Forum OSKKO - wątek

TEMAT: kontrola zz w szkole????
strony: [ 1 ]
józefinaw25-02-2005 18:21:31   [#01]

Spodziewam się kontroli zz w  mojej szkole. W szkole mam przedstawiciela tych zz  , ale on sam nie podejmuje się uzgadniać ze mną żadnych ustaleń. Wszystkie dokumenty np.ostatnio moja propozycja zmiany  regulaminu pracy też trafiła do przewodniczącego sekcji i czekam na decyzję.

Pomóżcie mi, co może a czego nie może sprawdzać , kontrolować przewodniczący owej sekcji.  Miałam przyjemność poznać go na moim konkursie w 2003r., gdzie kandydat związku odpadł, a ja usłyszałam , że będą mi się przyglądać.

Sporo w szkole zrobiłam , ale może coś przeoczyłam.

Wobec tego czego mogę się spodziewać, co mogą sprawdzać a czego nie mogę im pokazać, a co mogę , ale nie muszę.

Czy przewodniczący powinien się ze mną umówić  na spotkanie  czy może przyjechać w każdej chwili?

Nigdy mnie nie zawiedliście więc liczę , że i teraz się odezwiecie
Gaba25-02-2005 18:23:32   [#02]
czy masz napisany plan kontroli? czy masz ZZ jako organ kontrolujący... może i ja sie czegoś nauczę... zaiste!
zgredek25-02-2005 18:25:16   [#03]
no to i mnie pozostaje poczekać i czegoś nowego się dowiedzieć

bo teraz to tylko mogę napisać:

?????????????
Gaba25-02-2005 18:28:36   [#04]
Zgredku, łaczymy sie zdumieniu, fajnie dziewczyna ma!
janzg25-02-2005 18:42:17   [#05]
też wpadam w zdumienie
zgredek25-02-2005 18:44:49   [#06]

z ustawy o zz-tach:

Art. 23. 1. Związki zawodowe sprawują kontrolę nad przestrzeganiem prawa pracy oraz uczestniczą, na zasadach określonych odrębnymi przepisami, w nadzorze nad przestrzeganiem przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

2. Jeżeli w sprawach, o których mowa w ust. 1, zdaniem związku zawodowego postępowanie organu administracji państwowej i samorządu terytorialnego lub pracodawcy jest niezgodne z prawem lub narusza zasady sprawiedliwości, związek może wystąpić do właściwego organu z żądaniem spowodowania usunięcia we właściwym trybie stwierdzonej nieprawidłowości.


-----------------------------------

to teraz takie odrębne przepisy spróbuję znaleźć
zgredek25-02-2005 18:50:16   [#07]
odesłało mnie do Kodeksu pracy

:Rozdział IIb
Nadzór i kontrola przestrzegania prawa pracy


Art. 184. § 1. Nadzór i kontrolę przestrzegania prawa pracy, w tym przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, sprawuje Państwowa Inspekcja Pracy.

§ 2. Nadzór i kontrolę przestrzegania zasad, przepisów higieny pracy i warunków środowiska pracy sprawuje Państwowa Inspekcja Sanitarna.

§ 3. Organizację i zakres działania inspekcji, o których mowa w § 1 i 2, określają odrębne przepisy.


Art. 185. § 1. Społeczną kontrolę przestrzegania prawa pracy, w tym przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, sprawuje społeczna inspekcja pracy.

§ 2. Organizację, zadania i uprawnienia społecznej inspekcji pracy oraz zasady jej współdziałania z Państwową Inspekcją Pracy i innymi państwowymi organami nadzoru i kontroli określają odrębne przepisy.
Magosia25-02-2005 18:51:25   [#08]

Hej koleżanki (Gaba Zgredek i kolego(?) janzg

dziewczyna prosi o wsparcie a Wy kpinki?

Józefino- troszkę jaśniej napisz, jak chcesz, aby Ci doradzić.

Pierwsze co mi się nasuwa (i co miały chyba Koleżanki wyżej na myśli) to Ty jesteś dyrektor i zz nie mogą Cię tak po prostu kontrolować!

Trochę to niejasne co piszesz - jaką sekcję masz na myśli? Jeden związek ma: koło(chyba?) -ognisko-oddział.

Drugi -chyba jakoś inaczej Sekcja to mi się kojarzy z krajową.

Mogę się mylić, jakoś nie mam ochoty (i potrzeby) zagłębiać się w struktury zz.

Ale jestem pewna ,że tak po prostu nie mogą Cię   najeżdżać.

Jeśli mają jakieś zarzuty- to powinnaś o tym wiedzieć.

Zgredku- Ty jesteś mądra z tematyki związkowej -napisz dziewczynie co i jak , bo mi się szkoda jej zrobiło.

Ja piszę intuicyjnie -dodaj do tego prawo, tak jak to czasem ładnie potrafisz :-))

zgredek25-02-2005 18:52:19   [#09]
nic mi tu mądrego do głowy nie przychodzi jak poczęstować pana kawką i uprzejmie porozmawiać z nim o bolączkach dnia codziennego i trudnej pracy nauczycieli;-)
Magosia25-02-2005 18:52:28   [#10]

Wiedziałam zgredek

że na Ciebie można liczyć -wirtualna buźka :-)
zgredek25-02-2005 18:53:11   [#11]
magosia

absolutnie mi nie w głowie kpić, chyba zresztą widać, że szukam?
zgredek25-02-2005 18:54:41   [#12]
minęłyśmy się:-))))

muszę teraz wybyć na trochę, ale jeśli nikt nic nie wyjaśnie to obiecuję szukać
Magosia25-02-2005 18:54:59   [#13]

Tak sobie równolegle piszemy

#6 i 7 razem z 8

a potem #9 z 10

I dalej też? :-)

OlaM25-02-2005 18:55:15   [#14]

i dokończę zdanie Zgredka

porozmawiać z nim o bolączkach dnia codziennego i trudnej pracy nauczycieli;-) bo zz nie ma żadnego prawa kontrolować dyrektora szkoły:-)
Magosia25-02-2005 18:57:05   [#15]

Cieszę się

że mnie intuicja nie myli i że takie fajne to nasze Forum :-)
zgredek25-02-2005 18:57:12   [#16]
Olu męczy mnie ten art 23 ustawy o zz-tach, chociaż to raczej do społecznej inspekcji pracy się odnosi
zgredek25-02-2005 19:02:19   [#17]
Rozdział 2
Zadania i organizacja społecznej inspekcji pracy

Art. 4. Społeczni inspektorzy pracy mają prawo:

1) kontrolować stan budynków, maszyn, urządzeń technicznych i sanitarnych oraz procesy technologiczne z punktu widzenia bezpieczeństwa i higieny pracy,
2) kontrolować przestrzeganie przepisów prawa pracy, w tym postanowień układów zbiorowych i regulaminów pracy, w szczególności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem, młodocianych i osób niepełnosprawnych, urlopów i czasu pracy, świadczeń z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych,
2a) uczestniczyć w kontroli przestrzegania w zakładzie pracy przepisów dotyczących ochrony środowiska naturalnego,
3) brać udział w ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, zgodnie z przepisami prawa pracy,
4) brać udział w analizowaniu przyczyn powstawania wypadków przy pracy, zachorowań na choroby zawodowe i inne schorzenia wywołane warunkami środowiska pracy oraz kontrolować stosowanie przez zakłady pracy właściwych środków zapobiegawczych,
5) uczestniczyć w przeprowadzaniu społecznych przeglądów warunków pracy,
6) opiniować projekty planów poprawy warunków bezpieczeństwa i higieny pracy i planów rehabilitacji zawodowej oraz kontrolować realizację tych planów,
7) podejmować działania na rzecz aktywnego udziału pracowników zakładów pracy w kształtowaniu właściwych warunków bezpieczeństwa i higieny pracy oraz oddziaływać na przestrzeganie przez pracowników przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
8) wykonywać inne zadania określone w ustawie i w przepisach szczególnych.
zgredek25-02-2005 19:03:25   [#18]
no to chyba zostają tylko statuty związków, ale to jak wrócę
OlaM25-02-2005 19:03:48   [#19]

Zgredku

to naprawdę odnosi się do PIP. Nie ma takiego przepisu prawa, który określałby kto z zz i w jakim zakresie może kontrolować dyrka. Tego jestem pewna;-)

zgredek25-02-2005 19:05:38   [#20]
ja już prawie pewna jestem;-)
janzg25-02-2005 19:12:05   [#21]

a gdyby w szkole działały więcej niż jeden zz to:

Art. 30. 1. W zakładzie pracy, w którym działa więcej niż jedna organizacja związkowa, każda z nich broni praw i reprezentuje interesy swych członków.

4. W sprawach wymagających zawarcia porozumienia lub uzgodnienia stanowiska z organizacjami związkowymi, organizacje te przedstawiają wspólnie uzgodnione stanowisko. Sposób ustalania i przedstawiania tego stanowiska przez każdorazowo wyłanianą do tych spraw wspólną reprezentację związkową określa porozumienie zawarte przez organizacje związkowe.

przepraszam,

ale tego pana - "obcego", nie wpuściłbym za próg, jeżeli wcześniej nie uzgodnił "wizyty wraz z jej tematem"

Gaba25-02-2005 19:12:37   [#22]

owszem kpinki, ale nie z dziewczyny, tylko z sytuacji i z zetzeta, który chce kontrolować...

kawa i pogaduchy, jak najbardziej i omówienie współpracy.

Marek Pleśniar25-02-2005 19:20:47   [#23]
no i warto by zz podały podstawę prawną swych pragnień;-)
fredi25-02-2005 20:32:02   [#24]

uzgodnienia stanowiska z organizacjami związ

Czy jest jakiś termin na dokonanie tych uzgodnień ?

Leszek25-02-2005 20:42:08   [#25]

Józefinow poproś o upoważnienie do kontroli oraz zakres tematyczny... a potem sprawdź podaną tam podstawę prawną...

termin przybycia "kontroli" jest zależny od Ciebie...

pozdrawiam

janzg25-02-2005 20:49:48   [#26]

fredi, a po co termin?

:-))

nie uzgodnią, to nie ma sprawy.

zgredek25-02-2005 21:14:45   [#27]
józefino


samo stwierdzenie pokonkursowe świadczy o tym, że pan związkowiec ma wysokie mniemanie o roli związków zawodowych

i teraz też robi dużo szumu wokół swojej osoby po prostu - jakoś tak wydaje mi sie to charakterystyczne dla pewnych typów;-) działalności

nie wiem skąd masz informacje o tej "kontroli", ale ja zrobiłabym tak:

gdyby pan przyszedł niespodziewanie, a ja miałabym akurat czas, to poprosiłabym go do gabinetu i przy kawie lub herbacie porozmawiałbym

gdyby cóś chciał zobaczyć - to zastosowałabym radę Leszka

a na rozmowę o szkole (rozmowę!) zaproponowałabym jakiś termin i zaprosiłabym przedstawicieli tego związku z mojej szkoły też

ot i tyle
zgredek25-02-2005 21:23:21   [#28]
a nie napisałam co zrobiłabym, gdyby pan przyszedł w moim zajętym czasie

poprosiłabym o ustalenie terminu dogodnego dla obydwu stron oczywiście
józefinaw25-02-2005 21:50:47   [#29]

Dzięki

za spore zainteresowanie.

Oczywiscie , że chodzi o ten zz , który ma też sekcję krajową czyli solidarność. Innego związku w mojej szkole nie mam a tego dwie osoby. W porzednim roku przedstawicielem sekcji tych związków był bardzo rozsądny nauczyciel i kłopotów z nim nie miałam . Mało tego był na tyle mądry , że zdecydowałam się go poprosić o pracę i wsparcie w moim społecznym zespole kierowniczym, bez problemów. Ale niestety chłopak zmienił  pracę i przyszło mi pracować czy współpracować z nowym przedstawicielem  a moim wrogiem od zawsze ( jak kocham najwyższego jedyną moją wadą dla tej osoby jest to , że jestem uparta i co postanowię to zrobię- to jest  dosłowny cytat) aha i chyba to , że w życiu nieźle mi się wiedzie finasowo.

 Od tego roku  nowy przedstawiciel działa niczym V kolumna, w każdym działaniu doszukuje się czegoś czym można mi dowalić , a że nie może nic znależć to wścieka się tym bardziej - chyba jakaś żądna sukcesu czy co?

A ja naprawdę szukałam kompromisu i zdaje się , że tylko ja chcę.

Przedstawiciel zz to osoba biegła w prawie i myślę , że chcą znależć coś czego nie mam , a  mieć powinnam.

margocha26-02-2005 16:21:51   [#30]
A, że nie ma prawa nawet szukać, co masz, a czego nie masz, więc niech Ci przedstawi papiór mówiący, że takie prawo ma. Jakby przedstawił, nie zapomnij dać znać, bo to oznacza, że w tym kraju każdy może wszystko. ;-)
Gaba26-02-2005 16:53:47   [#31]

każdy kontroler - przychodzi z legitymacją, przedstawia się, umawia na dzień kiedy zacznie i przynosi plan kotorli wraz z podstawa prawną!!!

Poproś swojego kontorlera o podstawę, ciepło i serdecznie i posatw mu herbatę... z cytryną.

jzzg26-02-2005 17:17:07   [#32]
Swego czasu działałem w związkach, również wtedy, gdy mogły one trochę więcej niż obecnie, a nie przyszło mi do głowy nachodzić dyrektora, jeśli nie miałem konkretnego powodu, czyli skargi pracownika - związkowca.
fredi26-02-2005 17:44:46   [#33]

fredi, a po co termin?

:-))

nie uzgodnią, to nie ma sprawy.

a kiedy bedę wiedział, że nie uzgodnili jeżeli nie określimy terminu w jakim to powinni zrobić ?

Marek Pleśniar26-02-2005 19:40:29   [#34]

tylko nam proszę opowiedzieć jak wyszła przygoda z dzielnymi związkowcami;-)

Dostali herbaty? No i czy mieli legitymację;-)

Aha, no i ciekaw jestem czy spytają o dane chronione ustawą o ochronie. Bardzo by było miłe gdyby spytali:-)

OlaM26-02-2005 20:07:00   [#35]

Marek

skoro znalazłam Cię na tym wątku czy mogę zmienić "bez autokaru" na autokar - chodzi o Miętne. Moje "słoneczko" po przeczytaniu pewnego wątku powiedziało PKS i PKP jeszcze istnieją i nie żarowało!:-))))))
Marek Pleśniar26-02-2005 20:41:18   [#36]

? tzn no jasne, zmieniam

OlaM26-02-2005 20:45:05   [#37]

dzięki

duże piwko! Tylko jakie?
Marek Pleśniar26-02-2005 20:48:04   [#38]

no zależy gdzie pite:-)

Z kilku miast przywoże sobie rózne

Z Poznania Lecha pilsa "białego", z Wrocławia Piasta

Jak ich nie ma to Heinekena albo Żywca. Ale mam dość stresującą robotę więc ostatnio nic z powyższych:-) Została herbatka, ach herbatka

Marek Pleśniar26-02-2005 20:49:30   [#39]

a wracając do pytania Józefiny.

Jesli użyją słowa "kontrola" to spuść ich ze schodów., Zrób to dla właściwego statusu kadry kierowniczej;-)

józefinaw27-02-2005 21:16:01   [#40]

Dziękuję

za zainteresowanie. O tym , że zz planują mnie nawiedzić  dowiedziałam się przypadkiem. Nie wiem kiedy to bedzie.

A dzięki Wam jestem spokojna bo wiem co zrobię - kawa jak bedzie czas a jak nie to przeproszę i zaproszę kiedy indziej.

Nie wiem czy Wam mówiłam - pisałam, że jesteście KOCHANI!

Jak będę po to dam znać!

Pozdrawiam

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]