Forum OSKKO - wątek

TEMAT: uczeń w klasie "0"
strony: [ 1 ]
Konto zapomniane20-02-2005 19:34:31   [#01]
Chciałabym się dowiedzieć czy uczniowi, który w klasie 0(klasa "0" prowadzona w szkole podstawowej) ma dużo nieobecności z powodu choroby przysłyguje jakaś forma pomocy typu nauczanie indywidualne -chociaż wydaje mi się że to akurat nie. Uczeń bardzo wiele opuszcza i nie realizuje żadnych podstaw programowych. Czy można mu jakoś pomóc już w "zerówce".
beera20-02-2005 20:04:13   [#02]

jeśli choroba

o charakterze stalym- jak najbardziej nalezy się NI.

Potrzebne lekarskie zaświadczenie, potem orzeczenie PPP i już

Magosia20-02-2005 20:06:47   [#03]

U nas mamy

-wskazanie jak wyżej u Asi.
Rycho20-02-2005 20:21:48   [#04]

można zorganizować NI

 
zgodnie z  Rozp w sprawie w sprawie sposobu i trybu organizowania indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży 
 
§ 3.
2. Tygodniowy wymiar godzin zajęć indywidualnego nauczania realizowanych bezpośrednio z uczniem wynosi:
1) dla uczniów zerowego etapu edukacyjnego (klasy wstępnej) - od 4 do 6 godzin;
Jersz20-02-2005 20:33:24   [#05]

?

Ale czy chodzi wam o szkoły specjalne ? Tylko tam jeśli chodzi o podstawawówki organizowane są klasy wstępne czyli tzw. zerowy etap edukacyjny.
beera20-02-2005 20:37:24   [#06]

dobre pytanie

ja raczej uznałam, ze chodzi o OP przy SP

ale rzeczywiście :-)

Rycho20-02-2005 20:56:17   [#07]

fakt

ja też to tak zinterpretowałem :-)
 
tylko nie dawało mi spokoju, że w OP to przecież nie uczeń jest. A NI dla uczniów się organizuje.
Teraz wszystko się zgadza. :-)
 
Wychodzi więc na to, że w OP trzeba szukać innych niż NI from pomocy dla takiego dzieciaka.
beera20-02-2005 22:06:16   [#08]

uporządkujmy ;-))

ja zinterpretowalam to tak, ze chodzi o OP przy SP

i w związku z moja interpretacją proponuję zajęcia indywidualne- na innej niz podana przez Rycha podstawie, mianowicie na podstawie Rozporządzenia w sprawie udzielania pomocy psych.

2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, za zgodą organu prowadzącego przedszkole, szkołę, zajęcia specjalistyczne mogą być prowadzone indywidualnie. -(oczywiście chodzi o zajęcia specjalistyczne- jak na przyklad korekta i kompensacja- ta byłaby chyba tu najbardziej wlaściwa)

I kolejnośc taka jak w poście drugim- choroba, zaświadczenie lekarza, orzeczenie PPP i zgoda Organu.

pamiętajmy, ze w związku z tym, ze dzieci maja obowiązek przedszkolny, ta zgoda jest nieco tylko trudniejsza do uzyskania niz zgoda na typowe NI wobec ucznia.

Skorzystalam z takiego rozwiązania, choc moglam tez skorzystac z Wczesnego wspomagania- w sumie w moim przypadku na jedno wychodziło.

Oczywiście ilośc godzin jest zalezny od organu- z tym, ze widzę tu pewną prawidlowośc- po wyborach 2 godziny, przed wyborami 4 ;-))

rzewa21-02-2005 08:37:06   [#09]

ja miałam takie NI

i to jeszcze wtedy, gdy zerówka nie była obowiązkowa.

Zdecydował OP, do którego trafiła argumentacja, że jak rodzice sobie życzą to OP powinien "zerówkę" zorganizować, a ponieważ z orzeczenia lekarskiego wynikało (i stanu faktycznego!), że dziecko do szkoły uczęszczać nie może - to szkoła przyszła do dziecka.

I jeszcze trwało to 2 lata, gdyż został odroczony obowiązek szkolny.

Uczeń ten obecnie ukończył gimnazjum - cały czas na NI.

Macia21-02-2005 10:49:22   [#10]

jak najbardziej można

w przedszkolu tez miałam takie przypadki jak rzewa nawet gdy "0" nie była obowiazkowa i mam tez teraz. Potrzebne zaswiadczenie lekarskie do PPP, orzeczenie PPP i wnisek rodzica o NI. Ja z wnioskiem rodzica i orzeczeniem poradni zwracam sie do op o dodatkowe godziny na ten cel i dostaje 4-6 (zwykle 4)
Konto zapomniane21-02-2005 17:09:31   [#11]

uczeń w klasie "0"

Dzięki za wskazówki trochę mi się rozjaśniło. Chodzi bowiemm o Odz. Przedszk. w SP. Myślę że postaramy się o NI.
Jersz21-02-2005 19:39:56   [#12]

:-(

Przepis na temat wymiaru nauczania indywidualnego był ale utracił moc z dniem 22 października 2002 r. Oto on poniżej .... Teraz próżno szukać przepisów dotycząch indywidualnego nauczania dla dzieci w wieku przedszkolnym. Ja przynajmniej nie znalazłem.

 

DZIENNIK URZĘDOWY

 

MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ
Warszawa, dnia 15 października 1993 r.(Indeks 355828)Nr 9
36 - Zarządzenie Nr 29 z dnia 4 października 1993 r. w sprawie zasad organizowania opieki nad uczniami niepełnosprawnymi, ich kształcenia w ogólnodostępnych i integracyjnych publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach oraz organizacji kształcenia specjalnego.
Poz. 36
ZARZĄDZENIE Nr 29
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 4 października 1993 r.
w sprawie zasad organizowania opieki nad uczniami niepełnosprawnymi ,ich kształcenia w ogólnodostępnych i integracyjnych publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach oraz organizacji kształcenia specjalnegoTygodniowy wymiar zajęć indywidualnego nauczania i wychowania wynosi:

 
§ 18. ust. 8  Tygodniowy wymiar zajęć indywidualnego nauczania i wychowania wynosi:

1) dla dzieci w wieku przedszkolnym - od 4 do 6 godzin,

2) dla uczniów klas I - Ill - od 4 do 8 godzin,

3) dla uczniów klas IV-V - od 6 do 10 godzin,

4) dla uczniów klas VI-VIII - od 8 do 12 godzin,

5) dla uczniów szkół ponadpodstawowych - od 12 do 16 godzin,

6) dla uczniów upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym - od 6 do 8 godzin bez względu na poziom nauczania i wychowania.

rzewa21-02-2005 19:43:42   [#13]

jersz

ale jak organ chce, to przeca może dać...

Żaden przepis mu nie zabrania. Nie?

Jersz21-02-2005 19:54:01   [#14]

;-)

No niby tak, ale organ też powinien wskazać podstawę prawną wydatkowania środków. Przecież nie jest osobą prywatną tylko ORGANEM. ;-)
beera21-02-2005 20:01:03   [#15]

Powtórzę :-)

Nie opieram się na tym rozporządzeniu- nieaktualnym niestety, lecz na rozporządzeniu o pomocy psychologiczno - pedagogicznej.

Tam zapis jest mniej jednoznaczny, ale można z niego skorzystać:

2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, za zgodą organu prowadzącego przedszkole, szkołę, zajęcia specjalistyczne mogą być prowadzone indywidualnie. -(oczywiście chodzi o zajęcia specjalistyczne- jak na przyklad korekta i kompensacja- ta byłaby chyba tu najbardziej wlaściwa)

I kolejnośc taka jak napisalam w poście drugim- choroba, zaświadczenie lekarza, orzeczenie PPP i zgoda Organu.

 w związku z tym, ze dzieci maja obowiązek przedszkolny, ta zgoda jest nieco tylko trudniejsza do uzyskania niz zgoda na typowe NI wobec ucznia.

Mozna jeszcze skorzystać z WW- jesli stwierdzono niepełnosprawnośc

Oczywiście ilośc godzin jest zalezny od organu nie ma tu obligu i oczywiście w wypadku ZI konieczna jest ZGODA jst

Jersz21-02-2005 20:10:29   [#16]

racja asiu

podstawa jak najbardziej jest, żeby dziecku w oddziale przedszkolnym pomóc. Czy może jednak te zajęcia realizować w dmomu dziecka? Czy ktoś jeszcze może nam pomóc w wyjaśnieniu tego problemu?
rzewa21-02-2005 21:31:12   [#17]

hmm... tak...

Ale organ nie musi mieć jakiejś odgórnej specjalnej podstawy - może ją sobie sam uchwalić, na podstawie ustawy o samorządzie

Może również doprecyzować tę, którą przytacza asia...

:-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]