Forum OSKKO - wątek

TEMAT: kwalifikacje nauczycieli
strony: [ 1 ]
hanabi20-02-2005 09:04:24   [#01]
czy nauczyciel, ktory ukonczyl politechnike  (budowę maszyn) ma kwalifikacje do nauczania matematyki? ukonczył dodatkowo  kurs dajacy przygotowanie pedagogiczne ale czy ktos z takim wykształceniem zatrudniony w gimnazjum moze rozpocząc staz na kontraktowego? jakie przepisy regulluja w tej chwili kwestie kwalifikacji nauczycieli?
rzewa20-02-2005 09:33:24   [#02]

zależy JAK jest zatrudniony

Jeśli normalnie tzn na innej podstawie niż art 10 ust 9 KN lub art 7 ust 1a UoSO to może realizować staż na dowolny stopień awansu (o ile ma wymagany wymiar i czas zatrudnienia)

Kwalifikacje nauczycieli reguluje rozporządzenie MENiS w sprawie kwalifikacji n-li z dnia 10 września 2002 r. (Dz. U. Nr 155, poz. 1288 oraz z 2004 r. Nr 122, poz. 1290) w którym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w §1 pkt 4) skreślono następująca część zdania "ustalenia, czy dany kierunek (specjalność) studiów jest zbliżony z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć, dokonuje kurator oświaty"

Zatem, w wyniku braku wskazania osoby/urzędu tego dokonującej, zbilżenia dokonuje dyrektor szkoły zatrudniając n-la. Jeśli występuje o zgodę do KO, to znaczy, że nie uznaje kwalifikacji osobie, którą zatrudnia i - tak zatrudniony pracownik kwalifikacji wymaganych nie ma.

A jeśli zatrudni bez zgody KO, oznacza to, że kwalifikacje te uznaje za zbliżone - wtedy n-l kwalifikacje ma i staż może realizować.

Jeśli ten n-l miał "uznaną zbliżoność" na podstawie wcześniej obowiązujących przepisów (co rozumiem w w/w przypadku nie ma miejsca), to zachowuje ją nadal.

jurkoz20-02-2005 12:33:28   [#03]

jeszcze metodyka nauczania

Ostatnio byłem na szkoleniu na temat zmian w KN, wnioski do Twojego problemu: aby uznać kwalifikacje nauczyciela, który ukończył kieunek studiów inny od nauczanego przedmiotu, bądź w przypadku nauczyciela języka obcego legitymuje się odpowiednim certyfikatem, musi mieć świadectwo znajomości metodyki nauczania przedmiotu. Kurs pedagogiczny to za mało.

Regulacja prawna: wskazane przez rzewę rozporządzenie.

rzewa20-02-2005 13:18:36   [#04]

???

Nie widzę nigdzie w rozporządzeniu takiego wymogu, ale może coś mi umyka...

Dokładnie, w którym miejscu rozporządzenia jest o tym mowa?

Leszek20-02-2005 13:46:49   [#05]

A gdzie Ewo pisze, że ktokolwiek obecnie może dokonać "ustalenia zbliżenia"?

dokument taki wydany przez dyrektora lub kuratora z czasu, kiedy rozporządzenie to przewidywało ma swoją moc prawną i to o nim jest mowa w dalszej części rozporz. o kwalifikacjach;

natomiast nie ma takiej czynności po wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Natomiast zgodzę się z Tobą, że dyrektor zatrudnia nauczyciela (ale winien to robić zgodnie z dokumentem świadczącym o kwalifikacjach)

 - czyli jeśli uczelnia wyższa - wszak tylko ona może nadać... - wydała dyplom mgr matematyki o specjalności nauczycielskiej - to są określone kwalifikacje, których nikt nie może zmienić (ani dyrektor, wójt, burmistrz, kurator, minister) i powiedzieć, że to są kwalifikacje np. do historii, mechaniki itp...

pozdrawiam

rzewa20-02-2005 17:08:25   [#06]

a gdzie ja piszę,

że ktokolwiek może wydać taki dokument?

Zatrudniam n-la, przeglądam wszystkie jego dokumenty odnośnie kwalifikacji i oceniam, że spałnia on wymagania kwalifikacyjne rozporządzenia do nauczania w mojej szkole przedmiotu x i go zatrudniam - podpisując z nim umowę stwierdzam, że jego kwalifikacje są dostateczne, bo mam takie uprawnienie i tylko o to mi chodziło.

Jeśli sie pomylę i nadzór mi to udowodni, to złoży wiążący wniosek do OP o odwołanie dyrka, ale nie spowoduje to zwolnienia n-la z pracy czy zmiany jego formy zatrudnienia - bdzie on miał kwalifikacje aż do ustania tego stosunku pracy, bo tak stanowi ustawa.

hanabi20-02-2005 17:40:20   [#07]

rzewo

co znaczy "jeśli normalnie tzn na innej podstawie niż art 10 ust 9 KN lub art 7 ust 1a UoSO to może realizować staż na dowolny stopień awansu (o ile ma wymagany wymiar i czas zatrudnienia)" mgr  budowy maszyn +pp i dyrektor podejmuje decyzje o zatrudnienu go jako matematyka w gimnazjum? troche sie z tym nie moge pogodzić bo w tej chwili wyglada na to, ze każdy absolwent wyzszych studiow moze zostac zatrudniony przez dyrektora i robic awans przynajmniej na etapie szkoły
Leszek20-02-2005 17:57:46   [#08]

Ewo jeśli źle odczytałem #2 to przepraszam, ale pisałaś, cytuję:

"Zatem, w wyniku braku wskazania osoby/urzędu tego dokonującej, zbilżenia dokonuje dyrektor szkoły zatrudniając n-la." ...

Hanabi, człowiek po budowie maszyn (z całym szacunkiem do ukończonego kierunku - uczelnia nadała tu określone kwalifikacje) nie ma kwalifikacji do nauczania matematyki w gimnazjum...

zatem i stażu realizować nie może...

pozdrawiam

rzewa20-02-2005 18:53:59   [#09]

leszku,

ale jeśli tak to powinien być zatrudniony "za zgodą kuratora" na podstawie art 10 ust 9 KN lub art 7 ust 1a UoSO, bo jeśli nie nie można mu tego stażu odmówić...

...............

Zwróć uwagę, że w tym zdaniu napisałam zbliżenia kursywą - inaczej mówiąc użyłam tego określenia w nieco innym znaczeniu...

..................

Oczywiście, hanabi że może... tylko, że dyrek musi umieć wykazać, że miał podstawy uznać kwalifikacje, bo jeśli nie, to co najmniej pożegna się ze stołkiem.

bogna20-02-2005 19:15:34   [#10]

rzewo

a nauczyciel - nie odpowie za "grzechy" dyrka?

a jeśli ktoś dopatrzy się, że był zatrudniony niezgodnie z kwalifikacjami?

I nie otrzyma wyższego stopnia awansu, albo jak otrzyma - to stwierdzą jego nieważność:-(

Napisałaś, że : będzie on miał kwalifikacje aż do ustania tego stosunku pracy, bo tak stanowi ustawa

Rzewo - podpowiedz proszę - na co z tej ustawy nauczyciel mógłby się powołać, broniąc swoich racji?

rzewa20-02-2005 19:22:56   [#11]

bogna

nie ma pojęcia unieważnienia urzędowego takiej czynności jak zatrudnienie n-la, zatem "żeby nie wiem co" umowa o pracę jest ważna i to w całości, łącznie z podstawą zatrudnienia. A cała reszta "awansowa" z tego automatycznie wynika, zatem nie ma też podstaw do unieważnienia awansu.

Czyli, co prawda może dopiero przed sądem, ale n-l dojdzie swego - nie można mu tego awansu unieważnić.

Tylko jak będzie chciał podjąć nowe zatrudnienie, a kwalifikacji nie uzupełni, może mieć kłoopty i... dostać wynagrodzenia na poziomie stażysty - art 10 ust 9 KN.

bogna20-02-2005 19:44:58   [#12]

rzewo - dzięki :-)))

miód wlewasz w moje serce ;-)))))))
hanabi20-02-2005 20:09:34   [#13]

Leszku

i ja mam podobne zdanie na temat najlepszych nawet absolwentów kierunku budowa maszyn ale w zyciu jest róznie i czasem jako następcy dostajemy w spadku takie cudo i co wtedy?

rzewo- czyli szukac w paierach tej zgod kuratora? sprawa jest sprzed 2 lat, jak z tego wybrnąć?

Leszek20-02-2005 20:13:48   [#14]

Ewo zgadzam się, że czynność zawarcia stosunku pracy zaistnieje (czasowo), ale niestety nie przełoży się pozytywnie na sprawy awansu zawodowego...

Dyrektora dotknie art. 33 ust. 2 pkt. 1 UoSO w połączeniu z kolejnymi ustępami, ewentualnie, jeśli będzie konieczne to art. 34 także UoSO.

Nauczyciel stażysta nie będzie miał szansy spełnić warunków Art. 9b. KN

1.Warunkiem nadania nauczycielowi kolejnego stopnia awansu zawodowego jest spełnienie wymagań kwalifikacyjnych, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 1 i ust. 1a-3 /niestety niespełnia/, odbycie stażu /niestety, nie spełnia definicji stażu z UoSO/, (...), zakończonego pozytywną oceną dorobku zawodowego nauczyciela, o której mowa w art. 9c ust. 6 /niestety, nie może wystąpić z uwagi na niespełnienie wcześniejszych warunków/, oraz:

1) w przypadku nauczyciela stażysty - uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej po przeprowadzonej rozmowie /niestety, nie może do niej dojść z uwagi na niespełnienie wczesniejszych warunków/;

 

Przykro mi,

gdyby to jednak nie zostało dostrzeżone  to wówczas może wystąpić działanie opisane w:

 

KN - Art. 9h. 1. Nadzór nad czynnościami podejmowanymi w postępowaniu o nadanie nauczycielom stopnia awansu zawodowego przez:

1) dyrektorów szkół, organy prowadzące szkoły oraz komisje, o których mowa w art. 9g ust. 1 i 2 - sprawuje organ sprawujący nadzór pedagogiczny;

2. Czynności, o których mowa w ust. 1, podjęte z naruszeniem przepisów ustawy, przepisów o kwalifikacjach nauczycieli lub przepisów wydanych na podstawie art. 9g ust. 10 są nieważne. Nieważność czynności stwierdza, w drodze decyzji administracyjnej, odpowiednio organ sprawujący nadzór pedagogiczny lub właściwy minister.

 

pozdrawiam

Leszek20-02-2005 20:15:46   [#15]

czyli nie zatrudniasz go obecnie a masz go w spadku?

opisałem sytuację po ewentualnym zatrudnieniu od 1.09.2004 lub 2005

pozdrawiam

beera20-02-2005 20:29:40   [#16]

co do awansu zgadzam się z Leszkiem,

Natomiast Haniu- masz już tego nauczyciela i on jest zatrudniony od jakiego czasu?
Dwa lata temu kwalifikacje za zbiezne uznawał Kurator- powinno byc to w dokumentach..

mitikas20-02-2005 21:16:48   [#17]

co BM to BM

Sam jetem po PP i wiem, że matematyka w gimnazjum to pryszcz w porównaniu z ilością jaka jest w czasie studiów na politechnice, ale to wcale nie znaczy, że ten człowiek ma predyspozycje do nauczania matematyki w gimnazjum. Sam kończyłem kurs nauczycielski na uczelni i nie było tam metodyki ścisle z zakresu danego przedmiotu np. przedmioty mechaniczne. Na mojej uczelni był podwydział właśnie w ramach wydziału Budowy Maszyn ( BM) nazywany (PPT) Podstawowe Problemy Techniki albo Matma Stosowana i na tym kursie były osoby kończące ten kierunek. To daje uprawnienia do nauczania przedmiotów mechanicznych w Technikach Mechanicznych, ale ja bym takiemu człowiekowi nie uznał kwalifikacji. Choć może się dyrektor poprzedni podłożył. Jeśli ta osoba ukończyłaby studia podyplomowe z matematyki to OK. Swoją drogą znam podobny przypadek - ktoś kto skończył chemię na Politechnice uczy matematyki, ale uzupełnia to studiami podyplomowym
hanabi21-02-2005 08:11:10   [#18]

a organ prowadzący?

 co może zrobić stwierdziwszy opisaną sytuację?jakie ma możliwości wpływania na zatrudnianie nauczycieli zgodnie z kwalifikacjami?
rzewa21-02-2005 08:27:34   [#19]

takie jak KO

może odwołać dyrka.
lama21-02-2005 13:40:41   [#20]

czy ma kwalifikacje ?

student 5 roku pedagogiki specj, w trakcie pisania pracy mgr.

Ma być zatrudniony w szkole specj. po feriach zimowych na pełnym etacie prowadzącego zaj. rewalidacji indywidualnej?

Czy nie lepiej poczekać z tym do września 2005r?

AnJa21-02-2005 13:42:34   [#21]
Jeśli możesz - to lepiej. Znaczy - łatwiej.
rzewa22-02-2005 18:25:11   [#22]

Leszku,

wklejam tu link do wątku, gdzie jest interpretacja MENiS odnośnie uznawania przez dyrka "zbliżoności" - :-))

http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=9063#FBK

Leszek22-02-2005 20:38:56   [#23]

Ewo, chyba mówisz o ocenie kwalifikacji nauczyciela przy zatrudnianiu, a nie uznaniu "zblizoności"...

powyższe wyjaśnienie MENiSu (co pukasz do Departamentu to inne głosy słyszysz)

nie wpływa na kompetencję KO przeze mnie cytowaną...

a także na sprawy awansu do których się odnosiłem...

pozdrawiam

beera22-02-2005 20:49:03   [#24]

yhm

tak tez napisałam na tamtym wątku- dla mnie to tez dwie odrębne sprawy

Jednak wrzuciłam tę watpliwość do worka z pytaniami dla pani Igielskiej- zobaczymy...

Leszek22-02-2005 20:52:37   [#25]

:-)

pozdrawiam

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]