Forum OSKKO - wątek

TEMAT: kwalifikacje dyrektora zespołu
strony: [ 1 ]
Małysz28-02-2005 11:25:14   [#01]

Mam problem.. nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby był to mój..

Zapytano mnie: czy dyrektorem zespołu szkół (sp i gim) może być nauczyciel dyplomowany, który ma nieco zagmatwane wykształcenie, a mianowicie ukończył: SN: w-f; licencjat: ochronę środowiska; wyższe mgr: pedagogikę ogólną i oczywiście podyplomowe: zarządzanie w oświacie.

Wiadomo jest, że dyrektorem zespolu może być nauczyciel o mozliwie najwyższych kwalifikacjach oraz z przedmiotem zawartym w arkuszu organizacyjnym szkoły. W 2006 roku wygasają SN-y, czy pozostałe kwalifikcje mu wystarczą, jeżeli nie zadbał o zbliżenie przedmiotu (teraz tytułuje się magistrem w-f?)

Proszę rozwiać moje udręki myślowe, nie wiem co mam czlowiekowi odpowiedzieć..

Marek Pleśniar28-02-2005 11:55:55   [#02]
co to znaczy pedagogika ogólna??? Pedagog szkolny czy jak?
beera28-02-2005 12:03:56   [#03]

może być z wielu wzgledów

po pierwsze- po wielu interpretacjach nalezy stwierdzic, ze nie do konca wiadomo, o co chodzi z tymi kwalifiakcajmi dyrektora w zespole -

zgodnie z rozporządzeniem o wymaganiach:
Stanowisko dyrektora zespołu szkół lub placówek może być powierzone nauczycielowi mianowanemu lub dyplomowanemu, który posiada kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole lub placówce wchodzącej w skład zespołu, w której wymagania kwalifikacyjne wobec nauczycieli są najwyższe, oraz spełnia wymagania określone

A wymagania najwyższe, to zgodnie z KN
KN Art. 9. 1. Stanowisko nauczyciela, z zastrzeżeniem ust. 1a, może zajmować osoba, która:
1)
posiada wyższe wykształcenie z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym lub ukończyła zakład kształcenia nauczycieli i podejmuje pracę na stanowisku, do którego są to wystarczające kwalifikacje;
2) przestrzega podstawowych zasad moralnych;
3) spełnia warunki zdrowotne niezbędne do wykonywania zawodu.

ale taka interpretacja nie jest powszechna- tzn. tu na forum jest powszechna ( czytaj: dobra) natomiast podczas postępowania konkursowego raczej żąda się kwalifikacji nie najwyższych, a uprawniajacych do nauczania jakiegokolwiek przedmiotu w placowce " starszej"


Jednak jeśli nawet gdybyśmy szli tym tokiem myślenia i uznali, ze musi mieć kwalifikacje do pracy w szkole " wyższego rzędu" to ten czlowiek jest pedagogiem- tak? magistrem pedagogiki?- więc choćby z tego wzgledu nie powinien mieć problemów, bo moze być pedagogiem w gimnazjum, czy szkole ponadgimnazjalnej

a co do tytulowania, to on raczej nie jest magistrem w-fu...

Małysz28-02-2005 12:24:02   [#04]

tak tez myślałam.. ale On nie jest pedagogiem. Ma w dyplomie wpisaną pedagogikę ogólną.. jest cały czas dyrektorem (ciągle od 13 lat, w trakcie uzupelniając kwalifikacje). czy ma kwalifikacje do "bycia" pedagogiem?

i.. jakie kwalifikacje powinien NAPRAWDĘ (bo sie gubię w domysłach) mieć pedagog szkolny?

Przypadek: nasze KO w trakcie analizy formalnej pedagogowi (ukończona pedagogika z przysposobieniem obrnonnym) zarzuciła brak kwalifikacji do bycia pedagogiem (jest nim 20 kilka lat).. Rozwiązanie: dyrektor napisał zbliżenie..

Dzięki za już.. proszę o jeszcze.

cynamonowa28-02-2005 19:29:46   [#05]
 To ze pedagogiem nie jest nie oznacza że nie moze nim być. zapis mówi że ma posiadać te "najwyższe" kwalifikacje, ale nie musi ich tam realizować. znam kobitkę, dyrke zespołu,mgr wczesnoszkolnej. Po drodze ukończyła podyplomówke z historii, czyli posiada kwalifikacje do pracy w gimnazjum. Pensum godzin jako dyrektor zespołu realizuje w nauczaniu.
rzewa28-02-2005 20:06:34   [#06]

więc tak...

ma on wystarczające kwalifikacje do pracy w gimazjum, zatem może być dyrkiem zespołu.

A dlaczego piszasz, że SN-y w 2006 wygasają? Gdzież taki zapis jest.

Przecież SN to wystarczające kwlifikacje w rozumieniu art 9 ust 1 KN, zatem sa niewrażliwe na "rok 2006"

cynamonowa28-02-2005 22:35:23   [#07]
 no tak, ale ten 2006 rok podała nowelizacja poprzedniej KN
beera28-02-2005 22:44:11   [#08]

o zdaje się, ze na dwóch watkach

ten wątpliwy 2006

Violu??

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]