Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Nie otwierajcie poczty z dziwnymi tytułami
strony: [ 1 ]
beera24-02-2005 12:43:36   [#01]

Wiem, ze wielu z was to już wie, jednak może nie wiedzą tego "nowsi" użytkownicy forum, więc piszę- dla ostrzeżenia.

Dziś dostałam mail, takiej treści:

 > Załącz

To: "Joanna.berdzik" <joanna.berdzik@oskko.edu.pl>
Sent: Thursday, February 24, 2005 9:23 AM
Subject: Re:
 
> Dnia 24-02-2005 o godz. 8:45 Joanna.berdzik napisał(a):
Załączniki:
>  - bezNazwy1.html
>  - Garry.com

nie wiem Joanno, co chciałaś mi przekazać  nie mogę odtworzyć Twojej poczty

Oznacza to, ze wirusik jakiś zaczął dzialać ...

i jeśli widzicie nawet znajomo brzmiące imię, czy nazwisko w adresie nadawcy, a tytuł wiadomości lub załącznika jest "dziwny" nie ma co tego otwierać, bo sobie można skomplikować komputerowe życie.

zgredek24-02-2005 14:52:31   [#02]
no

Ewa B mnie bombarduje mailami

tylko...

tytuły są jak najbardziej nie-dziwne

ewkowe są

i odręcznie-klawiaturowo wpisuje sensowne rzeczy

a załącznik jeden - dalajlama czy cóś, nie wiem, bo się boję otwierać, żeby znów jakiś konik mi się nie zadomowił (jeden wystarczy)

a jeszcze mi pisze (Ewa znaczy się), że powinnam się cieszyć, że tyle maili otrzymuję, bo to o czymś tam niby świadczy;-)
Woron24-02-2005 14:58:42   [#03]

Problem w tym, że to niekoniecznie Joanna go wysłała. Najbardziej aktywne wirusy przeszukują dyski twarde zainfekowanych komputerów i z plików tymczasowych "wyciągają" adresy mailowe. Np. Odwiedzamy różne strony (tu również). Na takiej stronie zapisanych jest kilka adresów różnych osób. Strona pozostaje w naszym komputerze w folderze tymczasowym. Wirus do niej sięga i na te adresy się rozsyła wpisując w pole nadawcy jeszcze jakiś, losowy adres.

Prawdziwego nadawcę (nieświadomego) można jedynie rozpoznać po kodzie źródłowym maila. Ten list jak sądzę otrzymałaś od kogoś innego (choć mogła to być i joanna) z Forum, nieświadomego, żę takiego robala na dysku ma.

beera24-02-2005 15:07:15   [#04]

Woron

:-)

No wlaśnie- dlatego ten watek

Bo ktoś dostał mail od Joanna.Berdzik@ itd

i do mnie napisał, ze nie może otworzyć załącznika ( na szczęście- moim zdaniem) zresztą

Woron24-02-2005 15:10:09   [#05]

Aha...

Macia24-02-2005 15:10:51   [#06]

straszne sa te maile

ostatnio usunęłam ich około setki w ciągu tygodnia. Przychodzą od znajomych i nieznajomych. Zwykle zawieraja słowo lub kilka po angielsku i załączniki, których nie otwieram.
beera24-02-2005 15:13:02   [#07]

ale woronie

wreszcie ktoś  jasno wytłumaczył co jest grane i dlaczego tak :-)

......

Jolu- ja dostaję czasem nawet sama od siebie;-)

emeryt24-02-2005 15:16:29   [#08]

można spróbować...

Zainstalowałem coś takiego:

Spamihilator  (version 0.9.9)

i tam można zdefiniować słowa kluczowe zapobiegające odbioru takiej poczty w skrzynce. Wszystko przekierowywane jest do kosza i jednym cięgiem można to wyrzucić.

zgredek24-02-2005 15:19:04   [#09]
no to już wiem dlaczego nie odpowiedziałeś na mój mail;-))))))))))))))

dawno wprawdzie, ale... ;-))))))))))))))
emeryt24-02-2005 15:22:58   [#10]

ależ zgredku...

 Nie zainstalowałem przecież zgredihilatora!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
zgredek24-02-2005 15:24:02   [#11]
:-))))))))))))))))))))))))))))))
AnJa24-02-2005 16:13:40   [#12]
tego dlajlamę mozna spokojnie

pytanie do fachowca: kiedyś było tak, że pliki tekstowe w załącznikach nie niosły wirusów. Od jak dawna nosza, bo ja jednak zwykle ryzykuje i otwieram. Na razie nic nie przypełzło.
Woron24-02-2005 17:46:30   [#13]

Pliki tekstowe, w czystej tekstowej postaci (.txt) nie niosą zagrożenia. Co innego dokumenty np Worda, które mogą zawierać makra. Należy również uważać na fałszywe, podwójne rozszerzenia np. zobacz.txt.exe. Domyślnie system może ukrywać rozszerzenia plików znanych typów i widać wtedy niby zobacz.txt

Sam list wysyłany w postaci HTML (a program Outlook Express włąśnie w takiej to robi) może stanowić zagrożenie. Netykieta internetowa, czyli zasady "dobrego zachowania" w Intenecie mówi, że listy mailowe wysyła się w postaci tekstowej a nie HTML.

Polecam również bezpieczniejszy i ogólnie o wiele lepszy program pocztowy. Np. The Bat, którego używam od kilku lat. W kioskach jeszcze leży Komputer Świat Ekspert 2/05 z pełną wersją The Bat 3.0 Home (9.99zł) - warto!!!

AnJa24-02-2005 18:05:53   [#14]
w tej kwestii nie mam też powodów, by smoczycy swojej nie chwalić

odkąd sie u mnie zagnieździła skończyły sie problemy z systemem
Ania24-02-2005 18:43:30   [#15]

kiedyś

dostawałam mnóstwo podejrzanych maili.
Teraz już nie, gdy wpisuję w swój adres antyspamowe wstawki.
To dość skuteczne jest.
Automat przeszukujący nie zrozumie, a człowiek, co chce do mnie napisać - tak (mam nadzieję ;)
Fred24-02-2005 20:52:16   [#16]

np. annazoo@WYTNIJwp.pl

;-)

Mada4525-02-2005 16:03:07   [#17]
W Internecie błyskawicznie rozprzestrzenia się najnowsza wersja wirusa Sober.

Wirus W32.Sober-K-mm sam się rozsyła, tworząc listy elektroniczne w języku niemieckim i angielskim, do których dołącza się jako załącznik. Rozsyłane przez niego e-maile przypominają pocztę wysyłaną przez firmy antywirusowe.

W treści wiadomości znajduje się informacja o nowym wirusie oraz wiadomość, że załącznik zawiera odpowiedni program antywirusowy. Po otwarciu załącznika instalowany jest wirus, który rozsyła się dalej.

W zarażonym systemie robak pozostawia pliki filenamescsrss.exe, winlogon.exe i smss.exe. Modyfikuje też Rejestr Windows.

http://info.onet.pl/1058275,18,item.html
gigagiga26-02-2005 02:11:47   [#18]

Nigdy nie rozmawiaj z nieznajomym

Wywalam wszystko, co tylko nawinie mi sie pod klawisz.

Na ulicy też omijasz IDIOTÓW!!!!  Nieprawdaż!

Kosz! Kosz! kosz!

Jeśli komuś zależy, da Ci znać innymi kanałami.

Nie musisz wiedzieć wszystkiego. Psychologiczny typ  ŚLEDCZY jest po stokroć gorszy od czujnego TYRANA!

Chcesz być śledczym, otwieraj wszystkie maile!

Ale ten typ psychologiczny szkodzi najbardziej sobie samemu.  Bliskim też, bo nie będą mogli korzystać z kompa...!

Kto ma śledczych w domu, to wie!! Nie tylko o kompa idzie.  :)))

florek26-02-2005 10:17:11   [#19]

nie otwierać! zablokować nadawcę!

do mnie kiedys przyszedł wirusik od samego klemensa stróżyńskiego czuje sie wyróżniona! ciekawe kto podchapał jego adres?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]