Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Prośba do chemików
strony: [ 1 ]
OlaM01-03-2005 21:56:42   [#01]
Proszę podajcie mi działanie kwasu mrówkowego stężonego.
Danka01-03-2005 21:58:15   [#02]
Działanie jest różne, w zależności od tego na co działasz ;-)
OlaM01-03-2005 22:07:43   [#03]
dzisiaj z pracowni chemicznej ze stołu demonstracyjnego zniknęło około 80 ml kwasu mrówkowego stężonego. Nie będę się rozpisywać o podjętych krokach przeze mnie. Stoję przed poważną decyzją i muszę wiedzieć co ten kwas może zrobić dziecku, które go zabrało?
OlaM01-03-2005 22:21:03   [#04]

jeszcze

jedno czy kwas ten powinien byc pod zamknięciem?
Danka01-03-2005 22:29:03   [#05]

Przepraszam myslałam, że uczeń potrzebuje informacji do pracy domowej. :) Koniecznie postaraj się porozmawiać z dziećmi i poproś, by ten, kto wziął z ciekawości odczynnik, oddał go. Powiedz, że nie wyciągniesz żadnych konsekwencji.

Powinnaś mieć wydrukowane karty charakterystyki substancji niebezpiecznych, by wiedzieć jak reagować w razie wypadku. Tu je znajdziesz: http://www.poch.com.pl/karty-charakterystyk,0,0

Pozdrawiam!

 

Karta Charakterystyki substancji niebezpiecznej i preparatu niebezpiecznego

1. Identyfikacja substancji / preparatu
   Identyfikacja producenta, importera lub dystrybutora

Kwas mrówkowy 80%

3. Identyfikacja zagrożeń

Powoduje oparzenia.

4. Pierwsza pomoc

Przy kontakcie z oczami: przepłukać dużą ilością wody, przy szeroko odchylonej powiece, przez co najmniej 10 minut. Natychmiast skonsultować się z okulistą.
Przy kontakcie ze skórą: zmyć dużą ilością wody, natychmiast zdjąć zanieczyszczoną odzież.
Przy spożyciu: podać 1 do 3 szklanek wody, nie powodować wymiotów (ryzyko perforacji). Natychmiast wezwać lekarza. Poszkodowanego trzymać w cieple i spokoju.
Przy wdychaniu: świeże powietrze, jeżeli konieczne zastosować sztuczne oddychanie. Wezwać lekarza.

lunani01-03-2005 22:29:16   [#06]

Może jest przydatny do produkcji narkotyków?

Ścina białko. Zobacz w google.

Kwas mrówkowy

(kwas metanowy) najprostszy kwas karboksylowy
Ciecz o tt, 8,4oC, tw. 100,5oC, obdarzona bardzo ostrym zapachem, podobnym do zapachu chlorowodoru. Doskonale miesza się z wodą. Ma właściwości żrące. Jest najmocniejszym kwasem wśród kwasów monokarboksylowych, oczywiście i tak znacznie słabszym od mocnych kwasów mineralnych. Pod wieloma względami kwas mrówkowy różni się od wyższych homologów. Przede wszystkim łatwo utlenia się do dwutlenku węgla i wody. Wobec tej łatwości utleniania się, kwas mrówkowy jest związkiem silnie redukującym. Sole srebra lub rtęci po ogrzaniu z kwasem mrówkowym redukują się do metalicznej srebra lub rtęci. Te właściwości redukujące wynikają z nietypowej budowy kwasu mrówkowego (atom wodoru zamiast grupy węglowodorowej) powodującej obecność grupy aldehydowej w jego cząsteczce. Pod wpływem rozdrobnionej platyny kwas mrówkowy rozpada się już w temperaturze pokojowej. Stężony kwas siarkowy(VI) działa odwadniająco na kwas mrówkowy. Metoda ta jest wykorzystywana do laboratoryjnego otrzymywania chemicznie czystego tlenku węgla. Kwas mrówkowy otrzymuje się w wyniku utleniania alkoholu metylowego, w katalitycznej reakcji tlenku węgla z parą wodną lub też z tlenku węgla i wodorotlenku sodu, przy czym w tej ostatniej reakcji powstaje mrówczan sodu, który rozkłada się następnie mocnym kwasem. W przyrodzie kwas mrówkowy występuje w jadzie niektórych owadów oraz w liściach pokrzyw.
Poszukam jeszcze.

Danka01-03-2005 22:31:08   [#07]
Koniecznie pod zamknięciem (wyciągiem). Ma właściwości żrące na układ oddechowy.
lunani01-03-2005 22:35:05   [#08]

cd

Miesza się z wodą w każdej proporcji Ciśnienie par 42 mbar (20°C) Palny Związek silnie redukujący, żrący i korodujący Powoduje podrażnienie skóry i śluzówki, w większych stężeniach poważne poparzenia Konserwant o silnych właściwościach grzybobójczych, przy wysokich stężeniach i niskim zakresie pH zakres jego działania obejmuje również bakterie

Kwas mrówkowy hamuje aktywność enzymów, zwłaszcza katalazy. Optimum skuteczności działania przypada na zakres pH 3 – 4 i niżej. Przy pH 6.0 zawiera zaledwie 0.56% czynnej, niezdysocjowanej formy kwasu mrówkowego.

Zastosowanie: Ze względu na swoje właściwości grzybobójcze często wykorzystywany jako składnik preparatów grzybobójczych i zakwaszających. Ograniczenie stosowania kwasu mrówkowego stanowi jego drażniący i korodujący charakter. Często występuje w mieszaninach z innymi kwasami, bądź naniesiony na nośnik. Szerokie zastosowanie w syntezie organicznej.

OlaM01-03-2005 22:36:51   [#09]

dzięki

właśnie się dowiedziałam, że policja znalazła buteleczkę. Niestety w stosunku do nauczyciela chemi, który nie zabezpieczył środka.

Jutro muszę przeprosić uczniów klasy III a za niesłuszne podejrzenie - działania policji były prowadzone w tej klasie. Moje śledztwo doprowadziło do ucznia z innej klasy. Policja teraz odzyskała środek po mojej informacji. Na szczęście nic się nikomu nie stało.

A co mam zrobić z "bezmyślnym" nauczyciele, który środek trzymał na stole demonastracyjnym i wiele innych substancji bo tak mu wygodnie. Teraz śpi spokojnie (nauczyciel) Chyba go jutro "zamorduję":-)))))

Marek Pleśniar01-03-2005 22:38:08   [#10]
Ludzie mają krótką pamięć. Coś tam wpisz na rok do akt.
Danka01-03-2005 22:42:48   [#11]

Nauczyciel bardzo nieodpowiedzialny, współczuję. Całe szczęście, że wszystko dobrze się skończyło. :) Pamiętaj o kartach charakterystyki. Przy kontroli sanepidu będą chcieli je zobaczyć. Naprawdę bardzo pomagają w przypadku nieszczęśliwych zdarzeń.

Pozdrawiam!

OlaM01-03-2005 22:46:11   [#12]

ale emocjonalnie pisałam

 to z tej radości. Niestety w stosunku do nauczyciela chemi, który nie zabezpieczył środka będę musiała wyciągnąć konsekwencje.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]