
fredi03-03-2005 22:40:10   [#04]
ale mój problem jest taki jak w watku 1
Marek Pleśniar03-03-2005 22:42:56   [#05]
moim zdaniem 3+2 ale nie pytaj jak to załatwić bo nie wiem:-)
bogna03-03-2005 22:46:21   [#06]

fredi - a twój uczeń, w której klasie?

 co będzie lepsze? zmiana zawodu czy dokończenie tego? (matura?) i jakieś większe możliwości na przekwalifikowanie?

Marek Pleśniar03-03-2005 22:48:39   [#07]
no fredi pisze że "bez efektu" ta nauka - no to nie wiem czy maturę da radę
bogna03-03-2005 22:53:50   [#08]

a ja raczej odebrałam to jako ewentualne kłopoty z kształceniem zawodowym,

ale myślę, że może jakoś - przy dużym zaangazowaniu nauczycieli - uda się?

fredi03-03-2005 23:17:09   [#09]
chciałbym w to wierzyć (technikum mechaniczne 3 klasa)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]