Forum OSKKO - wątek

TEMAT: "Oskar i pani Róża", ale czy to nie jest błędny trop?
strony: [ 1 ]
Grażyna24-02-2005 19:31:26   [#01]

Wrzucam jeszcze raz ten sam watek pod zmienionym tytułem, aby zachęcić Was do jego odwiedzenia.

Syn mojej koleżanki pisze na temat przemian bohaterów w literaturze poza kanonem lektur szkolnych, macie jakieś pomysły?

krasnoludek zadyszek24-02-2005 21:24:43   [#02]
Nie wiem, w jakim wieku ów syn i co już przeczyta/przeczyta; mnie wyskoczył od razu Gaiman - "Amerykańscy bogowie", bardzo ciekawa, filozoficzna, oniryczna fantastyka (a nwet zaryzykowałabym stwierdzenia, filozofia udająca fantastykę). Główny bohater się zmienia, i to hoho...
Adaa24-02-2005 22:06:01   [#03]

polecam Jerzego Kosińskiego "Wystarczy być"

Historia prostaczka, który wydaje się inteligentniejszy od elit (taki nasz Dyzma) ...od pucybuta do milionera.Doskonala metafora na współczesne absurdalne sytuacje.

Dla mnie idealnym przykladem przemiany bohatera...to Whartona "Spóxnieni kochankowie", "Werniks"..ale chyba chlopak za młody na to:-)

A "Oskar...."...tak, dobry trop... od braku wiary do wiary, od strachu do pogodzenia sie z losem, od zagubienia do zrozumienia...i nie trzeba było lat, madra kobieta sprawiła to w ciagu 12 dni.

2katarzyna24-02-2005 22:48:04   [#04]

Spośród powieści E. Schmitta proponowałabym jeszcze "Pan Ibrahim i kwiaty Koranu"

Najbardziej odpowiedni wydaje mi się Jose Saramago i jego "Miasto ślepców" - tu przykładów jest bez liku, bo książka poprzez ujęcie tematu zbliżona jest do"Dżumy". Ten sam autor napisał też "Wszystkie imiona" - to również dobry przykład.

Z bardziej znanych może P.Coelho - cokolwiek, np."Alchemik", natomiast Whartona może łatwiejszy jest "Ptasiek" czy "Tato". Może jeszcze "Biedni ludzie" Dostojewskiego, "Nana" E. Zoli, "Pani Bovary" Flauberta. A wspominany już Dyzma Dołęgi - Mostowicza to nie?

Majka24-02-2005 23:00:29   [#05]
"Miasto ślepców" znakomite ! Polecam!
Grażyna25-02-2005 08:42:38   [#06]
Dziekuję Wam bardzo, chłopak pisze próbną maturę (chyba)
Basik26-02-2005 11:28:09   [#07]
polecam Ono Doroty Terakowskiej. Może nie klasyka literacka, ale piękna przemiana wewnętrzna młodej dziewczyny.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]