Forum OSKKO - wątek

TEMAT: kwalifikacje zawodowe
strony: [ 1 ]
47andrzej24-02-2005 14:07:53   [#01]
Szukam i nie mogę znaleźć w necie najnowszego rozporządzenia dotyczącego kwalifikacji zawodowych nauczycieli. Może ktoś kto lepiej widzi da namiary.
zgredek24-02-2005 14:18:43   [#02]
ja to najlepiej takie rzeczy widzę tu:

http://www.prawo.vulcan.pl/kalend1.asp?qindrodzaj=7&qmsc=0

użytkownik - po

hasło - po
zgredek24-02-2005 14:42:47   [#03]
a przy okazji - załozyłeś 9099 wątek:-)))))))))))
zgredek24-02-2005 14:47:21   [#04]
i jeszcze przy okazji:

najnowsze mówisz?

było coś nowego po tym z 2002 roku?

przegapiłam coś?
luska25-02-2005 19:46:30   [#05]
Czy  można uznać studia magisterskie na politechnice: wydział chemiczny, kierunek technologia chemiczna jako zgodne z nauczanym przedmiotem, którym jest chemia w LO jako "studia magisterskie na kierunku zgodnym z nauczanym przedmiotem" , czy należy tu zastosować " ustalenie zbliżenia"? Oczywiście przygotowanie pedagogiczne jest.
bogna25-02-2005 20:08:45   [#06]
uważam, że tak
janzg25-02-2005 20:26:29   [#07]

którym jest chemia w LO jako "studia magisterskie na kierunku zgodnym z nauczanym przedmiotem"

napisałbym inaczej:

ustalam, że ukończone studia magisterskie przez ....... na Politechnice .......... Wydziale dają wystarczający zakres wiedzy merytorycznej do nauczania chemii z przygotowaniem pedagogicznym w gimnazjum i szkołach ponadgimnazjalnych

Leszek25-02-2005 20:27:08   [#08]

wg mnie, ktoś o kwalifikacjach "technologia chemiczna" powinien realizować się w szkolnictwie zawodowym...

natomiast "zbliżoności" już od maja ubr. nie można dokonywać...

pozdrawiam

janzg25-02-2005 20:43:15   [#09]

zapomniałeś Leszku dodać, że to jest Twoje zdanie ;-)

powtórzę za Asią:

masz tu pismo MENIS na ten temat, podkreslilam właściwy dla dyskusji akapit

 

 

MINISTERSTWO
EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU
PODSEKRETARZ STANU

DN-1-BS-7012-195/04

Kuratorzy oświaty
wszyscy

Warszawa, 22 września 2004 r.

Szanowni Państwo,

......................................

W chwili obecnej oceny kwalifikacji nauczyciela, w oparciu o wskazane przepisy ww. rozporządzenia, może dokonać wyłącznie zatrudniający nauczyciela dyrektor szkoły lub placówki. Również w przypadku kwalifikacji do nauczania przedmiotu lub prowadzenia zajęć niemających swego ścisłego odpowiednika w kierunku lub specjalności studiów, oceny takiej przy zatrudnianiu nauczyciela dokonuje dyrektor szkoły lub placówki.

Podsekretarz Stanu
   Anna Radziwiłł

Leszek25-02-2005 21:06:50   [#10]

widzisz, (z pełnym szacunkiem do Pani Minister), ktoś jej podsunął do podpisu takie pismo zapominając, że pojawia się kolizja z zapisami w ustawach (np. o szkolnictwie wyższym, UoSO):

1/ uczelnia wydając dyplom lub świadectwo ukończenia określonego kierunku określa kwalifikacje absolwenta (wcześniej jasno określone w uchwale senatu uczelni o uruchamianym kierunku,

2/ ani dyrektor, ani KO od maja 2004 nie może dokonać zbliżoności; jedynie wcześniej wydane tego typu akty są ważne (ale zetknąłem się już z tym, że dyrektor jednej szkoły odrzucił uznanie zbliżoności dokonane przez dyrektora drugiej szkoły - i miał prawo),

i tu dochodzimy do kwestii zawartej we wspomnianym piśmie - dyrektor ocenia, ale tylko poprzez akt zatrudnienia, pamiętając iż w UoSO istnieje kompetencja KO,

3/ KO w ramach nadzoru bada zgodność zatrudniania nauczycieli z wymaganymi kwalifikacjami; 

4/ uczelnie politechniczne kształcą kadry w określonym celu i dla mnie jest wyraźnym, iż człowiek o tak określonych kwalifikacjach powinien zająć się problematyką technologii chemicznej w szkolnictwie zawodowym lub przemyśle (w szerokim rozumieniu).

5/ osobiście, nie chciałbym aby przedmiotu chemia w LO uczył mnie lub moich dzieci technolog chemiczny (z całym szacunkiem do osoby i kierunku, który ukończyła), ponieważ nie tu jego rola.

 

Na koniec - Janzg, czy dodane przeze mnie wyrażenie  "wg mnie" (#08) może spełnić postawiony przez Ciebie warunek "że to jest Twoje zdanie" ...

 

pozdrawiam

fredi25-02-2005 21:12:17   [#11]
Leszek czy ty myślisz, że technolog ( i w dodatku chemiczny)nie wie co to jest woda ?
Leszek25-02-2005 21:26:27   [#12]

a czy myślisz Fredi, ze to jest głównym tematem naszej wymiany zdań?

:-)

pozdrawiam

mitikas26-02-2005 18:28:15   [#13]

A jak na dyplomie ukończenia stud. pedagogicznych

A jak taki absolwent „Technologii chemicznej” skończył studium pedagogiczne na swojej uczelni z zakresu nauczania chemii i ma wpisane metodykę nauczania chemii to co . Moim zdaniem ma uprawnienia do nauczania w gimnazjum i LO. Bo co taki nauczyciel po studiach podyplomowych może ……. . Jest u mnie taki absolwent i co wy mu powiecie jak w dyplomie pedagogicznym ma takowy zapis.

luska26-02-2005 19:05:58   [#14]

do mitikas

U mnie podobnie: miał metodykę nauczania przedmiotów chemicznych - 90 godzin, a na podstawie wykazu przedmiotów jakie realizował na studich  - chemii ( fizycznej, oranicznej, nieorganicznej, polimerów i nie wiadomo jeszcze jakiej ) miał ponad 1000 godzin, a do tego jeszcze odbywał praktykę pedagogiczną w naszej szkole i wiedziałam kogo zatrudniałam ( zresztą nie było innych kandydatów), arkusz z jego danymi KO zatwierdziło bez uwag, mimo, że nie było "ustalenia zbliżenia". A teraz dopadły mnie wątpliwości po szkoleniu, na którym była mowa o kwalifikacjach. I co począć?
rzewa26-02-2005 23:30:27   [#15]

NIIIC!

Wszystko OK :-))
Leszek27-02-2005 10:42:35   [#16]

luska, tu spotykasz ludzi tylko z wątpliwościami...

pozdrawiam

wladyslaw27-02-2005 10:53:17   [#17]
a fizyk , ktory mial 500 godz matematyki  na studiach , analize matematyczna,  rozwiazuja trudne zadania z fizyki w szkolnictwie ponadgimnazjalnym , a Kuratorium nie uznalo  kwalifikacji do nauczania matematyki w szkole podstawowej , dziwne co ?????????????
Leszek27-02-2005 12:00:00   [#18]

nie uznało, bo nie może od końca maja 2004 r...

pozdrawiam

wladyslaw28-02-2005 20:16:53   [#19]

a to bylo we wrzesniu 2003r, i moglo

tylko ,,ja tutaj jestem panem''

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]