Forum OSKKO - wątek

TEMAT: czy można zmniejszyć grupę zaszeregowania pracownikom adm.obsł.?
strony: [ 1 ]
skryba0423-02-2005 15:22:35   [#01]

Organ prowadzący opracowując regulamin wynagradzania dla pracowników samorządowych (wartości punktowe i podstawę wynagrodzenia zasadniczego, które są składnikiem tego wynagrodzenia) nie brał pod uwagę według mojej oceny pracowników administracyjno obsługowych szkół, którzy również ( w interpretacji sądów) są pracownikami samorządowymi i podlegają temu samemu regulaminowi. Rozdźwięk między płacami pracowników administracji i obsługi w szkołach i w urzędzie był znaczny ( na niekorzyść tych zatrudnionych w szkołach). Teraz gdy organ prowadzący ustala zasady wynagradzania punktowego ( chyba najwyższe jakie znam - 600 zł podstawa wynagrodzenia zasadniczego + 6 zł. punkt przy wynagrodzeniu zasadniczym), okazuje się że najwięcej na takim przeliczaniu zyskaliby pracownicy szkół. W związku z powyższym O.P. postanowił zmniejszyć grupy zaszeregowania tej grupie pracowników aby ich podwyżki przeliczane według zasad punktowych nie były tak znaczne.

Uffffff mam nadzieję że dobrze to wyjaśniłam?

Mam zatem pytanie:

Czy O.P. może zmniejszyć pracownikom już od dawna ustalone grupy zaszeregowania?

Jeśli tak to jaka jest podstawa prawna uzasadniająca takie działanie?

W tej chwili nasuwa  mi się takie rozwiązanie, że pewnie O.P. rękoma dyrektorów będzie chciał rozwiązać umowy z tymi pracownikami i zawrzeć nowe, na nowych już warunkach i ze zmniejszonymi grupami zaszeregowania). Czy takie działanie  byłoby poparte prawem?

Będę wdzięczna za szybką pomoc, ponieważ w  przyszłym tygodniu O.P. robi spęd dyrektorów u siebie w tej właśnie sprawie.

skryba0423-02-2005 17:21:08   [#02]

podciądam temat

w nadziei, że może ktoś zwróci  uwagę i doradzi mi co robić........
Magosia23-02-2005 17:26:46   [#03]

Nie wiem jak to jest od strony prawnej

ale podzielę się doświadczeniem

U nas system punktowy wprowadzono chyba 3 lata temu- konsekwencje były podobne, na przykład strażnikowi ruchu drogowego (przeprowadzacz) pensja wzrosła około 500zł!! Zyskały sporo szatniarki, kierowniczka kuchni.

W związku z powyższym  -były zakusy na obniżenie grup, jednak nie zrobiono tego - wniosek chyba nie można. Ja byłam trochę od tego dalej, sprawy pilnował mój wicedyrektor.

Moim zdaniem - nie można obniżyć grupy.

skryba0423-02-2005 17:53:51   [#04]

dziękuję małgosiu za podpowiedź , choć mam nadzieję że inne osoby także coś dorzucą od siebie.

Paranoją tego systemu wynagradzania jest również to, że główny księgowy będzie zarabiał grubo ponad 5 tys. zł a ja jako dyrektor nie mam dochodzę do 4 tys. Ciekawe zależności prawda?

violka23-02-2005 17:58:01   [#05]
główny księgowy nie ma punktów
skryba0423-02-2005 18:05:52   [#06]

to się zgadza ale w zaszeregowaniu w/g rozporządzenia płacowego  zasadnicze pobory gł. księgowego jednostek budżetowych wynoszą 2990 zł + 1130 funkcyjne , dodaj jeszcze do tego premie i wysługę daje to ponad 5 tys. A niech tyle zarabia!!!!!! Ale czy dyrektor ma zarabiać połowę tego?

( główny księgowy tylko w jednostkach  budżetowych nie ma punktów, w innym  one są)

violka23-02-2005 18:19:02   [#07]

w rozporządzeniu zmieniającym z 2001

kwota wynagrodzenia księgowego do 3100 zł

nie musisz tyle dawać , nie możesz dać więcej, ale mniej owszem

wysłałam Ci na priva - zobacz

skryba0423-02-2005 18:32:26   [#08]

#violka

dziękuję bardzo za pomoc. Sama niedokładnie sprawdziłam ( brak czasu)a moja kadrowa wprowadziła mnie w błąd z tymi kwotami . Dzięęęęęki :-)))
Gaba23-02-2005 20:30:06   [#09]
ja się dokładnie tego trzymam, ja nie mam podwyżki - księgowa także, ja jej powiedziałam, jeżeli ja będę mieć 2 razy tyle co ty, bo mam 100% odpowiedzialności, to będzie dopiero sprawiedliwe, na razie po 4 latach pracy zrównałam swoje pobory z księgową, gdyż na odchodne mój poprzednik podniósł na maksa księgowej pobory. Jest śmiesznie.
GregWeb23-02-2005 21:10:11   [#10]
Tylko, że jest drobny(!) problem w związku z punktowym systemem wynagradzania. Odpowiednie stanowisko w tej sprawie zajął Trybunał konstytucyjny. Wyrok wraz z uzasadnieniem jest tutaj: http://www.trybunal.gov.pl/OTK/teksty/otk/2005/K_25_04.doc
violka23-02-2005 21:23:54   [#11]

o rany!

nie przebrnę przez ten tekst

może ktoś przytomniejszy przeczyta i przetłumaczy na nasze ?

zdzisław23-02-2005 21:25:27   [#12]

można

Swojego czasu miałem podobną sytuację i część pracowników spadła do niższej grupy. Nie było protestów. Finansowo zyskali. ZZ wnosiły zastrzeżenia, ale nic nie wskórały.
skryba0423-02-2005 21:44:32   [#13]

ufffffffffffffff  przebrnęłam przez ten dokument :-(((((

Nie wiem czy dobrze to zrozumiałam ,ale wydaje mi się, że wykładnia ta dotyczy  raczej kwalifikacji zawodowych pracowników samorządowych oraz pracowników administracji publicznej w odniesieniu do kompetencji  ( lub ich braku) ustawodawcy w  zakresie ich określania. Wzmiankowo traktuje jednak  temat , który tutaj staramy się rozgryźć.

Ale dziękuje za podpowiedź

Basik24-02-2005 08:50:19   [#14]
u mnie podobna sprawa - pracownik otrzymał aneks do umowy, że obniża mu się grupę i on wyraża zgodę. Wyrazili wszyscy. Nie wiem, co by było, gdyby tego nie zrobili, ale prawnik uczestniczył przy ustalaniu procedur i nie wnosił zastrzeżeń. Ludziom dokładnie wyjaśniliśmy, skąd taka konieczność.
bogda524-02-2005 10:34:46   [#15]
Kiedyś czytałam /ale juz nie pamietam gdzie/ wyjaśnienie,że w sytuacji, gdy obniżenie grupy nie powoduje obniżenia wynagrodzenia pracownika, można tego dokonać, nawet nie dając wypowiedzenia zmieniającego /art.43 KP - wyjątkowe wypowiedzenie zmieniające - pracodawca może wypowiedzieć warunki pracy lub płacy ... jeżeli jest to konieczne ze względu na : wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dot.ogółu pracowników zatr. u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do której pracownik należy/.
urzędniczka24-02-2005 13:26:46   [#16]
Jest na ten temat uchwała SN V PZP 4/80 z 12.03.1981r. - "Obniżenie pracownikowi kategorii osobistego zaszeregowania nie wymaga wypowiedzenia zmieniającego, jeżeli nie powoduje obniżki wynagrodzenia'
Konto zapomniane24-02-2005 15:38:27   [#17]

wynagradzanie pracowników administracji i obsługi

 W placówkach oświatowych w naszym mieście pracownicy nie będący nauczycielami

nie są pracownikami samorządowymi. Od stycznia 2005r musieliśmy wprowadzić

regulaminy wynagradzania w oparciu o zarządzenia z 1994r. lub wewnętrzne

regulaminy wynagradzania/ art 77-2  Kodeksu Pracy/ mamy na to opinię naszego

prawnika. Osobiście się z tym nie zgadzam!

wiktor24-02-2005 17:01:33   [#18]
Osobiście uczestniczyłem w sprawie sądowej na ten temat. Sąd stwierdził, i takie stanowisko jest już ugruntowane w orzecznictwie, ze jest dozwolona jakakolwiek zmiana grup zaszeregowania pracowników obsługi (i nie wymaga to wypowiedzenia zmieniającego), byle nie pociągało to za sobą zmian kwotowych w zarobkach.
skryba0424-02-2005 17:45:12   [#19]

szkoda,że jest taka możliwość ( zmiany zaszeregowania) . Już myślałam, że sobie zaszaleję i dam ludziom ciut więcej niz dotychczas....... hmmmmm

Dziękuję wszystkim serdecznie za podpowiedzi

Pozdrawiam

wiktor25-02-2005 19:30:31   [#20]
a kto ci broni dać ludziom więcej? daj....hihi

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]