Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Wynagrodzenie za ferie
strony: [ 1 ]
skrzat02-03-2005 17:05:05   [#01]
Wyjaśnijcie nieświadomemu, proszę, jak ustala się średnią nadgodzin za okres ferii ?
Grażyna02-03-2005 17:15:38   [#02]
średnią jak za wakacje letnie, tylko proporcjonalnie do długości ferii
skrzat02-03-2005 17:26:19   [#03]
Wiem, że średnią - ale nie wiem, z jakiego okresu poprzedzającego ferie  ją się wylicza.
rzewa02-03-2005 18:37:44   [#04]

wszystko jest

w rozporządzeniu MEN  dnia 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (Dz. U. Nr 71, poz. 737 oraz z 2004 r. Nr 264, poz. 2634)

(użytkownik: po , hasło: po)

rzepek02-03-2005 19:21:36   [#05]

Do skrzata

Skrzacie, ja ci powiem, jak jest u nas, bo od czytania dzienników ustaw to głowa boli. My liczymy wszystkie nadgodziny od 1 września do ostatniego dnia przed feriami i dzielimy przez ilość przepracowanych tygodni / z dziennika/. To coś około 20-tu tygodni. Wychodzi ilość nadgodzin średnio w 1 tygodniu, mnożymy przez 2 i mamy nadgodziny  za ferie.
rzewa02-03-2005 19:24:15   [#06]

tiaaa...

ale to rozporządzenie ma pół stronyi zawiera dokładny "przepis" na to obliczenie. No i ma się pewność, że się dobrze robi...

:-)

Janusz Pawłowski02-03-2005 19:36:12   [#07]

Gdybyście, Rzepku(o) jednak przełamali niechęć do czytania dzienników ustaw, to dowiedzielibyście się, że Wasz sposób liczenia jest niezgodny z prawem.
Może dlatego ta głowa boli - bo istotnie - głupio tak, gdy można zgodnie bez kłopotu.

§ 4. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oblicza się, mnożąc przeciętną miesięczną liczbę godzin z okresu miesięcy danego roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy od roku szkolnego - z tego okresu, przez godzinową stawkę wynagrodzenia przysługującą w miesiącu wykorzystywania urlopu.

Jeżeli zatem ktoś rozpoczyna ferie w styczniu (np 24-go), to zlicza się godziny od września do grudnia - czyli do miesiąca poprzedzającego miesiąc rozpoczęcia urlopu (ferii).
Gdy ktoś rozpoczyna ferie w lutym (np. 14-go) to zlicza się godziny od września do stycznia - czyli do miesiąca poprzedzającego miesiąc rozpoczęcia urlopu (ferii).

Liczenie jak u Rzepka(i) - czyli do ostatniego dnia przed rozpoczęciem urlopu - poprawne jest jedynie wtedy, gdy urlop (ferie) zaczynają się z początkiem miesiąca - a w tym roku tak nikt nie miał - bo 1 lutego wypadał we wtorek - a we wtorek ferie się w tym kraju nie zaczęły nigdzie.

koperek02-03-2005 20:03:22   [#08]

tylko przesuń przecinek w lewą stronę

Jeśli od września do poczatku ferii wyszło np. 42 godziny to średnia wynosi 4,2 = 4 godz. Jeśli np. 38 godz. to 3,8 = 4 godz. Tak ja liczyłam. Nadmieniam, że w średnią też wliczałam zastępstwa.
skrzat02-03-2005 20:05:56   [#09]
Już wszystko wiem - dziękuję :))
Janusz Pawłowski02-03-2005 20:16:47   [#10]

Gdzie, koperku

w tym rozporządzeniu zauważyłaś algorytm zaokrąglania przeciętnej miesięcznej liczby godzin?
Ja nie widzę.
A jak nie ma - to średnie miesięczna jest taka, jaka jest - jeśli ktoś miesięcznie przepracował średnio 10,4 godziny to tyle przepracował.

simona03-03-2005 07:38:36   [#11]
To znaczy, że trzeba zapłacić za 10,4 godziny i niezaokrąglać?
micali03-03-2005 07:49:43   [#12]
Ja robię to w ten sposób, że dodaję wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe (IX, X, XI, XII, I - jeżeli ferie zaczęły się w lutym) i dzielę przez ilość miesięcy ( w tym przypadku 5) w ten sposób otrzymuję średnią miesięczną. Ponieważ ferie trwają 2 tygodnie to wyliczam 1/2 średniej.
Janusz Pawłowski03-03-2005 09:33:55   [#13]

Poprawny algorytm naliczenia

wynagrodzenia za ferie, w części zależnej od godzin ponadwymiarowych, doraźnych zastępstw, ... jest opisany tu: http://www.vulcan.edu.pl/doradca/24/wynagrodzenie.html

Wprawdzie parę rzeczy w przepisach się zmieniło od czasu publikacji tego atrykułu, ale w tej części - w jego zasadzie - jest bez zmian.

Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw za okres ferii zimowych

Zbliżające się ferie zimowe to czas urlopu wypoczynkowego dla nauczycieli zatrudnionych w tzw. jednostkach feryjnych, to znaczy takich, w których w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe. Zatem wynagrodzenie za ten czas należy wyliczyć według zasad wyliczania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy zawartych w rozporządzeniu MEN z 26 czerwca 2001 r., które dokładnie omówiliśmy w Doradcy nr 13 (październik 2001).

Jednak wobec licznych pytań naszych czytelników widzimy konieczność przypomnienia zasad naliczania należnego za czas ferii wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw (popularnie nazywanego średnią feryjną lub średnią z godzin).

Przy okazji odpowiemy na kilka pytań, które powtarzają się najczęściej:

  • Z jakiego okresu należy uwzględniać w średniej godziny ponadwymiarowe, jeżeli nauczyciel korzysta z ferii na przełomie stycznia i lutego?
  • Jak policzyć średnią z godzin, gdy nauczyciel został zatrudniony w trakcie roku szkolnego?
  • Jaką stawkę przyjąć do wyznaczenia średniej z godzin, jeżeli stawka wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela zmienia się od 1 lutego, a nauczyciel korzysta z urlopu w styczniu i w lutym?

Przy wyznaczaniu średniej z godzin podstawę obliczeń stanowi przeciętna miesięczna liczba godzin, którą wyznacza się sumując wszystkie godziny ponadwymiarowe (godziny zastępstw) z okresu od początku roku szkolnego do miesiąca poprzedzającego miesiąc rozpoczęcia urlopu i otrzymaną sumę dzieląc przez liczbę tych miesięcy.

Zatem w tych placówkach, w których najbliższe ferie wypadają w styczniu, a także w tych, które rozpoczynają ferie w styczniu, a kończą w lutym, przy obliczaniu średniej z godzin należy uwzględniać okres od września do grudnia.

Jedynie nauczycielom, których ferie rozpoczynają się w lutym, do wyliczenia średniej należy przyjąć godziny wypracowane w okresie od września do stycznia.

Jeżeli jednak okres zatrudnienia nauczyciela jest krótszy od wskazanych okresów (nauczyciel rozpoczął lub zakończył pracę w trakcie roku szkolnego), to do wyliczenia średniej z godzin dla tego nauczyciela przyjmuje się okres zatrudnienia.

Miesięczne wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe (godziny zastępstw) oblicza się, mnożąc przeciętną miesięczną liczbę godzin przez godzinową stawkę wynagrodzenia przysługującą w miesiącu wykorzystania urlopu. Za jeden dzień urlopu przysługuje 1/30 tego wynagrodzenia.

Przykład

Policzymy wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe należne za okres ferii, przy czym przyjmiemy:

  • ferie trwają w styczniu (tydzień) i w lutym (tydzień);
  • stawka wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela wynosi w styczniu 1568 zł, a od pierwszego lutego 1883 zł;
  • przepracowane godziny ponadwymiarowe (bez dodatków za warunki pracy): we wrześniu 20 godzin, w październiku 30, w listopadzie 27, w grudniu 10, w styczniu 12.

Do obliczeń należy przyjąć godziny z okresu czterech miesięcy roku szkolnego (od września do grudnia), czyli 87 godzin.

Przeciętna miesięczna liczba godzin wynosi 21,75 (87/4).

Godzinowa stawka wynagrodzenia wynosi:

  • w styczniu 20,91 zł (1568/75),
  • w lutym 25,12 zł (1883/75).

Średnie miesięczne wynagrodzenie za godziny wynosi:

  • w styczniu 454,79 zł (21,75 · 20,91),
  • w lutym 546,36 zł (21,75 · 25,12).

Za jeden dzień urlopu przysługuje wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe w kwocie:

  • w styczniu 15,16 zł (454,79/30),
  • w lutym 18,21 zł (541,36/30).

Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe:

  • za urlop w styczniu 106,33 zł (7 · 15,16),
  • za urlop w lutym 114,24 zł (7 · 18,21).

Gdyby godziny ponadwymiarowe (godziny doraźnych zastępstw) zostały przepracowane w warunkach trudnych, uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, to przyjętą w tych obliczeniach stawkę wynagrodzenia zasadniczego należałoby powiększyć o dodatki za warunki pracy.

rzepek03-03-2005 20:46:04   [#14]

ferie

Oczywiście z tym nieczytaniem ustaw i bólem głowy to był tylko żart /miałam nadzieję, że tak zostanie odebrany/. Ustawy czytam, chociaż ich ilość i ciągłe zmiany przerażają. Ale nawet świetna znajomość przepisów nie jest gwarantem poprawności ich stosowania, bo intrpretacja prawa jest rzeczą trudną i omylną / nawet przez KO - miałam taki przypadek/. Dlatego jest to FORUM - aby wzajemnie sobie pomagać. Bardzo jestem wdzięczna za dokładny opis liczenia godzin. U nas w gminie tak się robi, jak ja opisałam -teraz widzę, że źle /chociaż były kontrole NIK-u, RIO - i nie byłó zastrzeżeń/. Chyba dyrektorzy muszą spotkać się i  ustalić wspólnie zasady wg prawa.Dziękuję.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]